Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Maison10

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostUser_anonim, on 06 iulie 2017 - 21:11, said:

nu e chiar atat de simplu...eu am banii cash si as vrea sa cumpar la Maison 10 dar problemele lor juridice ma tin pe loc....ei nu pot face contractul de vanzare cumparare decat undeva prin decembrie , sunt foarte retinuti la a da drafturle de contract vanzare cumparare, antecontract ....probabil mizeaza pe pozitia pe care o au si ca va venii lumea sa cumpere de la ei in orice conditii.

Azi , au postat pe facebook ca unii propietari au inceput sa isi mute mobila....coincidenta eu sunt in chirie chiar in blocul de langa ei si am trecut azi de 2 ori pe langa bloc insa nu am observat pe nimeni sa isi duca bagajele. In poze pe facebook , se vede un singur locatar , ca si-a dus ceva gen o canapea acolo ...
Este si mai simplu - daca tii la banii tai nu te apuci sa cumperi ceva ce este grevat cu sarcini la OCPI...Pt. ca s-ar putea sa devii dauna colaterala in meciul lor si sa ramai fara proprietate, desi ai fost de buna credinta. Sunt foarte rezervati probabil pt ca nu au gasit nici un notar care sa le accepte magariile.

#74
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAndra06, on 04 iulie 2017 - 10:40, said:

Buna. As vrea sa impartasesc experienta mea cu Maison10. Tocmai azi am renuntat la ideea de a cumpara un apartament in acest imobil.
Acum 2 saptamani am fost la vizionare si mi-a placut destul de mult. Am fost de mai multe ori sa vad apartamentele impreuna cu mai multe persoane. Pana la urma m-am decis asupra unuia si  am fost sa dau cei 500 eur, taxa de rezervare. Agentul cu care am fost la vizionare a mentionat in mai multe randuri ca pretul este negociabil si cand m-am dus sa dau cei 500 de euro doamna de la biroul de rezervari l-a sunat pe "Sefu'" sa vada daca poate obtine un discount. Dar ce sa vezi..... pentru ca au asa mare vanzare si pentru ca sunt foarte cautati nu a vrut sa lase deloc la pret. Am stat putin si m-am gandit si am zis ok, asta este, il iau pana la urma. Recunosc ca nu am plecat de acolo total impacata pentru ca nu au facut niciun fel de discount si putin mi s-a parut si o regie proasta - Am incercat dar nu s-a putut. In fine am trecut peste. Partea cea mai interesanta a fost ca am stabilit sa imi dea antecontractul cu 3-4 zile inainte ceea ce nu s-a intamplat. L-am primit doar cu o zi inainte si cu o presiune destul de mare de a merge doar la un notar si in niste intervale foarte stranse si foarte rare ceea ce denota ca era un notar foarte ocupat.  Cand am primit antecontractul - promisiunea de vanzare- l-am dat unui avocat care l-a citit si a descoperit foarte multe nereguli pe acest imobil si am renuntat la a mai cumpara aici.
Am sunat la biroul Maison10 pentru a-mi cere banii inapoi si nu a existat niciun fel de intrebare din partea lor. Mi s-a cerut direct contul in care imi pot virabanii. De aici inteleg ca sunt constienti de problemele pe care le au si nu isi doresc mai multe batai de cap.

Pentru cei care va duceti la vizionare aveti grija si sper ca acest feedback sa ajute in decizia voastra!

Totusi, poate ne spui care sunt problemele majore din antecontract. Macar cele mai mari. Ar fi chiar interesant. Sunt poate mai multi interesati.
Altfel, ai aruncat doar o petarda cu prima si ultima postare ...
Nu trebuie citat din contract, dar macar in mare care sunt problemele.

#75
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Aici nu este vorba de niciun notar de nicio magarie. Nu va mai dati cu parerea daca nu stiti exact. Acum ei trebuie sa si ia certificatul de edificare al cladirii si nu de la notar ci de la primarie.
Sunt destui proprietari care si au adus mobila, ar trebui sa stati mai des pe la colturi sa vedeti.
Oricum ar fi in momentul de fata lucrurile se vor rezolva. N o sa ramana in neant o investitie de milioane de euro ca vor alti "binevoitori" sau concurenta sa bage bete n roate la nesfarsit.

Edited by daxpop, 07 July 2017 - 13:33.


#76
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View Postdaxpop, on 07 iulie 2017 - 13:30, said:

Aici nu este vorba de niciun notar de nicio magarie. Nu va mai dati cu parerea daca nu stiti exact. Acum ei trebuie sa si ia certificatul de edificare al cladirii si nu de la notar ci de la primarie.
Sunt destui proprietari care si au adus mobila, ar trebui sa stati mai des pe la colturi sa vedeti.
Oricum ar fi in momentul de fata lucrurile se vor rezolva. N o sa ramana in neant o investitie de milioane de euro ca vor alti "binevoitori" sau concurenta sa bage bete n roate la nesfarsit.
Va rog nu mai jigniti Maison 10 ca va cearta Daxpop...Daca unii si-au adus mobila deja e o garantie...Stai linistita dupa certificatul de edificare urmeaza documentatia de cadastru, dezmembrarea, apartamentarea ...Mai e cale lunga pana departe

#77
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Pana la pensie avem timp 😀

#78
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017
Salut, aș fi fost interesat să îmi cumpăr un apartament aici, dar toate discuțiile despre problemele legale pe care le au mă cam îngrijorează. Despre ce problem vorbim, până la urmă? Am auzit de undeva că ar fi probleme cu terenul de lângă, din altă parte că ar avea probleme cu aprobările...Știe cineva ce se întâmplă?

#79
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017

View PostNameoftheuser, on 17 iulie 2017 - 17:33, said:

Salut, aș fi fost interesat să îmi cumpăr un apartament aici, dar toate discuțiile despre problemele legale pe care le au mă cam îngrijorează. Despre ce problem vorbim, până la urmă? Am auzit de undeva că ar fi probleme cu terenul de lângă, din altă parte că ar avea probleme cu aprobările...Știe cineva ce se întâmplă?
Salut, Welcome on this subject :) Si eu am fost in aceasi situatie in care cred ca te gasesti tu , am vrut sa cumpar un apartament la maison 10 insa problemele vehiculate in jurul acestui proiect m-au facut sa renunt la ideea asta. Am discutat si cu un notar si cu un jurist si le-am prezentat informatiile gasite pe portalul tribunalului Bucuresti (am pus link mai sus in acest topic) si ei m-au sfatuit sa stau "cuminte" sa nu risc. In fapt exista 2 variante: sa fie totul ok, sa te muti , peste ceva timp,agentii mi-au spus mie ca undeva in luna decembrie se fac actele vanzare cumparare si apoi totul sa fie ok SAU varianta nefericita, unde dezvoltatorul nu isi solutiuneaza problemele juridice , eu am draftul de ante contract vanzare cumparare pe mail, si acolo sunt 6 persoane asociate , dar tu vei face contractul doar cu una din ele , din aceste 6 persoane, 2 din ele sunt cu terenul si 4 din sunt cu constructia si acum sunt in proces. In fine, daca castiga partea cu care tu nu vei face contractul , juridic nu stiu cum se va solutiona , dar banuiesc ca nu va fii tocmai ok.

#80
Andra06

Andra06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2017
Buna,

cele mai importante motive pe care le-am si motivat in retragerea intentiei de a cumpara au fost:
-   Existenta litigiilor cu privire la terenul pe care este edificata constructia, litigii care privesc atat regimul juridic al imobilului si in special constructiei, cat si litigii intre asociatii care ar fi urmat sa aiba calitatea de vanzatori, aceste litigii fiind de natura a bloca intreg procesul de finalizare a constructiei si de incheiere a contractului de vanzare-cumparare;
-   Imposibilitatea juridica de a obtine receptia finala a imobilului in lipsa certificatului pe care Primaria Sector 4 are competenta de a-l acorda.
Eu urmaresc dosarul sa vad ce se intampla dar vad ca s-a amanat pentru 18 iulie 2017. Sa vedem ce se intampla atunci.
Seara buna!

#81
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Andra06, astea le stim si noi. Nu ai zis nimic nou. Daca esti atat de interesata de proiect du te la primarie si intreaba de ce nu le dau certificatul de edificare.

#82
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017
Andra06, mersi, sunt foarte utile informațiile :). Probabil daxpop lucrează la Maison10, pentru că folosește cam aceleași expresii ca și agenții lor (că li se bagă bețe în roate...etc.).

#83
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostUser_anonim, on 17 iulie 2017 - 17:48, said:

Salut, Welcome on this subject Posted Image Si eu am fost in aceasi situatie in care cred ca te gasesti tu , am vrut sa cumpar un apartament la maison 10 insa problemele vehiculate in jurul acestui proiect m-au facut sa renunt la ideea asta. Am discutat si cu un notar si cu un jurist si le-am prezentat informatiile gasite pe portalul tribunalului Bucuresti (am pus link mai sus in acest topic) si ei m-au sfatuit sa stau "cuminte" sa nu risc. In fapt exista 2 variante: sa fie totul ok, sa te muti , peste ceva timp,agentii mi-au spus mie ca undeva in luna decembrie se fac actele vanzare cumparare si apoi totul sa fie ok SAU varianta nefericita, unde dezvoltatorul nu isi solutiuneaza problemele juridice , eu am draftul de ante contract vanzare cumparare pe mail, si acolo sunt 6 persoane asociate , dar tu vei face contractul doar cu una din ele , din aceste 6 persoane, 2 din ele sunt cu terenul si 4 din sunt cu constructia si acum sunt in proces. In fine, daca castiga partea cu care tu nu vei face contractul , juridic nu stiu cum se va solutiona , dar banuiesc ca nu va fii tocmai ok.

De ce nu dai mai multe detalii? Este normal ca o singura persoana sa semneze pentru toate cele 6 atata timp cat exista procura. Ce este in neregula cu asta?

Ce inseamna ca nu va fi ok? Care este cel mai rau scenariu? Observ ca primaria nu prea darama cladiri in Bucuresti.

#84
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017

View PostCase_Strambe, on 19 iulie 2017 - 00:38, said:


De ce nu dai mai multe detalii? Este normal ca o singura persoana sa semneze pentru toate cele 6 atata timp cat exista procura. Ce este in neregula cu asta?

Ce inseamna ca nu va fi ok? Care este cel mai rau scenariu? Observ ca primaria nu prea darama cladiri in Bucuresti.
Nu stiu care poate fi cel mai rau scenariu , eu doar iti spun sunt un cumparator de buna credinta , am banii cash si nu as vrea sa ii blochez in procese pt recuperarea lor. Din ce am discutat cu un jurist, mi-a spus ca e posibil ca actele de vanzare cumparare sa se faca foarte tarziu (nu stiu exact in luni, ani , ce inseamna) . Mai rau de atat nu stiu...nici eu nu cred ca darama primaria cladirea in Bucuresti, dar eu  nu as da 50.000 euro ca sa stau mereu cu stresul ca inca nu sunt propietar ....sa astept dezvoltatorul sa isi rezolve problemele. Eu sunt mai pe stilul vechi, dau banul, vreau actul. Am si gasit acum asa ceva si sunt foarte multumit, mult mai bine ca la Maison 10.

#85
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostUser_anonim, on 19 iulie 2017 - 09:33, said:

Nu stiu care poate fi cel mai rau scenariu , eu doar iti spun sunt un cumparator de buna credinta , am banii cash si nu as vrea sa ii blochez in procese pt recuperarea lor. Din ce am discutat cu un jurist, mi-a spus ca e posibil ca actele de vanzare cumparare sa se faca foarte tarziu (nu stiu exact in luni, ani , ce inseamna) . Mai rau de atat nu stiu...nici eu nu cred ca darama primaria cladirea in Bucuresti, dar eu  nu as da 50.000 euro ca sa stau mereu cu stresul ca inca nu sunt propietar ....sa astept dezvoltatorul sa isi rezolve problemele. Eu sunt mai pe stilul vechi, dau banul, vreau actul. Am si gasit acum asa ceva si sunt foarte multumit, mult mai bine ca la Maison 10.

Zi-ne si unde pls. Bloc nou sau vechi ? Multumesc

#86
User_anonim

User_anonim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017
Ambele blocuri sunt in aceasi situatie, cel putin asa am informatiile eu . Ambele blocuri sunt facute de acelasi dezvoltator , acelasi constructor ,etc. Nici nu stiu ca ar fi unul vechi sau unul nou, ambele fiind construite in acelasi timp. Eu stau din decembrie 2016 chiar langa Maison 10 si ambele au mers in paralel cu lucrarile din ce mi-am dat seama.

#87
Andra06

Andra06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2017

View PostUser_anonim, on 19 iulie 2017 - 09:50, said:

Ambele blocuri sunt in aceasi situatie, cel putin asa am informatiile eu . Ambele blocuri sunt facute de acelasi dezvoltator , acelasi constructor ,etc. Nici nu stiu ca ar fi unul vechi sau unul nou, ambele fiind construite in acelasi timp. Eu stau din decembrie 2016 chiar langa Maison 10 si ambele au mers in paralel cu lucrarile din ce mi-am dat seama.

View Posttablagiu_xxx, on 19 iulie 2017 - 09:35, said:


Zi-ne si unde pls. Bloc nou sau vechi ? Multumesc



Hello, si eu sunt interesata de blocuri noi care sa fie ok si care sa aiba actele in regula. Poate face cineva recomandari in afara de zona militari? Multumesc!

View PostNameoftheuser, on 18 iulie 2017 - 16:01, said:

Andra06, mersi, sunt foarte utile informațiile Posted Image. Probabil daxpop lucrează la Maison10, pentru că folosește cam aceleași expresii ca și agenții lor (că li se bagă bețe în roate...etc.).
hello, Eu nu raspund la comentarii rautacioase. :) cu placere!

#88
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016

View PostUser_anonim, on 19 iulie 2017 - 09:50, said:

Ambele blocuri sunt in aceasi situatie, cel putin asa am informatiile eu . Ambele blocuri sunt facute de acelasi dezvoltator , acelasi constructor ,etc. Nici nu stiu ca ar fi unul vechi sau unul nou, ambele fiind construite in acelasi timp. Eu stau din decembrie 2016 chiar langa Maison 10 si ambele au mers in paralel cu lucrarile din ce mi-am dat seama.

Mr. "anonim" dl "tablagiu" se referea sa i spui unde ai gasit. Unde dai si unde crapa!!!!
Daca tot ati gasit nu stiu ce mai stati pe aici. Dar va recomand eu: mergeti alaturi la studio plus. Ei sigur nu au probleme cu actele !! Bafta tuturor !!!

#89
shioda

shioda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.03.2007
Am un apartament cu 3 camere de vanzare in blocul alaturat (TRIDENT)
mult mai frumos decat cele de la Maison 10 si mai accesibil
toate actele ok. se poate cumpara cu credit
0743482298

#90
shioda

shioda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.03.2007

View PostUser_anonim, on 06 iulie 2017 - 21:11, said:

nu e chiar atat de simplu...eu am banii cash si as vrea sa cumpar la Maison 10 dar problemele lor juridice ma tin pe loc....ei nu pot face contractul de vanzare cumparare decat undeva prin decembrie , sunt foarte retinuti la a da drafturle de contract vanzare cumparare, antecontract ....probabil mizeaza pe pozitia pe care o au si ca va venii lumea sa cumpere de la ei in orice conditii.

Azi , au postat pe facebook ca unii propietari au inceput sa isi mute mobila....coincidenta eu sunt in chirie chiar in blocul de langa ei si am trecut azi de 2 ori pe langa bloc insa nu am observat pe nimeni sa isi duca bagajele. In poze pe facebook , se vede un singur locatar , ca si-a dus ceva gen o canapea acolo ...

daca te intereseaza un ap in blocul nou alaturat
ap frumos si mai ieftin decat cele la care se face referire, exista un afis mare pe bloc (cel cu verde)
Bonus: toate actele in regula

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate