Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4488 replies to this topic

#2179
kelyboy

kelyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2010

View Postalexxxxx, on 01 aprilie 2008 - 11:55, said:

am ceva experienta in istanbul, am fost de vreo 12 ori, asa ca pot sa va zic urmatoarele despre hoteluri: locatia e totul. Ideea e sa fie in cartierul Sultanahmet, in zona turistica. Eu toate rezervarile le-am facut pe hotel.de, fara probleme de fiecare data. Sunt niste hoteluri super-ok la care am stat chiar langa sf. Sofia, Olympiyat, Best Western Sf. Sofia, Erboy, etc. Parcarea de ex. la Olympyiat (sau Romance, Amissos, etc) e vreo 15-20 de lire pe zi, deci destul de scumpa. La celelalte am parcat pe strada fara probleme. Am mai stat la Amber, super-ok, parcare in fata, dar trebuie sa urci destul de mult pana la strada principala in fiecare zi, ceea ce nu m-a incantat. Ca locatie, cand cautati, ca punct de reper cautati pe langa gara (Sirkeci), sunt aproape de obiective si ieftine. Iar daca mergeti cu trenul, faceti 5 min. maxim pe jos pana la hotel.
Ca transport in oras, recomand transportul public, desi nici taxiurile nu sunt scumpe. Nu recomand deplasarea prin oras cu masina proprie, turcii au un stil aparte de condus, nu cu mult diferit de Bucuresti, insa e bine sa va feriti. Totodata, cascati bine ochii cand traversati. Ca idee, puteti sa va faceti un soi de mini-abonament, care se poate cumpara de la gheretele intitulate Akbil Satis Gisesi. Depui o garantie de 6 lire, pe care ti-i poti recupera cand returnezi akbil-ul. Ideea e ca poti pune credit pe el, cu care poti calatori pe orice mijloace de transport (tramvai, autobuz, metrou, funicular). Daca mergi normal, cu jetoane, costa 1,3 lire calatoria. Daca mergi cu creditul de pe akbil platesti 1,250 prima calatorie, si daca schimbi in termen de o ora ti se iau doar 0,65 lire pentu urmatoarele calatorii.
Ca locatii de vizitat in plus, trebuie s-ajungeti si prin zona Ortakoy, multa mancare buna (trebuie sa incercati vafa...) si locuri misto. De-acolo se ia si vaporasul pentru plimbarea pe bosfor - vreo 5 lire/pers.  Din Sultanahmet se ia tramvaiul (38) pana la capat (kabatas) si apoi autobuzul 25.
Mancarea, daca ai putina grija, nu te costa deloc mult. Normal ca daca intri in restaurant de fite pierzi, ca peste tot. Dupa mult timp in care am mancat in restaurante "turistice" am descoperit locatiile "pentru ei", la impinge-tava. Mancare delicioasa, cu mult mai buna ca la restaurantele pentru turisti, si f.f. ieftina. Cu 10 lire/om mancai si beai pe saturate. In locatiile turistice trebuie sa te astepti cam la minim 25 lire/om mancare+bautura la restaurant. Atentie, in Istanbul bauturile alcoolice la restaurante, atunci cand sunt prezente, sunt destul de scumpe. Multe locatii nu servesc decat bere efes, si sub 4 lire/cutie nu prea gasesti, cel mai probabil 5. Vinul sare bine de 12 lire (cam 12 e in butic) iar bauturile spirtoase sunt f. scumpe. Asta ca sa stiti la ce sa va asteptati.
Astea-s parerile mele, ale voastre pot sa difere. Ca termen de comparatie, 1 YTL~=2 lei.
Succese, e un oras in care te simti excelent, cu o fractie din banii pe care i-ai da intr-un oras vest-european, si  care are mai multa civilizatie si cultura decat multe "vedete".
Ca transport pana acolo am fost cu de toate: avion, tren, automobil. Recomand trenul, mai ales ca mai nou are si vagon restaurant, si are program parca facut pentru turisti: ajunge dimineata (pe la 8-9) si pleaca seara (la 10). De cateva ori cand am fost cu treaba am ajuns dimineata si am plecat inapoi seara.
P.S : recomandare de hotel: Abella, Olimpyiat, Erboy, Askoc, Best Western St. Sofia, Anadolu (f. ieftin, vreo 25 EUR camera, si locatie excelenta, de pe balcon se vede sf. Sofia, e fix vizavi. Daca n-ai pretentii f mari e ok, oricum mult peste "pensiunile" de la noi). La toate astea am stat cu pana in 50 eur/camera dubla. La Olympyiat daca vrei sa parchezi in fata hotelului e vreo 15-20 lire pe zi. Daca parchezi la vreo 2 strazi distanta e free. Hotelurile astea le gasiti pe hotel.de, rezervati inainte ca preturile afisate la receptie sunt mult mai mari (de regula duble) decat daca rezervati pe net.
Abella are parcare proprie? Hotelul e ok?
Multumesc!

#2180
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

View Postkelyboy, on 02 aprilie 2013 - 09:21, said:

Abella are parcare proprie? Hotelul e ok?
Multumesc!

Cred ca sunt slabe sanse sa-ti raspunda, ca postarea e din 2008...in alta ordine de idei, aveti aici o prezentare a modului de incarcare a Istanbulkart-ului (fostul akbil) si chiar e simpla procedura Posted Image ,asta doar dupa ce ati cumparat cartela...
http://www.youtube.c...h?v=KnK8cZsy8Hs
si folosirea lui http://www.youtube.c...=dsTZ-6gL2x8

obtinerea jetoanelor si folosirea lor [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/blBNWlsHqd0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ireedeejay2, 05 April 2013 - 15:59.


#2181
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008
Am facut rezervare in Istanbul pentru perioada 18-24.08 si trebuie sa intru in detalii.
Suntem 2 familii cu cate un copil si vom merge cu masinile.
Intram in Turcia pe la Hamzabeyli.
Poate cineva sa-mi spuna de unde iau cardul KGS si cat trebuie sa incarc pe el pentru un drum pana la Istanbul si inapoi ??

Acum referitor la obiective, am vrea pentru copii sa mergem sa vizitam acvariul, numai ca am vazut ca sunt 2
(Istanbul Aquaryum si Turquazoo). Care dintre ele merita ales ??

Multumiri

#2182
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjudas, on 08 aprilie 2013 - 10:43, said:

... Intram in Turcia pe la Hamzabeyli.
Poate cineva sa-mi spuna de unde iau cardul KGS si cat trebuie sa incarc pe el pentru un drum pana la Istanbul si inapoi ??...

În prezent se tot vorbeşte despre alt card (la "Turism auto", topicul "Cu maşina spre Turcia"). Aici discuţia este off-topic.

În ce priveşte acvariile, de ce nu vizitaţi amândouă obiectivele ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 April 2013 - 10:56.


#2183
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

View PostOvidiuNS, on 08 aprilie 2013 - 10:55, said:

În prezent se tot vorbeşte despre alt card (la "Turism auto", topicul "Cu maşina spre Turcia"). Aici discuţia este off-topic.

Corect

View Postjudas, on 08 aprilie 2013 - 11:29, said:


Corect

View PostOvidiuNS, on 08 aprilie 2013 - 10:55, said:


În ce priveşte acvariile, de ce nu vizitaţi amândouă obiectivele ?


Nu-mi permite timpul sa le vizitez pe ambele.

#2184
topnotchgamer

topnotchgamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.04.2013
E tare frumos n-am ce zice, da scumpatate mare. Si pentru straini cer in plus la obiectivele turistice, cat de hrapareti pot sa fie totusi?

#2185
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007
Acum referitor la obiective, am vrea pentru copii sa mergem sa vizitam acvariul, numai ca am vazut ca sunt 2
(Istanbul Aquaryum si Turquazoo). Care dintre ele merita ales ??

Salut!

cred ca Istanbulakvaryum este ceva mai recent deschis. Noi am vizitat in 2011 Turkuazoo si ni s-a parut extrem de interesant (desi cam scump), petrecand cateva ore in el. Daca insa cineva sufera de claustrofobie, nu recomand vizitarea unui astfel de obiectiv.

Vacanta minunata!

View Posttopnotchgamer, on 08 aprilie 2013 - 14:33, said:

E tare frumos n-am ce zice, da scumpatate mare. Si pentru straini cer in plus la obiectivele turistice, cat de hrapareti pot sa fie totusi?

Salut!

imi cer scuze ca indraznesc, dar la care obiective turistice strainii platesc in plus? Te rog specifica punctual cazurile concrete pe care TU le-ai trait, nu ceea ce ai auzit.

Multumesc frumos

#2186
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postjudas, on 08 aprilie 2013 - 10:43, said:

am vrea pentru copii sa mergem sa vizitam acvariul
Noua ne-a placut mult Turkuazoo-ul, iar fetele noastre au fost extrem de incantate de ceea ce au vazut/descoperit acolo... Nu se compara cu L'Aquarium-ul din Barcelona, dar e o incercare demna de luat in seama pentru Estul Europei! Posted Image
Atasez cateva poze in acest sens, cu scuzele de rigoare ca intunericul din sali, luciul sticlei si rapiditatea pestilor ne-au cam jucat feste si nu ne-au lasat sa obtinem fotografii "reusite":
Attached File  DSCN3388.jpg   432.48K   42 downloadsAttached File  DSCN3393.jpg   297.23K   40 downloadsAttached File  DSCN3394.jpg   410.71K   41 downloadsAttached File  DSCN3398.jpg   396.41K   40 downloadsAttached File  DSCN3401.jpg   482.8K   39 downloads
Attached File  DSCN3402.jpg   413.59K   44 downloadsAttached File  DSCN3403.jpg   387.65K   42 downloadsAttached File  DSCN3404.jpg   417.83K   43 downloadsAttached File  DSCN3405.jpg   371.29K   37 downloadsAttached File  DSCN3421.jpg   410.81K   35 downloads
Recomand cu caldura sa faceti si poza de familie de la intrare pentru ca, daca cele facute de noi au ramas stocate undeva in memoria calculatorului, cea facut de ei ne starneste si acum zambetul! Ne-au spus sa ne inchipuim ca am fi atacati de un rechin si sa ne "speriem" ca atare Posted Image si nici nu va inchipuiti cat de haioasa a iesit "compozitia" la final!!!

Cat despre Istanbul Akvaryum, desi nu l-am vizitat, mi-ai stranit curiozitatea sa intru un pic pe site-ul lui, ca sa vad daca pot face o comparatie intre cele doua...
La prima vedere se pare ca este mult mai mare decat Turkuazoo-ul, structurat pe tematici si observ ca sta mult mai bine la capitolul servicii. Sunt convinsa ca va fi nevoie de mult mai mult timp pentru vizitarea lui si nu o parcurgere rapida, "pe diagonala", cum imi place mie sa zic. In functie de timpul pe care il veti avea la dispozitie pentru un astfel de obiectiv sunt convinsa ca veti face alegerea potrivita pentru familiile voastre!
Distractie placuta! Posted Image

#2187
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

View Postalinuta123, on 08 aprilie 2013 - 15:22, said:

Noua ne-a placut mult Turkuazoo-ul, iar fetele noastre au fost extrem de incantate de ceea ce au vazut/descoperit acolo... Nu se compara cu L'Aquarium-ul din Barcelona, dar e o incercare demna de luat in seama pentru Estul Europei! Posted Image

Cat despre Istanbul Akvaryum, desi nu l-am vizitat, mi-ai stranit curiozitatea sa intru un pic pe site-ul lui, ca sa vad daca pot face o comparatie intre cele doua...
La prima vedere se pare ca este mult mai mare decat Turkuazoo-ul, structurat pe tematici si observ ca sta mult mai bine la capitolul servicii. Sunt convinsa ca va fi nevoie de mult mai mult timp pentru vizitarea lui si nu o parcurgere rapida, "pe diagonala", cum imi place mie sa zic. In functie de timpul pe care il veti avea la dispozitie pentru un astfel de obiectiv sunt convinsa ca veti face alegerea potrivita pentru familiile voastre!
Distractie placuta! Posted Image
Tocmai din cauza asta nu stiu la care sa merg, toata lumea vorbeste doar de Turquazoo dar se pare ca celalalt ar fi mai mare si mai nou.
In plus Turquazoo este si intr-o zona de shopping si vor fi presiuni mari........
Si....da...frumos L'Aquarium din Barca.

Multumiri

#2188
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postjudas, on 09 aprilie 2013 - 06:58, said:

In plus Turquazoo este si intr-o zona de shopping si vor fi presiuni mari...
Din punctul asta de vedere poti sta linistit: cat sunt eu de pasionata de shopping, cu greu mi-am gasit in tot mall-ul ala o bluzita "simpatica" (pe care, pana la urma, am "transformat-o" in rochita, dar asta e alta poveste Posted Image ). Nu prea aveti pe ce va cheltui banii acolo...
In schimb au un magazin de jucarii foarte bun, asa ca nu am scapat fara sa le luam fetelor cate o papusica (obicei pe care insa il avem si il respectam "cu sfintenie" Posted Image in toate locurile pe care le vizitam, ca suvenir/amintire pt copii).

Daca nu veti avea la dispozitie cel putin juma' de zi pt Istanbul Akvaryum, atunci puteti alege Turkuazoo-ul care nu va fi la fel de solicitant si care va va lasa timp si pt vizitarea altor obiective in acea zi.
Orice ati alege sunt convinsa ca nu veti regreta si ca va veti distra de minune! Cand sunt si copiii "la mijloc", atunci programul trebuie sa fie foarte atragator si pt ei, pt ca se vor plictisi teribil daca-i veti "chinui" numai prin muzee sau moschei...
Sper sa aveti parte de mai putina caldura decat am avut parte noi, care "ne-a omorat" la propriu, atat ziua cat si noaptea, asa ca un mall cu AC era chiar binevenit!
Asteptare usoara va doresc! Posted Image

#2189
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
A fost cineva in Fatih Çarsamba (Miercuri) Baazar? Aici se tine una dintre cele mai mari piete traditionale saptamanale unde se gasesc de la legume, fructe la haine sau gadgeturi de uz casnic si cica preturile chiar sunt mici fata de magazine...sunt in jur de 4800 de standuri,numerosi negustori si furnizori iar localnicii se inghiesuie la chilipiruri,ca si noi de altfel...piata care se tine este atat de mare ca dupa inchidere este nevoie de 16 masini de gunoi s-o curete...super interesant, dar mai multe cititi aici http://www.whereist....arsamba-market/

#2190
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare.
Vreau sa merg la istanbul in perioada 1-6.09.2013, drept pentru care am cautat pe net fel si fel de hoteluri, de 3 stele (avand in vedere ca suntem 2 adulti si mergem sa vizitam, nu sa stau in camera, dar un mic de conform as vrea), in cartierul sultanahmet (mi s-a parut cel mai plin de obiective turistice, dar voi vizita cat mai mult din istanbul). In cele din urma m-am oprit pe hotel ANADOLU (am vazut si cateva impresii).
A mai fost cineva de curand p-acolo? E o alegere buna, la 250 euro pentru 5 nopti? Puteti recomanda altceva?
Va multumesc.

#2191
edy-toyota

edy-toyota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 22.03.2009

View PostNADGOB12, on 10 aprilie 2013 - 09:13, said:

Salutare.
Vreau sa merg la istanbul in perioada 1-6.09.2013, drept pentru care am cautat pe net fel si fel de hoteluri, de 3 stele (avand in vedere ca suntem 2 adulti si mergem sa vizitam, nu sa stau in camera, dar un mic de conform as vrea), in cartierul sultanahmet (mi s-a parut cel mai plin de obiective turistice, dar voi vizita cat mai mult din istanbul). In cele din urma m-am oprit pe hotel ANADOLU (am vazut si cateva impresii).
A mai fost cineva de curand p-acolo? E o alegere buna, la 250 euro pentru 5 nopti? Puteti recomanda altceva?
Va multumesc.
salut,
incearca hotel diva, este in zona veche a orasului, foarte aproape de moschei si zona turistica

Edited by edy-toyota, 10 April 2013 - 09:17.


#2192
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008
Ma puteti indruma catre un site (oficial) unde pot vedea preturile si conditiile
pentru transportul in comun din Istanbul (Metro, Tram, Tren, Funicular, etc.).
Am vazut ca sunt variante tip Jeton, Akbil sau Istanbul Kart, dar nu am gasit nimic oficial.

Multumiri

#2193
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postjudas, on 10 aprilie 2013 - 09:52, said:

Ma puteti indruma catre un site (oficial) unde pot vedea preturile si conditiile
pentru transportul in comun din Istanbul (Metro, Tram, Tren, Funicular, etc.).
Am vazut ca sunt variante tip Jeton, Akbil sau Istanbul Kart, dar nu am gasit nimic oficial.

Multumiri

Adrese utile


Tren
» www.tcdd.gov.tr


Transportul pe apa
» www.ido.com.tr


Metrou
» www.istanbul-ulasim.com.tr


Autobuze
» www.iett.gov.tr



#2194
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

View PostNADGOB12, on 10 aprilie 2013 - 10:04, said:


Adrese utile


Tren
» www.tcdd.gov.tr


Transportul pe apa
» www.ido.com.tr


Metrou
» www.istanbul-ulasim.com.tr


Autobuze
» www.iett.gov.tr



Multumiri

Referitor la acest mini-abonament Akbil, inteleg ca se depune o garantie (cate lire ??) si se poate pune credit pe el, in acest
caz calatoria costa 1.95 TL (fata de 3 TL cat costa jetonul).
Cineva spunea mai sus (dar este o postare mai veche) ca se poate lua de la gheretele Akbil Satis Gisesi.
Intrebare: Mai multe persoane pot folosi un singur Akbil sau trebuie unul pentru fiecare ???

Multzam

#2195
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

View Postjudas, on 11 aprilie 2013 - 13:23, said:

Multumiri

Referitor la acest mini-abonament Akbil, inteleg ca se depune o garantie (cate lire ??) si se poate pune credit pe el, in acest
caz calatoria costa 1.95 TL (fata de 3 TL cat costa jetonul).
Cineva spunea mai sus (dar este o postare mai veche) ca se poate lua de la gheretele Akbil Satis Gisesi.
Intrebare: Mai multe persoane pot folosi un singur Akbil sau trebuie unul pentru fiecare ???

Multzam

Acest Istanbulkart costa 10 lire,care sunt recuperate la returnarea lui la chioscul de unde s-a cumparat...se gaseste/incarca la chioscurile de ziare sau la chioscurile speciale care sunt indicate cu anuntul "Akbil Dolum Noktası" din statiile de tramvai/autobuz si se poate incarca cu maxim 150 lire,insa atentie, automatele nu accepta decat bancnote si nu da rest iar daca introduceti bancnota de 50 lire,cu 50 lire va incarca...Acest card este folosit in sistemele de transport operate de catre Municipalitate,unde nu se poate achita contravaloarea cursei cu bani deloc...mai multe info aici: http://en.wikipedia....stanbulkart.Cum se incarca el am postat mai sus un filmulet... Un card poate fii folosit de max 5 persoane...dupa trece o persoana,se asteapta cateva secunde pentru a putea fii folosit de urmatorul...Deci daca sunteti un grup numeros,luati doar un card,il incarcati cu o suma pe care ati calculat-o in functie de drumurile pe care le faceti si gata! http://www.wittistan...is-it-worth-it/ Bafta!

Attached Files


Edited by ireedeejay2, 11 April 2013 - 19:54.


#2196
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 63,013
  • Înscris: 21.04.2011

View Post11_dye, on 08 aprilie 2013 - 15:08, said:

Salut!

imi cer scuze ca indraznesc, dar la care obiective turistice strainii platesc in plus? Te rog specifica punctual cazurile concrete pe care TU le-ai trait, nu ceea ce ai auzit.

Multumesc frumos
E din 2009 link-ul, dar nu cred ca s-a schimbat nimic:
http://www.istanbult...-card-muzekart/

The Museum Card is one of the key elements in an attempt to increase social awareness among the Turkish citizens of the country’s rich cultural heritage, hence help to protect this millennia-old heritage. The obvious way to achieve this is by making visits to Turkey’s various museums more attractive and cheaper.
Normally the entrance fees of the various museums range between 1 and 20 TL, per person. But  now, with the introduction of the Müzekart, you pay an annual fee of TL 20 and obtain unlimited free access to over 300 museum nationwide.

Uite si pagina lor: http://www.muzekart.com/

Pentru straini au asta: http://www.muzekart....s/nedir_15.html

Edited by catalina1, 11 April 2013 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate