Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Maison10

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View Postdaxpop, on 09 iulie 2016 - 20:12, said:

am platit avans. va fi si paza si supraveghere video si locuri de parcareee Posted Image))

Bun. Mai astept si alti viitori proprietari.

#38
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
apartamente mici la periferie ce au pretul pe metrul util cat apartamente semi-centrale (sau chiar mai mult)... Ma gandesc la Novum de pe Splaiul Independentei.

Apartamentele fara balcon sunt la 1200 euro mpu, iar la cele cu balcon pretul mp de balcon e calculat ca util (desi nu este).

Cum se evalueaza la maxim 1200 euro pe mpu, adica un pret final cu 10.000 euro mai mic la apartamentele cu balcon.

Daca faceti credit aici (la apartamente cu balcon) nici un evaluator nu o sa va evalueze la 1450 euro pe mpu de 2 camere sau 1400 euro pentru 3 camere. Ar fi bine sa aveti niste bani in buzunar sa acoperiti diferenta.

Daca nu credeti ca e scump atunci, e suficient sa va uitati pe site la cate apartamente cu balcon s-au vandut/rezervat adica mai putin de < 20% !

Daca ar fi continuat boom-ul asteptat de ei probabil ca aici ajungeau preturile, dar acum e cam tarziu si au vandut cam putine apartamente. Preturile pe piata incep sa o ia in jos.

E de apreciat ca folosesc echipamente si dotari considerate de lux precum: WC incastrat, AC Mitsubishi, granit, dar din pacate suprafata oferita si zona nu cred ca e in acelasi registru.

Edited by sovu, 12 August 2016 - 13:23.


#39
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
pai toti dezvoltatorii vand la mp util balconul.Nu e nimic nou sub soare. Eu am optat pt o varianta fara balcon si mi iese 1150€ pe mp. Si metropolitan aparatori cere tot atat.La restul apartamentelor nu stiu cat iese la socoteala probabil or mai negocia habar n am.

#40
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Nu TOTI dezvoltatorii vand la mp util balconul. UNII dezvoltatori pun un pret pe apartament si construiesc o suprafata utila decenta, fara sa se laude cu pretul pe mpu. Din intamplare, tot UNII construiesc in zone mai bune, nu la periferie.

De aceea daca cineva(sau un evaluator) calculeaza pretul pe metrul util, atunci va avea un soc la apartamentele cu balcon de la Maison 10.
Maison 10 nu se lauda cu un pret pe mpu, pentru ca altfel acesta ar fi enorm! Deci Maison 10 nu se incadreaza la TOTI, ci la ALTII (nu UNII de mai sus).

In afara de unele dotari mai de lux si amplasarea un pic mai inspre oras decat Bucuriei (care e facut tot de ei), pot sa remarc pretul mare, suprafetele mici, lipsa de balcoane, compartimentarile semidecomandate ce pierd inca o data din spatiu cu treceri inutile.

Am vazut pozele de pe site Maison 10 si pentru mine blocurile de langa arata ca blocurile de nefamilisti de la Trapezului. Ambele sunt la periferie si nu ai nevoie de balcon ca nu ai ce vedea. Nu stiu cum arata in realitate dar de obicei vederea este spre alte blocuri apropiate si fara pic de verdeata, mai rau decat in cartierele comuniste (semi-centrale)

Cum e posibil ca la 85000 euro sa cumperi 3 camere semidecomandate cu 61mp, dar cu un balcon "generos" de 10mp ? La blocurile de langa probabil ca pretul real e cam 60000 pentru asa ceva.

Edited by sovu, 16 August 2016 - 14:21.


#41
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
bine da mi tu exemplu care nu vinde balconul la pret util! astept linkuri de anunturi nu ce ai vazut tu pe fb.
Aaa, de fapt da, ai dreptate, pe metalurgiei si in popesti leordeni balcoanele nu s incluse in pret. In oras altfel sta treaba.
Pe mine nu ma intereseaza ce i in restul blocului sau ce i in curtea vecinului pt ca mi am dorit fara balcon, tocmai ca sa nu l platesc la pret de util. de ex metropolitan de pe ciocanesti imi vindea la 48 mii "studio" cu 40mp utili si balcon de aprox 10mp. fa tu socoteala cat vine. Eu am preferat 45 utili.
Si nu compara mizil cu maison. zona, ok nu este dorobanti dar nici mizil nu e. chiar te rog sa mergi sa vezi cata verdeaza e in jurul blocurilor. De curand au dat si decorativa asa ca ai ce vedea. Prefer un design mai minimalist decat modelele de blocuri din popesti cu balcoane din caramida hidoase. si da e f bine ca au facut si apartamente fara balcon. Din 6 tipuri de apart ai ce sa alegi. Ca s mai scumpe la alte tipuri habar n am. poate merita poate nu. nu mi dau cu parerea ca nu cunosc. Dar complexul are parcare si va fi f bine securizat.

#42
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View Postsovu, on 12 august 2016 - 12:57, said:

apartamente mici la periferie ce au pretul pe metrul util cat apartamente semi-centrale (sau chiar mai mult)... Ma gandesc la Novum de pe Splaiul Independentei.

Apartamentele fara balcon sunt la 1200 euro mpu, iar la cele cu balcon pretul mp de balcon e calculat ca util (desi nu este).

Cum se evalueaza la maxim 1200 euro pe mpu, adica un pret final cu 10.000 euro mai mic la apartamentele cu balcon.

Pentru ca esti offtopic iti adresez urmatoarele intrebari: Si tu faci parte din cei cu baia cat living-ul ap din Maison10? Ai citit pentru ce am facut acest topic?

Legat de ce ai spus tu: In primul rand daca nu iti place pretul nu cumperi in loc sa stai sa te plangi. Am spus deja ca m-am hotarat pentru o garsoniera. Discutiile despre bani deja nu isi mai au rostul. In al doilea rand esti liber sa compari Aleea Tomesti cu Novum de pe Splaiul Independentei cat vrei tu. Pentru mine nu mi se pare zona semi-centrala Splaiul Independentei si sunt mai multumit de zona de la Maison10. Este preferinta personala si la fel ca la bani fiecare este liber sa faca cum crede ca e mai bine. Nu despre asta este acest topic.

#43
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Acest topic este pentru discutia si informarea despre Maison 10, nu ce vrea user Case_Strambe cu 19 postari.
Eu v-am informat si am pus in discutie niste idei.
Daca tu nu le intelegi sau nu vrei sa intelegi este problema ta.
Semi-central este zona ce e in apropierea centrului, de obicei interior inelului median Bucuresti.
Periferic inseamna ca e aproape marginii orasului.
Ai dreptate, nu se compara Grozavesti cu Aparatorii Patriei.

PS la mine baia si camerele se inscriu in normative (spre deosebire de Maison 10 care NU se inscrie) si locuiesc semi-central (nu periferic ca Maison 10).
PS2 Urmaresc piata imobiliara de muulti ani mai activ sau mai pasiv, adica cu vizionari si fara vizionari. Sunt la a doua achizitie imobiliara cu scop personal. Deci nu vorbesc din carti sau fb si am si un pic de experienta sau ochi cum vreti. Am locuit si in Berceni si in Regie sau Crangasi, asa ca stiu cum e cu accesul auto sau pietonal pana in centru.
PS3 Uite un trend, merita citit: http://www.economica...era_107762.html

Edited by sovu, 17 August 2016 - 08:24.


#44
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
pe mine nu ma atrage neam zona aia de regie. Am vrut si eu sa mi iau acolo intr un buncar de bloc cu 240 de apartamente dar atata inghesuiala n am vazut in viata mea. Daca n ai parcare esti mancat. Ca sa nu mai zic de pretul locului - 10 mii.
astept sa mi spui cum e dupa ce se muta toti sovule.Ca sa nu mai zic de suprafete. Ma lasi ? am fost in toate blocurile de acolo si m am lamurit.Apart de 2 cam cu 45 mp utili si 17 balcon - 70 mii.Si mai ai tupeu sa razi de altii. Mai bine taci.
Nu inteleg ce cauti aici daca ti ai luat in regie. Daca erai fericit iti vedeai de fericirea ta nu stateai sa vezi ce fac altii. Faptul ca am scris la postul despre mizil a fost ca este o zona foarte infecta.
Maison nu este langa ghetouri si in spatele lor mai sunt blocuri noi construite.


#45
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Am tupeu, ca nu am luat cei 45mp utili in Park. Am cumparat dublu mp la sub 1200 euro mpu si imi iau si loc de parcare la 10mii + TVA. Altceva?

PS. Voiam sa ma conving ca am facut o super afacere, desi dupa ani de cautari nu ar trebui sa mai am emotii.

Edited by sovu, 17 August 2016 - 09:51.


#46
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Asta e penibil.Iti cumperi ceva,orice lucru si in loc sa te bucuri de el stai sa te uiti daca altii dau aceeasi bani sau chiar mai multi pe ceva asemanator sau mai slab calitativ.
E si asta o metoda de satisfactie,pentru unii.

#47
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
nu te mira, are probleme la mansarda. Ii bate ploaia!!

#48
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Termenul de 30.11 a fost prelungit pana pe 30.03 :)

#49
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Aparent se pare ca nici termenul de 30.03 nu va fi respectat. De aproximativ 6 luni de zile se sta pe loc.

#50
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Pe site-ul lor mentioneza ca sunt finalizate...:)) Care sunt motivele intarzierii?
Eram curios daca apartamentele chiar au in pachetul de finisaje standard AC Mitsubishi si centrala cu comanda de pe telefon.  Mi se pare interesant.

#51
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Da este standard!
In schimb a aparut asta :
http://www.jurisprud.../8356q3q2017-3/

Daca poate cineva sa explice care se pricepe!

#52
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View Postcatal1n2000, on 12 martie 2017 - 22:28, said:

Pe site-ul lor mentioneza ca sunt finalizate...Posted Image) Care sunt motivele intarzierii?
Eram curios daca apartamentele chiar au in pachetul de finisaje standard AC Mitsubishi si centrala cu comanda de pe telefon.  Mi se pare interesant.

Nu stiam motivele. Vad ca daxpop a postat un link catre un proces. Probabil ca aceste este motivul principal. Da-l dracu de AC si de centrala. Mi le puneam si singur daca aveam apartamentul terminat si actele ok. Momentan stau si ma uit la un bloc terminat pe afara si neterminat pe dinauntru. Faza cu site-ul este marketing si atat. Cine se duce la fata locului poate observa ca este santier si ca nu exista nici un apartament terminat.

#53
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Am si eu o intrebare si as aprecia daca cineva imi poate raspunde. Cum se pot face locuite la bloc  in care livingul sa fie mai mic decat suprafata MINIMA impusa de lege(18mp2 vs 17,5mp2 la 21 residence) sau in cazul altor rezidentiale unde dormitorul are 11mp2. Care este tertipul prin care dezvoltatorii ocolesc aceasta lege? Refuz sa cred ca e vb de spaga data pt a obtine autorizatiile.
MultumescPosted Image Editează

Edited by HaariSeldon, 15 March 2017 - 16:29.


#54
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016

View PostHaariSeldon, on 15 martie 2017 - 16:27, said:

Am si eu o intrebare si as aprecia daca cineva imi poate raspunde. Cum se pot face locuite la bloc  in care livingul sa fie mai mic decat suprafata MINIMA impusa de lege(18mp2 vs 17,5mp2 la 21 residence) sau in cazul altor rezidentiale unde dormitorul are 11mp2. Care este tertipul prin care dezvoltatorii ocolesc aceasta lege? Refuz sa cred ca e vb de spaga data pt a obtine autorizatiile.
MultumescPosted Image Editează

Ba este fix spaga. Cei care combina bucataria cu sufrageria pot ciupi de acolo, iar la ceilalti este spaga si relatii. Chiar sunt curios daca exista vreo metoda ca tu ca un simplu potential cumparator sau chiar cetatean poti reclama treaba asta si ce masuri s-ar lua...Stie cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate