Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
42023 replies to this topic

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

• Grup: Members
Consum de energie maxim, conform Samsung RO:
55 s95d 350W
65 s95d 440W
77 s95d 700W

55 s90d 320W
65 s90d 390W
77 s90d 490W

55 s95c 225W
65 s95c 305W
77 s95c 455W

55 s90c 310W
65 s90c 360W
77 s90c 460W

55 s95b 310W
65 s95b 360W

Deci noua serie e mult mai ineficienta energetic decat modelele precedente. Probabil Samsung face ca Intel, adica baga o tona de watti in noile modele ca sa poata concura cu LG aka AMD.

Edited by FeDaYin, 24 April 2024 - 13:38.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pune și de la LG ! Da, după cifrele postate de tine, se pare că e mai lacomă generația 2024.

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

Acele etichete de la Uniunea Europeana indica consumul cu Energy Saving pe High, dar daca dezactivezi Energy Saving, atunci luminozitatea si consumul sunt mult mai mari decat scrie pe acele etichete. Televizoarele vin setate din fabrica cu Energy Saving activat, ca sa respecte legile UE ale consumului de energie.
Deci n-ai cum sa ghicesti cat taie Samsung din luminozitate atunci cand Energy Saving e activat. Acele etichete sunt inutile. Sunt obligati sa le includa pentru ca asa vrea UE.

Edited by FeDaYin, 24 April 2024 - 14:10.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Eu cred că valorile puse de rtings sunt măsurate. Nu știu cum măsoară Samsung consumul, dar diferențele sunt mari.

dba

dba

Senior Member

Pentru cei cu TV LG puteti verifica daca este disponibil canalul LG 1
LG debuts its first free channel plus Sony One channels on TVs in Europe

Sony One disponibil acum doar in UK, Franta, Italia, Germania, Spania, Suedia, Danemarca, Norvegia si Finlanda

AndreiNR

AndreiNR

Senior Member

iZet, pe 24 aprilie 2024 - 09:25, a scris:

L-am vazut expus in magazin si nu e deloc "o adevărată catastrofă". Ba chiar isi face foarte bine treaba, ca nu stralucea de la reflexii ca celalalte televizoare. Si era si foarte luminos, pacat doar ca au pastrat demo ala tampit de anul trecut.

Im magazin..

iZet

iZet

Senior Member

Si tu acuma.. Am trecut prin magazin, mi-a atras atentia ca nu se vedeau reflexii ca la celalalte televizoare expuse, desi erau multe lumini. L-am butonat, mi-a placut ce am vazut si asta a fost tot. Dac-ar fi avut si 55MU8002 pe care-l detin ecran mat ca la S95D (nu ca la Frame-uri, ca ala e hidos), tare bine mi-ar fi prins...

Edited by iZet, 24 April 2024 - 20:55.

AndreiNR

AndreiNR

Senior Member

Pai tocmai.  În magazin sunt lumini puternice de peste tot și tot ce e glossy va reflecta mai tare. Acasă nu e asa. N are nicio legătură. Probabil fix asta e strategia , sa ia ochii în magazine.
Personal n as cumpara tv cu ecran mat pentru vizionarea filmelor.
De aceea ecran mat am doar in bucatarie și la ceva tv cheap tlc în camere copiilor dar alea merg din an în Paște.

iZet

iZet

Senior Member

Pai, tocmai de aia mi-a si placut. La mine soarele bate direct in tv si tv-ul se transforma-n oglinda.

enrique54

enrique54

Member

dba, on 24 aprilie 2024 - 15:50, said:

Pentru cei cu TV LG puteti verifica daca este disponibil canalul LG 1
LG debuts its first free channel plus Sony One channels on TVs in Europe

Sony One disponibil acum doar in UK, Franta, Italia, Germania, Spania, Suedia, Danemarca, Norvegia si Finlanda

nu e disponibil, pt a putea accesa acel canal ai nevoie de aplicația de streaming LG Channels care nu e disponibilă în România.

"Content available in the United States, Australia, Europe (United Kingdom, France, Germany, Spain, Italy, Austria, Belgium, Denmark, Finland, Ireland, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, Sweden, Switzerland), Latin America (Brazil, Mexico, Colombia, Chile, Peru, Argentina) and Asia (Japan, South Korea)."

MMike

MMike

Guru Member

iZet, on 24 aprilie 2024 - 21:05, said:

Pai, tocmai de aia mi-a si placut. La mine soarele bate direct in tv si tv-ul se transforma-n oglinda.
Cand e lumina multa in camera, nu prea iti dai seama ca ecranu e mat. La oled, cand tv-u e oprit, acel negru al panoului, e una din culori si una importanta si daca e mat(a ) ii iei tot, sa vezi un negru gri, seara cand vizionezi, nu mai ai lumina puternica in camera si atunci se vede acel negru mat(uit).... Bleah....

iZet

iZet

Senior Member

Pesemne ca noaptea, din Oled s-o transforma in panou IPS...

MMike

MMike

Guru Member

Ideea e ca luciul ala nu e degeaba la oled.
Trebuie sa vezi oledu in casa, in diverse lumini a camerei, zi, seara si atunci o sa-ti dai seama. Se zicea si de G3 ca Vanta Black face negru gri, dar nu e asa, negru nu e afectat. Poate ar fi trebuit si Samsung sa adopte varianta asta.

calincosma

calincosma

Senior Member

Vizualizare mesajMMike, pe 25 aprilie 2024 - 21:46, a scris:

Ideea e ca luciul ala nu e degeaba la oled.
Trebuie sa vezi oledu in casa, in diverse lumini a camerei, zi, seara si atunci o sa-ti dai seama. Se zicea si de G3 ca Vanta Black face negru gri, dar nu e asa, negru nu e afectat. Poate ar fi trebuit si Samsung sa adopte varianta asta.
Sau Philips.Mult mai profi sistemul ambilight.De neratat! :)

Printdivision

Printdivision

Active Member

Cum era de așteptat , diferențe infime între G3 și G4 , dacă este să ne luăm după Rtings și măsurătorile lor (a apărut review la ei) . Repet , diferențe vom vedea peste...7/8/10 ani (teoretic..după istoric)

Edited by Printdivision, 28 April 2024 - 06:41.

fgk

fgk

Member

În cazul lui g4 noul procesor ajuta plus alte mici îmbunătățiri pe ici pe colo așa că nu stiu cat de viabil e pentru cei  cu g3 sa treaca la g4 cand la ora actuală probabil g5 e deja in lucru.Mai spuneau unii ca s.ar încălzi un pic g4.

dba

dba

Senior Member

Nu e o ideea rea sa schimbi televizorul an de an.
N-are legatura cu e mult mai bun sau deloc, ideea este ca pierzi mai putin la revanzare (TV fiind in garantie) si diferenta de acoperit este mai mica.
Dar este si un sport destul de obositor - la revanzare ma gandesc.

Srachi

Srachi

Senior Member

View Postfgk, on 29 aprilie 2024 - 08:15, said:

În cazul lui g4 noul procesor ajuta plus alte mici îmbunătățiri pe ici pe colo așa că nu stiu cat de viabil e pentru cei  cu g3 sa treaca la g4 cand la ora actuală probabil g5 e deja in lucru.Mai spuneau unii ca s.ar încălzi un pic g4.

Classy ala zice ca G4 se încălzește puternic pe langa G3 si ca consuma cam 35% mai mult in unele cazuri, foarte mare procentajul avand in vedere ca pe hârtie la luminozitate e diferenta mica. Ce consuma atata, noul procesor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sa_Fugim, Viore_lIulian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate