Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Cotroceni-Politehnica Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
@ Villefort

Dupa cum apare in prima postare se pare ca vei veni cu ele "de acasa"! Posted Image

#38
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Atunci tre' sa zic pas, ca nu mai am timp sa pun astea, ca si asa ma mut in graba.

La pretul ala trebuiau puse, ca si in 20th.

#39
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Ah, am uitat sa întreb, cu ce sunt mai bune blocurile în genul ăstuia, 20th etc fata de alea ieftine din Berceni, în afară de zona si de faptul că nu e ansamblu rezidențial?

Aici o garsoniera costa 50k, acolo găsesc chiar la jumătate.

#40
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Dai banu, pleci la AFI la film, si cand te-ntorci sunt "puse".

#41
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
uitandu-ma strict la 3 camere...

Ultima combinatie e sa vinzi la suma maxima cu TVA 5% dar la GRI -> 105 mii

Nu-s aceeasi baieti care au vandut cu 90 mii la ALB acum 2 ani in 19th ?

#42
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 sovu, on 04 iulie 2016 - 11:46, said:

uitandu-ma strict la 3 camere...

Ultima combinatie e sa vinzi la suma maxima cu TVA 5% dar la GRI -> 105 mii

Nu-s aceeasi baieti care au vandut cu 90 mii la ALB acum 2 ani in 19th ?

Da, pentru ca pretul real (cerut de ei) al apartamentului este undeva la 110-112k dar ca sa se incadreze in plafonul de 5% au gasit aceasta portita. Cel mai probabil o sa puna la dispozitie optional si finisarile dar pe factura separata.
Sunt aceeasi, dar preturile au crescut. 20th s-a vandut mai scump anul trecut, apoi si mai scump acest bloc anul asta,..

#43
david_c

david_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 31.07.2006
Controceni - un cartier in permanenta expansiune...

#44
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Daca au crescut, poa sa le cumpere altii!

#45
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 ushba, on 04 iulie 2016 - 12:26, said:


Da, pentru ca pretul real (cerut de ei) al apartamentului este undeva la 110-112k dar ca sa se incadreze in plafonul de 5% au gasit aceasta portita. Cel mai probabil o sa puna la dispozitie optional si finisarile dar pe factura separata.
Sunt aceeasi, dar preturile au crescut. 20th s-a vandut mai scump anul trecut, apoi si mai scump acest bloc anul asta,..

Pretul la 19th a fost dat de cota de 5% la 85000euro, iar acum a crescut cota, NU pretul REAL (cerut de ei) al apartamentului.
Fac ce fac baietii astia (parlamentarii and friends) si ridica preturile emo. Ba ca nu vine prima casa la anu, ba au crescut cota lui 5%.

Pariu ca Prima Casa e si la anu, si toata lumea care s-a inghesuit anul asta doar a ridicat preturile emo ?

Sa mai amintim ca acesti dezvoltatori construiesc doar in Sector 6 ? (Ce coincidenta d-le !)

Astept sa creasca ROBOR la anu. Daca nu vine Prima Casa... apoi sa vezi ce frumos cad preturile (macar la vechi, ca noi nu o sa se mai construiesca, decat prin Berceni, camp)

#46
rogusrob2

rogusrob2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2016

 sovu, on 04 iulie 2016 - 16:45, said:

Pretul la 19th a fost dat de cota de 5% la 85000euro, iar acum a crescut cota, NU pretul REAL (cerut de ei) al apartamentului.
Fac ce fac baietii astia (parlamentarii and friends) si ridica preturile emo. Ba ca nu vine prima casa la anu, ba au crescut cota lui 5%.
Pariu ca Prima Casa e si la anu, si toata lumea care s-a inghesuit anul asta doar a ridicat preturile emo ?
Sa mai amintim ca acesti dezvoltatori construiesc doar in Sector 6 ? (Ce coincidenta d-le !)
Astept sa creasca ROBOR la anu. Daca nu vine Prima Casa... apoi sa vezi ce frumos cad preturile (macar la vechi, ca noi nu o sa se mai construiesca, decat prin Berceni, camp)
Sincer preturile in blocul asta sunt super exagerate.
COnstruiesc doar in sector 6 pentru ca tovarasul Daniel Iacob este nepotul lui Poteras, fostul primar sector 6, acum la puscarie Posted Image.
"Fostul edil al sectorului 6 Cristian Poteraş a fost condamnat la opt ani de închisoare, în dosarul de abuz în serviciu privind eliberarea unor titluri de proprietate pentru terenuri intravilane, în urma unei decizii definitive a Curţii de Apel Bucureşti, după ce Judecătoria Sectorului 6 l-a achitat."

Oricum sunt niste inculti toti, duceti-va si intrebati pe unde au mai construit la gri, Plaza Residence, Exigent si vedeti atitudinea cu care au fost tratati cumparatorii dupa ce au platit, sa nu mai zic inainte.
Clauze contractuale doar in favoarea lor.

Edited by rogusrob2, 12 July 2016 - 14:27.


#47
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Preturile uneori reflectă cererea și oferta.
Una este să cobori din bloc si in 2-3 stați de tramvai sau metrou ești în centru capitalei si alta e berceni de unde faci 12 statii de metrou pînă în centru.
Dar dacă ai ceva noțiuni în construcții da o tură pe fabricii unde e un bloc maro cu bej construit de ei și la parter e un spațiu comercial neinchiriat.Acolo vezi calitatea betonului , cum a fost vibrat sau început de segregare dacă exista.

#48
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Mai exact 6 statii pana in centru din Berceni.

#49
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 ecologistul, on 13 iulie 2016 - 21:02, said:

Preturile uneori reflectă cererea și oferta.
Una este să cobori din bloc si in 2-3 stați de tramvai sau metrou ești în centru capitalei si alta e berceni de unde faci 12 statii de metrou pînă în centru.
Dar dacă ai ceva noțiuni în construcții da o tură pe fabricii unde e un bloc maro cu bej construit de ei și la parter e un spațiu comercial neinchiriat.Acolo vezi calitatea betonului , cum a fost vibrat sau început de segregare dacă exista.

Ei au construit langa multe birouri existente(si viitoare),mall-uri si cea mai mare universitate din tara. Pretul e justificat daca ajungi pe jos la locul de munca sau studii.
Apoi se poate inchiria cu aceleasi scopuri. Per total pare o "afacere" buna.

#50
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
19th este un bloc care are mare potențial. Inițial nu erau  clădiri în zona iar acum sunt 4 clădiri de birouri in constructie.Dar acolo acum nu vinde nimeni.
Și cind te gândești ca atunci se vindea cu 1100 de euro metru pătrat util, iar lumea strâmbă din nas ca e scump.
Revenind la topic sunt tare curios cum se va vinde cind prima casa e blocată.

#51
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010
Buna ziua,

A semna cineva precontractul?

Multumesc

Edited by stanescu2, 23 July 2016 - 14:20.


#52
ziceva

ziceva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2007

 stanescu2, on 23 iulie 2016 - 14:13, said:

Buna ziua,

A semna cineva precontractul?

Multumesc

Eu am cerut un draft pe mail si mi s-a parut destul de subtirel la capitolul detalii finisaje oferite (sunt scrise chestii generice gen "Centrala de apartament" - de care? putere? la fel "tamplarie PVC" s.a.m.d.) Am cerut detaliile astea si am fost sfatuit sa le fac o vizita la biroul de vanzari ... am zis fair enough ... mi-am luat o zi libera de la munca si m-am dus ... si am inteles ca fie nu se stie, fie nu s-a hotarat inca ... Posted Image

Mai e un semn de intrebare cu privire la ce se intampla cu avansul pe care il dai daca nu obtii creditul de la banca (mai ales daca vrei sa dai un avans mare)... in antecontract scrie clar ca ii primesti inapoi pe baza unei hartii de la banca ceea ce mi se pare fair ... dar banca nu da credit pentru apartament "la gri", doar finalizat ... mi-a fost lasat de inteles ca pentru a obtine creditul o sa finisezi apartamentul si daca nu obtii creditul, well, tocmai ai platit finisajele pentru apartamentul altcuiva ...

Ma gasesc la inceputul procesului de alegere/informare cu privire la cumpararea unui apartament si se prea poate ca aspectele astea care pe mine ma deranjeaza sa fie practicate de toti dezvoltatorii si sa nu poata fi evitate. E clar ca trebuie sa ma mai informez ... Ati mai intalnit situatia asta, sau situatii similare? Posted Image

PS. Vizita a fost ieri si trebuia sa mai ajung astazi (sambata) pe la biroul de vanzari ... din pacate nu am mai reusit sa ajung (nici nu ma mai prea tragea inima Posted Image ) ...

Edited by ziceva, 23 July 2016 - 16:07.


#53
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Banca da credit pt apartamente la nivel asta de finisare pe care dezvoltatorul il numeste la alb.
Vezi Plazza sau Exigent.
Centrala, PVC, calorifere si usa de la intrare probabil vor fi similare cu Exigent si 20th adica
Viessman fara condensatie, tripan Salamander, vogel noot si usa ICA. Instalatie aquaterm prin sapa.

Exigent si 20th au aceleasi finisaje chiar daca unul e la gri altul finisat complet.

Descrierea modelelor de finisaje nu are ce sa caute in promisiune

Just my 2 cents

Edited by sovu, 23 July 2016 - 20:44.


#54
ziceva

ziceva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2007
O sa postez un raspuns incercand sa ofer informatiile pe care le stiu ca fiind adevarate:

 sovu, on 23 iulie 2016 - 20:40, said:

Banca da credit pt apartamente la nivel asta de finisare pe care dezvoltatorul il numeste la alb.
Am fost la banca si dumnealor au spus (parafrazez, dar idee e cam aceleasi) "cu centrala, utilitati, parchet, gresie, faianta" .. asta mi s-a spus ca evalueaza banca si nimic altceva ... (Raiffeisen cel putin). Avand in vedere ca mai nou putem sa trimitem si noi, romanii, catre banci, "jingle mail", cred ca banca vrea sa stie cat mai exact ce evalueaza.

 sovu, on 23 iulie 2016 - 20:40, said:

Centrala, PVC, calorifere si usa de la intrare probabil vor fi similare cu Exigent si 20th adica
Viessman fara condensatie, tripan Salamander, vogel noot si usa ICA. Instalatie aquaterm prin sapa.

Exigent si 20th au aceleasi finisaje chiar daca unul e la gri altul finisat complet.

In principiu proiectele trecute ale dezoltatorului acorda un plus de incredere (si chiar mai mult), dar nu genereaza nici o obligatie pentru acesta, nici nu ofera garantia ca si viitoarele proiecte vor fi la fel ... Cu ceva scris intr-un document, situatia e alta ...

 sovu, on 23 iulie 2016 - 20:40, said:

Descrierea modelelor de finisaje nu are ce sa caute in promisiune
Just my 2 cents
Si cu toate astea promisiunea contine pretul final si nemodificabil (mai mult de 2 centi) ... parte din acel pret sunt chiar detaliile astea ...
Cu pretul scris in promisiune (care am stabilit ca e final si nemodificabil) poti sa fii fericitul posesor al unui apartament cu tamplarie PVC tripan Salamander sau, la acelasi pret, un fund de galeata de plastic care obtureaza o gaura in perete (e tot PVC si are rol de tamplarie ... tehnic, per promisiune, corect). Recunosc, exemplul dat de mine e ridicol, dar trebuie sa recunostem ca intre cele 2 extreme exista multe, multe posibilitati (nu vorbim doar de tamplarie, evident) ... Este usor de vazut cum respectivul pret (pe care odata cu semnarea promisiunii te angajezi sa il platesti, fara sa ai prea multe posibilitati placute de a mai da inapoi) poate fi considerat acceptabil si corect cu un set de finisaje si total inacceptabil cu un altul ...

Edited by ziceva, 24 July 2016 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate