Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11400 replies to this topic

#55
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

 a3ds, on 22 decembrie 2015 - 08:16, said:

Eu cred ca CCR va declara legea anti-constitutionala, interfereaza groaznic cu dreptul oamenilor la libera asociere.

Fara flame, te rog!
Hai ca asta e chiar buna :))))))

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 catalina1, on 22 decembrie 2015 - 09:15, said:

Pedofilia, zoofilia si consumul de prafuri sunt chestii ilegale.
Ar trebui contestate la CCR legile astea atunci. Și dacă ăștia contestă treaba asta, va urma.

#57
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 benis, on 22 decembrie 2015 - 09:50, said:

Păi și casa e a mea și n-am voie să bag cocaină. Nu vedeți penibilitatea? :lol:
Dupa cocaina (si alcool), ti-e afectata judecata catava vreme... vezi?

Edited by e_bulu, 22 December 2015 - 09:54.


#58
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Tari cei din lista lui neur0...cei cu spatii in care nu se serveste mincare si bautura...parca ii vad pe aia stind la o tigara si uitindu-se unii la altii ca curcile in lemne...

#59
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 e_bulu, on 22 decembrie 2015 - 09:53, said:

Dupa cocaina (si alcool), ti-e afectata judecata catava vreme... vezi?
În nici un caz nu am adus injurii cum au făcut-o dependenții de țigări. E frumos să ne jignim aici aiurea?
Fuck, nu vreau să aduc polemica asta aici, însă dacă treaba asta trece la CCR, se va legaliza consumul de orice, pentru că reprezintă după același reaționament o încălcare flagrantă a drepturilor. Uite, spre exemplu cannabisul e mult mai puțin toxic decât tutunul, dacă CCR va zice că legea asta e neconstituțională, consumul de canabis se va dezincrimina. Suntem deacord?

Eu nu sunt nici pro, nici contra, sunt doar curios ce iese.

Edited by benis, 22 December 2015 - 10:00.


#60
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
În decembrie '89 au murit oameni pentru ca noi să avem drepturi și libertăți. Nu numai că nu e normal să renunțăm la ele voluntar sau impus, dar nici nu este moral.

#61
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 _Dadi_, on 22 decembrie 2015 - 09:54, said:

Tari cei din lista lui neur0...cei cu spatii in care nu se serveste mincare si bautura...parca ii vad pe aia stind la o tigara si uitindu-se unii la altii ca curcile in lemne...
E posibil sa aiba loc discutii interesante.

#62
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 ASCENDED, on 22 decembrie 2015 - 09:48, said:

La noi,un local strict pentru nefumători este falimentar din start.
...

Nu, nu e. Sunt multi fumatori de club de weekend (stiu cativa eu, ma indoiesc ca eu i-am nimerit pe toti), aia fumeaza un pachet la 4 zile in timpul saptamanii si 1 pachet pe noapte in club pentru ca acolo toti in jur fac asta. Am o vaga impresie ca ar rezista linistiti fara sa fumeze atat daca nu ar fuma toti in jur (practic se stimuleaza unii pe altii atunci).
Apoi sunt multi nefumatori care au prieteni fumatori. Cum in toate cluburile se fumeaza nu au ce face si stau in fum. Asta nu inseamana ca acesti oameni ar bea mai putin sau ar intra mai rar daca nu se fumeaza.

De "zonele separate" de la noi nici nu are rost sa vorbim, masa asta e de nefumatori aia de la 1 metru de ea e de fumatori.

#63
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

 neur0, on 22 decembrie 2015 - 10:00, said:

În decembrie '89 au murit oameni pentru ca noi să avem drepturi și libertăți. Nu numai că nu e normal să renunțăm la ele voluntar sau impus, dar nici nu este moral.

La subiect: Crezi că CCR va declara legea neconstituțională și implicit legea care interzice consumul de orice altceva, chiar acasă? Serios, sunt chiar curios, avem noi o constituția mai al dracului ca 90% din glob?

#64
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 a3ds, on 22 decembrie 2015 - 09:13, said:


Chiar sunt o gramda de legi care sunt represive si autoritare, doar ca lumea s-a obisnuit sa doarma, nu mai apreciaza idealurile pentru care ne-am luptat acum 26 de ani in strada. Ma rog, nu toti, unii dintre noi, iar victoria a fost asumata post factum si de restul care stateau in casa la tv sa vada "ce se mai intampla".


Majoritatea nu s-au luptat deloc pentru aceste idealuri. Prima problema a fost pur economica. In al doilea rind romanii simpatizeaza cu stinga, chiar semidicatoriala, in general cu statul tatuc, dar niciodata cu libertarienii.

#65
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

 SCORILO-CORYLLUS, on 22 decembrie 2015 - 09:32, said:

Ai auzit aia cu "Yes, but your right to swing your arm leaves off where my right not to have my nose struck begins."
Intelegeti macar o data baieti ca e vorba de sanatate publica aici. Exista statistici clare care arata ca numarul de imbolnaviri pe anumite categorii de maladii care au treaba cu respiratul a scazut in toate acele state in care legea a fost implementata (parca cineva a pus un link la ceva articol in topicul care s-a inchis).
Sincer sa fiu eu as fi lasat loc liber pentru localuri de fumatori, dar acolo efectiv "domeniul de activitate" sa fie fumatul, sa nu avem apoi toate restaurantele ca "local de fumatori unde servim masa".
In mod direct fumatul e mai nociv pentru cei din jur decat cocaina si aia e ilegala.

Dar nu se spune că a crescut consumul de droguri ușoare, nu se spune nici că mai multe victime face consumul de zahăr (38 de milioane) decît consumul de tutun (5 milioane).

#66
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 SCORILO-CORYLLUS, on 22 decembrie 2015 - 10:01, said:

Nu, nu e. Sunt multi fumatori de club de weekend (stiu cativa eu, ma indoiesc ca eu i-am nimerit pe toti), aia fumeaza un pachet la 4 zile in timpul saptamanii si 1 pachet pe noapte in club pentru ca acolo toti in jur fac asta. Am o vaga impresie ca ar rezista linistiti fara sa fumeze atat daca nu ar fuma toti in jur (practic se stimuleaza unii pe altii atunci).
Apoi sunt multi nefumatori care au prieteni fumatori. Cum in toate cluburile se fumeaza nu au ce face si stau in fum. Asta nu inseamana ca acesti oameni ar bea mai putin sau ar intra mai rar daca nu se fumeaza.
De "zonele separate" de la noi nici nu are rost sa vorbim, masa asta e de nefumatori aia de la 1 metru de ea e de fumatori.
Dar de spatii strict separate (perete)?

Edited by e_bulu, 22 December 2015 - 10:03.


#67
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 benis, on 22 decembrie 2015 - 09:57, said:

Uite, spre exemplu cannabisul e mult mai puțin toxic decât tutunul, dacă CCR va zice că legea asta e neconstituțională, consumul de canabis se va dezincrimina. Suntem deacord?
Nu suntem de acord. Cannabisul este o substanță interzisă, tutunul nu este.

#68
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 neur0, on 22 decembrie 2015 - 10:00, said:

În decembrie '89 au murit oameni pentru ca noi să avem drepturi și libertăți. Nu numai că nu e normal să renunțăm la ele voluntar sau impus, dar nici nu este moral.

Exact. Unul dintre marile cistiguri este ca nu mai esti obligat sa muncesti 50 ani cot la cot cu 6 fumatori care baga trei pachete de Carpati pe zi fiecare.

#69
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 e_bulu, on 22 decembrie 2015 - 09:53, said:

Dupa cocaina (si alcool), ti-e afectata judecata catava vreme... vezi?


Nici vorba, amfetaminele si cocaina in particular sint folosite de aia in profesii cu nevoie de judecata (de la traderi pe wall street la armata).

#70
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 f300, on 22 decembrie 2015 - 10:04, said:


Exact. Unul dintre marile cistiguri este ca nu mai esti obligat sa muncesti 50 ani cot la cot cu 6 fumatori care baga trei pachete de Carpati pe zi fiecare.
Fals. S-a fumat în birouri și după '90. Tata lăsa studenții să fumeze în timpul examenului. :D

#71
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da minune mai mare va fi cind o sa apara nunti si botezuri de fumatori si nefumatori...parca si vad invitatiile....

#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 neur0, on 22 decembrie 2015 - 10:05, said:

Fals. S-a fumat în birouri și după '90. Tata lăsa studenții să fumeze în timpul examenului. Posted Image

Dar nu se mai fumeaza acum. Daca nu cadea comunismul se mai fuma si acum in firme, institutii, chiar cabinete medicale, autocare, etc. Da o tura prin Cuba daca nu crezi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate