Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cotroceni-Politehnica Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Corectia lucrarilor "facute de mantuiala" la anumite faze determinante se face in timpul derularii lucrarilor de constructie si nicidecum dupa receptia la terminarea lucrarilor! Daca se ajunge ca dupa receptia la terminarea lucrarilor sa existe deficiente grave atunci pot exista suspiciuni ca si alte lucrari din cadrul  proiectului pot avea abateri mari de la calitate!
Faptul ca faci un amalgam intre verificarea unui proiect tehnic cu realizarea defectuoasa a anumitor lucrari de constructii din cadrul proiectului si cu receptia lucrarilor de constructii ridica mari semne de intrebare asupra posibilitatii pe care o ai de a analiza obiectiv un santier de constructii! Avand in vedere si nr. de postari pe care le ai, la o vechime pe forum comparabila cu a mea, da dovada ca "esti omul care se pricepe la toate" de dragul de a evolua la numarul de postari pe un forum dar de fapt "faci multe lucruri varza"!

#110
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Posted Image))
Amice, faptul ca nu se corecteaza problemele in cursul lucrarilor e o chestie atat de uzuala incat nu are rost sa vorbim despre asta.
Problema e ca la receptie se trec cu vederea aceste deficiente. Pricepi?

Pe hartie toate proiectele sunt de vis. La realizare si validare se dau cele mai mari tepe.

Edited by mihaigerard, 19 July 2017 - 12:36.


#111
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Depinde de proiect, de tipurile de lucrari , de proiectant, de dezvoltator, de constructor, de dirigintele de santier ,de inspectorul de la inspectia de stat in constructii, etc. Ca exista si abateri  de la calitate nu contest dar asta nu inseamna sa generalizezi ca peste tot e la fel! Sunt cladiri si cladiri, mai scump de realizat sau mai ieftin de realizat, lucru care se rasfrange in final asupra calitatii lucrarii! Nu vei gasi niciodata ceva foarte ieftin dar de calitate buna sau foarte buna, indiferent despre ce discutam!

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum mai merge treaba la acest bloc? S-au tras gazele pana la urma?

#113
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

View PostMembruAnonim, on 18 august 2017 - 16:28, said:

Cum mai merge treaba la acest bloc? S-au tras gazele pana la urma?
Acum se trag. Am vazut ca au sapat .

#114
valentinpopoviciu

valentinpopoviciu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2016

View Postfree_2_joy, on 15 iulie 2017 - 18:01, said:

Salut,
M-am interest si de blocul ala bej si nici ala nu e facut cine stie ce. Din cate am auzit e facut ca un buncar dupa niste proiecte arabe.
Pe acest site e proiectul lor iar "Bogdan Pintilie" si "Dan Ene" nu suna a nume de arabi. Si proiectantul de structura este cat se poate de roman. Despre celalalt bloc nu exista nicio informatie publica sau transparenta pe site-ul arhitectului sau proiectantului oricum/oricat ai cauta.

Edited by valentinpopoviciu, 03 September 2017 - 01:09.


#115
valentinpopoviciu

valentinpopoviciu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2016

View Postfree_2_joy, on 15 iulie 2017 - 18:01, said:

La blocul celalalt cica s-au pus materiale bune, ultimul racnet. Finisajele nu sunt prea bune, dar structura de rezistenta e facuta bine.
  Faci si crezi ce vrei. Blocul oricum e vandut tot(ca asa e in Bucuresti) asa ca nu pot fi banuit de vreun interes.
  Probabil cand o sa te muti o sa-ti dai seama de materialele bune precum: rigips simplu la bai (in loc de rigips rezistent la umezeala) si deseori montat stramb iar daca o sa umbli pe la inchiderile de rigips o sa gasesti inauntru pet-uri goale sau pline cu urina de la muncitori, circuitele electrice montate prin gaurirea cu picamerul a placii de beton a vecinilui de deasupra si apoi turnat sapa, cele mai ieftine si subtiri tevi pentru apa, cele mai ieftine modele de balustrada pentru balcon iar aplica in balcoane nici nu au mai pus(au lasat peste tot fire electrice care atarna).
  Pe partea dinspre parc au turnat initial placa pentru niste balcoane (2 pe etaj) iar cand au ajuns la etajul 2 sau 3 (nu mai tin minte exact) s-au oprit. Ulterior, dupa inchiderea cu caramida, un dorel atarnat de macara a dat jos cu picamerul placa de beton pentru balcoane . Unde ati mai vazut asa ceva?!

Edited by valentinpopoviciu, 03 September 2017 - 01:39.


#116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststanescu2, on 18 august 2017 - 16:53, said:

Acum se trag. Am vazut ca au sapat .
S-au tras gazele la bloc?

#117
Ileana333

Ileana333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2018
Vinde cineva un apartament cu 3 camere? Multumesc

#118
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Se mai inalta cateva blocuri langa,cred ca dispare si student pub😅

#119
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Hi hi

#120
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
un agent imobiliar mi-a spus ca west park 2 e construit tot de acelasi dezvoltator. imi suradea un apartament acolo. tocmai voiam sa sun, dar din ce vad aici, nu prea e de incredere. cei care au cumparat acolo pot unele informatii despre ce probleme au si de ce natura?

#121
geniest75

geniest75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2022
Buna ziua!

Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera in acest bloc (Iuliu Maniu 6E). Aveti idee daca vinde cineva?

#122
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi pe olx de egzemplu.
Ăsta e făcut pe locul vechii fabrici sau era teren liber?
M-am uitat la schiţe. Bucătăria nesimţi de îngustă, nu e bine dormitor lângă intrare, dar e mai o.k. decât la unele de lux: https://radunegoita....nica-residence/
În schimb, în zonă, la alţii, vai de mine! https://www.imopedia...residence-23703

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate