Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#21493
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 the_same, on 14 noiembrie 2018 - 22:01, said:

Deci cam 2000 euro mp util, plus loc parcare de reestul.
Ds ce zona e vorba?
Zona Politehnica-Grozavesti-Semanatoarea.

#21494
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 MembruAnonim, on 15 noiembrie 2018 - 13:56, said:

Zona Politehnica-Grozavesti-Semanatoarea.

Si eu cred ca are mare valoare zona... dar la 2000E/mp, cat potential de crestere crezi ca mai are ?

#21495
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 greywolfact, on 15 noiembrie 2018 - 14:33, said:


Si eu cred ca are mare valoare zona... dar la 2000E/mp, cat potential de crestere crezi ca mai are ?

Tine cont ca in Pipera si Baneasa asa ceva se vinde cu ~2500 eur/mpu. Si nu as zice ca sunt zone per total mai bune decat Grozavesti.

#21496
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Are si minusuri zona respectiva dar, per total, sunt si multe plusuri.

Edited by MembruAnonim, 15 November 2018 - 16:19.


#21497
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Macar sa nu dai avans mare...
https://www.google.r...icle_id=3801192

#21498
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

 greywolfact, on 15 noiembrie 2018 - 14:33, said:


Si eu cred ca are mare valoare zona... dar la 2000E/mp, cat potential de crestere crezi ca mai are ?

Eu cred ca astfel de zone (metrou, shopping, cladiri de birouri multe etc) mai au loc de crestere, spre 3,000 Eur/mp in 5-10 ani. Ma bazez pe ce se intampla in orasele mari din Polonia, Cehia. Toate cresc ca si nr de oameni, trafic in aeroport, business. Terenul in zone (semi) centrale e acelasi. Asa ca pretul merge in sus. Periferie - unde ai zeci/sute de hectare - pretul tinde sa scada odata cu crestere ofertei. Pana la un anumit nivel la care randamentul pentru dezvoltator nu mai e interesant. Apoi iar creste. Asa vad si la Bucuresti. Sigur, pe parcurs, mai vezi un -10% in functie de o recesiune ceva. Dar temporar. Orasul va tot creste. E loc enorm dpdv business. Si la un moment dat se va deschide "teava" de imigranti. question of time. In Polonia nu aveai aproape deloc straini acum 10-15 ani. Acum in IT...rusi, ucraineni, indieni, spanioli...destui. Desigur ca poate gresesc 100% - romanii si Romania - we're special :)

#21499
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu as fi foarte rezervat la o prognoza pe termen mediu si lung de acest gen, ca in ro va tot creste si inevitabil bucurestiul va fi pe cai mari.
e suficient inca un sughit, cum a mai fost si va mai fi si toata lumea se linisteste rapid. suntem prea dependenti de ce se intampla in afara.
noi nici mancarea nu ne'o putem asigura intr'o proportie suficienta daca transporturile nu mai vin.

#21500
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
pe proprietati ieftine de acord. pe ce e scump/in crestere - de vazut. Ce era candva 2-3000 Eur/mp doar  in Primaverii - acum e everywhere. Oricum e cafenea, sa ne dam cu parerea, ca doar suntem romani, ne pricepem la orice :)
Unii vor avea dreptate, altii vom fi gresit...ca la fotbal.
Jokes aside - eu unul cred in teoria super oraselor, cele mari vor deveni si mai mari, vor concentra si populatie si business. S-au vazut insa si reculuri - daca ati vizita Detroit dupa 2008 si ati vazut preturi la case in anumite cartiere - parca era dupa razboi...

#21501
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 adilushu, on 15 noiembrie 2018 - 18:55, said:

pe proprietati ieftine de acord. pe ce e scump/in crestere - de vazut. Ce era candva 2-3000 Eur/mp doar  in Primaverii - acum e everywhere. Oricum e cafenea, sa ne dam cu parerea, ca doar suntem romani, ne pricepem la orice Posted Image
Unii vor avea dreptate, altii vom fi gresit...ca la fotbal.
Jokes aside - eu unul cred in teoria super oraselor, cele mari vor deveni si mai mari, vor concentra si populatie si business. S-au vazut insa si reculuri - daca ati vizita Detroit dupa 2008 si ati vazut preturi la case in anumite cartiere - parca era dupa razboi...

Apartamentele din Primaverii si din zonele f bune sunt acum 4k eur/mpu. Acum 3-4 ani cred ca erau aproape la jumatate. One de langa herastrau stiu sigur ca vindea 2 camere (~50 mpu) cu sub 100k.

#21502
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 adilushu, on 15 noiembrie 2018 - 18:11, said:


Eu cred ca astfel de zone (metrou, shopping, cladiri de birouri multe etc) mai au loc de crestere, spre 3,000 Eur/mp in 5-10 ani.

Eu nu stiu exact de acea proprietate dar in zona Politehnica-Grozavesti-Semanatoarea gasesti variante si la 1200-1600EUR mp si cand sari de pragul de 150k ma astept sa ai marja de negociere serioasa. Ce vreau sa zic e ca daca pleci de la un pret aproape de varful intervalului (sa zicem ca 2000E/mp nu e departe de maximul zonei), marja de castig se diminueaza - indiferent cat va creste.

#21503
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007
Parere: daca ratele la locuinta depasesc 1/3 din venituri, sau chiria depaseste 1/4 din venituri atunci persoana respectiva si-a ales sa locuiasca intr-o locuinta prea scumpa pt el.

#21504
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 04.03.2014

 Karhu, on 15 noiembrie 2018 - 20:04, said:

Parere: daca ratele la locuinta depasesc 1/3 din venituri, sau chiria depaseste 1/4 din venituri atunci persoana respectiva si-a ales sa locuiasca intr-o locuinta prea scumpa pt el.

De acord 100%

 argentum, on 15 noiembrie 2018 - 18:44, said:

eu as fi foarte rezervat la o prognoza pe termen mediu si lung de acest gen, ca in ro va tot creste si inevitabil bucurestiul va fi pe cai mari.
e suficient inca un sughit, cum a mai fost si va mai fi si toata lumea se linisteste rapid. suntem prea dependenti de ce se intampla in afara.
noi nici mancarea nu ne'o putem asigura intr'o proportie suficienta daca transporturile nu mai vin.

Si eu la fel.

1. Bucuresti ca infrastructura e la limita si vazand situatia administrativa actuala...

2. Romania dpdv economic a ajuns la un nivel la care e blocata dpdv structural pentru a mai creste(serios vorbind, ca asa un 2,3% scripturali ii faci din pix) , sa nu mai vorbim de situatia politica si de faptul ca nici macar nu sunt alternative serioase.

3. Situatia in Europa.

P.s. Nu zic ca nu e posibil, dar totusi e ceva pe ce nu as paria mult.

Edited by ionutzitaly, 15 November 2018 - 22:01.


#21505
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Bucureștiul o sa între in colaps!!! Apartamentele lui nea Marin o sa coste cât o franzela la mega image( dacă o sa mai existe mega image). O sa trăim in cavouri!!!!
Baaaa!!!! Treziți vaaaaa!!!
Asa visați și acum 4 ,5 ani !!! Ca ploua cu apartamente la 500€ bucata!!!!

#21506
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Sa ploua :) pai uite- sa ne luam cateva - sunt si prin Romania destule la 10,000 RON

#21507
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
Care te tunzi la why not?
Bloc nou din Capitală, demolat pe cheltuiala proprietarului. Cum au reuşit vecinii să-l oblige

Edited by Stef_Stef, 16 November 2018 - 13:22.


#21508
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Karhu, on 15 noiembrie 2018 - 20:04, said:

Parere: daca ratele la locuinta depasesc 1/3 din venituri, sau chiria depaseste 1/4 din venituri atunci persoana respectiva si-a ales sa locuiasca intr-o locuinta prea scumpa pt el.
Zici tu?
:)

#21509
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
teoretic are dreptate. Am avut si rate 60%+ din salariu. Dar erau rate la mai multe imobile si ma bazam (speram) si la alte venituri in acei ani - care au venit. Dar nu dormeam prea bine - criza venise si eu aveam 60%+ rate...noroc de chiriasi ca plateau la timp. Acum nu as mai face asta insa.

#21510
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A venit iarna, futu-i. Stam in casa...
Si ma uit la digi24 si blueair face discount 15% la zboruri... Cam zgarciti nu?
Ia sa vedem avem Lisabona, hamburg, Copenhaga, malaga, Florenta, Nisa si Alghere pe lista. Roma e ieftina mereu

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 19:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate