Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41516 replies to this topic

#41419
stormglass

stormglass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 15.07.2010
Implementarea PhOLED nu va rezolva nimic in privinta longevitatii panoului si a riscului de burn-in. Din contra, materialele PhOLED studiate care au cele mai mari sanse sa fie disponibile comercial au o suscebilitate mai mare la "uzura" prematura comparativ cu materialele OLED actuale bazate doar pe fluorescenta F-OLED. Va rezolva in schimb problema costurilor ridicate. La QD-OLED stratul fotoemitator din sandwich este de fapt compus din 3 straturi de F-OLED cu emisie in albastru. Cele 3 straturi sunt puse tocmai pentru a micsora "presiunea" pusa pe fotoemitatorul albastru, ceea ce a permis atat cresterea luminozitatii cat si o durata de serviciu indelungata. Doua straturi mai putin in sandwich inseamna costuri de fabricatie mai mici, un numar mai mic de panouri neconforme. Si probabil, luminozitate mai mare a panourilor datorita randamentelor superioare de conversie a PhOLED-ului.
S-a atins deja un nivel de maturitate tehnologica dincolo de care progresul si beneficiile reale pentru utilizator vor fi mult mai putin evidente comparativ cu anii precedenti.
Da, vor putea creste luminozitatea panourilor insa mie mi se pare ca deja este prea mult si a ramas doar o chestiune semnificativa doar la nivel de marketing. Pentru omul obisnuit, chiar pentru cei mai exigenti, nu cred ca se justifica mai mult decat ofera deja modelele de top din 2024. Poate este semnificativ pentru aplicatiile speciale (street signage sau chestii din astea) sau pentru beduinii cinefili care se plictisesc in Sahara la ora amiezii si isi scot OLED-ul din cort pentru o vizionare in aer liber.Posted Image
Parerea mea este ca seriile G3 si 95C vor ramane o perioada mult mai lunga semnificative din p.d.v. al performantelor fata de modelele precedente.

#41420
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 stormglass, on 18 aprilie 2024 - 21:44, said:

S-a atins deja un nivel de maturitate tehnologica dincolo de care progresul si beneficiile reale pentru utilizator vor fi mult mai putin evidente comparativ cu anii precedenti.
Da, vor putea creste luminozitatea panourilor insa mie mi se pare ca deja este prea mult si a ramas doar o chestiune semnificativa doar la nivel de marketing. Pentru omul obisnuit, chiar pentru cei mai exigenti, nu cred ca se justifica mai mult decat ofera deja modelele de top din 2024. Poate este semnificativ pentru aplicatiile speciale (street signage sau chestii din astea) sau pentru beduinii cinefili care se plictisesc in Sahara la ora amiezii si isi scot OLED-ul din cort pentru o vizionare in aer liber.
Parerea mea este ca seriile G3 si 95C vor ramane o perioada mult mai lunga semnificative din p.d.v. al performantelor fata de modelele precedente.
Exact.

#41421
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Mă uitam zilele trecute la ecranul lui S24 Ultra și uneori e parcă prea luminos. Acum pot să mă uit la ecran și-n cel mai puternic soare, dar se vede urât. La fel cred că va fi și cu ecranele pentru TV-uri, peste un anumit prag nu vor mai fi decât luminoase. Eu bănuiesc că la Sony alegerea mini LED pentru TV-urile de vârf a fost puțin dictată și de prețul ecranului, mă aștept ca un ecran LED să nu coste la fel de mult ca un OLED. Dar poate aberez și Sony chiar a făcut alegerea cu bună inimă.

#41422
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 06.11.2014
Cine-i din Bucuresti si vrea sa vada S95D de la Samsung, l-am gasit expus in Auchan Iris Titan. Pare-se ca s-au miscat repede cei de la Altex/Samsung :D

Edited by iZet, 19 April 2024 - 18:14.


#41423
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 05.10.2005
Samsung s-au mișcat repede si anul trecut, au adus rapid si la mine in sat S90C/S95C. Cum arată ecranul ala mat in realitate, ii o voma sau merge? Azi vad ca LG G3 ii la 8999 la eMag, de abia acuma mai scade din pret si tot scump ii, suntem aproape in luna Mai, scumpe.

#41424
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 06.11.2014
Arata mult mai bine decat ma asteptam Posted Image) Din ce se spunea pe unde se spunea.. arata rau.. si ma asteptam la ecran mat ca la seriile The Frame. Eh, n-arata asa, ci mult mai bine. Dinamic-ul nu-mi place, insa setat pe Standard e ce trebuie pentru mine. E luminos, e colorat (parca nu la fel de colorat versus ala de anul trecut). Negru-i bun, nu s-a transformat in gri ca urmare a ecranului mat. Reflexii.. deloc, deci ar fi ok in camera mea (unde soarele bate direct in tv) Posted Image Pret mai mic decat a unui 65A95L de la Sony, care-i gama 2023 Posted Image

Edited by iZet, 19 April 2024 - 21:55.


#41425
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
rtings s90d review https://www.rtings.c...s90d-s90dd-oled
comparatie cu s90c https://www.rtings.c...&threshold=0.10

#41426
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 15.03.2013
Saga nitzilor continua.Sun is the final destination.Se serveste la pachet cu ochelari de soare. :)

#41427
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Din review-ul rtings eu am reținut doar două lucruri : procesare o idee mai bună, și un consum puțin mai redus de energie electrică la S90D.

#41428
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 22.05.2019
Cine pune "botu" la marketing-ul Lg , Samsung , Sony , diferențele (an de an) sunt de la mari , la foarte mari 😆 . Din ce am remarcat în timp , diferențe notabile (mari , sau aproape 😁...după cum vede și cunoaște fiecare) sunt la un interval de circa minim 5...7 ani . Asta însemnând , design , conectări , consum , luminozitate , procesare , etc.

#41429
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Asta e de retinut din review-ul de pe rtings, ca doar 2 hdmi-uri se pot folosi pentru ca celelalte 2 hdmi-uri au venit strambe din fabrica. Aa da si panoul e stramb, o chestie ce se intampla de 3 generatii de qd-oled. Poate de la a 7-a generatie sa nu se mai intample. Sper ca Samsung sa mentioneze in slide-urile de marketing ca din anul 2028 televizoarele cu panou qd-oled vor veni drepte din fabrica si cu toate hdmi-urile utilizabile.

Quote

The Samsung S90D has good build quality overall. There's some wobble on the stand when the TV is pushed forward or backward, but it quickly settles and won't cause any problems. There is a bit of flexing on the plastic central housing on the back, but this is normal and isn't concerning.
What's more concerning is the misaligned HDMI ports on our unit that makes two of the HDMI ports unusable. Our panel is also slightly bent and bows outwards in the center, although it's hard to notice when watching the TV head-on. These issues are likely isolated to our unit, but it's a knock against the TV if these issues with build quality are more widespread.


#41430
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 05.10.2005
Aia de la RTINGS is tâmpiți? Cum naiba sa zici de televizor ca build quality-ul este bun si spoi sa zici ca doua porturi HDMI sunt inutilizabile si ca panoul este strâmb, pai mai poti zice ca build quality e bun?

#41431
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2005
Se ia nitel din ciocan si merge...

#41432
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Oare cum ar trebui să arate un televizor de nota 4 pentru rtings dacă jaful ăsta de S90D a primit 7.5 pentru halul în care l-au primit ?

Edited by eddy_teer, 20 April 2024 - 13:27.


#41433
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 06.11.2014
Pentru nota 4 ar trebui ca toate sa fie cu defecte, nu doar o chestie izolata.

#41434
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
La cât de îngăduitor e rtings, cred că doar un televizor dezasamblat complet ca mobila de la Ikea, ar primi nota 4. LOL

#41435
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Interesantă supoziția că problemele de „strâmbătură” sunt limitate la exemplarul lor. Adică acela nu este asamblat în fabrică pe bandă, ci prin vreun garaj? De ce ar fi redusă probabilitatea să fie și altele la fel? În primul rând că proiectarea mecanică nu trebuie să permită montarea mufelor decalat față de orificiile din carcasă, în al doilea rând plasticele de suprafață mare și grosime mică care nu sunt laminate, ci făcute prin injecție în matriță, își mențin destul de greu o geometrie perfectă.

#41436
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Apropo de niți. Am calibrat ieri un 55LZ1500E. Maxim în HDR10: 1000, maxim în Dolby Vision: 938.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

3 members, 2 guests, 0 anonymous users

mariosm, cif2009, ioany

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate