Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Cotroceni-Politehnica Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Tehnologiile de azi costa, mai profitabil datu cu bila-n pamant.
Treceam ierei pe langa un santier unde sapau ditai grioapa, intreb ceva, cica "secret de servici".
Multa secretomanie, pentru constructori asa moderni si seriosi.

Si aia din reportaju protv au cativa metrii in pamant se vede-n poza, si tot se duce la vale.

[ http://image.stirileprotv.ro/media/images/620xX/Nov2014/61603568.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
opmdsm

opmdsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdenisen, on 10 octombrie 2016 - 14:21, said:

Treceam ierei pe langa un santier unde sapau ditai grioapa, intreb ceva, cica "secret de servici".

Pe unde e groapa aia? :)

#75
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
In Militari Residence.

#76
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
De fiecare data cand ma uit ma iau de cap si mai tare.
Ia uite drumul ce traverseaza panta de langa bloc, ce dunga frumoasa are pe mijloc.
E clar ca acolo aluneca terenul.

[ https://i.imgur.com/fldNzdx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
o0ctav

o0ctav

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2015

View Postsovu, on 10 octombrie 2016 - 09:42, said:

majoritatea sunt facute pe radier e 1m ! (vezi Rotar Park)
aici ne plangem ca e facut pe 1,3 in loc de 1,4 ?

Oricum ce este in pamant e cat dealul ala, ca parcarea subterana are 4 m inaltime + radierul... deci vreo 6 m...

Si la cat de lung este blocul si cum este pozitionat, adica perpendicular pe vale, nu e ca si cum ar lua-o la vale...

Oricum blocul asta nu cred ca e Exigent Two, pentru ca firma dezvoltatoare nu este Exigent ... SRL ca la Exigent One.

Sa va clarific cateva aspecte despre acest dezvoltator care a mai facut 19th, 20th, Exigent, Fabricii etc. :
  • Este fix aceeasi firma , acelasi patron, acelasi rahat ca la Exigent One :) difera un SRL amarat.., iti garantez ca tot cu un tip Daniel o sa semnezi.
  • La Exigent nu au facut prea bine izolatia parcarii subterane si deja au aparut fisuri..si tin sa va aduc aminte ca Exigent e facut , cel putin asa spun ei - ca si calitate, peste acest bloc..unde sincer mi se pare ca trebuie sa fii fraier sa dai aproape 80k pe un 2 camere nefinisat.
  • Nu il mai finiseaza pentru ca nu vor sa pateasca asa cum s-a intamplat la 19th ,unde aveau ceva oameni delegati de faceau reparatii zilnic acolo din cauza fisurilor si a altor probleme care apareau.
  • Si la Exigent au aparut deja crapaturi pe pereti dupa ce le-am finisat  - sa ridici un bloc de 11 etaje in mai putin de 10 luni..well, nu stiu cat de ok este :)
  • Alte probleme : gaze, gunoi, iluminat public, drum de acces, parcari, balustrade balcon etc.
Sunt multe de spus si la cum au mers lucrurile la Exigent sincer fiti atenti cu acest proiect si ce luati. Sunt buni la dat din gura, dar cam atat! Nu va bateti joc de banii vostrii , o sa vedeti ce inseamna sa isi bata joc de tine dupa ce faci plata :).

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
voi la Exigent acum aveti gaze? acum ceva timp se auzea ca nu aveti gaze de o perioada mai lunga de timp.

care e faza cu balustradele si cu parcarile ?

Edited by MembruAnonim, 17 October 2016 - 11:51.


#79
exigent1

exigent1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2016
Azi la Exigent One la 3 luni de la terminul de finalizare situatia sta altfel:

1. Lipsesc vreo 20 contoare. Jumatate nu au gaze, la 3 luni de la predare, restul de jumatate au primit gaze in ultimele zile. Nu se stie cand va avea toata lumea gaze!
2. Parcarea subterana are infiltratii dupa ploaie. Se repara din interior unde sunt probleme.
3. Nu exista spatiu de gunoi amenajat ! Se arunca pe terenul din fata.
4. Balustradele de la balcoane se misca si golul catre podea permite caderea lucrurilor, cu consecinte fatale pietonilor de jos.
5. Fisuri in peretii apartamentelor sunt probleme comune.
6. Nu exista iluminat in parcare, stalpii nu sunt instalati.
7. Drumul de acces este impracticabil pietonal dupa ploaie.
8. Se semneaza cu Daniel la acelasi notar.

Asteptam solutionarea acestor puncte, dar nu exista comunicare si deschidere. Suntem doar amanati !

#80
Ratoiu22

Ratoiu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2016
Dragi forumisti, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare.  Dezvoltatorul vrea sa semnez un act aditional de identificare si prelungire. Aveti idee ce inseamna sau ce este?
Multumesc anticipat!

#81
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Este exact ce spune numele. Un act aditional la antecontract prin care prelungiti termenul pentru incheierea cvc si faceti identificarea apartamentului(probabil actele apartamentului au iesit si acum poti vedea schita exacta, dimensiuni, numar cadastral apartament, etc).

Edited by nonameshadow, 17 October 2016 - 21:04.


#82
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Daca este adevarat ceea ce se vehiculeaza despre aceasta companie care a dezvoltat / dezvolta mai multe proiecte isi schimba de fiecare data numele, constructorul, site-ul, datorita faptului ca exista diverse probleme, inseamna ca nu este de incredere. Sincer, cine ar prefera sa achizitioneze un apartament pe o perioada de 30 de ani de la o companie care va exista doar 2 ani.
Un birou de vanzari/sediu amplasat intr-o baraca pe santier nu poate fi o garantie ca acea companie este serioasa.
Pana la urma fiecare decide...

#83
emaamai

emaamai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.01.2011
Stie cineva ce e cu partea de est a blocului? Pare sa fie un teren vilan in fata blocului (fatada est) si ma gandeam ca ar fi o posibilitate sa construiasca cineva un bloc de 10 etaje lipit de acesta in cativa ani. S-a interesat cineva de aspectul asta?

#84
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
Teren viran

#85
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
parcela spre est e destul de mare si are numarul cadastral 228476.

Toata zona est e CB3, adica se poate construi P+14 cu POT (procent de ocupare al terenului) maxim de 70%.

Edited by sovu, 01 November 2016 - 12:41.


#86
fanmamaie

fanmamaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2007

View Postziceva, on 23 iulie 2016 - 16:02, said:

Eu am cerut un draft pe mail si mi s-a parut destul de subtirel la capitolul detalii finisaje oferite (sunt scrise chestii generice gen "Centrala de apartament" - de care? putere? la fel "tamplarie PVC" s.a.m.d.) Am cerut detaliile astea si am fost sfatuit sa le fac o vizita la biroul de vanzari ... am zis fair enough ... mi-am luat o zi libera de la munca si m-am dus ... si am inteles ca fie nu se stie, fie nu s-a hotarat inca ... Posted Image

Mai e un semn de intrebare cu privire la ce se intampla cu avansul pe care il dai daca nu obtii creditul de la banca (mai ales daca vrei sa dai un avans mare)... in antecontract scrie clar ca ii primesti inapoi pe baza unei hartii de la banca ceea ce mi se pare fair ... dar banca nu da credit pentru apartament "la gri", doar finalizat ... mi-a fost lasat de inteles ca pentru a obtine creditul o sa finisezi apartamentul si daca nu obtii creditul, well, tocmai ai platit finisajele pentru apartamentul altcuiva ...

Ma gasesc la inceputul procesului de alegere/informare cu privire la cumpararea unui apartament si se prea poate ca aspectele astea care pe mine ma deranjeaza sa fie practicate de toti dezvoltatorii si sa nu poata fi evitate. E clar ca trebuie sa ma mai informez ... Ati mai intalnit situatia asta, sau situatii similare? Posted Image

PS. Vizita a fost ieri si trebuia sa mai ajung astazi (sambata) pe la biroul de vanzari ... din pacate nu am mai reusit sa ajung (nici nu ma mai prea tragea inima Posted Image ) ...

Salut,

Am un prieten care a rezervat la Exigent. A dat avans de 5%. Cum anul asta nu a mai prins fonduri cu prima casa, a renuntat si a primit banii de avans inapoi.
Deci, daca din cauza bancii nu poti sa onorezi promisiunea, iti primesti banii inapoi.

#87
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016

View Posto0ctav, on 17 octombrie 2016 - 11:42, said:

  • Nu il mai finiseaza pentru ca nu vor sa pateasca asa cum s-a intamplat la 19th ,unde aveau ceva oameni delegati de faceau reparatii zilnic acolo din cauza fisurilor si a altor probleme care apareau.

Fisurile apar pentru ca peretii de carmida nu au nici un fel de ciment intre ei si armatura, am vazut cu ochii mei cum caramida are ciment doar jos pe planseu, in lateral si sus au un strat de 1-2cm extrudat pentru a nu se misca toata structura in caz de cutremur, este un risc asumat cand cumperi un bloc cu asemenea structura, au facut lafel la Exigent-two si am fost pe santier cand construiau peretii interiori, teoretic seful de santier a zis ca o sa foloseasca o plasa mai groasa la tencuire dar la orice miscare a blocului o sa apara fisuri deoarece armatura se misca altfel decat peretii. Macar sa fie aia singura problema...

#88
gigiceltare

gigiceltare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2017
buna , citeam astazi ca s-au retrocedat multe terenuri ilegal in timpul lui Poteras . Multe dintre terenurile enumerate se potriveau cu cele pe care sunt construite blocurile 19th , 20th etc. Sper ca terenul pe care e construit Cotrocenipolitehnica residence sa nu fie cu probleme ! si ...da ....precontractul se semneaza cu un anume Daniel ...care e nesuferit si arogant rau de tot

Edited by gigiceltare, 13 February 2017 - 17:38.


#89
calimerovl

calimerovl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2017
Mai aveti vesti despre acest proiect? Cum a mers relatia cu dezvoltatorul? Si-au respectat promisiunile? Am inteles ca vor incepe sa incheie contractele de vanzare - cumparare. Eu as vrea sa cumpar si ma ajutati sa fac o alegere corecta. Ce loc de parcare ati alege sub sau supra teran? V-au zis ceva de costurile de intretinere, pastreaza managementul?

Cum ramane cu fisurile?

Au acordat discount?

Stie cineva daca/ce se construieste pe terenul din spatele blocului unde sunt niste cladiri vechi deocamdata?

Scuze! Stiu ca sunt multe intrebari, dar daca ma puteti ajuta macar cu unele dintre ele, ar fi minunat.

Multumesc mult!!

Edited by calimerovl, 24 February 2017 - 23:14.


#90
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Eu am vorbit cu ei acum cateva saptamani si mai aveau apartamente doar la parter. Am zis pas. Oricum pretul la 3 camere este mare. In plus sunt si la gri apartamentele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate