Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4488 replies to this topic

#2161
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@irene  : poti schimba la hotel 50 euro sa ai de cheltuit . Faza cu schimbatul banilor nu e ok :) nu e bine sa mergi numai cu bani cash. Oricum, sa nu ii pui la un loc, o parte ii bagi prin bagaj mai pititi, o parte la tine  , o parte la sot/sotie .
Nu ai ce face asa dimineata in istanbul , la obiective daca mergi la 8 e ok . Autocarele de turisti sosesc dupa 10:00 din ce am vazut eu .  Istanbul nu e Nairobi, este de 50 ori mai safe, majoritatea turcilor castiga mai bine ca noi :) asa ca stai tu linistita, nu o sa vina nici cersetori la tine, nici oameni care sa iti ofere transport.
Eu am scos bani de la tot felul de bancomate, prima oara am stat in laleli aksaray, un cartier mai local ca sa zic asa, nu era nimic turistic, seara ieseau turcii la vandut furaciuni , femei, chestii - nu m-am simtit niciodata in pericol .

@judas : recomand tot sultanahmet , multe obiective langa tine la care ajungi pe jos, mancarea ma ieftina, magazine mai ieftine . Taksim e doar de petrecut cateva ore prin preajma.

La Dolmabahce am vizitat doar palatul, fara harem, am inteles ca nu e mare lucru, oricum palatul cu ghid mi s-a parut cel mai frumos.

Excursia o poti lua tot din zona sultanahmet , sunt multe agentii , foarte serioase , pick-up de la hotel , preturi asemanatoare si au mai multe tipuri, in functie de ce vrei tu : 2 h pe bosfor, 5 ore si cu iesire la Marea Neagra , te documentezi la fata locului .

#2162
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
@ Tak30ver,ai dreptate in privinta banilor dar este tardiv acum si am sa incerc sa tin cont de sfaturile tale si sa nu tin toti banii la un loc.In ceea ce priveste diferenta dintre Nairobi si Istanbul iti dau iarasi dreptate,turcii sunt un popor de admirat pentru istoria lor si cum s-au ridicat ei din '90 incoace,prin munca,siretenie,negot...au stiut sa se descurce si au ajuns unde sunt astazi,ce comert au,spitale si clinici de top si turismul infloritor...eu ii admir doar prin prisma a ceea ce am vazut in aeroportul Ataturk si orasul vazut acum din avion,mu am mai fost in Turcia din '91 si atunci tot erau inaintea noastra cu 50 de ani...tin minte ce m-a uimit atunci abundenta de fructe din magazine si pe la vanzatorii ambulanti,banane,mandarine,sucuri la pet de toate culorile,magazinele cu blugi in pas cu moda din Occident,aurul opulent din vitrinele magazinelor,parfumurile scumpe din rafturi si masinile lor de politie Renault asemanatoare cu Dacia noastra...deci RESPECT pentru poporul turc! Ca orice tara mai au si uscaturi...

#2163
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,406
  • Înscris: 23.04.2007
OK.Revin si eu cu niste info si intrebari.
Info:Pe str. Selari,la Dristor Kebap am cumparat in februarie si inceputul lui martie lire turcesti.
Atunci la BNR era ~1.87,la ei era 1.95 o lira sa cumperi.Calculele daca se renteaza le faceti voi.

Intrebare:
Din ce informatii am sintetizat de pe forum am inteles ca sunt niste plimbari cu vaporul pe Bosfor.
Am inteles ca ar fi trei tipuri de plimbari:
1.Spre Marea Neagra cu,compania IDO ,plecare de la Eminonu cu oprire la Anadolu Kavagi(plecare 10.35/Eminonu/17.5Lire de persoana sau chiar 30lire alte companii) cu 1.5h dus+1.5h intors+3 ore la Anadolu Kavagi.Zic bine?
2.Spre insulele printilor(insula mare Buyukada).Cat costa,de unde se iau,ce companie,cat dureaza dus+intors+cat se stationeaza???
3.Croaziera peste Bosfor spre partea asiatica si revenire.Drum de 20 min?Pret(1.3lire citisem mai demult)?De unde se iau?Orar?Sunt mai multe pe zi(adica sa stai pe partea asiatica ...dupa pofta sau dupa orarul lor?)
As aprecia daca ma puteti ajuta cu mai multe lamuriri+info despre aceste 3 tipuri de plimbari,voi avea putin timp la dispozitie si trebuie sa analizez ce "ar merge".
Merci

#2164
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@Adrian : din ce am vazut eu si din ce am mai citit stiu asa :
1. Cea cu Marea Neagra , este half day trip
2. Nu stiu nimic Posted Image
3. Cea pe Bosfor poate fi facuta cu ferry-ul local sa ii zic asa sau excursie cumparata de la agentie ( my choice Posted Image ) , dureaza 2 ore, ai ghid, sunt numai turisti pe vapor, iti explica fiecare monument , hotel, etc. dar nu opreste decat de unde pleaca Posted Image te iau si de la hotel .
Tu poti merge in port , iti iei bilet la ferry de linie si traversezi Bosforul in partea asiatica, stai cat vrei , cursele sunt pana seara , au numeroase statii, studiaza cel mai bine harta istanbulului pe google maps, eu asa fac, imi fac acolo un traseu sa vad si distante si tot .
Tot in zona sultanahmet au centre turistice , chiar la scena aia acolo in parc, sunt niste tineri care te pot ajuta cu pliante, harti, info .
Stiu ca tu vrei sa ai totul pus la punct si virgula inainte de plecare dar sa stii ca e mai frumos uneori sa te lasi in voia sortii...

@irene : unde am stat prima oara in  cartierul ala mai local asa beam un suc de rodii cu 2 lire , orange la fel, facut in fata noastra , nu ne saturam . Mancam la restaurant si ne serveau aia cu de toate, sa fi fost acela poate cel mai insalubru restaurant in care am mancat insa mancarea era delicioasa , ieftina,  unele chestii erau gratis, ne faceau platouri cu salate sa gustam . Partea proasta era ca turcii imi trageau mie scaunul cand ma asezam in loc sa il traga consoartei :)
In zona turistica asa ceva nu se va intampla niciodata, un suc e 5 lire , totul se plateste, unii au introdus si taxa de masa sau pret diferit daca mananci la masa lor.

Edited by tak30ver, 29 March 2013 - 12:09.


#2165
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007

 AdrianHH, on 29 martie 2013 - 09:33, said:

OK.Revin si eu cu niste info si intrebari.
Info:Pe str. Selari,la Dristor Kebap am cumparat in februarie si inceputul lui martie lire turcesti.
Atunci la BNR era ~1.87,la ei era 1.95 o lira sa cumperi.Calculele daca se renteaza le faceti voi.

Intrebare:
Din ce informatii am sintetizat de pe forum am inteles ca sunt niste plimbari cu vaporul pe Bosfor.
Am inteles ca ar fi trei tipuri de plimbari:
1.Spre Marea Neagra cu,compania IDO ,plecare de la Eminonu cu oprire la Anadolu Kavagi(plecare 10.35/Eminonu/17.5Lire de persoana sau chiar 30lire alte companii) cu 1.5h dus+1.5h intors+3 ore la Anadolu Kavagi.Zic bine?
2.Spre insulele printilor(insula mare Buyukada).Cat costa,de unde se iau,ce companie,cat dureaza dus+intors+cat se stationeaza???
3.Croaziera peste Bosfor spre partea asiatica si revenire.Drum de 20 min?Pret(1.3lire citisem mai demult)?De unde se iau?Orar?Sunt mai multe pe zi(adica sa stai pe partea asiatica ...dupa pofta sau dupa orarul lor?)
As aprecia daca ma puteti ajuta cu mai multe lamuriri+info despre aceste 3 tipuri de plimbari,voi avea putin timp la dispozitie si trebuie sa analizez ce "ar merge".
Merci

Salut!

referitor la intrebarea a treia, plimbarea de 20 de minute este de fapt traversarea din zona europeana catre zona asiatica, cu vapoare care fac curse regulate si care au un program bine stabilit (daca nu gresesc, circula la un interval de 20 de minute).
Accesul se face pe baza de jetoane (ca la tramvai). Pretul este cat pretul unei calatorii cu tramvaiul. Nu pot sa-ti specific exact costul actual (banuiesc ca undeva pe la 3 lire), intrucat in primavara aceasta nu am mai traversat in partea asiatica, din lipsa de timp Posted Image , iar cu celelalte mijloace de transport mergem cu akbilul, pentru ca este mai avantajos.
Eu am luat vaporul de la KARAKOY (zona europeana) catre KADIKOY (zona asiatica).

Pentru plimbare pe Bosfor sunt o gramada de vase mai mici care pentru 10 lire (anul trecut) te plimba 2 ore. Acestea pleaca atunci cand s-a umplut vasul cu clienti.
Mare atentie - daca alegi o atfel de calatorie pe un timp mai racoros, ia haine groase, pentru ca, mai ales daca vei sta "la aer" pe vas, frigul este patrunzator.

In alta ordine de idei, pentru ca vad ca multi isi fac probleme cu banii, eu am platit cu cardul  peste tot pe unde s-a putut, de la mall-uri si centre comerciale la magazine mai mici, INCLUSIV in bazarul egiptean, la magazinele cu branzeturi si masline, si NICIODATA, timp de 5 ani de cand fac lucrul asta la Istanbul, nu am avut nicio problema cu decontarea sumelor, cu fraude, etc.
Am schimbat doar sume modice (de fiecare data 50-100 euro), doar pentru akbil, cartela telefonica (e mult mai rentabil asa, decat sa folosesti mobilul), intrari pe la obiective turisitice, mancare si sucuri de pe la tarabe si alte lucruri marunte. Precizez ca nu frecventam marele bazar (acolo banuiesc ca trebuie sa platesti cash).

Daca mai pot oferi vreo informatie, just ask!

Calatorii placute tuturor intr-un oras de poveste!

#2166
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
multumim mult pentru informatiile utile ! am si eu doua intrebari : daca iti cumperi akbil,incarci cu o anumita suma dar nu-l poti folosi pe toate mijloacele de transport? ma refer sa-l poti folosi si la tramvai,autobuz,funicular sau vapoarele lor regulate de lunie,Ido parca se numesc...am citit ca la unii folosesti doar jetoane,sau am inteles gresit? in legatura cu mobilul,te refereai la cartela pentru telefoanele publice ca este mai avantajos s-o folosesti? cat costa una si cat iti ajunge creditul sa suni in tara pe mobil? multumesc si toate cele bune!

#2167
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,406
  • Înscris: 23.04.2007

 ireedeejay2, on 30 martie 2013 - 11:24, said:

n legatura cu mobilul,te refereai la cartela pentru telefoanele publice ca este mai avantajos s-o folosesti? cat costa una si cat iti ajunge creditul sa suni in tara pe mobil? multumesc si toate cele bune!
Si eu sunt interesat de aspectul asta.
Am aflat tarifele de la Cosmote pt roaming,mi-a picat fata:1.5E min in Ro,0.5E minutul la apeluri primite si 0.35E sms-ul.Cica TR nu e in zona 1 Posted Image

Edited by AdrianHH, 30 March 2013 - 16:26.


#2168
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Un sfat pentru cei care mergeti cu cazare la Istanbul, nu va cazati in zona Top Kapi-ului, deoarece e foarte multa galagie. V-as recomanda undeva pe langa hotelul Madrid, e o zona calma unde sunt si cateva restaurante cu specific brazilian excelente

#2169
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt 'ireedeejay:
Merg de 8 ani în Turcia şi nu am avut niciodată vreun eveniment neplăcut, furat bani, hoţi etc. Din contră, în Turcia mă simt mult mai în siguranţă decât în Bucureşti.... Niciodată, la bancomantele din Turcia nu m-a agresat cineva.... După părerea mea este periculos să mergi cu toţi banii cash.... Eu nu am cash la mine mai mult de 100-200 euro, restul sunt în carduri, dar evident fiecare călătoreşte aşa cum se simte confortabil şi cum este obişnuit.
O zi bună,

#2170
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
@criss_65,stiu din relatarile tale pe care le-am citit cu placere si am aflat informatii destul de utile si interesante,dar acum e tardiv sa mai pun banii in cont...acasa imi fac toate tranzactiile exclusiv online,cumparaturi de pe Ebay sau alte situri internationale si nu am nici un fel de strangere de inima...doar la paine folosesc banii,pentru ca unii au plafon minim pentru card...pur si simplu eu nu stiam ca toti au POS-uri peste tot si sincer stiam ca multe lucruri aveam sa le cumpar de pe strada gen suveniruri,chilipiruri  din pietele gen talciocul de la noi (am inteles ca miercurea se organizeaza una langa moscheea Eyup,nu?) peste,castane,inghetata,sucuri,kebab,scoici,covrigi sau magazine mai mici,chioscuri de ziare nu ma gandeam ca toti sunt tehnologizati...oricum ideea este sa AI bani acolo,indiferent care este suportul lor,plastic sau hartie...dar ce spuneti de faptul ca atunci cand ei au preturi afisate la produse si in urma negocierii obtii o reducere de 50%,cand platesti cu un card,platesti suma negociata,iar pentru contabilitatea lor asta nu e o problema?nu stiu,intreb si eu...

Edited by ireedeejay2, 30 March 2013 - 22:43.


#2171
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 criss_65, on 30 martie 2013 - 17:33, said:

pt 'ireedeejay:
Merg de 8 ani în Turcia ...

Te stiu si de pe AFA...suntem colegi si ti-am vazut toate pozele,sunt superbe...sper sa-ti placa si ale mele Posted Image

Edited by ireedeejay2, 30 March 2013 - 23:34.


#2172
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 ireedeejay2, on 30 martie 2013 - 22:23, said:

ce spuneti de faptul ca atunci cand ei au preturi afisate la produse si in urma negocierii obtii o reducere de 50%,cand platesti cu un card,platesti suma negociata,iar pentru contabilitatea lor asta nu e o problema?nu stiu,intreb si eu...

Contabilitatea lor e foarte simpla. Un fel de forfetar, in sensul ca un magazin, de exemplu, are de platit 100 de euro impozit pe luna. Il plateste si mai departe face ce vrea. Adica nimeni nu il intreaba de unde cumpara marfa, daca are factruri, cu ce pret o vinde. Iar casele de marcat sint o raritate. La magazinele mari e o alta contabilitate, dar acolo nu se negociaza.

#2173
elvinm

elvinm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2008

 AdrianHH, on 29 martie 2013 - 09:33, said:

OK.Revin si eu cu niste info si intrebari.
Info:Pe str. Selari,la Dristor Kebap am cumparat in februarie si inceputul lui martie lire turcesti.
Atunci la BNR era ~1.87,la ei era 1.95 o lira sa cumperi.Calculele daca se renteaza le faceti voi.

Intrebare:
Din ce informatii am sintetizat de pe forum am inteles ca sunt niste plimbari cu vaporul pe Bosfor.
Am inteles ca ar fi trei tipuri de plimbari:
1.Spre Marea Neagra cu,compania IDO ,plecare de la Eminonu cu oprire la Anadolu Kavagi(plecare 10.35/Eminonu/17.5Lire de persoana sau chiar 30lire alte companii) cu 1.5h dus+1.5h intors+3 ore la Anadolu Kavagi.Zic bine?
2.Spre insulele printilor(insula mare Buyukada).Cat costa,de unde se iau,ce companie,cat dureaza dus+intors+cat se stationeaza???
3.Croaziera peste Bosfor spre partea asiatica si revenire.Drum de 20 min?Pret(1.3lire citisem mai demult)?De unde se iau?Orar?Sunt mai multe pe zi(adica sa stai pe partea asiatica ...dupa pofta sau dupa orarul lor?)
As aprecia daca ma puteti ajuta cu mai multe lamuriri+info despre aceste 3 tipuri de plimbari,voi avea putin timp la dispozitie si trebuie sa analizez ce "ar merge".
Merci

Referitor la pct. 2, pentru excursia spre Insulele Printilor (Insula mare fiind Buyuk Ada), vaporasele se pot lua de la Kabatas (cap de linie tramvai, putin mai la sud de Palatul Dolmabahce).
In 2011, in aprilie, orele de plecare erau 09.30/10.30/11.30/12.10/16.00/18.15/19.00/19.30 iar orele de intoarcere 07.45/09.30/12.30/14.30/16.00/17.00/18.00/19.40.
Drumul dureaza cam 1 ora si 10 minute, Buyuk Ada fiind a doua oprire, cred. Ca si pret, este destul de ieftin, nu imi mai aduc aminte dar cred ca in 2011 am dat cam 10 lire dus/intors de persoana.

#2174
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt ireedeejay2:
Mulțumesc pentru aprecieri.... Anul acesta nu mai ajungem în Turcia, ci la Roma şi Napoli! Anul acesta o să-mi fie tare dor de Istanbul şi de toată Turcia....

#2175
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007

 ireedeejay2, on 30 martie 2013 - 11:24, said:

multumim mult pentru informatiile utile ! am si eu doua intrebari : daca iti cumperi akbil,incarci cu o anumita suma dar nu-l poti folosi pe toate mijloacele de transport? ma refer sa-l poti folosi si la tramvai,autobuz,funicular sau vapoarele lor regulate de lunie,Ido parca se numesc...am citit ca la unii folosesti doar jetoane,sau am inteles gresit? in legatura cu mobilul,te refereai la cartela pentru telefoanele publice ca este mai avantajos s-o folosesti? cat costa una si cat iti ajunge creditul sa suni in tara pe mobil? multumesc si toate cele bune!

Salut!
referitor la akbil - noi l-am folosit la autobuz, tramvai, metrou, funicularul de la piata Tunel la Taksim (aici este un pret putin mai mare decat la celelalte mijloace de transport enumerate). La vaporul cu care am traversat am folosit jetoane acum un an si jumatate, pe care le-am luat de la automat. Anul acesta nu am mai avut timp de travesare, ca atare nu pot sa-ti ofer o informatie actuala despre folosirea akbilului la vapor.
Iarasi nu stiu daca poate fi folosit la funicularul de la Pierre Lotti, intrucat noi am urcat pe jos Posted Image
despre cartela telefonica pentru telefon public - pretul ei este de 4 lire, insa mare atentie cand ceri, sa nu-ti dea din greseala cartela pentru mobil!
Daca apelezi un numar de fix din tara te tarifeaza mai putin decat daca apelezi un numar de mobil. Cu o cartela am facut vreo 8-10 apeluri in tara, cu convorbiri de 60-120 de secunde fiecare.

Vacanta ca-n basme tuturor!

Edited by 11_dye, 01 April 2013 - 10:03.


#2176
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Am o intrebare "fierbinte"...cum stam cu toaletele publice? cum le gasim si cat costa?

#2177
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
@11_dye,multumesc frumos!

#2178
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007

 ireedeejay2, on 01 aprilie 2013 - 13:13, said:

Am o intrebare "fierbinte"...cum stam cu toaletele publice? cum le gasim si cat costa?

sunt mici panouri care-ti semnalizeaza prezenta lor pe strada, si costa 1 lira, exceptie facand toaletele din mall-uri, care sunt gratis

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate