Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#487
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdell99, on 25 aprilie 2017 - 07:21, said:

destul de claustrofoba, cabina de dus o sa sporeasca impresia asta. Nu stiu ce inaltime ai dar verifica daca te poti apleca cand te asezi pe buda sa nu dai cu capul in corpul de chiuveta. Daca e spatiu atunci asta e, prea multe variante nu ai decat sa faci un spatiu deschis de dus, eu asa am facut in baia mica.
Cabina o fac fara cadita, direct pe gresie, cu rigola. Sper sa ajute asta un pic....

View Postcumparator, on 25 aprilie 2017 - 07:30, said:

Asa cum e acum cabina de dus, inchisa, cred ca nu ai loc sa-i deschizi usa.
Si eu am o baie foarte mica, dar am zis ca nu mai fac masuratori, vad eu cum ma descurc la fata locului cu usa de la dus.
Usa o fac din doua bucati, prinse stg dreapta, gen usi de la bucatarie restaurant:) in felul acesta am loc...pot plia cele doua usipeste peretii cabinei ai asa se evonomiseste spatiu cand usile sunt deschise.
Referitor la planuri, cand nu sunt multe variante de aranjare, planuirea si masuratorile precise ne scutesc de demolarea si refacerea anumitor pasi..am invatat pe pielea mea mutand golul de usa mai la dreapta cu 7cm dupa ce se tencuise:)

View Postdell99, on 25 aprilie 2017 - 07:53, said:

Sunt si cabine cu usi glisante, problema cred ca este spatiul de langa, fiind baia de la parter ar trebui sa ai loc sa te apleci sa te speli pe picioare...
Pe picioare se poate spala cu usile de la cabina deschise....pliate pe peretii interiori, caz in care este loc...

View Postdana84, on 25 aprilie 2017 - 08:46, said:

Ce sun cele doua turnulete? Ai musai nevoie de ele?Am si eu o minune din asta claustrofoba. La mine e gandita sa fie cam asa:
Attachment baie_parter_1.pngAttachment baie_parter_2.png
Are 1.8 x 1.9 , iar usa e de 70 si gliseaza in peretele de langa wc. Blatul cu chiuveta are 40 cm latime, iar wc-ul parca 48 (standardul parca e 56, dar gasesti si mai micute putin).
Nu nu imi plac casele cu turnulete de fel dar de astea chiar am nevoie:)) prin unil trece coloana de ventilatie iar prin celalalt canalizarea, apa calda/ rece etc...

View Postdana84, on 25 aprilie 2017 - 08:46, said:

Ce sun cele doua turnulete? Ai musai nevoie de ele?Am si eu o minune din asta claustrofoba. La mine e gandita sa fie cam asa:
Attachment baie_parter_1.pngAttachment baie_parter_2.png
Are 1.8 x 1.9 , iar usa e de 70 si gliseaza in peretele de langa wc. Blatul cu chiuveta are 40 cm latime, iar wc-ul parca 48 (standardul parca e 56, dar gasesti si mai micute putin).
Frumoasa aranjarea desi baia e mica. La mine problema este ca baia are 1.5x2m..nu pot face ceva asemanator caci pe latura de 1,5 e usa iar pe latura de 2 m daca pun fata in fata cabina de dus cu lavoarul, nu se mai poate trece  decat in dung:) plus turnuletele...plus acolo unde am pozitiona wc, este un distribuitor de apa ne incastrat care trebuie mascat....complicat...

View Postmanghels, on 25 aprilie 2017 - 09:01, said:

Ce dimensiuni are baia? Eu am 2.15 pe 2..si parca e la limita cu un dus construit de 90/90..chiuveta + wc in conditiile in care am si un ghe'u cu tevi de 110 intr-un colt..Eu parca tind sa nu mai inchid dusul..sau sa-l fac cu usi de alea batante..sa nu le dau coate si genunchi cand ma intorc pe acolo..
Are 2 cu 1.5...partea de 1.5 nu ma ajuta deloc.....de aia am gandit acea cabina cu doua usi:) va fi de 80x90 cabina..

View Postcatalijns, on 25 aprilie 2017 - 09:03, said:

Q: De ce poarta oltenii camasi in patratele?A: Sa joace puricii sah! :))
La asta m-am gandit cand am vazut prima oara gresia aia pe jos dar daca tie iti place go for it!

P.S: e doar un banc...
Haha:) sketchup nu are prea multe optiuni default..schita nu e randare ci e facuta de mine in sketch:) sigur nu voi avea o mica mare tabla de sah in baie:d

View PostOvidiuEne, on 25 aprilie 2017 - 19:44, said:

Zi-ne mai multe despre sageacul acela (pret, montaj,etc), ma intereseaza subiectul.
E in jur de 60lei mp sageacul,,caut maine factura si spun exact..mai trebuie  profile de margine si suruburi autofiletante obisnuite. Imi place foarte muult cum vine...nu imi prea place cum vin paziile ..de tabla si ele. Unde au pus suruburi s-au mai ondulat..nu arata prea bine dar asta e. Voi pune maine poze mai multe...

#488
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am inteles. Atunci macar sa le faci simetrice - aceeasi latime si adancime, iar masca wc-ului sa fie si ea in acelasi plan cu turnuletele. Daca se poate si wc-ul sa fie centrat pe acel perete, nu ar fi rau :)

#489
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 25 aprilie 2017 - 21:13, said:

Am inteles. Atunci macar sa le faci simetrice - aceeasi latime si adancime, iar masca wc-ului sa fie si ea in acelasi plan cu turnuletele. Daca se poate si wc-ul sa fie centrat pe acel perete, nu ar fi rau Posted Image
hmm, pot sa fac turnuletele simetrice ocupand mai mult loc cu unul din ele care ar putea altfel fi si mai mic...masca wc nu o voi pune in acelasi plan caci mai castig cativa cm care ajuta:) Un wc cu adancima mai mica, inca spre 10 cm in plus de la masca, si ala e spatiul:)
Uimitor cum stam sa cautam cativa cm intr-o casa :))

#490
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Desi eu as zice ca ai putea incerca sa faci in genul cum am eu, dar fara blat de chiuveta asa lung ... desi, hm, ai dus deja racordul la dus, chiuveta, wc ?
Daca ai dus deja, atunci e prea complicat, daca nu ai dus da-mi pe pm schita in sketch-up sa ma joc si eu un pic Posted Image

Edited by dana84, 25 April 2017 - 21:25.


#491
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
nu am dus racordurile...am facut decat coloanele, in rest nu am facut inca si nici nu fac pana nu am o schita definitiva pe care sa o urmez si sa nu ma mai gandesc la modificari:d
Iti trimit schita, nu stiu cat de utila este caci nu am folosit layere si alte cele...e cam greu de modificat:)

pe santier azi au lucrat la sageac si au dat cu amorsa o fatada si jumatate:) am avut astfel sa vad culorile alese pe hartie:) inca imi plac:)) maine vor da si prima decorativa...astept cu nerabdare sa vad cat de multe imperfectiuni se vor observa:)M-am cam obisnuit cu idea Posted Image greu cu perfectul si muncitorii nostri!
[sharedmedia=core:attachments:1867455]

[sharedmedia=core:attachments:1867453]

#492
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Posted Image
Attached File  permisiune.png   114.87K   36 downloads

#493
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 25 aprilie 2017 - 21:40, said:

hmm, mai are cineva problem asta? puteti deschide https://forum.softpe...tach_id=1867455 ?

poate este si vreun admin pe aici care ne poate ajuta....eu uploadez pozele de pe tel prin tapatalk si apoi le-am atasat la post pe laptop..

#494
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
confirm problema! Multe din pozele urcate de tine aici  nu pot fi vizualizate.

#495
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postcatalijns, on 25 aprilie 2017 - 22:01, said:

confirm problema! Multe din pozele urcate de tine aici  nu pot fi vizualizate.
:( un admin ma poate ajuta? pot cumva da permisiuni la atasamente? ca nu vad cum....

#496
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
si s-a dat si prima decorativa Posted Image merge greu ca am multe fasii de culoare diferita si trebuie facuta cate o portiune apoi asteptat...
pe total sunt cat de cat multumit cum se vede...se observa in soare imprefectiunile de la placat/spacluit dar asta e... Posted Image

in ultima foto se vede cum arata sageacul de tabla caci cineva intreba mai inainte.  Ca si pret,
- sageac 315x3600 - 51.91ron
- profil J 2m (se foloseste perimetral pe zid si langa pazie precum si la diverse imbinari colturi) - 20.17Ron

preturi fara TVA

Un calcul sumar rezulta cam 66ron/mp fara TVA la o latime medie a sageacului de 50cm. Se mai adauga aici ceva ca si costuri materiale profilele pentru structura...eu am folosit profile CD de grosim 0.6mm

Attached Files



#497
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Din ce-am vazut eu in astea  2 zile de ..decorativa de la mine....conteaza mult 'mana' celui care driscuieste decorativa..Poate 'scoate' multe din imperfiectiunile de la termosistem..sau le mai 'indulceste'..La mine..un singur tip a driscuit..sarea pe schele..sus-jos..ca un cosash...dar asta era reponsabilitatea lui..Ceilalti intindeau materialul pe pereti..dupa cum lea zice driscuitorul..'da acolo..15cm..30 dincolo'..'stai 2 minute..du-te dincolo'..etc..Asti'lalti il ascultau orbeste...se vedea ca lucrau impreuna de cev vreme..si-si stiau 'mersul'.

Conteaza foarte mult si vremea de afara: cat de soare e..daca adie un pic vantul 'trage' peretele decorativa mai repede..si iese neuniform la driscuit..Asta de la mine..isi dadea viata pe schele..numai sa-i iasa pasenta..Cred ca o sa-l 'stimulez' separat la sfrasit..daca o tine tot asa..si iese treaba buna..

Edited by manghels, 26 April 2017 - 22:41.


#498
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 26 aprilie 2017 - 22:39, said:

Din ce-am vazut eu in astea  2 zile de ..decorativa de la mine....conteaza mult 'mana' celui care driscuieste decorativa..Poate 'scoate' multe din imperfiectiunile de la termosistem..sau le mai 'indulceste'..La mine..un singur tip a driscuit..sarea pe schele..sus-jos..ca un cosash...dar asta era reponsabilitatea lui..Ceilalti intindeau materialul pe pereti..dupa cum lea zicea driscuitorul..

Conteaza foarte mult si vremea de afara: cat de soare e..daca adie un pic vantul 'trage' peretele decorativa mai repede..si iese neuniform la driscuit..Asta de la mine..isi dadea viata pe schele..numai sa-i iasa pasenta..Cred ca o sa-l 'stimulez' separat la sfrasit..daca o tine tot asa..si iese treaba buna..
corect...la mine e cat de cat uniform driscuita (ajuta si faptul ca are granulatie destul de mare pare-mi-se desi este decat de 2 teoretic) dar problema este ca mai exista un "deal si o vale" de la spacluit...ca deh, cand au spacluit le era greu sa dea cu o gletiera mai mare, pe doua directii, sa acopere cat mai mult. Au dat cu gletiera de sus in jos si au ramas damburi orizontale.

#499
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
am facut si un calcul la consum; pentru 29mp s-au folosit 4 galeti ceea ce inseamna ca rezulta circa 7.25mp/galeata. Conform fisei trebuia sa fie 8.33mp....E ceva diferenta:) Imi vor mai trebui cateva galeti....

#500
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
E pe comanda speciala sau e pe stoc? Sa stiu cum sa comand si eu...

#501
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
E pe stoc la baia mare alb. In caz meu o coloreaza la pitesti si mi-a promis repr ca o sa tine pe stoc la pitesti sa imi poata aduce repede....acum sa vedem dc se tin de cuvant

#502
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Ca si materiale pt. sageac, pe scurt: sageac tabla, profile J pt. margine, suruburi autofiletante, profile CD sau lemn pt. structura.
Ruuki au furnizat doar materialele sau le-au si montat?
Cum/cu ce s-au prins profilele J prin termosistem?

#503
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Profilele J cel mai probabil le-a prins in structura facuta cu CD-uri, nu de termosistem.

#504
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View PostOvidiuEne, on 27 aprilie 2017 - 16:59, said:

Ca si materiale pt. sageac, pe scurt: sageac tabla, profile J pt. margine, suruburi autofiletante, profile CD sau lemn pt. structura.
Ruuki au furnizat doar materialele sau le-au si montat?
Cum/cu ce s-au prins profilele J prin termosistem?
am luat doar materialele de la ruuki...montajul l-au facut cei care imi fac fatada...Se monteaza la fel ca sageac soffit de plastic.
am facut structura din CD-uri direct pe capriori. Profilul J a fost prins pe CD. In felul acesta sageacul vine sub acelasi unghi cu peretele ca si sarpanta. Daca vrei sa vina perpendicular pe zid, se face o structura in forma de triunghi iar profilul J se prinde tot pe structura...in izolatie nu as avea incredere sa-l prind...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate