Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41645 replies to this topic

crommozom

crommozom

Member

• Grup: Members
Vezi și primul meu comentariu meu cu fun fact. De acord cu cititul și analizatul, de la primul până la ultimul comentariu inclusiv s-a confundat pătratul cu dublul diagonalei. Atâta tot. In fine, fiecare cu diagonala lui.

enrique54

enrique54

Member

View PostMMike, on 12 aprilie 2024 - 23:26, said:

La C3 ?

da

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xsltGL7iS_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dba

dba

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postenrique54, on 12 aprilie 2024 - 23:08, said:

după actualizarea din februarie de anul acesta măsurătorile arătau cam asa:

[ https://thumbs2.imgbox.com/f5/6b/XcHYgkXO_t.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

C3 e ca Fat-Frumos. Creste pana da pe dinafara.
Daca tu iei ca referinta un site care se prezinta in felul urmator:
"All Things Tech is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com Amazon.co.uk Amazon.ca Amazon.fr Amazon.de Amazon.it Amazon.com.au"
, in 5 ani C3 trece de 1000 niti.
In loc sa scada - cu un procent, doua, asa cum este normal - el a crescut cu 5%.

Edited by dba, 13 April 2024 - 17:16.

fgk

fgk

Member

La  noi încă nu a aparut la vânzare nici un model nou.

enrique54

enrique54

Member

@dba: binenteles ca iau ca referință un om care a cumpărat atat LG C3 cat si Samsung S95C din banii lui personali ca sa le facă review. un om de genul asta e mult mai credibil decât toate numele mari mentionate pe acest topic de-a lungul timpului pt ca e mult mai greu de corupt. reputația si cuvântul lui înseamnă moartea sau succesul canalului său.

e logic ca oricare dintre cei care primesc televizoare (produse gratis in general) ca sa le facă "review"-uri pozitive nu au nevoie de affiliate links pt că vând televizoarele/produsele după pt a face profit.

btw indiferent ca vă place sau nu anul asta LG C3 va fi in topul Best Value OLED alături de Samsung S95C si LG G3.

dba

dba

Senior Member

Best value, best in class, best at CES...sunt titulaturi efemere.

Intrebarea mea este: cum a reusit ala sa obtina valori mai mari dupa un an cand persoane aflate in miezul problemei spun altceva?
"OLED TVs  will lose brightness and color accuracy over time."
sau
"The candle that burns twice as bright burns half as long, right? OLED pixels very, very slowly get dimmer as they're used."

Daca gasea aceleasi valori, sau diferente mici - (plus), minus - era prefect normal.
Dar el are valori cu 5% mai mari la toate masuratorile.
Si il prezentam pe asta pentru ca da bine la imaginea produsului cumparat de noi.

Chiar ne place betia cu apa rece?

Edited by dba, 13 April 2024 - 20:18.

Printdivision

Printdivision

Active Member

enrique54, on 13 aprilie 2024 - 19:08, said:

e logic ca oricare dintre cei care primesc televizoare (produse gratis in general) ca sa le facă "review"-uri pozitive nu au nevoie de affiliate links pt că vând televizoarele/produsele după pt a face profit.

👍
păi are logică .

Cosmain

Cosmain

Member

Miercuri 17 Mai lansarea oficială a noilor modele 2024 TV Sony.

https://www.youtube....keID7IYCrsdORcF

Cosmain

Cosmain

Member

Corecție. Miercuri 17 Aprilie nu Mai.

dba

dba

Senior Member

Sony Shun OLED & Use Mini LED for 2024 Flagship TV
Modelul de top - seria 9 - este un miniled.
Urmeaza seria 8 cu panou WOLED LG, si seria 7 un miniled.

Informatia de mai jos prinde contur
Will Samsung decide to abandon its QD-OLED technology?

Un alt lucru cert, OLED-ul - oricare ar fi el - incaseaza din greu de la miniLED.

Edited by dba, 17 April 2024 - 20:48.

dba

dba

Senior Member

Motivul pentru care Sony vine cu miniled pe gama premium.
Sony sets its sights on 4000 nits as HDR's next frontier
Eu o lupta pe 2 fronturi, studiouri de productie si televizoare.
Pe partea de productie film Sony va face aliante beneficiind de propriul studio de film, la televizoare incep sa se separe apele.
Tinand cont ca panourile OLED ajung la 3000 niti in fereastra lui Mickey Mouse, ... e 1-0 pentru echipa adversa.

Sony's next-gen 2024 miniLED LCD TVs, upgraded OLED TVs

Edited by dba, 17 April 2024 - 21:49.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Io zic să ne băgăm un bliț în ochi, mai mulți niți de atâta...

tmihai20

tmihai20

Senior Member

Am urmărit și eu aseară video-ul lui Vincent aka HDTVTest. Tot un OLED aș cumpăra acum. Aș lăsa să treacă câteva generații de Sony cu miniLED să văd dacă sunt mai bune decât OLED-urile de acum. În fiecare an producătorii de TV-uri lansează produse noi care sunt mereu mai bune decât cele de anul trecut. În ultima vreme au început să folosească și teste comparative. Vincent a spus că nu i-au lăsat să filmeze, doar să facă poze. Va urma ��

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Eu cred că în momentul în care un miniled va fi suficient de "aproape OLED", OLED-ul se va vinde mult mai greu. Dacă miniledurile vor rezolva într-o oarecare măsură nivelul de negru și contrastul, nu îmi pot imagina cum vor rezolva unghiul de vizualizare.

Pentru cei interesați de OLED-urile Sony, acum la Altex e BF "de primăvară", de exemplu, un A75L de 55 de inch e 4600 lei.

Edited by eddy_teer, 18 April 2024 - 10:55.

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

Nu va fi niciodată suficient. Nici dacă pui un strat de cristale 4k peste un backlight FullHD (ceea ce ar fi de fapt un microLED FullHD).

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 April 2024 - 11:41.

Printdivision

Printdivision

Active Member

eddy_teer, on 18 aprilie 2024 - 10:53, said:

Eu cred că în momentul în care un miniled va fi suficient de "aproape OLED"
Păi cum să fie ?.....să aibe local diming cu un număr de zone.....câți pixeli are sau ce ? , numai vorbim de unghiuri de vizualizare (ce spuneai)
Un LCD nu poate mai mult ! , da , cu local diming-ul , micșorarea și înmulțirea ledurilor (retroiluminarea) , da , sa îmbunătățit foarte mult , în funcție de numărul de zone , cu cât sunt mai multe , cu atât contrastul este mai bun.....dar nu unde trebuie . Fiecare acceptă/vede sau nu neajunsurile .

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

N-am spus că LCD va egala OLED la punctele forte ale OLED-ului, dar când va păcăli ochiul suficient că imaginea afișată e aproape OLED, cred că va fi o luptă mai strânsă între aceste tehnologii.

Edited by eddy_teer, 18 April 2024 - 13:08.

MMike

MMike

Guru Member

Asa a fost si razboiu lcd (qled) oled pana cand si Samsung a facut oled.
E o pauza la oled (panou) de evolutie mai mare. Se asteapta pholedu albastru, cand o sa apara, 2025,....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate