Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Legea antifumat promulgata, rediscutata in Parlament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11400 replies to this topic

#1
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Dat fiind ca vechiul topic a fost inchis, l-am facut pe asta pentru discuta pe tema urmatoarei decizii a 33 de senatori. Nici nu a fost promulgata legea antifumat, si deja este contestata.

Credeti ca CCR va declara aceasta lege ca fiind neconstitutionala?


Quote

Un grup de 33 de senatori a depus, luni, o contestaţie la Curtea Constituţională referitoare la legea care interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, adoptată săptămâna trecută de Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional.

Cei 33 de senatori care au semnat contestarea depusă, luni, la CCR, susţin că raţiunea sesizării Curţii „nu vizează interzicerea fumatului în spaţiile publice, ci vizează definiţia <<spaţiului public închis>>, interzicerea fumatului în spaţiile private devenite prin efectul legii spaţii publice închise, a excepţiilor de la interdicţia de a fuma (celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă şi zonele de tranzit din aeroporturi, în care sunt amenajate camere speciale -n.r.) şi a interzicerii vânzării la bucată a trabucurilor (ţigări de foi)", potrivit documentului înaintat CCR.
Documentului înaintat CCR precizează că prin definirea spaţiului public închis ca orice spaţiu destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate, legea introduce o formă de discriminare.

Iniţiatorii sesizării mai susţin, în documentul citat, că prin aplicarea legii antifumat se creează o discriminare între persoanele aflate în stare de detenţie în penitenciare de siguranţă şi cele aflate în tranzit într-un aeroport, pe de-o parte şi ceilalţi cetăţeni fumători, pe de altă parte.
Potrivit unor surse politice, constestaţia legii antifumat depusă la CCR este semnată de senatori, de la toate partidele politice, în rândul cărora se numără, senatorul ALDE Cristiana Anghel, senatorul PNL Corneliu Dobriţoiu, senatorul PSD Lucian Şova, senatorul UDMR Verestoy Attila, precum şi senatorul independent Alfred Laurenţiu Mihai.

Potrivit art.146 din Constituţie, CCR se pronunţă asupra constituţionalităţii legilor, înainte de promulgarea acestora, la sesizarea preşedintelui României, a unuia dintre preşedinţii celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puţin 50 de deputaţi sau de cel puţin 25 de senatori.


Aici se afla articolul: http://www.zf.ro/pol...natori-14927386


Fara flame, te rog!

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:37.


#2
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Nu ştiu, dar pe mine mă supără rău treaba asta.

Eu nu pot să intru într-un bar şi să beau o bere fără să fumez o ţigară.

Sau cum să explic, să mă înţeleagă toţi, că nu poţi bea o cafea fără să fumezi.

Mă refer la fumători, clar.

Acum, normal că nefumătorii nu trebuie să ne suporte nouă fumul de ţigară. Sunt 110% de acord.

Dar să facă spatii separate mă nene.

Chiar şi în spaţiu închis.

Eu sincer nici nu înţeleg treaba asta cu spaţiul închis.

Adică n-o fi mai bine sa aduci un stingător sau să ai grijă că nu se poate declanşa un incendiu pe acolo ? Chiar se preferă interzicerea fumatului în loc să se aibă grijă să nu luăm foc chiar aşa aiurea ?

Nu ştiu, pe mine mă revoltă.

Din nou. Nefumătorii nu trebuie să ne suporte.

Dar să se facă locuri speciale.

On:

Mă doare în 14 de ce declară curtea constituţională, eu vreau doar să am locul meu unde să mă pot afuma.

Şi nu în aer liber, ca pe vremea asta o să-mi îngheţe chiştocul în gură.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Eu vreau smoking class la avioane. Ca pe vremuri. Si in trenuri...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, la avioane era tare, locurile pina aici nefumatori, mai incolo fumatori. Taromul inca in mileniul 3 mai avea asta.

#5
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu vreau aerisiri serioase in circiumi, o investitie masiva in ventilatii serioase si pun pariu ca fumul se va reduce masiv, da tot fumezi fara grija.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Credeti ca CCR va declara aceasta lege ca fiind neconstitutionala?

auzi??? da de ce nu suni tu sa intrebi direct la CCR???
crezi ca ce credem noi are vreo relevanta???
iese lumea in strada?

n-as vrea sa mai folosesc sintagma cu tarile cu apa calda unde sunt legi drastice!
fumatul in carciumi afecteaza detectoarele de fum... dupa colectiv nici nu cred ca se mai pune priblema

@andrei
pe CCR nici acolo n-o doare de tine!... ce crezi ca- relevant? ce zici tu sau ce zice ea?!?

Edited by Nero-d, 22 December 2015 - 06:11.


#7
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
E o mare aberatie sa interzici fumatul in TOATE localurile, s-o creada dansii ca nu se va mai fuma...

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Aberatia asta exista pe afara de ani buni :)..nu tot ce important e bine, dupa cate se pare, aviz celor care viseaza la o tara "ca afara".
ps:
http://www.bogdansto...aca-ai-un-local
Ideea dansului o fi buna de ceva? Nu cunosc suficienta legislatie cat s-o aprob sau contrez.

#9
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu o sa se mai fumeze exact la fel cum nu se fumeaza in tarile civilizate. Da la noi daca fumeaza unul o sa iasa cu certuri si bataie. Abia astept Posted Image

Desi pare o lege absurda si care incalca drepturi ale omului e o chestie foarte buna. E mult mai bine sa iesi la o bauta si sa trebuiasca sa iesi afara sa fumezi, fumezi mult mai putin si te simti mult mai ine a doua zi. O sa dureze vreun an sa sa se obisnuiasca lumea si dupa aia nici nu o sa va mai aduceti aminte de ce a fost altfel. O sa para o timpenie de neconceput sa fumezi in locuri inchise.

PS: situatia de acum din Romania unde pute groaznic a fum in toate restaurantele, cluburile, barurile etc e inacceptabila, asta e clar.

Edited by wizardofoz, 22 December 2015 - 06:36.


#10
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Imi pare rau pentru astia care treceti prin fibrilatii cand incercati sa va lasati de fumat si depindeti de alea ca de aer cand bagati o bere sau o cafea...
am mama, prieteni si iubita care sunt dependenti. Am vazut destui(inclusiv eu) care au renuntat fara probleme la fumat dar stiu si de ce chinuri au parte altii mai putini norocosi ca si gagica-mea cand a incercat sa se lase si de asta pot sa zic ca va inteleg.

Spatii separate cred si eu ca e solutia.... da na' bafta cu asta la noi.

Oricum, ar fi de apreciat macar o data in romania sa pot sa intru si eu intr-un club(care nu cere sa ai ferrari la intrare) fara sa fie ceatza si sa ma usture ochii si plamanii din primele minute.

Atentie la limbaj!

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:25.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Desi pare o lege absurda si care incalca drepturi ale omului e o chestie foarte buna.
ba tocmai ca apara drepturile altui om! Posted Image




sa iesim in strada zic! pentru drepturile omului (cum s-a exprimat un coleg mai sus)
uniti! salvam!

marihuana cand se legalizeaza???

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:39.
sters raspuns la flame


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

 tfmercedez, on 22 decembrie 2015 - 05:20, said:

Eu vreau smoking class la avioane. Ca pe vremuri. Si in trenuri...

La trenuri se pot face 2-3 vagoane mai speciale, cu spaţii unde fumătorii să se ducă să fumeze. Nu prea mai sunt vagoane compartimentate pe trenuri InterRegio (ca să zici că te duci să fumezi pe coridor, ca să nu afumi călătorii din compartiment) - asta e o aberaţie cruntă d.p.v.d. al confortului, dar ce să le ceri celor care copiază totul din afară fără să gândească.
Aşa cum am mai zis, eu nu am nimic cu inhalatul fumului dacă nu se întâmplă des să o fac, dar am ce am cu hainele care put după aia.

#13
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu cred ca CCR va declara legea anti-constitutionala, interfereaza groaznic cu dreptul oamenilor la libera asociere.

Fara flame, te rog!

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:29.


#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cine-o fi votat-o pe Cristiana Anghel fratiware?

Aia e in fruntea gastii de fumatori de la senat tot tipul. Oare cand facea greva foameni cu perfuzia de glucoza in vena mai tragea si cate-o tigarica?

Adica vorba aia: cafeaua, glucoza, berea, serul fiziologic nu merg fara tigara.

Edited by izometric, 22 December 2015 - 08:25.


#15
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 a3ds, on 22 decembrie 2015 - 08:16, said:

Eu cred ca CCR va declara legea anti-constitutionala, interfereaza groaznic cu dreptul oamenilor la libera asociere.
De acord cu a doua propozitie din fraza, din pacate nu sunt de acord cu prima propozitie. Pentru ca adevarul trist e ca nu are nici o relevanta.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 iloveshaorma, on 22 decembrie 2015 - 07:10, said:

.....ca si gagica-mea cand a incercat sa se lase si de asta pot sa zic ca va inteleg.

Spatii separate cred si eu ca e solutia.... da na' bafta cu asta la noi.



Si cazurile astea cum se rezolva?Tu in incaperea pentru nefumatori si ea in cea afumata?Posted Image Si "vorbiti" pe skype?

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Wilberforce, on 22 decembrie 2015 - 06:19, said:

E o mare aberatie sa interzici fumatul in TOATE localurile, s-o creada dansii ca nu se va mai fuma...
Daca legea asa zice, asa se va face, ca occident... de ce trebuie sa fim cu mot ? Posted Image Asa cum la altii se aplica interdictia asa se va aplica si la noi.
Chestia cu definirea spatiului public care s-a mai facut de mai multe ori (inclusiv la scandalurile cu scoli si filme) este o incercare rasuflata a patronilor de a scapa de lege pentru ei. Ei vor ca firma lor privata unde vin mai multi oameni sa nu fie spatiu public... vai vai ce chestie :)

Edited by andreic, 22 December 2015 - 08:43.


#18
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 a3ds, on 22 decembrie 2015 - 08:16, said:

Eu cred ca CCR va declara legea anti-constitutionala, interfereaza groaznic cu dreptul oamenilor la libera asociere.

Fara flame, te rog!

Eu cred ca habar nu ai ce inseamna asociere. Si mai cred ca inca nu ai invatat ca dreptul tau setermina unde incepe dreptul meu.

Quote

Potrivit unor surse politice, constestaţia legii antifumat depusă la CCR este semnată de senatori, de la toate partidele politice, în rândul cărora se numără, senatorul ALDE Cristiana Anghel, senatorul PNL Corneliu Dobriţoiu, senatorul PSD Lucian Şova, senatorul UDMR Verestoy Attila, precum şi senatorul independent Alfred Laurenţiu Mihai.

Cuvintele sunt de prisos...

Sters bucatelele in care faceai ironic pe moderatorul sau in care te adresai indirect si ironic moderatorului (ca nu reusesc sa imi dau seama exact care iti era intentia)

Edited by catalina1, 22 December 2015 - 08:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate