Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Credinta in materialitate, cea mai mare iluzie a umanitatii!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#73
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View PostNero-d, on 15 august 2015 - 17:59, said:

... dincolo de fiinta materiala... nu exista nimic Posted Image
Exact. Nimic pentru respectiva fiinta, in pofida falsei credinte a omului ca poate evolua de la material la spiritual.

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 15 august 2015 - 18:05, said:

Pentru toate fiintele. Deosebirile sunt legate tot de lumea materiala, in special de creier.
Nu, asta e doar pentru oamenii inferiori, precum am mai spus. Spiritualitatea este o trăsătură esențială care ne separă de regnul animal și pe care voi, ateii, o negați complet, din câte observ.

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
Nu Mario, pentru toti e fix acelasi lucru pentru ca spiritualitatea e doar o colectie de fenomene pe care omamenii le presupun deconectate de la aspectul material dar care in realitate sunt legate de el. Diferenta dintre om si animal este tot de natura materiala care insa dicteaza diferente intelectuale si la toata fenomenologia aferenta caruia i se atribuie calitati fantastice.

Edited by andreic, 15 August 2015 - 18:54.


#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu am înțeles absolut nimic ce ai vrut să exprimi aici.

#77
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mi-a placut enorm aia cu separarea de regnul animal... esti caraghios Posted Image

colegule... oricat iti pute tie regnul animal... nu esti altceva (degeaba te zbati tu sa crezi ca faci parte din ceva establishment)
oricat ai vrea tu sa crezi ca suflet, ca spiritualitate, ca intelect... praf in ochi, manipulare, apa de ploaie...
esti animal pana in maduva oaselor si pana in varful firelor de par!...
oricat te crezi de evoluat, instinctele nu le poti reprima...
nu-i nevoie sa ma crezi pe mine Posted Image
informeaza-te (in lumea medicala si in psihologie)
ask si freud daca te simti confortabil

Edited by Nero-d, 15 August 2015 - 19:51.


#78
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Așa-ți spune ție, Freud? Că spiritualitatea este o caracteristică comună a regnului animal? Nu știu ce să zic despre cine devine caraghios, să știi.

#79
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu... freud iti spune ca absolut orice manifestare este legata numai si numai de sex

exista cred ca mii de experimente si nu ale cercetatorilor britanici care au demonstrat ca totul se reduce la hrana si perpetuarea speciei... orice inflorituri crezi tu ca poti crea, orice corelatii crezi ca poti face... nu duc decat spre hrana si sex
asa ca daca crezi cumva ca spiritul e prea puternic in tine si ai ajuns pe cine stie ce culmi de spiritualitate... daca te simti ca un icar... te invit sa mai urmaresti aceste experimente... sa-ti mai taie din aripi...
spiritualitatea este doar o forma jalnica de masturbare intelectuala... de proectare a frustrarilor si refularilor...
e adevarat ca homosexualii incearca sa se inmulteasca in zadar, intr-un mod gresit... dar ei tot incearca... tot persista... intr-o situatie asemanatoare, daca nu chiar similara, te afli...

Edited by Nero-d, 15 August 2015 - 20:01.


#80
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Si de ce adevarul ca omul nu e mai mult decat un animal exclude existenta sufletului (eului spiritual), a lui Dumnezeu si a lumii Sale?

#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostNero-d, on 15 august 2015 - 19:56, said:

nu... freud iti spune ca absolut orice manifestare este legata numai si numai de sex
Așa zice Freud? Unde?

#82
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu exclude nimic... arata!, demonstreaza (existenta)!, nimeni nu te opreste...
e vorba de materialitate... de faptul ca nu exista nimic in afara lumii materiale...

dumnezeu si lumea sa au fost creati si pentru a reduce frica de moarte a omului modern devenit constient, nu doar pentru manipulare... sau poate... doar pentru manipulare dar exploatand frica de moarte...

in sprijinul a ce am spus mai sus, mario, omul abia cand a ajuns la uin nivel de cunostinte si de civilizatie ridicat, a inceput sa se inmulteasca in draci!!!
impuierea capatand pozitia de scop principal

Edited by Nero-d, 16 August 2015 - 07:29.


#83
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostNero-d, on 16 august 2015 - 07:27, said:

nu exclude nimic... arata!, demonstreaza (existenta)!, nimeni nu te opreste...
e vorba de materialitate... de faptul ca nu exista nimic in afara lumii materiale...

dumnezeu si lumea sa au fost creati si pentru a reduce frica de moarte a omului modern devenit constient, nu doar pentru manipulare... sau poate... doar pentru manipulare dar exploatand frica de moarte...

in sprijinul a ce am spus mai sus, mario, omul abia cand a ajuns la uin nivel de cunostinte si de civilizatie ridicat, a inceput sa se inmulteasca in draci!!!
impuierea capatand pozitia de scop principal
Sunt curios să-mi demonstrezi cum unul ca Newton, Einstein, Schopenhauer, Bach sau mai știu eu care, au avut ca scop principal, împuierea.

#84
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
@Nero-d, repeti motivatia majoritatii credinciosilor.
Repet si eu intrebarea, reformulata: cum explici convingerea ca Dumnezeu si sufletele exista, fara a cauta in asta vreun beneficiu al omului, din moment ce totodata se sustine ca omul e parte doar a lumii materiale si trecator precum aceasta?

#85
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mario, ce pot sa-ti spun? curiosii mor repede... ne intoarcem la maxima lui napoleon... cu femeile...
omul, este construit atat fizic cat si psihic ca sa serveasca acest singur scop... orice particica din el este modelata pentru acest lucru si doar pentru acest lucru... constient sau nu... omul asta face... spre asta se indreapta... fie ca tu vrei sa recunosti sau nu... nu trebuie sa-ti demonstrez absolut nimic...
ce este valabil dpdv psihologic pentru o persoana, este pentru toata omenirea... psihicul uman este construit identic de natura... educatia nu poate schimba structura genetica...
soarta ti-e scrisa in gene! Posted Image
orice altceva, vine in subsidiar...
doar constrangerile sociale tin fiara in frau... cum e rost de putina anarhie, cum consecintele dispar, cum apare adevarata fire a omului...

@Iztaccihuatl
you lost me bro

Edited by Nero-d, 16 August 2015 - 17:19.


#86
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
No problem, repet. :)
Afirmi ca omul crede in Dumnezeu si intr-o viata vesnica deoarece ii este teama de moarte.
Cum explici convingerea existentei lui Dumnezeu, in pofida acceptarii cu seninatate a efemeritatii omului?

#87
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa... ok... pai omul nu prea accepta cu seninatate iminenta mortii...  (doar cand se apropie de el devine oarecum constient ca e muritor... )
se agata de viata asta de rahat cu toate puterile... indiferent prin ce chinuri trece
si la fiecare varsta, gaseste motive pentru a trai (a se chinui) mai mult... (sa-si vada macar stranepotii casatoriti si cu copiii, la casele lor...)

daca exista cazuri rare de acceptare cu seninatate (cu toate ca toti par foarte surprinsi ca mor), sunt in baza vietii vesnice promise (si mantuirea)... prin acceptarea si marturisirea lui christos... si pocainta...

sper ca te-ai prins ca eu n-am nici o treaba cu credinta si religia, nu?

afirm ca omului i-a fost speculata teama de moarte si asfel a aparut religia, pentru a-l prosti, a-l face mai docil si pentru a accepta mai usor jugul asupritor...
vorba poetului necunoscut... nu de moarte ma cutremur... ci de vesnicia ei!... daca intelegi ce vrea sa spuna...

#88
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Ok. Si-acum, daca vrei, ia ca premisa faptul ca exista cazuri in care, in pofida lipsei de credinta intr-o viata vesnica a omului, convingerea existentei lui Dumnezeu si a sufletelor e nealterata. Cum explici aceasta?

#89
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
exista persoane care cred cu tarie in existenta lui mos craciun, a zanei maseluta, a zburatorului, etc... tu cum explici acesta?!?
in plus, exista persoane care se cred napoleon sau chiar dumnezeu!!

Quote

Cum explici aceasta?
personal nu cunosc cazuri... explicatii exisa... majoritatea nu convin si ar putea fi considerate jignitoare (chiar daca sunt sustinute cu argumente si demonstratii)

convingerea existentei lui dumnezeu (cum ii spui tu), vine la pachet cu alte chestii si credinte... spre exemplu, acea persoana nu prea are ce cauta la medic, ar trebui sa fie impacata cu soarta pe care i-a harazit-o dumnezeu... si multe alte chestii... adica o persoana care crede in existenta lui dumnezeu care merge la medic e echivalentul unei curve virgine!...
e o contradictie in termeni... si nu merge cu jumatati de masura!

Edited by Nero-d, 17 August 2015 - 07:19.


#90
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View PostNero-d, on 17 august 2015 - 07:17, said:

exista persoane care cred cu tarie in existenta lui mos craciun, a zanei maseluta, a zburatorului, etc... tu cum explici acesta?!?
in plus, exista persoane care se cred napoleon sau chiar dumnezeu!!


personal nu cunosc cazuri... explicatii exisa... majoritatea nu convin si ar putea fi considerate jignitoare (chiar daca sunt sustinute cu argumente si demonstratii)

convingerea existentei lui dumnezeu (cum ii spui tu), vine la pachet cu alte chestii si credinte... spre exemplu, acea persoana nu prea are ce cauta la medic, ar trebui sa fie impacata cu soarta pe care i-a harazit-o dumnezeu... si multe alte chestii... adica o persoana care crede in existenta lui dumnezeu care merge la medic e echivalentul unei curve virgine!...
e o contradictie in termeni... si nu merge cu jumatati de masura!
Nu ma referisem la cei cu ideatie patologica si nici la habotnici. Din moment ce tot nu sesizezi nuanta, nu mai insist.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate