Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#577
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 08 februarie 2018 - 11:57, said:

usile de la cabina...cat..si de unde :)?
O "caruta" de bani as zice pentru ceea ce fac. In jur de 2600 de la radaway. Cred ca daca as fi cautat putin gaseam feronerii sa o fac loco la un producator de sticle si probabil ieseam mai ieftin..

#578
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu momentan n-am nimic..doar cadita..stropesc un pic pe langa..dar cu un mop rezolv rapid. Ma tot uit dupa ceva sticla gen cum ai tu..insa par scumpe tare..

#579
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 08 februarie 2018 - 12:06, said:

Eu momentan n-am nimic..doar cadita..stropesc un pic pe langa..dar cu un mop rezolv rapid. Ma tot uit dupa ceva sticla gen cum ai tu..insa par scumpe tare..
daca nu esti constrans de spatiu ca mine si poti pune o simpla cabina unde un perete este fix si unul se deschide cu balamale pe perete, e destul de simplu....comanzi balamale, maner, comanzi sticla de 6mm securizata si gaurita pentru balamale/maner si iesi mult mai ieftin cred

#580
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ii mica si baia aia la mine..e de 2/1.80...cadita e de 90 pe 90. Inca nu stiu daca sa-i pun vreo sticla..sau s-o las asa. Picurii sar pe vreo raza de 15-20 cm in exterior..

#581
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Am prins ceva vreme calda si am reusit sa montez si ultima piesa a sistemului paratraznet. Sper sa nu ma atinga trasnetul niciodata dar mai linistit asa:) Attached File  IMG_20180217_124234.jpg   37.66K   58 downloadsAttached File  IMG_20180217_124231.jpg   37.41K   55 downloadsAttached File  IMG_20180217_124229.jpg   36.25K   52 downloadsAttached File  IMG_20180217_124158.jpg   23.42K   54 downloadsAttached File  IMG_20180217_124156.jpg   62.84K   60 downloadsAttached File  IMG_20180217_124153.jpg   91.45K   68 downloadsAttached File  IMG_20180217_124143.jpg   74.33K   64 downloads

#582
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Fixeaza conductoarele de coborare si grupeaza-le pt ca vor fi furtuni,vijelii,si ele trebuie sa fie bine ancorate.

#583
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postanaki, on 17 februarie 2018 - 17:46, said:

Fixeaza conductoarele de coborare si grupeaza-le pt ca vor fi furtuni,vijelii,si ele trebuie sa fie bine ancorate.
E fixat bine zic eu... Cu niste suporti de la obo sub fiecare rand de tigla. Conductorul e montat de circa 8 luni si nu s-a clintit:) Sa vedem daca si catargul va sta tot acolo dupa cateva furtuni:).

#584
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Portiunea asta din poza ,fixeaz-o,stii ca nu zic asa....

Attached Files



#585
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postanaki, on 19 februarie 2018 - 19:33, said:

Portiunea asta din poza ,fixeaz-o,stii ca nu zic asa....
Ms :)
Ii pun si acolo un suport:) am sperat sa stea agatat in catarg si suportul de la randul urmator:d

#586
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Am montat in sfarsit si sistemul de alarma. Am ales o centrala paradox digiplex evohd,  doua partitii (beci si parter), 7 PIR dsc lc-100pi cablati pe 5 input-uri, folosind dublare zona pe unele. Cablare facuta cu recunoastere tamper. Doua tastaturi, una k641lx in ideea de a mai adauga ceva wireless si una tm 50.
De asemenea adaugat si un comunicator IP.
Programat sistemul folosind o interfata seriala diy dupa care am realizat ca se poate conecta la aplicatia de pe calulator prin comunicatorul IP. Toate buna si frumoase cu urmatoarele concluzii care poate vor folosi cuiva:
- tastatura touch tm50 este o gluma :) un touch ordinar, care nu face mare lucru. E o idee mai usor de programat dar nesemnificativ. Are o functie prin care in standby poate afisa imagini stocate pe SD in un slideshow dar calitatea este jalnica... Face niste linii orizontale de zici ca si-a dat duhul. In general nu merita banii DELOC. Mai bine luam tot una k641lx(@picomouse a spus asta pe undeva dar... Trebuie sa vezi cu ochii tai:))
- comunicatorul IP versiunea actuala functioneaza printr-un cloud al lor, asadar are nevoie de internet pentru a fi folosit. Aplicatia mobila este cu subscriptie, 10$/an
- aplicatia mobila este foarte utila. Aproape ca as putea spune ca puteam personal trai fara nici o tastatura, doar cu aplicatia. Exista si un "dar" :), vezi mai joa unde m-am impotmolit..
Am programat un pgm care sa imi dea alimentare la yala electromagnetica de la usa principala. Acea usa are o yala care se poate deschide din exterior doar cu cheie sau electric.. Pus un buton la usa iar pgm ar trebui sa alimenteze butonul cand alarma este dezarmata si sa ii opreasca alimentarea cand e armata. Astfel, cand e armata, apasarea butonului exterior nu are nici un efect, cand este dezarmata, va deschide usa. Astfel usa devine foarte comod de folosit. Am facut asta dar se pare ca centrala genereaza un eveniment per modul il care este realizata armarea, respectiv din tastatura, aplicatie, switch. Nu am posibilitatea sa activez pgm pe baza mai multor evenimente ci decat unul... Am folosit arm with master code si merge cand armez din tastatura dar nu merge cand armez din aplicatie(sau switch)
Mai caut dar nu pare a fi posibil... Doar daca folosesc 3 pgm care activeaza acelasi releu, fiecare raspunzand la cate unul din modurile de armare/dezarmare... Dar pare o risipa de pgm-uri:) bine, poate asta e si ideea, pentru a cumpara extensii.
De asemenea, am folosit aplicatia babyware si nu pot programa Pgm placii... Nu apar pur si simplu in ecranul de programare... Apar decat pgm tastaturii... Apar in schimb pe ecranul principal unde pot vedea starea lor. O fi vreun bug?

Si cateva pozeAttached File  IMG_20180313_214445.jpg   66.88K   51 downloadsAttached File  IMG_20180313_214343.jpg   27.67K   53 downloadsAttached File  IMG_20180313_214403.jpg   72.69K   45 downloadsAttached File  IMG_20180309_212846.jpg   47.74K   50 downloadsAttached File  1521134725401.jpg   32.21K   48 downloadsAttached File  1521134767837.jpg   21.84K   49 downloads

#587
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pune si niste poze cu PGM / butonu ala..si mai multe detalii de programare..daca tot ai devenit expert Posted Image ..Eu inca nu mi-am luat nici un modul PGM. Vreau sa-mi iau cativa mageniti wireless pt usi/geamuri..si inca un DG75 in CT..La un moment dat o sa bag si un detector de fum in pod.

Pe PGM, initial, parca as pune luminile de exterior.. sa le dea/taie alimentare(a) la o anumita ora + crespuscularul pe care-l am deja. Urmatorul pas e sa-mi tai alimentarea la hidrofor cand armez..tot cu un PGM.

Pana acu..la mine totul e ok cu matza si detectorii..nici o alarma falsa in vreo 3-4 saptamani de cand o am.

Edited by manghels, 15 March 2018 - 21:36.


#588
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 15 martie 2018 - 21:32, said:

Pune si niste poze cu PGM / butonu ala..si mai multe detalii de programare..daca tot ai devenit expert Posted Image ..Eu inca nu mi-am luat nici un modul PGM. Vreau sa-mi iau cativa mageniti wireless pt usi/geamuri..si inca un DG75 in CT..La un moment dat o sa bag si un detector de fum in pod.

Pe PGM, initial, parca as pune luminile de exterior.. sa le dea/taie alimentare(a) la o anumita ora + crespuscularul pe care-l am deja. Urmatorul pas e sa-mi tai alimentarea la hidrofor cand armez..tot cu un PGM.

Pana acu..la mine totul e ok cu matza si detectorii..nici o alarma falsa in vreo 3-4 saptamani de cand o am.
Din pacats nu am putut face programarea pgm din babyware si a trebuit sa fac din tastatura folosind urmatoarele valori:
0950 -> 013
0951 - > 255
0952 - > 000
0953 - > 000
0954 - > 009
0955 - > 255
9956 - > 000
0957 - > 000
0950 - > 010( nu conteaza in caz meu)
0959 - > ********
Am folosit PGM 5 care are deja releu asa ca nu e mare lucru... Practic am legat un +12v la com pgm5, apoi de la NO merg la butonul de la usa. Din butonul de la usa merg la + yala iar - merge direct de la sursa la - yala. Ca si sursa am folosit tot aux de la alarma intrucat moment incarcarea este pe la vreo 0.25A
Cand dezarmez alarma, pgm se inchide, dand curent la buton care cand e apasat, alimenteaza yala. Cand armez alarma, pgm se deschide taind alimentarea la buton. Am folosit acest scenariu oarecum pe invers (armare se deschide dezarmare se inchide) ca sa pot pune use pe NO. In caz ca pgm nu ar mai avea curent, usa sa ramana incuiata... Nu e problema aici caci si yala se alimenteaza tot din centrala dar am facut in caz in care voi pune o sursa separata.
Se pot face programari multiple se pare dar nu pot sa cred ca nu s-a prevazut fie un event general pentru armare/dezaemare, fie posibilitatea sa programezi pdm in functie de mai multe event. Poate imi scapa ceva...
Am gasit in manual un event general de armed, 064 parca, dar nu functiineaza... Gasisem pe niste forumuri ca nu e suportat de centrala...

Fara a fi posibil ss activez / dezactivez pgm la armare / dezarmare, indiferent de modul in care armez/dezarmez(tastatura, soft, telecomanda, switch) totul se cam complica... Intentionez sa pun si o valva pe intrarea de apa care sa se inchida la armare, luminile, intrucat mai toate's pe releu le-as transforma in smart etc. Cred ca voi insera si un raspbery pi pe acolo sa am mai multe posibilitati...

#589
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Nu am aprofundat..de asta intrebam. Nu pot sa cred ca nu declanseaza PGM-ul la armare / dezarmare. Poate ne da Mr. Pico ceva lamuriri. Stiu ca PGM-urile astea suporta multe..de la event/comanda (arm/dezarm / comanda GSM/net) ...pana la schedule..(pt aprins lumini ..irigat..etc).

#590
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 18 martie 2018 - 09:34, said:

Nu am aprofundat..de asta intrebam. Nu pot sa cred ca nu declanseaza PGM-ul la armare / dezarmare. Poate ne da Mr. Pico ceva lamuriri. Stiu ca PGM-urile astea suporta multe..de la event/comanda (arm/dezarm / comanda GSM/net) ...pana la schedule..(pt aprins lumini ..irigat..etc).
Poti comanda manual pgm prin aplicatie, si le poti programa a se activa/dezactiva fie dupa un event( lista lunga) fie cu timeri fie combinat...
Problema la armare/dezarmare este ca nu am gasit un event care sa suporte orice mod de armare... Exista event pt armare cu user master(dar se declansaza doar daca arnarea se face din tastatura), event pentru armare speciala(prin care si soft), armare din switchuri. Un event care sa se activeze la oricare din cele 3 ar fi perfect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate