Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Discutii si pareri STRICT TURISTICE. Situatia din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#109
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
Am ajuns Vineri seara pe la 22;00 in Bucuresti.
Drumul de intoarcere: Venosa-Didim, Bergama (noapte intermediara Hotel Labella 4*- super, calitate/pret), Canakkale (noapte intermediara), trecut fery la Kilitbahir, Hamzabely, Yambol, Kotel, Turgovishte, Razgrad, Ruse.
Vamele si podul le-am trecut foarte repede.
In cele doua saptamani petrecute in Turcia, nimic nu a fost deosebit, fata de anii trecuti. Evenimentele petrecute in iulie, nu au schimbat nimic in comportamentul ospitalier al turcilor.

#110
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008
Nu numai ca putina frica, sporita de SMS-ul de la MAE, a fost nejustificata, dar pot spune ca Sherwood Club Kemer a avut cea mai buna muzica pentru mine, asa cum Amelia in 2008 a avut cele mai bune show-uri de amfiteatru.

Cum la mine amintirile muzicale conteaza foarte mult, pot spune ca a meritat din plin sejurul. Tocmai am depistat melodia house cu Salam Aleikum, mai am sa depistez una din cele 2 piese turcesti ca cealalta e scrisa pe o revista de un chelner.

Dar clar resorturile la show-uri au taiat cel mai mult, din 7 seri doar 3 au avut spectacol la amfiteatru si a treia a avut show ieftin cu oameni alesi din public.

Ce nu lipsea era minidisco-ul cu copii, seara de seara aceleasi ciucu-ciucu, jambo-mambo si davai-davai.

Piese vechi pentru copii nemtesti si rusesti idem cu cele de la Susesi Belek in 2012.

Ah, Aqua-Barbie Girl (1997)-alta obsesie a Sherwood-ului. Fiecare hotel cu ale sale.

#111
mlmlml

mlmlml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 12.10.2006
salut...ieri am venit din kalkan...totul a fost perfect...numai ca sunt f putini turisti , asa ca trageti de preturi....sunt morti dupa clienti

#112
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Suntem in Kemer la Euphoria, e liniste nu e nimic care sa te streseze, e hotelul plin,turci ex sovietici, majoritari cativa italieni, moldoveni putini romani.

#113
ocazional

ocazional

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2015
Salutari,

S-a cerut fara politica, dar nu prea se poate, evenimentele care preocupa sunt politice!

Am intrat in Turcia pe 30 iulie (lesovo, bg), iesit 8 august (malko tarnovo, bg), fara coada, max 30
minute. Mi s-a cerut ca asigurarea obligatorie de masina sa fie valabila si in Turcia, verificati.
Traseu dus: Edirne-havsa-kesan-gelibolu-eceabat-kabatepe-(ferry) gockceada
Pana la Gelibolu - drum expres pe 2 benzi, mergi de behai. Nu se numeste autostrada ca nu sunt poduri,
sunt foarte multe locuri de intoarcere, etc. Drumul expres Bucuresti-Giurgiu e doar o gluma. Un mare
radar la intrarea in (parca) Kesan, am avut noroc ca turcii din fata au incetinit brusc la viteza
legala...

Specialitatea casei - wild camping, musai cortul pe plaja. Exclus campinguri amenajate :(
Nu ne-a intrebat nimeni cum ne cheama.
Singurele semne ale evenimentelor (cred): multe-multe steaguri si stegulete. Pe masini (ziceai ca a
castigat nationala vreun campionat mondial), la balcoane (inclusiv de la etajul 2 pana jos...), etc.
Desi nu se punea problema pierderii de bani prin anularea vreunei rezervari, am ales constient si
linistit sa mergem. Nu prea am obiceiul sa pun botul la tot ce se spune la tv. Cred ca cei care stau cu
grija exagereaza gros, iar cei care isi anuleaza rezervarile la 5 stele sunt chiar deplasati, deoarece:
-daca nr de turisti straini in Turcia a scazut cu 50%, inseamna ca anul asta nu sunt 40 ci "doar" 20.
De milioane...
-nu le stiu io pe toate, dar n-am auzit ca vreun turist strain sa fi patit ceva sau sa fi fost hartuit
din vina statului sau a autoritatilor din Turcia. Vreodata! Corectati-ma daca gresesc.
-la cursul scurt de asigurari ni s-a spus ca sunt anual 2700 de morti pe soselele din Romania (undeva
la media europeana). La nivel mondial, probabilitatea de a muri intr-un atentat este mai mica decat
probabilitatea de a fi ucis de traznet...
-suspendarea drepturilor omului pe timpul starii de urgenta da puterii posibilitatea sa se rafuiasca cu
indezirabili din interior.
-apropierea urgenta de Rusia si decizia de a relua imediat schimburile turistice m-a linistit complet.

Cateva informatii de pe insula Gokceada:
- putini turisti straini, eventual eram luat drept bulgar (se pare ca au mai vazut...)
- exersati jocul "mim", rar se vorbesc limbi straine... Mai bine incercati cuvinte romanesti, sunt mai
multe deacat credeti. Desi e usor riscant, unele au sens mult diferit...
- bancile inchise sambata si duminica, n-am gasit casa de schimb si, la urgenta, am fost nevoit sa ma
descurc cu particulari (la magazine).
- pe jumatatea de insula vizitata, n-am vazut decat o singura benzinarie, in "capitala".
- drumuri inguste de munte, stare decenta. Dar semnalizate de noapte la mare arta.
- plja Ugurlu - de pietricele mici (in unele zone aproape nisip). Pietre si in apa, nu foarte
deranjante sau coltoase. Un mare loc de dat la peste, apa poate ajunge la 2.5m adancime la doar 5 m de
mal.
- dusuri pe plaja, cel mult 1 tl.

Cateva preturi grupate (tot de pe insula):
- curs valutar (mediu) 1E=3.3 TL. Curs efectiv obtinut: 1TL=1.36 RON (aproximativ)
- Ferry kabatepe-gokceada = 35 tl pentru auto (adica gratis). Traseu pana intr-o ora si jumatate.
- Benzina 95 - 1.3-1.38 Euro !!
- Apa (1,5 l) = 1tl; pepsi (2 l)= 4 tl (mai ieftin ca la mine la chiosc)
- Bere - luati-va gandul: 20 tl/4 sticle efes la carrefour market... cam 10 tl la terase, si nu au
peste tot. In general alcoolul e cam dublu, daca gasiti...
- Tigari = aproximativ 10 tl
- Restaurant - 15-20 tl portia fara fitze. Mancarea e mai iute. Dupa masa puteti cere ceai. Un deliciu si simbol al ospitalitatii. Normal e gratis, dar se mai fac ca uita...
- Cazare neasteptat de scumpa, am intrebat de curiozitate, pe la vreo 100 tl/camera.
Am stat doar o saptamana (si nu 2) deoarece:
- nevasta-mea n-a putut sa faca plaja topless-- lol
- mie imi era frica ca vantul va reusi sa-mi rupa cortul. Vant aproape permanent, foarte puternic,
numai la rafala, cu schimbari de directie bruste si dese  (motiv pentru care nu s-au facut valuri!!)

Va doresc concediu placut!

#114
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
O completare la postul de mai sus Posted Image
Turcii sunt foarte (extrem de) nationalisti.
Am stat in Aprilie in Istanbul cateva zile, ai steaguri la toate balcoanele, pe toate cladirile, pe toate geamurile, pe masini, pe poduri, ghirlande cu steaguri and so...

Si asta nu e de acum, e de mult. Posted Image
Data viitoare imi iau si eu un steag turcesc mai maricel (asa cam 1,5x2m) Posted Image


Insa felicitari pentru ideea de wild camping :D

Edited by lex404, 20 August 2016 - 04:30.


#115
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008
Turcia rulz orice ar fi, daca tatal meu a mers 20 de ani consecutivi la Mamaia, probabil ca eu voi face acelasi lucru cu Antalya.

#116
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
un nou incident, de data asta in regiunea beldibi
http://www.evz.ro/tu...ost-raniti.html

#117
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
au zis la tv ca a fost un atac in antalya

#118
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
ăsta e "atacul" - https://www.facebook.com/antalyalove/?fref=ts


Edited by rottweiler2007, 24 August 2016 - 12:52.


#119
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ce e de ras in faptul ca 3 oameni au fost raniti?

#120
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 edi10000, on 24 august 2016 - 12:44, said:

Ce e de ras in faptul ca 3 oameni au fost raniti?

mult spus atac

pe autostrada spre litoral în fiecare uikend sînt scene mai horror

aici s-a spart parbrizul unui microbuz și i-a împroșcat cu cioburi pe jandarmi

ai urmărit filmulețul din linkul de mai sus?

Edited by rottweiler2007, 24 August 2016 - 12:52.


#121
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
M-am bucurat ca luni cand ne-am intors din Kemer la aeroport a fost in regula am admirat doar peisajul nu m-am gandit ca ceva sar putea intampla,nu am stiut nimic nici de atacul de la nunta,am aflat cand am ajuns in Bucuresti.In hotel nu am observat nimic cu toate ca erau multi turci toate erau conform programelor si din zilele anterioare ,si toata lumea parea  distinsa si distrata.Nu poti sa nu te gandesti acum ca este un oarecare risc ,dar ma bucur ca am ajuns cu bine acasa.

#122
mobydick666

mobydick666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.06.2008
Salutare. M-am intors sambata, dupa doua saptamani, din Turcia Traseu: Edirne - Istanbul - Safranbolu - Ankara - Cappadoccia - Antalia - Pamukkale (Denizli) - Kusadasi - Canakkale - Hamzabeyli. Drumuri foarte bune (in mare parte autostrazi si expres). Politie am vazut initial doar pe centura Ankarei, dar dupa atacul din Antalia au aparut filtre la intrarea in unele orase....dar nimic de speriat. In rest, liniste si pace, turcii sunt foarte prietenosi si ospitalieri, preturile destul de mici.....in Cappadocia se plangeau ca de 10-11 luni merge foarte prost treaba, au turisti putini, au lasat la preturi. apropos, daca vreti sa zburati cu balonul, acum e momentul! In mare, e o tara super, in care n-am avut niciun sentiment de nesiguranta.

#123
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,880
  • Înscris: 14.10.2008
Really nice, daca si cu masina e atat de OK. Ceva mai multa POLIS pe sosele, atat. Ne bat oricum la autostrazi, i-am vazut din autocar cum turnau asfalt de zor in miez de zi la 33-35 C, ceva ce n-o sa vedem in Romania.

#124
mobydick666

mobydick666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.06.2008
Cand e vorba de munca ne bat rau de tot. Sincer, nu prea am vazut teren nelucrat la ei, de sosele n-are rost sa mai vorbim, se lucreaza in draci: latire, asfaltare, tuneluri....suntem departe, asta-i adevarul...

#125
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Am venit si eu acasa dupa 2 sapt de Turkye...pe coasta in zona Kudsadasi chiar ca nu se simte nici o schimbare pe cand in zona Antalya - Alanya iei filtru la intrarea in Antalya-1,5h la 38 grd,,privesti tancuri urcate pe camioane ale armatei ce se indreapta spre Alanya in convoi cu polis in fata,dai de jandarma prin orase in zone aglomerate ce patruleaza...pe cine nu-l deranjeaza astea poate merge linistit.

#126
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.realitate...ta_1979724.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate