Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Maison10

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu e nevoie de tertipuri - mulțumită parlamentarilor legea locuinței nu prevede sancțiuni deci încălcarea ei nu poate fi împiedicată, Singurii care ar fi în stare să regleze problema sînt cumpărătorii și asta doar dacă ar refuza să cumpere apartamente subdimensionate. Dar cum se cumpără în disperare orice...

#56
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
radunic

Autorizatia de Constructie pentru bloc nu ar trebui sa se acorde daca Suprafetele din Anexa nu sunt respectate.

Nu sunt amenzi pt ca nu ai ce amenda...

#57
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Prin sancțiuni se pot înțelege și amenzi și obligația de a aduce clădirea la standard. Dar - atît timp cît legea nu prevede sancțiuni de niciun fel primăriile nu au baza legală pentru a face ceva.

#58
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
nu ai cum sa construiesti o cladire fara AC a cladirii sau fara receptia ca ea e conforma cu acea anexa si AC.

Daca mergi pe calea 100% legala, apartamentul rezultat va fi cu dimensiunile corecte.

Modificarile ulterioare au si ele nevoie de AC si se verifica la receptie. Se pot da amenzi doar daca la o verificare ulterioara realitatea nu corespunde cu planurile. Dar planurile vor fi cu living de 13mp fara probleme ;)

Edited by sovu, 16 March 2017 - 18:20.


#59
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare,

M-ar interesa un apartament in unul din blocurile acestea.
Are cineva noutati despre acest proiect ?
A cumparat cineva de pe aici ?

Multumesc,

#60
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Pai cred ca suntem 2 persoane cel putin. Noutatile sunt ca desi trebuia sa fie gata in Septembrie anul trecut si apoi in Martie anul acesta acum momentan asteptam. Prelungirea s-a facut pana in octombrie anul acesta. Stiu ca lucrarile avanseaza, dar lent. Mie mi s-a spus ca va fi gata undeva in mai-iunie, dar ca actele pot dura pana in septembrie octombrie.

#61
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017
Salutare,

Acum 2 - 3 ore am fost la o vizualizare la apartamentele de la Maison 10 si m-ar interesa sa cumpar un apartament cu 2 camere la ei,
Desi mi-au placut si chiar m-am hotarat pe unul din ele, am gasit asta legat de ei: http://portal.just.r...49447&id_inst=3
Ce parere aveti despre asta? si termenul de amanare mi se pare destul de mult, din ce am citit aici trebuia sa fie gata in septembrie 2016 si mie mi s-a spus ca intr-o luna ma pot muta. Asta inseamna 11 luni intarziere...nu e o bila alba clar asta(desi sunt constienti ca toti dau termene care nu le pot indeplini...totusi 11 luni , daca or ramane astea ?!)
Astept pareri de la voi, legat de problema juridica si de seriozitatea dezvoltatorului.

#62
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Pai procesul din cate inteleg eu este din cauza ca cei asociati in acest proiect nu s-au inteles de la bun inceput cum sa isi imparta procentele si acum se cearta intre ei pentru asta. Poate nu este asa, dar eu asta cred. Sper sa avem mai multe detalii dupa 20 iunie daca nu va fi o simpla amanare.

Apartamentele trebuiau sa fie gata luna asta de mutare. Cel mai probabil ca abia in 1-2 luni vor fi cu adevarat gata. Daca avem noroc :)) Pentru acte va mai dura ceva pana se vor intelege (daca este cum cred eu)

Mai multe nu stiu ce sa iti spun ca nu stiu. Daca stie altcineva detalii il rog sa impartaseasca.

#63
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017
Inteleg unghiul de unde privesti tu lucrurile ....eu ma gandeam sa nu fie ceva mai grav cu procesul ....gen poate terenul nu e al dezvoltatorului si ne trezim ca nu putem primii actele pe imobil .....sau chiar mai rau , instanta sa decida ca e alt propietar pe teren decat dezvoltatorul si atunci lucrurile intra pe o turnanta Urata ...

Acum nu stiu ce sa zic....eu stau in chirie chiar in blocul nou de langa Maison 10, (blocul Trident daca stii zona ) si apare pe un banner acolo Tahoma Bautrupp si Centinium Construction . Ambele firme apar in multe procese , de ex: http://www.jurisprud.../9927q4q2017-4/ (exectuare silita) + http://www.jurisprud.../4162q4q2017-4/ (process cu firma Thyssen Krupp , se ocupa de lifturi, scari rulante,etc) . Imi e sa nu ma incurc foarte rau cu acest dezvoltator despre care nu gasesc referinte bune ....voi ce parere aveti de toate astea? mentionez ca mai sunt si alte procese in care apare numele Centinium Construction si Tahoma Bautrupp

#64
Andra06

Andra06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2017
Buna. As vrea sa impartasesc experienta mea cu Maison10. Tocmai azi am renuntat la ideea de a cumpara un apartament in acest imobil.
Acum 2 saptamani am fost la vizionare si mi-a placut destul de mult. Am fost de mai multe ori sa vad apartamentele impreuna cu mai multe persoane. Pana la urma m-am decis asupra unuia si  am fost sa dau cei 500 eur, taxa de rezervare. Agentul cu care am fost la vizionare a mentionat in mai multe randuri ca pretul este negociabil si cand m-am dus sa dau cei 500 de euro doamna de la biroul de rezervari l-a sunat pe "Sefu'" sa vada daca poate obtine un discount. Dar ce sa vezi..... pentru ca au asa mare vanzare si pentru ca sunt foarte cautati nu a vrut sa lase deloc la pret. Am stat putin si m-am gandit si am zis ok, asta este, il iau pana la urma. Recunosc ca nu am plecat de acolo total impacata pentru ca nu au facut niciun fel de discount si putin mi s-a parut si o regie proasta - Am incercat dar nu s-a putut. In fine am trecut peste. Partea cea mai interesanta a fost ca am stabilit sa imi dea antecontractul cu 3-4 zile inainte ceea ce nu s-a intamplat. L-am primit doar cu o zi inainte si cu o presiune destul de mare de a merge doar la un notar si in niste intervale foarte stranse si foarte rare ceea ce denota ca era un notar foarte ocupat.  Cand am primit antecontractul - promisiunea de vanzare- l-am dat unui avocat care l-a citit si a descoperit foarte multe nereguli pe acest imobil si am renuntat la a mai cumpara aici.
Am sunat la biroul Maison10 pentru a-mi cere banii inapoi si nu a existat niciun fel de intrebare din partea lor. Mi s-a cerut direct contul in care imi pot virabanii. De aici inteleg ca sunt constienti de problemele pe care le au si nu isi doresc mai multe batai de cap.

Pentru cei care va duceti la vizionare aveti grija si sper ca acest feedback sa ajute in decizia voastra!

#65
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Buna. Pai daca avocatul tau a descoperit neinreguli scrie le aici sa stim si noi.
Ar trebui sa zici merci ca ti au dat banii de rezervare inapoi pt ca multi dezvoltatori nu ti i mai dau sau te asteptai sa se roage de tine sa ramai ?
Si inca ceva: sunt destui care au preturi care nu se negociaza iar in cazul de fata locatia este f buna pe zona aceea si stie clar ca le va vinde. De aia nu lasa la pret.
Succes la cautari!

#66
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017
Buna Andra,

C-am de acelasi gen a fost si experienta mea cu Maison 10. Si eu am antecontractul de la ei pe mail ...am consultat un notar si un jurist si am fost sfatuit sa nu risc o achizitie la Maison 10 pt ca problemele juridice in care sunt implicati nu reflecta ca ar fi seriosi.

#67
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostUser_anonim, on 05 iulie 2017 - 19:30, said:

Buna Andra,

C-am de acelasi gen a fost si experienta mea cu Maison 10. Si eu am antecontractul de la ei pe mail ...am consultat un notar si un jurist si am fost sfatuit sa nu risc o achizitie la Maison 10 pt ca problemele juridice in care sunt implicati nu reflecta ca ar fi seriosi.
Nu ti-au recomandat si 1 kg de ortografia limbii romane?
Noroc ca la banca nu te pune sa scrii nimic cand iti da creditul...

Edited by Joakin, 05 July 2017 - 20:46.


#68
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostAndra06, on 04 iulie 2017 - 10:40, said:

Buna. As vrea sa impartasesc experienta mea cu Maison10. Tocmai azi am renuntat la ideea de a cumpara un apartament in acest imobil.
Acum 2 saptamani am fost la vizionare si mi-a placut destul de mult. Am fost de mai multe ori sa vad apartamentele impreuna cu mai multe persoane. Pana la urma m-am decis asupra unuia si  am fost sa dau cei 500 eur, taxa de rezervare. Agentul cu care am fost la vizionare a mentionat in mai multe randuri ca pretul este negociabil si cand m-am dus sa dau cei 500 de euro doamna de la biroul de rezervari l-a sunat pe "Sefu'" sa vada daca poate obtine un discount. Dar ce sa vezi..... pentru ca au asa mare vanzare si pentru ca sunt foarte cautati nu a vrut sa lase deloc la pret. Am stat putin si m-am gandit si am zis ok, asta este, il iau pana la urma. Recunosc ca nu am plecat de acolo total impacata pentru ca nu au facut niciun fel de discount si putin mi s-a parut si o regie proasta - Am incercat dar nu s-a putut. In fine am trecut peste. Partea cea mai interesanta a fost ca am stabilit sa imi dea antecontractul cu 3-4 zile inainte ceea ce nu s-a intamplat. L-am primit doar cu o zi inainte si cu o presiune destul de mare de a merge doar la un notar si in niste intervale foarte stranse si foarte rare ceea ce denota ca era un notar foarte ocupat.  Cand am primit antecontractul - promisiunea de vanzare- l-am dat unui avocat care l-a citit si a descoperit foarte multe nereguli pe acest imobil si am renuntat la a mai cumpara aici.
Am sunat la biroul Maison10 pentru a-mi cere banii inapoi si nu a existat niciun fel de intrebare din partea lor. Mi s-a cerut direct contul in care imi pot virabanii. De aici inteleg ca sunt constienti de problemele pe care le au si nu isi doresc mai multe batai de cap.

Pentru cei care va duceti la vizionare aveti grija si sper ca acest feedback sa ajute in decizia voastra!

De ce nu dai mai multe detalii?

View PostUser_anonim, on 05 iulie 2017 - 19:30, said:

Buna Andra,

C-am de acelasi gen a fost si experienta mea cu Maison 10. Si eu am antecontractul de la ei pe mail ...am consultat un notar si un jurist si am fost sfatuit sa nu risc o achizitie la Maison 10 pt ca problemele juridice in care sunt implicati nu reflecta ca ar fi seriosi.

De ce nu dai mai multe detalii?

#69
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017

View PostJoakin, on 05 iulie 2017 - 20:45, said:

Nu ti-au recomandat si 1 kg de ortografia limbii romane?
Noroc ca la banca nu te pune sa scrii nimic cand iti da creditul...
|cam| , noroc cu profesorii gramaticali de pe net, altfel nu mai progresa poporul roman. Legat de subiect , ai ceva de adaugat?

#70
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostUser_anonim, on 06 iulie 2017 - 10:14, said:

|cam| , noroc cu profesorii gramaticali de pe net, altfel nu mai progresa poporul roman. Legat de subiect , ai ceva de adaugat?
Mi-am exprimat parerea de la inceputul proiectului. Am avut dreptate.
Legat de procesele lor, evident cel care a dat in judecata va face presiuni la OCPI sa se inregistreze la sarcini litigiul. Foarte probabil va reusi, fiind vb de nerespectarea unor conventii financiare autentificate in prealabil.
Din acel moment nici o banca nu va mai discuta de creditarea acelei proprietati. E simplu:)
PS: Sa stii ca e mare noroc cu profesorii de gramatica pe net. Altfel ai fi baltit in propria necunoastere.(la condiţional perfect)

Edited by Joakin, 06 July 2017 - 14:58.


#71
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017

View PostJoakin, on 06 iulie 2017 - 14:56, said:

Mi-am exprimat parerea de la inceputul proiectului. Am avut dreptate.
Legat de procesele lor, evident cel care a dat in judecata va face presiuni la OCPI sa se inregistreze la sarcini litigiul. Foarte probabil va reusi, fiind vb de nerespectarea unor conventii financiare autentificate in prealabil.
Din acel moment nici o banca nu va mai discuta de creditarea acelei proprietati. E simplu:)
PS: Sa stii ca e mare noroc cu profesorii de gramatica pe net. Altfel ai fi baltit in propria necunoastere.(la condiţional perfect)
nu e chiar atat de simplu...eu am banii cash si as vrea sa cumpar la Maison 10 dar problemele lor juridice ma tin pe loc....ei nu pot face contractul de vanzare cumparare decat undeva prin decembrie , sunt foarte retinuti la a da drafturle de contract vanzare cumparare, antecontract ....probabil mizeaza pe pozitia pe care o au si ca va venii lumea sa cumpere de la ei in orice conditii.

Azi , au postat pe facebook ca unii propietari au inceput sa isi mute mobila....coincidenta eu sunt in chirie chiar in blocul de langa ei si am trecut azi de 2 ori pe langa bloc insa nu am observat pe nimeni sa isi duca bagajele. In poze pe facebook , se vede un singur locatar , ca si-a dus ceva gen o canapea acolo ...

#72
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostUser_anonim, on 06 iulie 2017 - 21:11, said:

nu e chiar atat de simplu...eu am banii cash si as vrea sa cumpar la Maison 10 dar problemele lor juridice ma tin pe loc....ei nu pot face contractul de vanzare cumparare decat undeva prin decembrie , sunt foarte retinuti la a da drafturle de contract vanzare cumparare, antecontract ....probabil mizeaza pe pozitia pe care o au si ca va venii lumea sa cumpere de la ei in orice conditii.

Azi , au postat pe facebook ca unii propietari au inceput sa isi mute mobila....coincidenta eu sunt in chirie chiar in blocul de langa ei si am trecut azi de 2 ori pe langa bloc insa nu am observat pe nimeni sa isi duca bagajele. In poze pe facebook , se vede un singur locatar , ca si-a dus ceva gen o canapea acolo ...

O sa ne explici si noua ce fel de probleme juridice au? De unde stii ca tocmai in decembrie or sa se rezolve? De ce nu iti iei in alta parte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate