Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Maison10

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
tcc2017

tcc2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2017
Ma alatur si eu discutiei.
Am cumparat un apartament in Maison 10 (am platit avansul).

Am vazut pe site-ul lor ca ne putem muta. Stie cineva in ce conditii?
Se face o pre-receptie? Cum se vor plati utilitatile?
Predarea oficiala am inteles ca va fi in luna decembrie (s-ar parea ca si procesul de care se facea referire anterior este incheiat, deci nu ar mai fi motive de intarziere).

#92
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017

View Posttcc2017, on 01 septembrie 2017 - 14:30, said:

Ma alatur si eu discutiei.
Am cumparat un apartament in Maison 10 (am platit avansul).

Am vazut pe site-ul lor ca ne putem muta. Stie cineva in ce conditii?
Se face o pre-receptie? Cum se vor plati utilitatile?
Predarea oficiala am inteles ca va fi in luna decembrie (s-ar parea ca si procesul de care se facea referire anterior este incheiat, deci nu ar mai fi motive de intarziere).


Scuză-mă, tu ai cumpărat apartament și ne întrebi pe noi când te poți muta? :)))

Ori nu prea te descurci în viață, ori ești agent de-al lor.

Am văzut că s-au încheiat cele 2 procese, ambele pierdute...să înțeleg că mai e unul și cu primăria? :)))

http://www.jurisprud.../9927q4q2017-4/ (Executare silită, dar nu se precizează a ce)
http://www.jurisprud.../4162q4q2017-4/ (10.000 de euro de plată)

Îmi plac apartamentele, prețul e rezonabil, dar ceva pare foarte dubios în toată povestea asta. Nu vreau să mă păcălesc sau să fac ca și prietenul tcc2017 să cumpăr fără să știu ce cumpăr :))).

Dacă există oameni care chiar au cumpărat apartamente acolo sau au purtat recent discuții cu dezvoltatorul, aș aprecia, și cred că multă lume ar aprecia, să povestiți cam care e faza cu Maison 10.

Apropo, am văzut că cel puțin într-un apartament s-a adus mobila. Pare un semn încurajator, dar nu vreau să mă entuziasmez degeaba..

#93
tcc2017

tcc2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2017
Buna  ziua,

intrebarea mea era adresata celor care au cumparat apartamente in Maison 10, pentru ca acestia au termenul de incheiere a contractului de vanzare - cumparare
fie octombrie 2017, fie decembrie 2017, si stiu ca exista posibilitatea de a ne muta inainte de finalizarea actelor (nu este singurul dezvoltator care a procedat asa).

Referitor la procese, nu m-am referit la cele curente, care exista intre profesionisti (asa cum sunt definite de legiutor), ci la:
http://www.jurisprud.../8356q3q2017-3/, care era deschis intre proprietarii terenului si constructori. Despre acesta este vorba, si am inteles ca este inchis, deci nu mai sunt
motive de intarziere.

In acest moment, din cate am aflat,  exista posibilitatea de a ne muta inainte de predarea oficiala a apartamentului, asa ca totul pare sa fie OK.

Ca au intarziat 1 an de zile - nu sunt singurii.

#94
pauleffect

pauleffect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2013
Howdy!

Baieti, am fost si eu azi la ansamblul in cauza. Recunosc, nu am fost suficient de inspirat sa dau o tura in zona si nu am vazut alte blocuri noi acolo.

As avea si eu doua intrebari, pentru ca m-a cam panicat threadul (am prostul obicei de a cauta cat mai multe detalii despre o chestie cand urmeaza sa cumpar ceva, de la o bricheta la un apartament).
Aveti vreun update referitor la litigiile mentionate?
Cat despre celelalte blocuri noi din zona, puteti sa imi spuneti si mie cum se numesc? Pentru ca nu am vazut nimic in zona pe imobiliare / google.
Gracias!

Edited by pauleffect, 06 September 2017 - 19:41.


#95
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017

View Postpauleffect, on 06 septembrie 2017 - 19:40, said:

Howdy!

Baieti, am fost si eu azi la ansamblul in cauza. Recunosc, nu am fost suficient de inspirat sa dau o tura in zona si nu am vazut alte blocuri noi acolo.

As avea si eu doua intrebari, pentru ca m-a cam panicat threadul (am prostul obicei de a cauta cat mai multe detalii despre o chestie cand urmeaza sa cumpar ceva, de la o bricheta la un apartament).
Aveti vreun update referitor la litigiile mentionate?
Cat despre celelalte blocuri noi din zona, puteti sa imi spuneti si mie cum se numesc? Pentru ca nu am vazut nimic in zona pe imobiliare / google.
Gracias!

Mai sunt niște blocuri chiar lângă, dar sunt mai vechi un pic (construite parcă prin 2010). Nu știu cum se numesc însă.
Se va mai construi un bloc pe terenul din spatele Maison 10 (sper că la o distanță destul de mare de blocurile deja existente).
În rest, tot ce vezi pe olx, storia și alte site-uri sunt la mama naibii. Le pun la "metrou apărătorii patriei" dar sunt de obicei pe Drumul Găzarului sau Metalurgiei sau la D. Leonida.
Litigiile respective:
- au pierdut un proces, trebuie să plătească 10.000 de Euro cheltuieli de judecată;
- dezvoltatorul a pierdut un proces, ceva cu executare silită (Vezi postarea mea anterioară), dar nu știu dacă e implicat Maison 10;
- singurul proces în desfășurare este unul care implică primăria, dar mi-e neclar despre ce e vorba.


Citat de la cineva care s-a interesat la un avocat de ce e nevoie să întrebi dezvoltatorii (parcă topicul era cel despre Exigent Plaza):

Quote

- extras de carte funciara pentru informare aferent terenului pe care va fi edificat imobilul
- autorizatia de construire.
- certificat de atestare fiscala, din care sa rezulte care este modul de indeplinire a obligatiilor fiscale ale constructorului  ( sa nu fie sub paravanul unui SRL cu capital social 200 lei).
-clauzele de returnare avans ( in caz ca te razgandesti sau pe patron il ia DNA ul).


Cel mai important: știe cineva despre ce litigiu cu primăria este vorba?

Edited by Nameoftheuser, 06 September 2017 - 20:43.


#96
pauleffect

pauleffect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2013
Am inteles. Multumesc.

Eu maine ma duc sa platesc rezervarea (returnabila), dupa care ma opresc la un notar si backup - directia juridica de la firma mea.
Mai arunc o privire si in zona respectiva.
Si, bineinteles, revin cu detalii.

Ca idee, parerea mea de expert contabil - avocat - astronaut - dr. ing.  - bucatar (glumeam, sunt doar astronaut), este ca o firma care construieste sediul anafului nu se uita la rahatii tai de bani de avans. Probabil atat cheltuiesc ei pe hartia igienica... saptamanal. Plus, sa faci o investitie de genul - doua blocuri - din care sa  nici macar “nimic”, din contra, procese cu cumparatorii apartamentelor (scuzati cucufonia), e iarasi cu dus si intors. Cel mai probabil, au fost niste carnati bagati la mijloc, care au vrut sa “mananca si gura lor” nitel mai mult. Nu e exclus nici ca mentalitatea de rahat a unor firme maricele sa le fi dictat celor de la Tahoma sa taie un colt-doua si sa le dea mai putini bani baietilor din planul secund. Important este ca tergiversarile astea sa fie, de fapt, mancatoriile lor interne si sa nu puna probleme unor cumparatori de buna credinta, cum suntem noi.
Ar fi absolut mirific sa dau 8000 de euro stransi cu pipeta avans la un apartament in care sa stau in baza unui pv de receptie.... Vreo 3 luni pana expira antecontractul. Ca de banii astia stau la radisson Posted Image .

Dar, cand esti sarac (ca mine, aparent a fi astronaut nu e atat de banos), cred ca ai o obligatie morala fata de orele lungi petrecute la locul de munca (si platite cu mult sub media... bunului simt) sa fii atent cu banii tai!

#97
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Cei de la Tahoma s au ocupat de instalatiile din blocuri si au fost foarte ok, angajatii lor vb cu apreciere despre ei. Pe partea cealalta sunt mici impotmoliri....

#98
pauleffect

pauleffect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2013
Foarte ok experienta.
Nush ce sa zic. M-au lamurit cu toate lucrurile. Actele in regula. Singura problema cu antecontractul e faptul ca nu iti dau dulu daca reziliaza ei, iti dau inapoi 105% din ce ai platit tu.
Cam atat...

#99
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
si daca iti scriau dublu la reziliere nu ti i da nimeni de buna voie. tre sa i executi, ei pot contesta si te lalaie ceva timp in care tu ramai cu banii blocati. ideea e sa luam apart nu sa umblam cu avocati si procese.

#100
pauleffect

pauleffect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.03.2013
Exact. Despre a avea loc'sorul tau e vorba. Altfel de ce te ai mai complica?!
Faci bisnita cu firme cu cofre de afaceri de zeci de milioane de euro?
Good luck with that..

#101
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017

View Postpauleffect, on 11 septembrie 2017 - 18:23, said:

Exact. Despre a avea loc'sorul tau e vorba. Altfel de ce te ai mai complica?!
Faci bisnita cu firme cu cofre de afaceri de zeci de milioane de euro?
Good luck with that..

DOar ca firma respectiva e datornica la stat

#102
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
s-a stabilit termen in procesul cu primaria

http://portal.just.r...62031&id_inst=3

#103
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017
Nu cred că asta e procesul

#104
Nameoftheuser

Nameoftheuser

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.07.2017
În schimb am găsit asta: dosar penal pt Homeag (http://portal.just.r...30072&id_inst=2), care ,conform site-ului ăsta, e acționar la TAHOMA (https://www.profit.r...de-lei-15400620),TAHOMA fiind dezvoltatori MAISON 10 (http://www.maison10.ro/concept/).

#105
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
E treaba ta daca crezi sau nu.

View PostNameoftheuser, on 14 septembrie 2017 - 16:14, said:

În schimb am găsit asta: dosar penal pt Homeag (http://portal.just.r...30072&id_inst=2), care ,conform site-ului ăsta, e acționar la TAHOMA (https://www.profit.r...de-lei-15400620),TAHOMA fiind dezvoltatori MAISON 10 (http://www.maison10.ro/concept/).
De asta nu stiam. Dar ce o fi facut ?

Si in caz ca nu stiai e noua denumire a firmei tahoma, baustark.

#106
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Update: Minim luna Februarie pt acte gata :)

#107
MARIUSEF

MARIUSEF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 27.06.2011
Daca tot s-au vandut apartamentele, mai putin cele cu 3 camere, haideti sa facem prezenta vecinilor pe softpedia :)). Incepand frumos cu prezentarea de rigoare, etaj, nr, iar apoi nemultumirile legate de ap (momentan doar ast7a ne intereseaza)

#108
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
incepe tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate