Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#505
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

 pcode, on 27 aprilie 2017 - 22:05, said:

am luat doar materialele de la ruuki...montajul l-au facut cei care imi fac fatada...Se monteaza la fel ca sageac soffit de plastic.
am facut structura din CD-uri direct pe capriori. Profilul J a fost prins pe CD. In felul acesta sageacul vine sub acelasi unghi cu peretele ca si sarpanta. Daca vrei sa vina perpendicular pe zid, se face o structura in forma de triunghi iar profilul J se prinde tot pe structura...in izolatie nu as avea incredere sa-l prind...

Am inteles, multumesc.

#506
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
in sfarsit am terminat si cu fatada:) A iesit acceptabil zic eu; sa vedem cat de durabil va fi si daca banii aruncati in vata bazaltica isi vor arata rostul....Poze inca nu am facut, maine sper sa reusesc sa fac ceva poze fara schele:)

In ultimul moment am reusit sa montez si doua unitati exterioare pentru AC ca tot aveam schelele si fara era mai complicat. Am tras si fibra optica, am montat doua panouri de obturare vedere la geamurile spre vecin si. cel putin teorectic fatada ar trebui sa fie gata.

Daca vremea ne lasa un pic (desi nu cred) vom face si trotuarul perimetral cu doua curti de lumina la geamurile de la beci astfel incat sa nu mai vad balti pe langa casa cand ploua (si sa evit stropirea fatadei.)

Intre timp am turnat si sapele in beci si in mansard; mecanizate si elicopterizate. Arata foarte bine momentan dar sa vedem cand se mai usuca:) Azi nu am avut timp nici sa ma uit la ele.

O intrebare pentru cunoscatori: cum sa fac acel rost de dilatatie intre trotuar si casa? (soclul este izolat cu polistiren, deci spatiul va fi intre trotuar si polistiren) la turnarea betoanelor? Asemenea, cat de dese se fac rosturile de dilatatie de-a lungul trotuarului si din ce sa le fac astfel incat sa mai si pot scoate respectivul material din betonul intarit?

Astazi am umblat destul de mult timp sa gasesc niste camine pluviale in care sa leg burlanele. am gasit in principal doua feluri: unu care are capacul de sus decupabil in functie de grosimea burlanului si cu iesire verticala catre canalizare, pe 110, si unu care are iesire pe orizontala, pe 100, iar la conectarea burlanului are 85 si 100. Cum burlanele mele sunt de 90...nu intra. Am gasit intr-un final niste plastice folosite paremi-se pe la niste rigole si ar parea ca pot improviza ceva..main vad daca si merge:)

#507
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am facut rosturile cu EPS de 2 cm. Se indeparteaza foarte usor dupa intarirea betonului.

#508
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Si perimetral pe langa soclu? Tot asa ?

#509
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Da, tot asa.

Attached Files


Edited by cumparator, 04 May 2017 - 07:45.


#510
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
subscriu idee cu EPS..asa am facut si eu.

#511
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
mie-mi zicea unu ca prinde trotuarul cu niste cupoane in elevatie (armatura trotuarului o prinde de cupoanele alea)..si nu-i mai lasa cine stie ce rost la soclu..ca-l tine pe pozitie..pana la moarte..Posted Image

#512
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
trotuarul este o constructie usoara care nu are fundatie propriu zisa....se lasa rost intre trotuar dintotdeauna ...cauta cartile vechi ...detaliul cu dop de bitum este acolo....restul sunt inventii

#513
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 pcode, on 03 mai 2017 - 20:42, said:


Daca vremea ne lasa un pic (desi nu cred) vom face si trotuarul perimetral cu doua curti de lumina la geamurile de la beci astfel incat sa nu mai vad balti pe langa casa cand ploua (si sa evit stropirea fatadei.)


Ceva poze si detalii despre executie si preluare ape pluviale pentru aceste curti de lumina se poate? :)

#514
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 catalijns, on 04 mai 2017 - 17:14, said:

Ceva poze si detalii despre executie si preluare ape pluviale pentru aceste curti de lumina se poate? Posted Image
Voi face niste poze...practic este un U in dreptul ferestrelor, iesit in exterior 30 cm si ridicat deasupra trotuarului 10cm. Peste acest U planuiesc sa montez o jardiniera, ridicata circa 15-20cm pe niste suporti(teava) de inox . Jardiniera va intra sub soclu 5 cm si va prelua apa de pe fatada care se scurge pe soclu.


Voi posta si niste poze

#515
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Si cu mult noroc am reusit sa torn trotuarele (impreuna cu cele doua curti de lumina). Au intrat 10.5 mc de beton( mult mult dar m-am inaltat ceva, plus curtile de lumina). Contrar tuturor prognozelor care aratau ploaie, am reusit turnarea cu decat cativa stropi....S-a mai defectat si pompa dar in final totul a iesit binisor...Acum sa vad daca voi mai putea scoate rosturile de xps:) (am pus xps de 1cm gasit la dede).

Attached Files


Edited by pcode, 05 May 2017 - 21:50.


#516
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pe bucata de soclu intre trotuar si izolatie casa, pune si tu izolatie.....ar fi pacat sa o lasi asa,

#517
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 BodCasa, on 06 mai 2017 - 08:18, said:

Pe bucata de soclu intre trotuar si izolatie casa, pune si tu izolatie.....ar fi pacat sa o lasi asa,
Este:) s-a izolat soclul inainte de trotuare cu 10cm eps 200. Este si in pamant izolat cu xps pe partea de beci cam 1m adancime iar in rest cam 60cm

#518
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Incet incet ma apropiii si de turnarea sapelor de la parter/etaj. Merge lent ca nu am prea mult timp dar se misca:)
Am reusit sa termin instalatiile prin bai, am montat rezervoarele ingropate pt wc plus ceva masti prin bai pentru a ascunde diverse.
Am pus coloanele de la incalzire plus cele de la apa calda/rece sub presiune  la 7 respectiv 4 bari. Se pare ca nu au nici o problema. La 24 ore presiunea era tot acolo.

Am inceput si IPAT la etaj; montat xps de 3cm printre sutele de copex de la electrice. Decupaturi cu duiumiul....pus apoi mortar peste copex-uri in decupaturi pentru a le proteja mai bine.
Apoi am montat placile cu nuturi pentru incalzire. Voiam sa fac fara placi dar bine ca am decis sa le folosesc. Probabil am scutit destul de mult timp. Mare chinuiala la aranjatul placilor cu nuturi si al polistirenului din cauza copex de la electrice. Daca as fi avut la usi inaltimea necesara mai mai ca as fi turnat inca o sapa peste copex inainte de ipat; in fine, pana la urma a iesit decent...

cu teava de la ipat merge relativ repede...mai greu cu imparteala circuitelor/zonelor caci am multe spatii si mici. Etajul e aproape gata, mai lipseste baia si o parte din hol (ce a mai ramas de la treceri). Folosesc teava de 17 pex-a si in baie as inseria cu serpentina un calorifer scarita pentru a nu ii mai duce teava separat din distribuitor....Problema este ca nu gasesc fitinguri cu inel alunecator pentru teava de 17....Stie cineva, exista la vreun producator? Altfel, ori vin special cu traseu pentru calorifer de la distribuitor folosind teava de 16, ori pun teava de 16 tot circuitul din baie/hol..

Si mai jos cateva poze restante

Attached Files



#519
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Multe afirmatii la persoana intai - bravo! Placile cu nuturi de la cine? Nu se vede pompa in cutia distribuitorului, cum e proiectata instalatia - o singura pompa in CT?

#520
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

 OvidiuEne, on 01 iunie 2017 - 13:56, said:

Multe afirmatii la persoana intai - bravo! Placile cu nuturi de la cine? Nu se vede pompa in cutia distribuitorului, cum e proiectata instalatia - o singura pompa in CT?
mda, toate instalatiile le-am facut (inca fac la ele) personal; departe de perfect..dar asta e:)
Placile le-am luat de la cineva de langa Brasov, cel mai bun pret gasit :) pompa va fi una singura in camera centralei separata de centrala printr-o butelie egalizare presiuni; am cumparat win wilo yonos pico 25/8 si sper ca va face fata:) Voi pune poze cand e gata caci momentan nu prea sunt decat tevi pe acolo :)

Acum pun polistirenul la parter, profitand de vacanta asta de 1 iunie :) urmeaza poze! in 2 zile sper sa fie gata totul si saptamana viitoare urmeaza sapele (dupa ce fac proba de presiune)

#521
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Am reusit sa terimin si cu ipatul. Pot spune ca cel mai greu a fost pana la asezarea placilor cu nuturi...teava a mers destul de usor (un pic mai greu de manevrat colacul de 500m dar nu imposibil). Aransatul placilor si al izolatiei a fost greu si anevoios din cauza copex de la electrice...dar in final a iesit bine. Am decupat primul strat de XPS de 3cm  pe langa multitudinea de copex.Apoi am umplut canalele respective cu mortar si asezat stratul 2. Acesta a mers destul de repede. Au mai fost cateva locuri in care am avut 2 copex suprapuse dar am incalzit un pic XPS in locul acela cu lampa de gaz si s-a asezat perfect. Apoi am pus placile cu nuturi care s-au asezat binisor. Se imbina una in alta dar pentru asta trebuie apasat destul de tare pe acele laturi(ma dor si acum degetele Posted Image )

Am reusit sa  umplu si instalatia nesperat de usor cu o pompa pe care o aveam pe santier de cand am scos apa din beci la momentul constructiei la rosu:) O ieftinatura dar care a mers perfect, pusa in o galeata de 20L; Au intrat cam 100l de apa distilata. Am pus instalatia sub presiune la 6 barisi a tot scazul pana spre 4,5 bari unde s-a stabilizat...Nu scapa presiune dar cred ca oscilatia presiunii se datoreaza tevilor care s-au destins usor (poate si din cauza ca le am cumparate de un an si ceva) Apoi am scazut presiunea pe la 3.5 si acolo am lasat-o...Ieri crescuse la 3.8. Am scazut-o la 3.2 si o las asa...

Am pus si folie pe pereti la etaj caci nu as vrea sa ii murdareasca prea rau. Mai am parterul si miercuri sau joi torn sapele. Nu cred ca mai pun plasa de sarma caci sapa nu e prea groasa...la etaj pe hol imi ramane sub 4cm deasupra tevilor:( Voi pune fibre si aditivi si sa speram ca tine:)

In totat am bagat 800m de teava de 17 la circa 110mp utili. Pasul predominant a fost de 15cm. Pe langa peretii exteriori, 60-80cm am pus pas de 10 iar in doua dormitoare unde nu voi pune gresie am pus pas de 10.
Mi-au mai ramas vreo 200m de teava; si la placile cu nuturi am estimat gresit. De fapt am estimat bine dar am cumparat mai multe sa acopar pierderile care au fost foarte mici..Asadar mi-au mai ramas vreo 18mp. Si mai jos cateva poze!

Attached Files



#522
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
gata si cu sapele! s-au turnat ieri mecanizat. Circa 40 saci de ciment pentru 110mp. 15l aditiv pentru sapa(si aici mi-au mai ramas 5l). Turnarea a mers fara probleme; tevile au stat pe pozitie....chiar recomand placile cu nuturi pentru a evita problemele, mai ales daca se face in regim DIY Posted Image

Acum sper ca in 2-3 saptamani sa se usuce sapa si sa pot incepe cu lavabila/montajul gresiei. Intre timp urmeaza lavabila in beci(care este si camera tehnica, montatul centralei , butelie egalizare presiune, pompa etc.
Multe lucruri de decis in urmatoarea scurta perioada Posted Image gresie, scari, inchidere balcon, soclu casa, gard...

as face gardul cu ceva lamele orizontale inclinate astfel incat sa ofere privacy dar nu stiu din ce anume sa il fac...As folosi ceva care sa nu necesite prea multa mentenanta..Ma uitam la wpc si metal. La WPC nu prea imi e clar cum se prin sipcile inclinat iar metalic nu prea gasesc...Am gasit loco un atelier care face panourile dar e destul de scump...

Si cateva foto de la turnare

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate