Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11400 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cît nu importăm şi salariile ioropiene, ar trebui să ne pişăm şi pe regulile lor....începînd cu parlamentul. Pensii porceşti pentru  nişte măgari cu tupeu bovin!
vrei reguli ca acolo? du'te la ei!

Sters adresare agresiva prin limbaj.

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:51.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsarac.lipit, on 22 decembrie 2015 - 08:45, said:

cît nu importăm şi salariile ioropiene, ar trebui să ne pişăm şi pe regulile lor.

Stai ca n-am inteles exact logica, un fel de "sarac dar bolnav" ?

#21
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postsarac.lipit, on 22 decembrie 2015 - 08:45, said:

cît nu importăm şi salariile ioropiene, ar trebui să ne pişăm şi pe regulile lor....începînd cu parlamentul.
vrei reguli ca acolo? du'te la ei!

Pentru ca in Romania daca se vor a fi aplicate ceva reguli normale nu trebuie sa le aplicam "pentru ca "europa" " si pentru ca ....??? Nu inteleg.

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:52.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@andrei.........
"Sau cum să explic, să mă înţeleagă toţi, că nu poţi bea o cafea fără să fumezi."
Sau cum sa-ti explic, ca sunt mai multi nefumatori care beau cafele si nici unul n-a murit fiindca nu fumeaza la cafea.
Conceptie de om fara vointa, de copil care nu prea intelege tot.
In ceea ce priveste legea, mi se pare discriminatorie,  fiindca, in numele unei categorii de oameni care nu au cerut acest lucru,  se impune un mod de viata diferit altei categorii de oameni.
Am fumat 36 de ani, m-am lasat de fumat de fumat de vreo 12- 13 ani, nu le tin socoteala, pentru ca nu prezinta interes, dar acesta nu e un motiv, si nu-mi da dreptul sa-mi impun cuiva felul meu de viata, sau de-a gandi.

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:55.
Te rog ca, in momentul in care i te adresezi unui coleg, sa nu ii stalcesti numele. Daca a fost o simpla greseala, te rog sa fii mai atent.


#23
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Felul tau de viata ma afecteaza.

#24
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Din cite stiu eu in avioane se schimba aerul la 30 de minute...asa ca pleaca si fumul...

#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Nu mi se pare ok sa ajungem sa inchidem si topicul asta pentru ca nu aveti grija la limbaj, la misto-uri care e evident ca nu vor fi bine primite, la flame...
Va rog sa recititi regulamentul si sa postati conform acestuia! E un topic pe care e clar ca nu functioneaza sa postam mai relaxat, mai lasand de la noi cand se incalca regulamentul.

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 09:06.


#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
este o lege care ingradeste libertatea de a alege
o lege comunista

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpetre69, on 22 decembrie 2015 - 09:02, said:

este o lege care ingradeste libertatea de a alege

O groază de legi îngrădesc libertatea de a alege dacă mergem pe firul acesta. Wait, eu aleg să merg cu 150 pe autostradă, nu 130. Fuck, vreau să fac o coaliție și să mergem la CCR. :w00t:

Edited by benis, 22 December 2015 - 09:04.


#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbenis, on 22 decembrie 2015 - 09:03, said:

O groază de legi îngrădesc libertatea de a alege dacă mergem pe firul acesta. Wait, eu aleg să merg cu 150 pe autostradă, nu 130. Fuck, vreau să fac o coaliție și să mergem la CCR. Posted Image

aia e autostrada tuturor , pe cand restaurantele sunt private
asa ca nu mai mergem la ccr

#29
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Oare carnea de porc mai poate fi afumata in spatiile publice?
Se va pune o taxa de poluare?

#30
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Tot o dați cu "afară", "vestul civilizat", "Europa" și voi habar n-aveți cum s-a rezolvat problema în ale țări. Se reglementează în funcție de dimensiunea localului, de dorința patronului, de faptul că se consumă alimente sau nu, alții au cerut spații separate în cadrul aceluiași local în funcție de dimensiuni, ventilație și mai știu ce alte criterii, numai voi, nefumătorii lu' Pește vă dați puritani "Europeni" cu idei fixe. Este loc pentru toți pe lumea asta, alții au făcut spații separate și pentru cei ce și-o trag în venă și vouă vi se apleacă dacă fumătorul vrea un local al lui.

#31
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cel mai normal e sa aleaga proprietarul barului ce vrea sa faca cu banii si afacerea lui: de fumatori sau de nefumatori.

Restul tine de alegeri individuale.

#32
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Ati ajuns de aceasi parte a baricadei cu nebuna aia de profesoara grevista din parlament, rau ati ajuns.

Vedeti ca cerseste si ea un nou mandat de parlamentar...

Nu am vazut atata scandal la nici o lege pana acum

#33
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Postbenis, on 22 decembrie 2015 - 09:03, said:

O groază de legi îngrădesc libertatea de a alege dacă mergem pe firul acesta. Wait, eu aleg să merg cu 150 pe autostradă, nu 130. Fuck, vreau să fac o coaliție și să mergem la CCR. Posted Image

Chiar sunt o gramda de legi care sunt represive si autoritare, doar ca lumea s-a obisnuit sa doarma, nu mai apreciaza idealurile pentru care ne-am luptat acum 26 de ani in strada. Ma rog, nu toti, unii dintre noi, iar victoria a fost asumata post factum si de restul care stateau in casa la tv sa vada "ce se mai intampla".

#34
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Posta3ds, on 22 decembrie 2015 - 09:12, said:

Cel mai normal e sa aleaga proprietarul barului ce vrea sa faca cu banii si afacerea lui.

Si daca vrea sa faca acolo club de pedofili, zoofili sau de consum prafuri ?

Heroina sau tigari e cam acelasi lucru, tot dependenta produc

#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMucificator, on 22 decembrie 2015 - 09:13, said:

Si daca vrea sa faca acolo club de pedofili, zoofili sau de consum prafuri ?
Pedofilia, zoofilia si consumul de prafuri sunt chestii ilegale. Fumatul nu. Cand o fi interzis fumatul discutam si despre cat de ok e sa fie interzis. Deocamdata nu e cazul.

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbalios, on 22 decembrie 2015 - 04:21, said:

Dat fiind ca vechiul topic a fost inchis, l-am facut pe asta pentru discuta pe tema urmatoarei decizii a 33 de senatori. Nici nu a fost promulgata legea antifumat, si deja este contestata.

Credeti ca CCR va declara aceasta lege ca fiind neconstitutionala?
Tocmai Îmi beam cafeluța, îmi savuram țigara și citeam știrile, când am citit despre asta pe hn. Mă pregăteam să deschid un topic, dar uite că ai fost mai pe fază decât mine.

Cred în mod sincer că legea va fi declarată neconstituțională de către CC. Eu personal sunt de părere că se încalcă 4 articole din Constituție. E posibil să mai fie și altele, nu am stat să cercetez Constituția paragraf cu paragraf.

E bine că mai există câțiva parlamentari cu capul pe umeri și că revenim la normalitate. O normalitate în care există și spații pentru fumători și spații pentru nefumători.

Se pare că nu a fost nevoie să așteptăm câteva luni ca legea să fie trimisă la CC de către vreo instanță de judecată, au fost oameni care s-au mișcat mai repede. Deci se poate, dacă există bunăvoință. :)

Mă voi uita pe lista cu parlamentari și dacă este vreunul nepesedist și va candida vreodată pentru vreo funcție în colegiul meu, în mod sigur îl voi vota. Merită votat oricine luptă împotriva încălcării drepturilor și libertăților civile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate