Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4488 replies to this topic

#2197
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 catalina1, on 11 aprilie 2013 - 19:46, said:

E din 2009 link-ul, dar nu cred ca s-a schimbat nimic:
http://www.istanbult...-card-muzekart/

The Museum Card is one of the key elements in an attempt to increase social awareness among the Turkish citizens of the country’s rich cultural heritage, hence help to protect this millennia-old heritage. The obvious way to achieve this is by making visits to Turkey’s various museums more attractive and cheaper.
Normally the entrance fees of the various museums range between 1 and 20 TL, per person. But  now, with the introduction of the Müzekart, you pay an annual fee of TL 20 and obtain unlimited free access to over 300 museum nationwide.

Uite si pagina lor: http://www.muzekart.com/

Pentru straini au asta: http://www.muzekart....s/nedir_15.html

Nu stiu daca la preturile obiectivelor chiar fac o discriminare pentru straini, care totusi ADUC bani buni in visterie...din ceea ce ai aratat sus si din ceea ce am citit pe ultimul link al tau, am inteles ca :Statul ca sa incurajeze vizitatul a peste 300 de obiective cheie si asimilarea mai facila a mostenirii culturale, le pune turcilor o taxa anuala de 20 lire si viziteaza  ce vor si cand vor...Strainilor le vinde un card de 72 de lire valabil 72 de ore si pot vizita doar anumite obiective, bine stabilite printr-o lista afisata pe situl mentionat mai sus (Hagia Sophia Museum, Topkapi Palace Museum and the Harem, Chora Museum, Istanbul Archeology Museum, Turkish and Islamic Art Museum *, Istanbul, Turkey The Great Palace Mosaic Museum, Galata Mevlevihane'si, Yildiz Palace and offers the opportunity to visit the Museum of Islamic Studies History of Technology) si anumite puncte avantaj la alte obiectice (BKG Museum Shops and Cafes, City Windows Bosphorus Sightseeing Tours, Faruk Yalcin Zoo and Botanical Park, GES Stores, London Aquarium, the Istanbul Archeological Museum Store, Istanbul Dolphinarium, Istanbul Sightseeing Tours by Plantours, Istanbul Walks, Jurassic Land, Maiden's Tower, Rahmi M. Koç Museum Sadberk Hanim Museum, Sakıp Sabancı Museum, Sapphire's Terrace, Torium Amusement Area, Turing Publications and Istanbul Handicrafts Store, Turkuazoo Aquarium, Turvan Cinema-Theatre Museum).
Nu stiu care strain ar prefera sa plateasca chiar si 20 lire si sa aiba acces liber la 300 de obiective pe an din toata Turcia, sincer nu este posibil din cauza timpului (doar sa fii expat ) deci mi se pare ok sa incurajeze transferul cultural doar cetatenilor lor...ce turist viziteaza in 72 de ore mai mult de 10-15  obiective, sa zicem, si tot nu ar fii multumit? Prerea mea ca daca iei un Museum Pass ca strain, chiar beneficiezi de avantaj real asta in conditiile in care la Topkapi (25 lire),Hagia Sofia (25 lire) Chora Museum (15 lire),Archeology Museum (10 lire) si pot contunua cu exemplele, toate taxele de intrare depasesc cu mult 72 lire si asta cred ca este un plus la capitolul relatii externe Posted Image ...Cardul nu  prea este un avantaj  atunci cand esti un cuplu, deoarece acest card poate fii folosit doar o singura data la un  obiectiv ( nu este ca IstanbulKart sa-l folosesti mai multi ) si nu poti vizita doar tu un obiectiv iar sotia sa manance in timpul asta porumb fiert in parcul Gulhane, iar pe urma sa faceti schimbPosted Image ...Daca esti single chiar se merita sa il cumperi,sincer.

Edited by ireedeejay2, 11 April 2013 - 21:00.


#2198
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,426
  • Înscris: 23.04.2007
LE:nu mai conteaza...
Vad ca scrie aici :
the Museum Card is only available to Turkish citizens.
O sa aflu si eu saptamana viitoare daca totusi putem si noi cumpara acel card.

Edited by AdrianHH, 12 April 2013 - 09:39.


#2199
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 21.01.2008
Salut AdrianHH asteptam vesti de la tine in aceasta chestiune dar  si un review pe masura!Concediu placut!

#2200
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 AdrianHH, on 12 aprilie 2013 - 09:37, said:

LE:nu mai conteaza...
Vad ca scrie aici :
the Museum Card is only available to Turkish citizens.
O sa aflu si eu saptamana viitoare daca totusi putem si noi cumpara acel card.

Bafta AdrianHH , concediu placut si fructuos Posted Image .Asteptam multe detalii si sfaturi de la tine...vezi ca iti poti lua bilet la obiective si online,fara bataie de cap si fara sa mai stai la cozi,dar cu pretul integral https://www.muze.gov.tr/buy_e_ticket asa o sa-mi iau si eu la Topkapi si Hagia Sophia, ca acolo am inteles ca sunt cozile mai mari si in Iunie ma astept la asta...daca cumva vii cu o harta a Istanbulului si nu mai iti trebuie, ti-o cumpar eu!

Ps. Muzekart -ul este valabil doar pentru cetatenii turci si costa 30 lire valabil un an si se viziteaza tot ce este sub conducerea Ministerului Culturii si Turismului, http://www.muze.gov....rd_about  exact ce am scris in postul de mai sus...Museum Pass este pentru turistii straini costa 72 lire si este valabil 72 de ore de la prima folosire. Ma intreb daca ai cunostinte cetateni turci, poti folosi si tu acel card sau se prezinta un act de identitate la intrare? Poti intreba si asta, poate gasesti un turc mai marinimos si iti ia el cardul...poti vizita cate obiective doresti in limita timpului...

Edited by ireedeejay2, 12 April 2013 - 13:57.


#2201
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
O informatie de ultima ora in legatura cu aceste e-ticket pentru muzee : nu au perioada de valabilitate! Sotia mea era ingrijorata ca daca le cumpar acum, expira pana in Iunie...nu expira, am trimis email la adresa de pe situl muzeal si am si primit raspunsul lor in 5 minute :

Dear Irinel,
Thank you for your kind interest in Turkish Museums.
There is no time limit for tickets, you can use them whenever you prefer.

Best Regards,
444 6893(MUZE)

#2202
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

 ireedeejay2, on 11 aprilie 2013 - 19:33, said:

Acest Istanbulkart costa 10 lire......
Bafta!

Multumesc pentru raspunsul complet.

 ireedeejay2, on 12 aprilie 2013 - 13:33, said:

Museum Pass este pentru turistii straini costa 72 lire si este valabil 72 de ore de la prima folosire.

Museum Pass iti da dreptul de a intra la obiectivele inscrise pe el
fara a mai sta la coada de bilete sau e ca la obiectivele din alte orase
unde trebuie sa mai stai la un ghiseu ca sa-ti emita un bilet gratis de intrare ??

Multumiri

#2203
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Nu stiu daca iti mai emite cineva un bilet gratis, poate iti scaneaza ceva sau cineva cardul si intri fara probleme...nu stiu despre procedura de intrare cu Museum Pass,imi pare rau!

#2204
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 AdrianHH, on 12 aprilie 2013 - 09:37, said:

... O sa aflu si eu saptamana viitoare ...

Vreme frumoasă să aveţi. Noi am fost în 2006, când n-aveam cameră foto digitală, aşa că te rog eu, după ce reveniţi, să pui pe-aici ceva poze din interioare, că e cam mare lipsa Posted Image .


Sănătate şi sejur plăcut !

Edited by OvidiuNS, 12 April 2013 - 23:26.


#2205
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,426
  • Înscris: 23.04.2007
Ovidiu,Patraulea,ireedeejay2,multumesc!
Revin cu informatii proaspete! :)

#2206
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Asteptam de la tine si un update la preturi..poate chiar si la aur,ca am vazut ca s-a mai pus intrebarea asta aici dar n-a raspuns nimeni...daca nu esti interesat de aur am sa raspund eu peste 2 luni...daca vrei haine ieftine si esti pe langa Grand Bazar intreaba de magazinul Romania,este al unui turc dar asa a vrut sa-l intituleze...matusa mea zicea ca de acolo isi lua marfa...si mai intreaba de Mahmutpasa Bazar tot pe langa Grand Bazar este si tot ce gasesti in el,afara pe strazi la Mahmutpasa Bazar gasesti la preturi foarte mici...spor la treaba/vizitat!

#2207
alunelu69

alunelu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.08.2009
Salutare tuturor celor  interesati de Istanbul! M-am intors din Istanbul acum vreo 5 zile,si pot sa spun ca preturile s-au marit considerabil fata de aceeasi perioada a anului 2009.o sa pun si cateva imagini...Cateva informatii despre acea taxa de acces de la autostrada:noi am venit dinspre Vama Veche via Varna- Burgas si am intrat pe la Malko Tarnovo (drumul din Malko Tarnovo si vama este praf aprox 7-10 km dar este acceptabil cu gropi ce pot fi evitate cu atentie).La vama se sta relativ putin aprox 10 minute si apoi drumul continua pe 2 benzi (drum modernizat)pana la autostrada dinspre Edirne langa BAbaeski.Am cumparat acel sticker pe care am dat 35 lire turcesti si l-am lipit pe parbriz in spatele oglinzii(nu pe oglinda cum zicea cineva mai sus)si inca ceva ...langa noi a nimerit cineva cu o masina care avea vechiul card si care avea ceva bani pe card ,dar atentie suma nu poate fi transferata decat dupa cumpararea noului card HGS contra sumei de 35 lire,suma ce se socoteste din certificatul de inmatriculare si putand diferi cu cateva lire de la marca la marca.Dupa multe tergiversari colegii au dat 35 lire ,si-au luat noul sticker si apoi le-au fost trasferati banii pe card.Am trecut de bariere cu viteza dar abia la intoarcere am observat ca pe un panou in stanga,sub semafor exista un panou pe care este afisata suma care ti se retrage,iar cardul poate fi incarcat prezentand restul stickerului unde exista un cod de bare (probabil asa se verifica si cat mai este in cont).
Cazare am avut in zona Sultanahmet la hotel Ilkay,dar atentie cu locurile de parcare,noi am platit la o parcare acoperita la cativa metri de hotel 15 lire pe zi .Fiecare decide zona in care se cazeaza,dar sa stiti ca zona Sultanahmet are avantalul ca este concentrata in jurul principalelor atractii deci este de preferat,dar este aglomerata si cam galagioasa,si cu probleme la parcari sau ceva zone mai indepartatecu parcari libere ,poate mai multa liniste,in schimb greu de acces la obiective.Transportul in comun costa 3 lire,de preferat de luat card ,pentru deplasari .
Obiectivele principale au fost descrise mai sus de colegi si le multumesc pentru asta.
Marea deceptie a fost in schimb palatul Dolmabahce la care biletul a ajuns la 30 de lire fata de 15 lire cand am fost in 2009 . Au redus numarul de sali ce se pot vizita, si sincer nu prea ai ce sa vezi cu exceptia vestitului candelabru si a unui covor plus desene si ornamente,a si la scari niste ornamente din cristal. Daca vreti sa evitati aglomeratie trebuie sa ajungeti pana in ora 10 -10.30. De  retinut ca nu se mai pot face deloc poze la interior nici chiar fara blitz !
Despre cum se poate ajunge este simplu,atunci cand ajungeti la hotel veti gasi harti super detaliate ale principalelor obiective ,dar si traseele tramvaielor sau metroului.La fel de bine va pot sfatui si ajuta si angajatii hotelului.
Mda , ne-am plimbat,am vizitat,si iar ne-am plimbat de ne usturau picioarele. De dimineata pana seara talpa peste tot.Am lasat masina in parcare caci traficul este infernal.Se circula in schimb cu oarecare respect si lejeritate,adica fara prea multi nervi si stres ca la noi.
Chiar am fost uimit odata de soferul unui autobuz cu care am calatorit...Ma gandeam ca la noi ar fi facut atac cerebral si infarct in prima cursa,dar nuu,omul era linistit,altii se bagau in fata,ii taiau calea,pietoni treceau de peste tot,motociclisti care parca stergeau autobuzul cu oglinda,opriri intre statii cum ridica cineva mana din statie,omul oprea,deschidea usa si cel de jos intreba probabil ceva,dar nefiind autobuzul lui nu urca si uite asa omu" inchidea usa si stai iar la coada pana sa reintre in trafic,ca sa nu mai zic de zonele in rampa unde se mergea din metru in metru cu opriri dese ,alei super inguste unde oglinda pare ca atingea cladirile, ce mai nebunieeee..! Nu am vazut incaierari,sicane,injuraturi,claxoane de la toti imbecilii carora nu le ajunge drumul sau de la bizonii cu masini de fitze...Inainte de toate respectul fata de ceilalti colegi de suferinta  si parca un deosebit bun simt .
Asa ...mai departe...in bazar preturi mari. Am sesizat chiar si strainii aia naivi si dornici de suveniruri nu prea se mai arunca la cumparaturi din Grand Bazar...ci o dadeau pe stradutele laterale unde erau aceleasi marfuri dar muult mai ieftine. De exemplu caisele acelea uscate erau in Spice Bazar in jur de 15-20 de lire functie de calitate si pe stradutele lateral erau chiar si 5- 6-7 lire,ca sa nu mai zic de rahaturi si alte condimente.
Ce ar mai fi de zis..pe strazi te simti in siguranta,noi am circulat inclusiv pe strazi mai laturalnice,si la ora 22.00,avand de gat un aparat de fotografiat mare,si nu ne-am simtit deloc in pericol.Peste tot erau masini de politie care patrulau plus patrule cu motocicletele care isi faceau simtite prezenta peste tot..
Am platit cu cash peste tot,cursul fiind pe la 1 euro -1,28-1,30 lire ,cel mai bun curs il gasiti in Grand Bazar si strazile adiacente.
Mancare buna si ieftina ,fara nici un pericol de intoxicari si alte complicatii ,turcii sunt deosebit de curati si igienici fata de muulte restaurante de la noi chiar de lux unele care dau mancare reincalzita si gatita cu produse dubioase ..si exemple sunt destule..
Deocamdata  cam  atat.acu" incerc sa incarc niste poze da nu prea vad cum.Daca mai sunt intrebari si daca mai imi amintesc o sa mai  scriu..

#2208
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Sooper review,asteptam restul si poze Posted Image ...cumparaturi de unde ai facut,ma refer la un blug,un tricou...pe unde ai mancat ieftin...ce sfaturi ne dai...multam!
P.s scuze ca intreb, 1eu  nu e 2 lire si ceva? am gasit o chestie pe yahoo pentru calculat mai usor paritatea si arata alt curs :

Attached Files


Edited by ireedeejay2, 16 April 2013 - 19:06.


#2209
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

 alunelu69, on 16 aprilie 2013 - 18:55, said:

... Marea deceptie a fost in schimb palatul Dolmabahce la care biletul a ajuns la 30 de lire fata de 15 lire cand am fost in 2009.  Au redus numarul de sali ce se pot vizita, si sincer nu prea ai ce sa vezi cu exceptia vestitului candelabru si a unui covor plus desene si ornamente, a si la scari niste ornamente din cristal. Daca vreti sa evitati aglomeratie trebuie sa ajungeti pana in ora 10 -10.30. De  retinut ca nu se mai pot face deloc poze la interior nici chiar fara blitz ...

Păcat, era obiectivul care mi-a rămas de vizitat de data trecută. Asta e.


Sănătate şi tcb !

#2210
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

 ireedeejay2, on 16 aprilie 2013 - 19:02, said:

Sooper review,asteptam restul si poze Posted Image ...cumparaturi de unde ai facut,ma refer la un blug,un tricou...pe unde ai mancat ieftin...ce sfaturi ne dai...multam!
P.s scuze ca intreb, 1eu  nu e 2 lire si ceva? am gasit o chestie pe yahoo pentru calculat mai usor paritatea si arata alt curs :

Probabil ca a vrut sa scrie 2.28 - 2.30.
http://www.turkishbank.net/english

 alunelu69, on 16 aprilie 2013 - 18:55, said:

.Am cumparat acel sticker pe care am dat 35 lire turcesti si l-am lipit pe parbriz in spatele oglinzii(nu pe oglinda cum zicea cineva mai sus)
Pe topicul "Cu masina spre Turcia" se spune ca acest card HGS costa 5 TL (pentru card) si ca se poate
incarca cu 20 TL, suficienti pana la Istanbul si inapoi.
Tu spui ca ai dat 35 TL. A fost suma minima sau atat ai ales tu sa incarci ??

Multumiri

Edited by judas, 17 April 2013 - 07:13.


#2211
alunelu69

alunelu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.08.2009
Scuze de eroare ,paritatea este intradevar 2.28-2.30.
35 de lire a fost suma pe care mi-a cerut un mos nebun care nu stia o boaba engleza si care avea cladirea la intrare pe autostrada in zona Babaeski  dar era situata pe sensul de iesire dinspre Istanbul.Funny a fost ca pe drumul de la vama am oprit o masina tot de Romania si baiatul amabil mi-a explicat ca el are card vechi,ca are pe el destui bani si ca acestia vor fi transferati pe noul sticker.Eu am oprit masina in dreptul zonei de trecere fara bariera ,el a mers impreuna cu mine la oficiul ala postal,si dupa ce am platit eu i-a cerut si lui 38 de lire ( avea un passat)s-a tot certat cu mosu acolo,apoi au mai venit si ceva superiori care nici aia nu stiau engleza,a vrut sa isi ia cardul inapoi sa treaca blat pe la zona fara bariere dar nu i-au mai dat cardul si in final a trebuit sa vina iar la masina...sa ia bani si sa plateasca.
Acum plec undeva si cand voi veni o sa mai continui poate incarc si poze daca ma sfatuieste cineva...

#2212
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Pentru a incarca poze, apesi tabul "Mai multe optiuni de raspuns" iar jos ai un alt tab cu o agrafa langa el "Choose File'.Apesi pe el si cauti calea unde ai pozele iar dupa ce ai gasit poza dorita dai dublu click pe ea si apesi "Ataseaza fisier"...poti face asta de cate ori doresti.Posted Image
Mai am o intrebare referitor la cursul valutar care ma obsedeaza, ai facut o prospectie la mai multe case inainte sa schimbi in lire,deoarece pe un alt site de specialitate un turist a atasat o poza din sejurul efectuat in  Martie si cursul la o casa de schimb era un pic mai mare decat cursul pe care l-ai mentionat...sa fi scazut euro la ei? Scuza-ma ca am insistat dar vreau sa le "extrag" maximul de lire care se poate...Posted Image si trebuie sa stiu daca cei de pe langa Grand Bazar sunt mai corecti/banditi decat alte case de pe strada...
In alta ordine de idei, a fost cineva la Sali Pazari  din Kadikoy? este o piata organizata in ziua de Marti si sunt putin turisti care ajung aici, deci a ramas o piata traditionala cu preturi mici si oferte diverse, foarte mare...

Attached Files



#2213
alunelu69

alunelu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.08.2009
Trebuie studiat cu atentie cursul pentru ca si la ei am vazut la cateva case smecheria care au dat multe tzepe si pe la noi ,adica afisarea afara a unui curs mult mai mare ,dar care este la cecurilor de calatorie,deci atentie! Intrebati si daca se percepe sau nu comision.
Cursul a fost pe data de 5 aprilie in jur de 2.22-2.25 iar pe 7 aprilie 2.28-2.30 lire

Edited by alunelu69, 17 April 2013 - 20:24.


#2214
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
aha,deci se tin si ei de mici potlogarii...merci de avertizare!

sunt case care percep comision si altele care nu percep? ca casa la care ai schimbat nu ti-a luat comision,nu? imi poti spune unde ai schimbat,asa cu aproximatie te rog? (am scris 2 posturi pentru ca tel nu ma lasa sa editez,scuze)

sunt case care percep comision si altele care nu percep? ca casa la care ai schimbat nu ti-a luat comision,nu? imi poti spune unde ai schimbat,asa cu aproximatie te rog?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate