Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Rams Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#127
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Cu placere d-le Manea!


O seara buna,


Bogdan Nastase

#128
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Pentru cei care intentioneaza sa cumpere: ,,Nu cumparati fratilor!". Isi bat joc de noi, cei care am cumparat, in ultimul hal. Tot ce promit, nu doar ca nu respecta, ci mai au si nesimtirea sa nege ca au promis.

#129
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Detaliază... Ce au promis și acum nu mai vor sa facă? În afara de întârzierea predării apt și faptul ca nu sunt prevazute cizme de cauciuc atunci când intri în parcare (evident când ploua) ar mai fi și alte probleme?

#130
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Mesajul era pentru cei care nu au cumparat, sa stea frumos cu banii in buzunar sau unde vor ei dar nu aici. Nu credeam ca dvs care ati cumparat sa ma intrebati ce nu este in regula, dvs nu ati mai trecut pe acolo sa vedeti in ce v-ati investit banii? Ce vi se pare normal?
Eu incerc sa gasesc un pic de normalitate si sa ma consolez pentru ca totusi am cumparat si de curand m-am mutat in primul bloc si imi dau seama ca nu prea e nimic facut bine, nu zic "perfect", zic macar bine. Iar mesajul era pentru cei care intentioneaza sa cumpere in blocurile astea, sau in cele ce urmeaza sa fie construite pe zona din spate, in locul depozitarilor.
Va prezint mai jos cateva lucruri care au fost promise si nu au fost respectate exceptand termenul depasit si alte lucruri de bun simt care deja sunt stiute si rastiute:
1. Calitatea obiectelor sanitare - s-a promis calitate, au bagat niste ieftineli care in cateva luni vor arata deplorabil. Intre cada de baie si perete ramane loc nefolosibil si inestetic, canalizarea WC-ului are racordul flexibil la vedere catre coloana "ca la tara". Chiar nu se putea face mascare din rigips?
2. S-a promis paravan din plexiglas pe balcoane - da de unde?, chiar am crezut initial de pe fata plina de sinceritate a Alinei :). In realitate s-a montat un plastic alb si de "2 lei" pe langa care poti trece linistit pe balconul vecinei sa vezi ce mai face, ce sa zic, avantaje si dezavantaje :).
3. Despre calitatea finisajelor nu are rost sa comentez, stiam ca sunt "praf" de la inceput, pacat este ca aveam prezentate zeci de modele insa se puteau alege 2 sau 3 modele, unii care au ales mai spre sfarsit au avut de ales dintr-un singur model...:). Si ca sa iasa tot "ca la tara" au gasit si niste echipe de montaj care efectiv si-au batut joc. Eu care nu fac asta  ca si meserie, fara prea mult efort faceam o treaba mai buna decat acei meseriasi. Ca sa intelegeti, faianta si gresia nu are chit uniform pe toata suprafata. Am dat niste gauri prin baie si e gol intre faianta si perete, incredibil, chiar si la chit au facut economie. Despre chitul de rost a fost suficient sa privesc un clip pe youtube din care se observa cum se da frumos cu un burete la 45 de grade si iese super fain. Ce sa vezi, nu stiu cum au reusit astia sa il dea de nu are nici o liniaritate,  iar faianta mi-a luat doua zile sa o curat de chit inchegat care normal trebuia curantat de cand era umed de meseriasi. Oricum mai am si pentru urmatoarele week-end-uri cand unii merg frumos la munte eu voi sta sa curant in continuare gresia de chit.
Despre pereti, se vedeau putin prost finisitati pana sa ma mut. Surpriza a fost dupa ce mi-am montat corpurile de iluminat, sa vedeti acolo "valuri si zebre". Ce sa zic, imi este rusine sa imi invit prietenii la mine, cica mi-am luat apartament nou si e mai prost ca intr-un bloc ceausist.
Unii o sa zica: "De ce te-ai mutat in conditiile astea, trebuia sa astepti pana se sa repare tot", credeti-ma ca de cateva luni asta fac, vorbesc cu Bogdan (cine si-a luat aici stie care) si degeaba, "rezolv miine, vineri sau luni" cam asta e raspunsul la intrebare care deja il stie toata lumea, iar de rezolvat nu se rezolva nimic. Ba mai rau odata cand au incercat sa rezolve ceva au facut si mai rau si am zis mai bine lasa asa ca o sa fac eu...
4. Calitatea usilor - la vanzare ne-au prezentat niste usi care erau oarecum OK. Acum ne-au fost montate alte usi pe nu stiu ce motiv ca oricum nu mai retin pentru ca oricum nu mai cred nimic din ce zic. Daca mergeti pe Valea Cascadelor si intrebati unde gasesc cele mai ieftine usi, pe astea care au fost montate in aceste blocurile le gasiti. Ca sa intelegeti au fost montate usi la 150 Lei, am verificat, cam asta este pretul de achizitie pentru usile montate daca comanzi pentru un bloc cu 120 apartamente. De ce spun de usi, pentru ca am un prieten in Palladium Residence care a dat pe un apartament de 2 camere 45000 Euro si are usi de la Benati, usi de 1000 de lei fiecare. Iar eu am dat 67000 de Euro pe un apartament de 2 camere si primesc usi de 150 de lei. Tot prin comparatie cu acest ansamblu pot sa remarc calitatea mult mai buna a finisajelor si obiectelor sanitare in Palladium Residence, un ansamblu care are probabil cel mai bun raport pret calitate de pe Bucuresti.
Astea sunt doar cateva din lucrurile pe care le-au promis si nu le-au respectat dar mai sunt si o gramada de lucruri de bun simt care se fac principial intr-un anumit fel si nu altfel si anume:
- instalatia electrica - scrie in limba rusa pe ele, trageti concluziile;
- centrala termica cea mai ieftina de pe piata si nu este in condensatie, cateva serii din acest model au fost reintoarse in fabrica deoarece exista risc de explozie - chiar nu se puteau da 200 de lei in plus pentru un Ariston de exemplu...
- balustrada de la balcon, mie imi este frica sa ma sprijin pe ea. Sunt curios cine raspunde daca se rupe una si moare cineva: Dl. Nastase, Demos? Oricum Demos este responsabil pe durata de viata de structura de rezistenta. Blocul 3 dupa ce m-am plimbat pe la subsol se desprinde de blocul 2. Mergeti putin la subsol sa vedeti cate fisuri sunt in tavane, cum a crapat pardoseala subsolului si plafonul la despartirea dintre blocul 2 si 3, sunt montati si niste piloni provizorii. Nu ma pricep, insa ce am observat pe la subsol pare a fi desprins din filme horror. Deci floterminator, apa de la subsol este in acest caz apa de ploaie si la propriu si la figurat... Frica imi e ca blocul 3 isi cauta propriul echilibru...
Ce sa zic, sunt multe de spus, insa nu mai am timp, candva cu alta ocazie, ideea este ca ceilalti proprietari care se regasesc in problemele despre care vorbesc, sa confirmati si voi cele spuse de mine pentru buna informare a viitorilor cumparatori. Eu poate luam alta decizie daca aveam aceste informatii la timpul potrivit...

#131
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Sunt sigur ca ai dreptate în tot ce ai scris.... Cred ca deja e vândut tot... Acum câteva zile am stat de vorba cu unul din paznici și spunea ca tot vine lumea sa întrebe dacă mai sunt apt de vânzare.... Din tot ce ai spus ce ma îngrijorează cel mai mult sunt fisurile din subsol și infiltratiile... O sa trec și eu zilele astea pe la bloc... Poate luam legătură dacă zici ca deja te ai mutat

#132
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Te-ai mutat dejaaa??? Gaze de unde?

Asa, am citit ce ai scris si ai dreptate dar nu peste tot.

1. Ti s-au promis alte obiecte sanitare decat cele de la ghereta?  Mie mi s-a zis clar ce pot alege: chiuveta mare cu picior sau cea mica cu dulap. Am luat-o pe cea mare.
Daca ti-au promis altceva, urat. Nu am auzit nici la altii  ca li s-ar fi promis altceva.
Marele minus al baii, din punctul meu de vedere este lipsa caloriferului pt prosop. Pacat ca am prins studioul dupa ce s-a turnat sapa si s-a pus incalzirea in pardoseala.
Spatiul ala dintre cada si perete, inchide-l.

2.Nu mi-am pus problema paravanului. Problema reala e apa care o vad in balcon. E cam plin acum de apa. Poate o fi infundata scurgerea (ca sunt deseuri pe balcon) sau poate nu e panta data corect.

3.Mie mi-a placut ca am avut de unde alege faianta. Citeam pe forum, ca altii in alte ansambluri  nu au avut posibilitatea asta, doua modele si gata. Mi-am luat alba noblesse si arata f frumos in baie. Si nu regret ca am pus pana sus. Mie chiar imi place cand intru in baie. In bucatarie, am pus pe tot peretele modelul beige de la garsoniera de prezentare, nu arata rau deloc. Cat despre modul in care s-a pus faianta/gresia,  nu stiu ce sa zic, nu m-am apucat de gauri.
Se vede in toate domeniile ca meseriasii au cam plecat pe afara.

4.Calitatea usilor.  Probabil antifonare zero, oricum ma gandeam sa imi montez usa interioara la capatul holului,e cam stresant sa se auda zgomote.

5. Instalatia electrica, nu stiu ce sa zic. Ar fi mers cel putin prize duble dupa parerea mea, sunt satul de prelungitoare.
Unde scrie ruseste pe ele?

6. Centrala termica nu are condensatie. Eu nu  am gasit nici o lege care sa specifice acest lucru. Iar vecinul meu,de la casa,  care are in condensatie, a zis ca e un mare fas.
Dar, intr-adevar, si eu as fi dat in plus pentru una mai buna, ariston, vaillant, ceva mai rasarit.

Una peste alta, de acord cu tine ca se putea un pic un pic mai bine la detalii si finisaje. Si culmea e ca nu trebuia mult ci un pic.
Dar nu regret vs Pallady. E alta mancare de peste locatia de aici. Am colindat tot estul inainte.  Am vazut blocuri in care bagam piciorul printre caramizi, vbesc aici de ce se construieste prin spatele policolor, gura crivatului ialomitei and co.
Undeva, trebuie facut un compromis. E mai usor sa schimb o usa decat o locatie.

#133
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Ai plătit în plus sa ți pună faianță în baie pana sus?

#134
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
#floterminator - se plateste material/manopera daca doresti faianta pana sus in baie lucru absolut normal dupa parerea mea, ce nu mi se pare normal este sa nu pui chit de faianta pe toata suprafata placii...
#florinmanea - cand am achizitionat nu aveau obiecte sanitare la ghereta insa se laudau ca folosesc doar calitate. Am dat Palladium doar ca exemplu de pret mai mic/mp dar care totusi foloseste obiecte sanitare Gala, baterii Ideal Standard, echipamente electrice Biticino si Legrand, balcoanele sunt inchise frumos cu sticla securizata, usile sunt Benati, iar usile de la intrare Yale, un manageriat de proiect de top dupa parerea mea iar la Rams manageriatul ori este foarte prost ori lipseste cu desavarsire. Nu contest dezavantajele pozitionarii Palladium, fabrica Stirom si aglomeratia din zona iar de restul imobilelor din zona nici nu vreau sa discutam, iti dau dreptate aici ca sunt prost construite iar infrastructura este deplorabila, vroiam doar sa spun ca de ce unii pot iar la Rams nu se poate? Pentru ca efectiv nu le pasa, intram in luna aprilie iar in blocul care trebuia sa fie finalizat in august anul trecut in continuare e mizerie, nu sunt gaze, curentul e dus cu prelungitoare prin holuri, lifturile nu merg s.a.
Zicea cineva la inceputul forumului ca nu conteaza ca se construieste greu, important este sa se construiasca bine... E ce sa vezi se construieste si greu si din ce in ce mai prost...
- Problema paravanului de la balcon o sa ti-o pui dupa ce te muti si parca mereu ti-e frica ca iti apare cineva la geam... nici un balcon nu are panta catre sifon si la mine balteste apa pana se usuca dupa care trebuie spalata ca acolo unde a baltit a lasat urme si mizerii...
- La finisaje ai avut noroc, eu cand am avut de ales am avut "de ales" dintr-un singur tip. Finisajele s+au adus probabil tot din Europa de est ca majoritatea materialelor folosite in acest bloc. Daca ai mers mai devreme la ales finisaje ai avut noroc, eu cand am mers deja se terminasera stocurile si nu mai erau de ales. Au afisat 20 de modele de gresie si faianta de ochii lumii la ghereta ca sa arate viitorilor clienti ca este de unde alege, dar ca a fost de ales, aia nu mai e, nici aia nu mai e...
- pe prize si intrerupatoare nici macar nu scrie nimic, pe disjunctorii din tablourile electrice scrie in rusa si apropo lipseste cu desavarsire disjunctorul diferential care a devenit dupa cum spunea un inginer electrician cam obligatoriu in toate normativele de proiectare instalatii electrice pe sectorul rezidential. Costa si asta ceva, de ce sa il puna. http://www.electrica...te-diferentiale
- atat in Europa cat si in Romania a fost interzisa producerea de centrale termice noi cu tiraj fortat. Deci cele montate in acest bloc fac parte dintr-un stoc produs inainte de intrarea in vigoare a legii. Deci in curand pe piata vor exista doar centrale in condensatie care in combinatie cu incalzirea in pardoseala fac cea mai buna combinatie d.p.d.v. cost/beneficiu. Economia la gaze este de pana la 30%. Partea proasta este ca daca vei dori in viitor sa iti schimbi centrala va trebui sa iti iei una in condensatie care are racord evacuare condens la canalizare care la noi in apartamente nu exista. Ce faci atunci, frezeri toata mobila de bucatarie pana ajungi la evacuare de la chiuveta? Puteau face acel racord, ii costa maxim 10 lei in plus.
Mda si mai sunt multe de spus, si sunt multi proprietari nemultumiti, care devin si mai nemultumiti dupa ce se muta...
Pacat, cica iti iei apartament in bloc nou la cheie ca sa nu ai probleme si sa nu investesti cativa ani de acum incolo. Da de unde, toate micile problemute sunt defapt o mare problema cu care ne vom confrunta zi de zi mult timp de acum incolo, si dupa ce am investit atat sa stiti ca inca nu am scapat, o sa pompam bani in continuare pe vrute si nevrute, pentru ca in Romania legislatia exista insa nu se aplica iar acest lucru permite unor dezvoltatori cum e RAMS sa construiasca imobile de sute de apartamente, fara proiecte, fara urmarire de santier si in cea mai mare bataie de joc posibila.

#135
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
#floterminator:Da,am platit pana sus pt faianta.

In rest de acord cu tine Reno.
Totusi pare mit urban ca s-a interzis constructia de centrale clasice.
Stiu ca am cautat mai acu ceva luni detalii pe ac tema si nu am gasit nimic.
Trebuie un ordin ceva, un monitor oficial altfel e doar vorba in vant

Edited by FlorinManea, 29 March 2018 - 07:26.


#136
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Mulțumesc. Spune mi și mie, te rog, eventual în privat, cât ai plătit pt baie și pt bucătărie faianță și manopera?

#137
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Pai nu e un secret, au o lista de tarife pentru sanitare-usi-glet-manopera, poti sa le-o ceri.
Anul trecut in iulie era 30lei/mp manopera pt mp , din ce imi aduc aminte, sper sa nu ma insel.
Baia are cam 24 sau 25 mp  (mai greu de scos suprafata reala din cauza grinzilor, dar pe acolo). Ei ofereau 18mp bydefault si am mai platit in plus pt cei 7mp de manopera si faianta.
Acum, e functie de  ce suprafata ai tu.

In bucatarie , am placat tot peretele pe care va fi mobila. Probabil nu e o miscare prea inspirata, dar... asa mi-a fost gandul pe moment.
Ei ofereau 3mp de faianta, iar peretele are  2.75x3.5 =9.6 mp. Deci in plus: 7mp de faianta + 7mp de manopera. Aici a fost simplu, nu sunt grinzi.

Peste tot in studio am pus gresie, nu m-am mai complicat cu parchet. Si am citit cam peste tot, ca e mai indicata gresia pt incalzirea prin pardoseala.
Si sa ai o culoare in baie, alta in living, alta in bucatarie, parca nu imi suna bine, asa ca am taiat nodul gordian: gresie allover the place.
Deci am mai achitat si aici diferenta de manopera de la parchet la gresie.

#138
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos de parcare, ne puteti spune si noua de ce stau portile deschise non-stop ? Ca sa se usuce apa provenita din topirea zapezii si infiltrata in parcare ? Cu asa lucrare va laudati ? Era greu de facut niste rigole care sa colecteze apa pluviala ?   Constructotrii lu' peste prajit sunteti ....

Asta dupa ce in luna Februarie ne-ati pus sa venim cu telecomenzile de la parcare pentru a fi schimbat codul de acces. Iar acum totul e deschis vraiste.....   Un pic de respect pentru locatari nu aveti . ZERO.

#139
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Si mai cer si 7-7500 Euro pentru un loc de parcare jegos, mereu ud si infect. Care constructori? la noi in tara construieste orice bisnitar si noi se pare ca l-am nimerit pe cel mai sarlatan. Eu de cand m-am mutat si ma uit mai atent, in fiecare zi gasesc cate un defect la cate ceva...

#140
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
exact, locurile de parcare sunt ude, infecte, prost luminate si scumpe. Parcarea nu e chipata cu sprinklere. Daca ia foc o masina acolo, iau foc toate. Rampa de acces este o mizerie, facuta sa iti distruga suspensiile. Iarna nu este incalzita si plina de zapada.  Plafonul parcarii e plin de tevi si izolatie de vata minerala care parca sta sa cada. O sa revin cu poze, ca sa nu credeti ca vorbesc aiurea.   Este o rusine ceea ce au facut acolo.....  Nu stiu cum dracu in sinea lor pot fi multumiti de ceea de au facut.....

Mai diletantilor, daca construiati pentru voi si familiile voastre, tot asa ati fi facut ????  Voi ar trebui sa fiti sterilizati, sa nu va inmultiti. Umpleti lumea de alti idioti .

#141
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Pentru ei e altfel.... Vizitați parcarea subterana de la clădirea de birouri și veți vedea diferențe.

#142
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Sunt un "fericit" locuitor al blocului 1, mutat de ceva vreme. Atasez niste poze sa vedeti in ce conditii plec si ajung acasa in fiecare zi. Asa patesti cand crezi pe cuvant si te increzi in firme cum sunt RAMS si DEMOS INTERMED.
De ce m-am mutat? Pentru ca nu am tot timpul din lume sa astept cand acesti asazisi "Dezvoltatori" vor finaliza blocul. Zicea la un moment dat dl. Bogdan Nastase ca finalizeaza fatada blocului 2 in tandem cu blocul 1 pentru ca locatarii din blocul 1 sa nu simta disconfort vizual cand vor veni acasa.
Acum de ce se lucreaza pe interioare la blocul 2 dle. Nastase, cand in blocul 1 e in continuare prapad si nu vezi muncitor in zare?

Attached Files



#143
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Așteptăm și pozele din parcare.... Eventual după o ploicica....

#144
Reno_Vatio

Reno_Vatio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.06.2017
Ploicica a fost si da, din nou e ziua portilor deschise. Dar sa lasam parcarea ca aia de mult timp e cea mai mica problema.

Pe cat de dragut arata in departare aceste doua blocuri pe exterior, pe atat de prost au fost finisate pe interior. Atasez niste poze facute zilele acestea sa vedeti cum arata blocul la jumatatea lui mai 2018 bloc cu aproape un an intarziere si inca nu e gata, sunt convins ca face anul...

Partea cea mai urata este ca nesimtirea acestor trei firme RAMS, DEMOS INTERMED si MOLDMETAL nu are limite, de curand le-au iesit actele iar acum pun presiuni sa semnam ca sa isi ia banii.
- Blocul arata deplorabil;
- Spatiile comune sunt o mizerie si sunt sigur ca si dupa ce se curata, nu vor arata mult mai bine. Gresia de pe holuri suna a gol cand calci pe ea, e doar o chestiune de timp pana se fisureaza, iar tavanele de pe holuri au numai umbre la lumina aplicelor;
- Lifturile nu merg;
- Gaze nu sunt, contoare nu sunt, centralele nu functioneaza, iar de incalzirea in pardoseala mie si frica sa ma gandesc cand ii vor da drumul;
- Contoarele de curent nu sunt montate/conectate;

Fac apel la cei care sunt in aceeasi situatie, voi cum intentionati sa procedati? Haideti sa ne punem de acord si sa nu dam banii pana nu se remediaza aceste probleme, ca altfel dupa ce se vad cu banii deznodamatul e cert...

Intrebare catre cei 3 mari dezvoltatori: ce e porcaria aia din holul de la intrare care ati dat-o pe pereti? Aia asa va ramane?
Teava de gaz care fenomenal a trecut prin usa de termopan de la intrare si arata de zici ca intri intr-o hala industriala asa va ramane?
Voi sunteti normali cu capul?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate