Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#28513
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postalexandrupope, on 01 iulie 2019 - 19:56, said:

Interesant e că s-a rezervat tot de 2 camere cu suprf de 50 mp și peste 150k euro fara TVA.

Ai link la vreun site ? Sau ai intrebat acolo ?
Pretul eur/mpu cat este aproximativ ?

#28514
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca tot dati lectii de risk management la altii, lansez si eu in dezbare o intrebare simpla, ce credeti ca se va intampla cu One sau in oricare din proiectele astea faraonice contestate prin instanta dupa ce la anul castiga USR si Nicusor Dan?

#28515
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Nicusor Dan nu mai face parte din USR.

2. Nimic. De ce? Pentru ca legea contenciosul administrativ este slaba. De ce? Legea prevede in acest moment un interval de maxim 6 luni de la emiterea unei autorizatii de construire sau aprobarea unui plan de urbanism prin care persoanele afectate pot depune o plangere prealabila (procedura prealabila e obligatorie). Fara procedura prealabila nu poti ataca in instanta cu sanse de izbanda. Chiar si cu plangere prealabila depusa, ai un termen de inca 6 luni in care trebuie sa deschizi procesul.

3. Oamenii the la The One nu sunt prosti.

Edited by MembruAnonim, 01 July 2019 - 22:07.


#28516
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Nu cred ca o sa castige USR si chiar daca castiga, mi se pare improbabil ca Nicusor Dan sa dea directia. Chiar si in acest scenariu, extrem de improbabil dupa mine, nu cred ca o sa se intample nimic cu One. De ce ? Pentru ca nu e de parca construiesc ilegal acolo.

Bucuresti e un dezastru urbanistic, dar problemele adevarate nu incep cu OneResidence, ci cu Militari Residence.

#28517
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgreywolfact, on 01 iulie 2019 - 22:04, said:

... Militari Residence.
Militari Residence e in Chiajna, Ilfov.

#28518
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2019 - 22:05, said:

Militari Residence e in Chiajna, Ilfov.

Constructii / complexe precum cele din Militari Residence (ex Plaza Residence / Lujerului).

#28519
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa e. Plaza Residence si 21Residence, cele doua bombe urbanistice de la Lujerului.

#28520
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Postalexandrupope, on 01 iulie 2019 - 18:42, said:

Pai mersi, înțeleg ca acum îți pare rău că nu ai cumpărat mai multe imobile cu credit in 2014-2015 fara sa închizi ce aveai deja?
Atunci eram la câțiva ani de 2008, de ce să fi avut ambiția să riști să îți pui familia in pericol?
E ușor să pui în evidență niste lucruri după război, nu poți să riști TOT și nici nu e o varianta sustenabila. Dacă îți asumi prea multe riscuri la un moment dat o să ai cu siguranță eșec.
Câtă vreme crezi că ești ok acum inseamănă că ai luat deciziile potrivite, eu așa gândesc și merg pozitiv și prudent in continuare.
Creditele cu dobândă variabilă sunt o loterie, nu prea merita sa te expui prea mult în Romania pe așa ceva. Sunt alte instrumente cu care poți face bani.

Pericol, razboi, hai ca totusi nu vorbim de ruleta ruseasca aici, pana la urma expunerea reala pentru orice imobil cumparat pe credit si inchiriat este diferenta intre rata si chirie, adica in cel mai pesimist scenariu 100 hai 200 de euro diferenta pentru un apartament, nu e tocmai o tragedie.
Iar loterie este termenul pe care il folosesc oamenii care nu inteleg si nu au notiuni elementare de risc, managementul riscului, probabilitati sau statistica, nu mai vorbesc de macroeconomie.

Si Cathedral Plaza are hotarare definitiva si irevocabila de demolare de nu stiu cati ani si sambata cand am trecut ultima oara pe acolo parea la fel de inalta si solida ca in ziua in care au construit-o. Eu zic ca primarul si consiliul au o putere al naibii de mare cand vine vorba de lucrurile astea, mai ales atunci cand e vorba de a nu lasa lucruri sa se intample. Legal poate ca nu o sa aiba Nicusor and Co ce sa faca momentan (desi dupa parlamentare exista o sansa reala sa poata umbla si la legislatie) dar cu siguranta pot sa tergiverseze avize, semnaturi pana la sfantul asteapta. Nici macar nu e nevoie sa castige neaparat, e suficient sa castige o bucata semnificativa in consiliu incat sa blocheze majoritati de genul PSD+cativa oportunisti de la alte partide.
PNL va trebui sa sustina un candidat comun cu USR, nu isi permit sa nu o faca pentru ca altfel electoratul va intelege ca iar a fost un blat pentru a sustine indirect candidatul PSD cum a fost cu Firea si o sa ii tranteasca la parlamentare de nu se vad, si asa stau destul de prost in capitala.

Edited by nnestor, 01 July 2019 - 22:31.


#28521
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Salut, as dori ceva pareri despre anuntul asta. Cum vi se pare ca pozitionare/pret?
Multumesc.

https://www.olx.ro/o...an-IDcvuVS.html


#28522
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postnnestor, on 01 iulie 2019 - 22:00, said:

Daca tot dati lectii de risk management la altii, lansez si eu in dezbare o intrebare simpla, ce credeti ca se va intampla cu One sau in oricare din proiectele astea faraonice contestate prin instanta dupa ce la anul castiga USR si Nicusor Dan?

Decizia este definitivă. Ce se poate întâmpla?
E o diferență fundamentală intre cathedral Plaza și one. La cathedral nu se pune în executare o hotărâre definitiva care a constatat ilegalități în emiterea autorizației de construire, la one nu s-a constatat nimic ilegal. E o hotărâre definitivă de respingere a unei contestații.

Edited by mihaigerard, 02 July 2019 - 06:52.


#28523
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Se inchide topicul, pentru a continua aici.
Cei care doresc notificari, sa nu uite sa se aboneze la noul topic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate