Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Discutii si pareri STRICT TURISTICE. Situatia din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#145
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

 atupi, on 17 aprilie 2017 - 21:48, said:

Dar dacă stau la un ceai cu niste turci, e in regulă să spun că nu-mi place politica lui Erdogan? Ar trebui să-mi cenzurez părerile?

Depinde, asta-i ca peste tot. Poate sa incerce sa te convinga cat de bun e sultanul sau poate sa-ti intoarca un dos de palma, apoi sa te convinga.

Peste tot in lume e de preferat sa eviti discutiile politice

---

Momentan situatia (pare ca) e stabila. Mici proteste pasnice in Istanbul si Antalya lipsite de incidente.
Mai sunt in contact cu un roman din Istanbul (tot backpacker).

Situatia insa e destul de tensionata (si-ar fi fost tensionata indiferent de rezultat) pentru ca acum nu mai e o "lupta" oameni-guvern ci... oameni-guvern+oameni. Adica au ajuns sa isi cam roada oasele in functie de regiuni. Stim si noi cum e, vedem la fiecare alegeri. That kind of ottoman effect.

Momentan totul e sub control, insa e pentru prima oara cand am un feeling prost asupra situatiei... Vedem ce va fi in weekend, desi pana atunci cred c-am plecat :)

#146
anuca_2004

anuca_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
Mai este cineva care pleaca pe 29.04 in antalya?

#147
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi topicul cu plecări. Deși e cam devreme dacă vreți plaja. Ziua e ok dar noaptea e frig. Eu am fost weekendul astea cu cortul și m-am cam congelat, azi-noapte au fost 4 grade și ploaie. Ziua in schimb e cald.

Cât despre situație:
Momentan e calm. Am trecut și peste Weekend fără incidente. Exista o varianta ca turcii sa nu reacționeze acum însă să-l taxeze la alegerile prezidențiale. Aia ar fi amuzant. Sa piardă tot din propria prostie. Sa nu mai aimba nici un scaun de premier :lol:

Nu am observat vreo schimbare in atitudinea turcilor săptămâna asta. Bine, eu sunt in Izmir. Loc in care s-a votat major împotriva.

#148
anuca_2004

anuca_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
Multumesc pt promptitudine. Plecam pe belek. Sper sa fie vremea ok

#149
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

La finalul săptămânii viitoare plec în vacanță în Marmaris.

Nu am mai fost în Turcia și am ceva întrebări.

Ce monedă e de preferat să am asupra mea? Euro ori liră turcească? De la agenție a recomandat euro...

Cam care e prețul pentru închiriat o mașină mică pe zi? Care e costul carburantului?

Cum ar trebui să mă comport să nu am probleme? Voi merge cu iubita. Nu știu nimic despre islam, obiceiuri locale.

Mulțumesc anticipat.

#150
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Orice moneda (euro, dolar, lira sterlina) e buna. Sau lei pe card. In principiu poti plati cu cardul aproape peste tot. Sau poti scoate de pe card. La micii comercianti,  gen bazar sau taraba stradala ai nevoie de cash.
In Marmaris am vazut masini de inchiriat la 30 de euro pe zi, Poti gasi si mai scumpe, dar probabil si mai ieftine.
In ceea ce priveste comportamentul, nu ai de ce sa iti faci griji. Un comportament civilizat, ca oriunde altundeva in Europa, e ok.

#151
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Lex404, on 23 aprilie 2017 - 16:54, said:

Vezi topicul cu plecări. Deși e cam devreme dacă vreți plaja. Ziua e ok dar noaptea e frig. Eu am fost weekendul astea cu cortul și m-am cam congelat, azi-noapte au fost 4 grade și ploaie. Ziua in schimb e cald.
in ce zona ?

#152
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Fusesem la Kaynaklar Kamp, aproape de Izmir Posted Image

Spiritele linistite momentan. Vara asta dau o fuga pe Akdeniz/ Ege/ Est inainte sa intru in iran Posted Image

 aiulianctin, on 15 mai 2017 - 07:18, said:

Salutări,

La finalul săptămânii viitoare plec în vacanță în Marmaris.

Nu am mai fost în Turcia și am ceva întrebări.

Ce monedă e de preferat să am asupra mea? Euro ori liră turcească? De la agenție a recomandat euro...

Cam care e prețul pentru închiriat o mașină mică pe zi? Care e costul carburantului?

Cum ar trebui să mă comport să nu am probleme? Voi merge cu iubita. Nu știu nimic despre islam, obiceiuri locale.

Mulțumesc anticipat.


Euro, schimbi local in lire. Desi din cate stiu, Euro accepta mai peste tot (dar la curs prost) in zonele turistice unde ai de platit sume mai mare, pentru maruntisuri schimbi in TL. Sau mergi cu cardul si retragi TL (sau USD sau EUR).
Carburantul e scump in Turcia...
Nu ai treaba cu religia in Marmaris, de fapt in toata zona Akdeniz, Izmir. Si Muğla (Bodrum, Marmaris) e cea mai betiva provincie, deci nu-ti fa bai.

Edited by Lex404, 15 May 2017 - 08:23.


#153
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Luati masina si mergeti la alte plaje din apropiere, plaja din Marmaris e cam nasoala. Dar e calda apa acum?

#154
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Mulțumesc pentru răspunsuri. Cred că voi schimba în lire turcești.

Voi alege să vizitez Pamukkale cu auto închiriat, cred că e mai convenabil și mai confortabil așa decât cu autocarul.

Vreau să vă întreb pe cei care ați fost, ce mai e de vizitat în drum ori prin zona traseului Marmaris - Pamukkale?

Vă mulțumesc.

Dacă există un topic deschis pe tema asta, îmi cer scuze, rog un moderator să mute discuția mea acolo.

#155
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de autocare. A fost săptămâna trecută un accident cu un autocar in zona marmaris (a văzut in gol câteva zeci de metri). 24 persoane au decedat...



#156
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 aiulianctin, on 15 mai 2017 - 10:07, said:

Salutări,
Vreau să vă întreb pe cei care ați fost, ce mai e de vizitat în drum ori prin zona traseului Marmaris - Pamukkale?
Ai de vizitat orasul antic Aphrodisia (locatia este superba si manageriata de New York University!) si doua biserici din Apocalipsa: Colosse si Laodicea (la 10 km de intrarea in Pamukkale). La 5 km de Pamukkale vezi si oraselul Karahaiyt (travertine colorate). Daca ai doar o zi la dispozitie asta inseamna sa plecati dis-de-dimineata din Marmaris.

Citeste aici (in ordinea in care le-am insirat):
http://www.turismcul...is-paradis.html
http://www.turismcul...aphrodisia.html
http://www.turismcul...-pamukkale.html
http://www.turismcul...orasul-spa.html

Din Marmaris poti sa faci o excursie in Delta Dalyan:
http://www.turismcul...-si-kaunos.html

 Lex404, on 15 mai 2017 - 10:12, said:

Apropo de autocare. A fost săptămâna trecută un accident cu un autocar in zona marmaris (a văzut in gol câteva zeci de metri). 24 persoane au decedat...
Coborârea spre Marmars este bestiala, ca de altfel si coborârea spre Antalya dinspre Konya. Curbele sunt foarte largi, ma mir ca soferul autocarului nu a abordat curbele cu prudenta, probabil a condus ca bezmeticul.

Edited by florinbad, 15 May 2017 - 11:30.


#157
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Din câte am înțeles nu le-au mai funcționat frânele.

Eu o sa ajung la campat prin Iulie in zona, Marmaris, Ölüdeniz, Olimpos 😂

#158
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Recomand si eu delta Dalyan si plaja unde se cuibarest testoasele si era si un spital ptr testoasele ranite de pescari

#159
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Doua locuri faine de camping:
Izmir- Kaynaklar

Rize- Ayder Yaylası, în drum este si castelul Zil. Zona Rize ii faina, în special spre Hemșin, liniște, sate îndepărtate, plantații de ceai. Am întâlnit o familie de români în Ayder saptamana trecută 😂

O să revin lună viitoare cu locuri de camping în zona Akdeniz (mediteraneană).

#160
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
Nu stiu daca se potriveste aici nedumerirea mea, dar...
Voi merge in Istanbul pe 25 iunie si as vrea sa stiu daca pot cumpăra o cartela de telefon de la ei. In cele cinci zile pe care le vom sta as prefera sa nu activez roaming pe zi care ma costa 3€/zi ci sa cumpar o cartela. Ce ziceți, e posibil? Din cate am auzit, la ei nu se vand cartele ca la noi ci doar cu act de identitate...

#161
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Parca ireedeejay2 a folosit cartela....
Uite aici o discutie despre cartela pentru telefon fix, 4 lire - cam 8-10 apeluri in tara:
https://forum.softpe.../page__st__2160

#162
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
Multumesc frumos pentru raspuns! Ma intereseaza strict pentru telefon mobil. Si nu asa mult pentru vorbit cat pentru internet. Oricum, mai este varianta de a activa pe rand roaming/zi la fiecare abonament, avem 3 si sunt disponibile 500 minute/sms si 500 mb, astea pe luna, dar se pot consuma intr-o zi. Oricum, cand ajung incerc sa cumpar si cartela.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate