Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Discutii si pareri STRICT TURISTICE. Situatia din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#91
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

View Postkosmin_d, on 02 august 2016 - 12:31, said:

Salutari calme din Side. Cam pustiu in comparatie cu anul trecut, fără rusi, toți turcii vorbesc acum germana in loc de rusă dar se cam simte lipsa de personal și unele reduceri de costuri. In rest, personalul mult mai amabil decât in anii trecuti. Dacă aveți intrebari, voi incerca să răspund in limitele timpului și a internetului turcesc Posted Image

La ce te referi cand zici reduceri de costuri?la varietatea de la masa sau la condiile din hotel?

#92
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Show-urile de seara din aer liber de exemplu.

#93
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Tocmai am revenit dintr-un city break de week-end la Istanbul. Impreuna cu prietenii am stat de sambata pana ieri, am mers cu Tarom (bilete promotionale, 99 euro/dus-intors. luate acum o luna, inainte de tentativa de lovitura de stat) si nu ne-am simtit deloc in pericol.

Pentru mine a fost a treia vizita la Istanbul si pot spune ca m-as intoarce. :)

Pe scurt:
- cozi mai mari decat de obicei la controlul de la aterizare si de la plecare pe aeroportul Ataturk, dar fara intarzieri ale zborurilor sau ale bagajelor'
- transport public gratuit in Istanbul, care a generat economii serioase;
- reducerile la hoteluri sunt foarte mari (daca anul trecut am platit fix in acelasi loc cam 75 de euro pe noapte, acum am dat 70 pe doua nopti cu mic dejun inclus);
- preturile considerabil mai mici fata de anul trecut, spre exemplu, mai ales ca am primit pentru 500 de euro aproape 1.700 de lire, iar cu banii astia poti cumpara destule din Istanbul;
- nu au fost niciun fel de cozi ieri dimineata, atunci cand am vizitat (din nou) Catedrala Sf. Sofia.

PS: cele mai bune locuri pentru cumparaturi sunt in zona Eminonu, m-am intors cu bagajele pline. :P

#94
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postinside_spy, on 03 august 2016 - 11:54, said:



- transport public gratuit in Istanbul, care a generat economii serioase;

am mai citit de chestia cu transportul public gratuit. Sunt curioasa, daca stii, in ce context si pana cand?

#95
kosmin_d

kosmin_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 25.03.2007
Exemple de reduceri de costuri remarcate in Side la hotel Royal Dragon :
-Luna Park se deschidea la ora 19.00 dar barul de lângă se inchidea la ora 18.00
-Show-urile (neasteptat de slabe +animatie anemica in timpul zilei)  la amfiteatru incepeau la 20.30, barul se inchidea la ora 21.00,
Și credeti-mă, la 35°C +aglomeratie, nu te simți prea bine fără o sursă de lichide  când curg apele pe tine mai ales din cauza umezelii excesive.
P. S. Noi am zburat cu Blue Air (vechi de 24 de ani, dar zbor și servicii impecabile, fără intarzieri )  din Timișoara. La masă și condițiile din hotel nu am nimic de object at, poate doar economia la iluminat :)

#96
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Am inteles,tks de info,pai daca incep sa piste cate putin pe ici  pe colo cine mai vine la ei?dupa ce ca au situatia politica instabila mai fac si fite din astea....eu merg din 2008 la ei anual dar cred ca la anul ma orientez spre insula Capri ceva,coasta Dalmatiei,insula Krk...

#97
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostmoniK_06, on 03 august 2016 - 14:21, said:

am mai citit de chestia cu transportul public gratuit. Sunt curioasa, daca stii, in ce context si pana cand?
Nu stiu in ce context si pana cand, sorry. Noua ne-au spus de la hotel atunci cand am ajuns (am mers cu taxi de la aeroport pana la hotel, am locuit undeva aproape de Galata Bridge/New Mosque).

#98
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postkosmin_d, on 03 august 2016 - 16:46, said:

P. S. Noi am zburat cu Blue Air (vechi de 24 de ani, dar zbor și servicii impecabile, fără intarzieri )  din Timișoara. La masă și condițiile din hotel nu am nimic de object at, poate doar economia la iluminat Posted Image
si noi tot cu Blue Air dar din Bucuresti. Si nu s-au dezmintit in privinta serviciilor proaste, La dus intarziere de aproape 2 ore iar la intoarecere cam de jumatate de ora. Si nu prea e placut sa stai in zona de tranzit in mega frig imbracat de vara. Nu stiu cum au acaparat anul acesta multe chartere ca mi-a fost dat sa zbor cu ei si in Grecia si in Turcia pe charter si la toate au avut intarzieri.

@inside_spy
nu-i bai, eram doar curioasa. Ca oricum in viitorul apropiat nu ajung la Istanbul si nu cred ca va mai tine mult chestia cu gratuitatea.
PS: ma bucur ca nu ai renuntat la calatorie si ca a fost totul ok!

Edited by moniK_06, 04 August 2016 - 14:50.


#99
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
E noua faza cu gratuitatea cred...dar la ce se aplica? La toate?

Ca eu merg cu metrobus si ferry si in aprilie inca plateam (aveam reducere cu istanbulkart + reducere la transfer).
Ar fi dragut sa fie gratuit acum ca ma intorc luna viitoare :lol:

#100
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postlex404, on 04 august 2016 - 15:04, said:

E noua faza cu gratuitatea cred...dar la ce se aplica? La toate?

Ca eu merg cu metrobus si ferry si in aprilie inca plateam (aveam reducere cu istanbulkart + reducere la transfer).
Ar fi dragut sa fie gratuit acum ca ma intorc luna viitoare Posted Image

"The public transport system in Turkey’s capital city Ankara and largest city Istanbul will continue to serve commuters without charge until July 25.
After the military coup attempt in the country, the mayors of Istanbul and Ankara put off the right of free use of public transport, according to Cumhuriyet daily of Turkey.
It is noted that the subway, and the ferries, which transport commuters between the two parts of Istanbul, also will be free of charge."

sursa, aici : http://news.am/eng/news/337947.html

#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Nu plang dupa show-uri, oricum alea sunt slabe la cele mai multe hoteluri, cele mai faine show-uri erau la Amelia Beach Manavgat in 2008, mai bine stau pe net in camera decat in sauna specific litorala seara la show.

#102
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Liniste si pace in Kemer, doar Erdogan mandru in panourile stradale din Antalya si scris ceva cu senil in dreptul lui.

Omor, pe Otopeni simultan 3 zboruri Blue Air, la cate 10 minute intre ele, coada infernala la pasapoarte si pe OTP si pe AYT, omor, crima, asediu, eu care speram ca vom fi putini temerari care mai vin in Turkye, cand colo, prapad.

#103
mezzadri

mezzadri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.04.2005
Liniste si in Antalya  la Lara

#104
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De la o prietena:

Quote

Dragă internet,
În Turcia e bine. Am sare în păr, mi-am ars și pătat pielea, viaţa e frumoasă. Am călătorit două ore cu avionul până în Antalya, unde am fost preluaţi de o reprezentantă a agenţiei de turism, o domniţă excelent pregătită. Ne arăta palmieri spunând că sunt rodii, nu auzise până atunci de catedrala Sf. Sofia din Istanbul și nici diferenţele dintre clima mediteraneană și tropicală nu-i erau foarte clare, a trebuit să-i explice o doamnă din autocar de ce Turcia nu are climă tropicală... Ghida e de trei luni aici.
Tot în partea asta a Turciei, între Antalya și Alanya, se vorbește mai mult germana decât engleza, până și recepţionerului îi era mai comodă prima și sfârșea în nemţește orice frază începută în altă limbă decât turca. Etichetele mirodeniilor din magazine, formularul pe care îl completezi când ajungi la hotel, toate au cuvintele scrise întâi în germană, apoi în engleză sau rusă. Comercianţii, la fel, ţi se adreseză în germană sau rusă. În ultimă instanţă - dacă nici prin semne nu vă înţelegeţi -, îţi vor răspunde în engleză.
Rușii nu mai vin pe aici de când cu avionul, românii sunt puţini, cei mai mulţi sunt nemţii, polonezii și turcii. Turiștii fiind puţini, afacerile merg prost. În ochii vânzătorilor se citește disperarea, ţi-ar vinde marfa la orice preţ, numai să se scape de ea. Cred că nici chiriile nu și le acoperă.
Fără nici o legătură cu ce am scris mai sus: am ajuns la concluzia că nr. mediu de copii per familie nemţească este trei.
V-am pupat.
#‎pampam


#105
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View PostNeaceasca85, on 06 august 2016 - 22:00, said:

Liniste si pace in Kemer, doar Erdogan mandru in panourile stradale din Antalya si scris ceva cu senil in dreptul lui.

Omor, pe Otopeni simultan 3 zboruri Blue Air, la cate 10 minute intre ele, coada infernala la pasapoarte si pe OTP si pe AYT, omor, crima, asediu, eu care speram ca vom fi putini temerari care mai vin in Turkye, cand colo, prapad.

Nu ai amintit de bannerul cu Erdogan din centrul Kemerului Posted Image  (alaturi de cel cu Ataturk).

La noi au fost  la intoarcerea din AYT 4 chartere: 16:40; 17:10; 17:15 si 17:20 . Coada mare la check-in in schimb la pasapoarte nu am avut pe nimeni in fata iar la securitate a mers destul de repede.
La plecarea din Bucuresti nu am dat mare importanta mai ales ca am ajuns cu mult mai devreme, era deschis la check-in si am predat super repede bagajele. Marea problema a fost mega intarzierea avionului - BLUE AIR la plecare.

Edited by moniK_06, 09 August 2016 - 08:51.


#106
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Gata, maine plec spre Romania, s-a terminat sejurul de Kemer, Antalya e alta tara, linistita, nu e deloc ce se vede la televizor cand scrie CANLI la sigla. Posted Image

#107
giulieta

giulieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.05.2011
Cum e vremea ? La ce hotel ati fost ,noi plecam luni in Kemer prima data in zona si nu stiu la ce sa ma astept.

#108
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Vremea e OK pana in octombrie sau cel putin 15 septembrie. In iulie si august nu ploua niciodata.

La Sherwood Club Kemer am fost. Un hotel bun dar mai ciudat prin faptul ca e format din multe vilute a cate 2 nivele in loc de o cladire megalomana.

Ne-am intalnit pe Otopeni cu niste sibieni care au parcat masina tot la Saftica si au fost in Side, dupa ce in anii trecuti au fost in Spania, Italia si Grecia, au zis ca a fost cel mai fain concediu si ca isi merita toti banii, turcii sunt cei mai primitori.

Pe mine ma "omoara" muzica turcilor in sensul ca sunt unele melodii care imi plac rau de tot si e greu sa obtin datele necesare pentru Youtube, azi am pus un chelner sa-mi scrie artistul si piesa cu un pix pe o revista.

Dar titlul unei piese house ce repeta obsesiv salutul arabesc difuzata la amfiteatru nu am reusit sa-l obtin, demential suna bass-ul in acele boxe.

Edited by Neaceasca85, 13 August 2016 - 23:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate