Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Discutii si pareri STRICT TURISTICE. Situatia din Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#181
Aurel-Calina70

Aurel-Calina70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2017

View PostAurel-Calina70, on 29 iunie 2017 - 07:55, said:

Multumesc frumos de raspunsuri  W140 si florinbad...
salutare din Canakkale....plecat 03.07.2017  ora 05.00 din buc - vama giurgiu - ruse luat rovinieta cu 30 Leva (dupa card visa cu lei) la vreo 3 Km din benzinarie Shell. atentie imediat la iesirea din ruse era 45 leva.  drumul pe care il stiti , razgrad-targoviste-kotel-yambol-  VAMA Hamzabely, unde am trecut in 15 min cele 3 controale, pasapoarte-carte verde.....4 masini...au mai fost 2 masini de la noi care au plecat la ora 10 din buc. si au stat 3 ORE LA EDIRNE..era aglomerat.....feribot NU ecebat...e putin mai in fata altul...nu am retinut..poate revin cu numele...vreo 2-3 km. Am dat 30 Lire dar am trecut in vreo 15 min cu tot cu urcatul masinilor si nu era coada  abia am apucat sa facem cateva poze ca eram trecuti.......fata de celalalt unde erau vreo 30 masini....Hotel Troya Anzac ff aproape de feriboat e super camera  avem 1 pat dublu si 2 normale in camere ..am schimbat 50 Euro cu vreo 198 Lire......Bere efes 7.5Lire  shaorma pui 5 Lire de vita 10 ...Numai bine

Edited by Aurel-Calina70, 04 July 2017 - 06:23.


#182
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Daca concediul tau depaseste 7 zile, sa cumperi vigneta bulgareasca pentru o luna de zile, pentru a nu mai avea grija ei la intoarcere.
Daca mai ai mici nelamuriri înainte de plecare...

Edited by florinbad, 04 July 2017 - 06:16.


#183
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

View PostAurel-Calina70, on 04 iulie 2017 - 06:05, said:

salutare din Canakkale....plecat 03.07.2017  ora 05.00 din buc - vama giurgiu - ruse luat rovinieta cu 30 Leva (dupa card visa cu lei) la vreo 3 Km din benzinarie Shell. atentie imediat la iesirea din ruse era 45 leva.  drumul pe care il stiti , razgrad-targoviste-kotel-yambol-  VAMA Hamzabely, unde am trecut in 15 min cele 3 controale, pasapoarte-carte verde.....4 masini...au mai fost 2 masini de la noi care au plecat la ora 10 din buc. si au stat 3 ORE LA EDIRNE..era aglomerat.....feribot NU ecebat...e putin mai in fata altul...nu am retinut..poate revin cu numele...vreo 2-3 km. Am dat 30 Lire dar am trecut in vreo 15 min cu tot cu urcatul masinilor si nu era coada  abia am apucat sa facem cateva poze ca eram trecuti.......fata de celalalt unde erau vreo 30 masini....Hotel Troya Anzac ff aproape de feriboat e super camera  avem 1 pat dublu si 2 normale in camere ..am schimbat 50 Euro cu vreo 198 Lire......Bere efes 7.5Lire  shaorma pui 5 Lire de vita 10 ...Numai bine
Niciodata in 9 ani de Turkye nu am ramas la Cannakale numai Kuccukuyu,vrea sa te intreb cat ai dat pe camera  la Anzac si daca era cu HB inclus.Eu la 3 adulti dau cam 60 euro pe camera tripla cu HB inclus.

#184
Aurel-Calina70

Aurel-Calina70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2017
1. vigneta Bulgaria pe 1 luna am platit.
2.A fost 32 euro camera 1 noapte cu mic dejun inclus 2 adulti si un copil de 6 ani, si la intoarcere tot la fel.

#185
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Cel de-al doilea punct de trecere cu ferry spre Cannakale se numeste Kilitbahir, si da, se trece mult mai rapid decat pe la Eceabat, cam 10 minute dureaza travesarea propriu-zisa.

#186
Aurel-Calina70

Aurel-Calina70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2017
nu stiu sigur daca despre acest feribot este vb. pt. ca la 200 metri de asta mai era unul :)))) incerc sa revin cu numele exact de la prieteni.

parcarea de la hotelul Troia Anzac a costat 10 lire..sau 2.5 Euro...mie mi-a iesit mai bine cu lire...parcare pazita non stop cam la 5 min.de mers pe jos fata de hotel...daca aveti noroc gasiti si pe langa hotel cum au gasit prietenii mei..

eu am facut rezervare la direct booking online, are sediu pe la gara de nord Buc.    fff  ok si cu raspunsuri rapide.

drumurile..cam sunt in reparatii prin Turcia de la cannakale la Didim si pe DN si pe Autostrada....si Atentie..la GPS uri...navigatii ca ne-au dat peste cap de vreo 2-3 ori....cu  toate actualizarile facute...unde erau drumuri in reparatie..erau probleme.La un moment dat din  DN in Turcia ne-a bagat pe niste stradute si prin niste satulete...facand o scurtatura de vreo 20 km parca dar cam nejustificata...intrucat ne-a scos tot in DN :)) Tineti DN....pana la terminarea lui... inspre Izmir  sau  Didim depinde unde mergeti...   Numai bine

#187
simov

simov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 06.03.2008
A mai trecut cineva pe la Kapikule, e aglomerat?

#188
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
cunostinte tocmai s-au intors din Istanbul/Alanya. 4 zile in Istanbul si 10 zile in Alanya, totul este ok, nu pare nimic instabil sau periculos. Situatia este linistita in orice caz, si la aeroport.

#189
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

View PostAurel-Calina70, on 05 iulie 2017 - 19:08, said:

nu stiu sigur daca despre acest feribot este vb. pt. ca la 200 metri de asta mai era unul Posted Image))) incerc sa revin cu numele exact de la prieteni.

parcarea de la hotelul Troia Anzac a costat 10 lire..sau 2.5 Euro...mie mi-a iesit mai bine cu lire...parcare pazita non stop cam la 5 min.de mers pe jos fata de hotel...daca aveti noroc gasiti si pe langa hotel cum au gasit prietenii mei..

eu am facut rezervare la direct booking online, are sediu pe la gara de nord Buc. fff  ok si cu raspunsuri rapide.

drumurile..cam sunt in reparatii prin Turcia de la cannakale la Didim si pe DN si pe Autostrada....si Atentie..la GPS uri...navigatii ca ne-au dat peste cap de vreo 2-3 ori....cu  toate actualizarile facute...unde erau drumuri in reparatie..erau probleme.La un moment dat din  DN in Turcia ne-a bagat pe niste stradute si prin niste satulete...facand o scurtatura de vreo 20 km parca dar cam nejustificata...intrucat ne-a scos tot in DN Posted Image) Tineti DN....pana la terminarea lui... inspre Izmir  sau  Didim depinde unde mergeti...   Numai bine
Multumesc dar de 9 ani trag in prima faza la club Gultur din Kuccukuyu,parca nu as renunta acum iar de acolo o iau prin inima Anatoliei spre Alanya Turkler,vad ca sunt drumuri bune si libere chiar daca am 750 km de facut  cred ca-i dovedesc in 7-8 h,merg cat pot de tare fara opriri inutile,bag energizante la greu.

#190
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Anii trecuti am urmat traseul clasic, traversare Kilitbahir, apoi  Canakkale - Ayvalik - Izmir, cu cazare intermediara la Ayvalik. Anul acesta m-am gandit sa incerc traseul Gelibolu - Bandirma - Balikeshir- Manisa - Izmir, cazare la Manisa (dus) si Bandirma (intors). A mai folosit cineva acest traseu anul acesta?

#191
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
ce cazare ai gasit la manisa?

#192
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Hotel Buyuk Saruhan, 4*, 54 euro/dubla

#193
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 10.06.2015

View Postivanya, on 09 iulie 2017 - 14:51, said:

Anii trecuti am urmat traseul clasic, traversare Kilitbahir, apoi  Canakkale - Ayvalik - Izmir, cu cazare intermediara la Ayvalik. Anul acesta m-am gandit sa incerc traseul Gelibolu - Bandirma - Balikeshir- Manisa - Izmir, cazare la Manisa (dus) si Bandirma (intors). A mai folosit cineva acest traseu anul acesta?

Bun gasit,

Imi poti spune te rog unde te-ai cazat la Ayvalik si cat te-a costat?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

#194
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
Ce puteti spune despre stirea urmatoare:
https://turknews.ro/...-in-turcia.html
A intrat cineva, de curand si ne poate spune?

#195
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Am si eu o problema si poate unii dintre voi stiu rezolvarea.

Am un pachet turistic platit in avans pentru 01 Mai in Turcia , la Side (7 zile). A fost early booking , deci e platit integral.  Plata am facuto la un francizoar Paralela 45 care m-a blocat pe Whatssap, refuza orice discutie civilizata si (cel mai probabil) intentioneaza sa nu imi mai returneze nici un ban.
Ce e de facut ? Cum imi recuperez paguba ?

Datele firmei sunt urmatoarele: SC WOLF TRAVELER SRL, FRANCIZA AGENTIEI  PARALELA 45  cu sediul in Bucuresti, str Stiintei Nr 4, camera 1, sector 5; email: [email protected], site: http://www.paralela45academiei.ro, CIF RO31173516, inregistrata la Registrul Comertului sub numarul J40/1236/2013

#196
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Faptul ca agentul nu iti raspunde si te evita arata clar faptul ca prefera sa se ascunda,nestiind cum sa faca si spera probabil sa renunti in a-l cauta.Daca eventual pana la sfarsit de aprilie situatia actuala se va potoli,banuiesc ca vei merge in excursie si nu va exista vreo paguba.Dar daca nu, trebuie sa vezi cum sa iti recuperezi banii,integral sau partial.
  Din contractul agentiei:
"Pct 5.8. Turistul are dreptul să rezilieze/denunţe unilateral în orice moment, în tot sau în parte, contractul, iar în cazul în care rezilierea/denunţarea unilaterală îi este imputabilă este obligat sa despăgubească Agenţia pentru prejudiciul creat acesteia, conform prevederilor cap. VI, cu excepţia cazurilor de forţă majoră definite conform legii. Despăgubirea se poate ridica la maximul preţului pachetului de servicii turistice contractat."
Primul pas ar fi sa dai un email  agentiei de la care ai cumparat ,cerand rezilierea unilaterala a contractului conf pct de mai sus.Mai mult ca sigur ca nu iti vor raspunde.
Apoi iei legatura telefonic cu Agentia 45 spunandu-le exact ce s-a intamplat si ca vrei recuperarea banilor.In functie de ce vorbesti cu  ei,vezi ce faci mai departe.E bine sa discuti prin  emailuri, pentru ca in cazul in care ajungi in instanta toate aceste probe vor fi foarte valoroase.

Edited by belisima, 30 March 2020 - 15:21.


#197
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Culmea e ca cei de la Paralela 45 (firma mama) nu mi-au raspuns nici ei.....

#198
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Insista cu telefonul,daca nu, https://www.paralela...ipa/management/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate