Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A

Nu pot citi stickurile USB
 

Plomba (cazuta) masea

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Buna ziua
Stiind ca pe acest forum intra si medici stomatologi, indraznesc o intrebare. Mi s-a plombat o masea din partea de jos stanga, si azi dimineata in somn mi-a cazut. La masea am urmat un tratament local cu antibiotic pentru o mica infectie, apoi curatarea canelelor si sigilarea lor.  Plomba mi-a cazut la nici 48 de ore de la interventia stomatologului.Banuiesc ca nu s-a asezat bine materialul pentru ca maseaua este si un pic sparta pe un colt. Momentan doctorul este plecat din tara, ce riscuri sunt daca stau asa fara plomba 3 saptamani?Desigur voi evita sa mananc in acea parte. Precizez ca mi-a cazut doar plomba, nu si ce era sub ea. Multumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,497
  • Înscris: 05.08.2002
hmm, nu mai exista alti doctori stomatologi in tara asta?
nici macar unul?

#3
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Ba da, dar preferam sa ma trateze acelasi doctor.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Risti sa se compromita tratamentul de canal daca stai cu ea asa 3 saptamani.

+ risc de fractura in functie de cum arata

#5
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Am inteles, tot la asta ma gandeam si eu, probabil o voi lua relua iar tratamentul.

#6
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

 costi322, on 12 martie 2015 - 14:00, said:

Ba da, dar preferam sa ma trateze acelasi doctor.

ca sa-ti cada plomba din nou dupa 2 zile?

#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Gaseste-ti dom'le alt medic,chiar vrei sa il astepti fara plomba 3 saptamani?Dupa ce ti-a cazut la nici 2 zile? Nu stiu la ce te ajuta sa afli ce risti,e evident ca n-o sa iti fie bine

#8
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Nu ma pricep, dar cred ca e si o plomba dificila de pus,  un sfert din masea lipseste fiind sparta, asa aparand si caria. Plomba mi-a cazut in somn, probabil am strans din dinti cumva.

#9
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Orice dinte care a fost tratat endodontic  (pe canale) trebuie ranforsat cu pivoți  (preferabil de fibră  de sticlă) și apoi acoperit cu o coroană pentru a se menține integritatea pe termen lung. Mai departe alegi tu la cine faci treaba dar nu lasă să treacă prea mult timp deoarece riscul de fractura nu este neglijabil și poți pierde dintele (fractura poate fi una în axul lung al dintelui deci va compromite și rădăcina)
Succes și sănătate!

#10
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Buna ziua,
Inca sunt bine fara plomba, si urmeaza sa ajung la doctor. As avea o ultima intrebare, plombele beneficiaza cumva de vreo garantie? Ar trebui sa mai platesc ceva acum cand imi va pune iar plomba? Plomba cazuta o am intreaga,chiar vreau sa o vada ca nu a fost vina mea. Vreau sa stiu,deoarece mai am planificate si alte lucrari stomatologice la acelasi dentist ,si in functie de cum ma va trata acum, voi decide daca ii raman client sau nu. Va multumesc.

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu zic sa nu-i mai ramai client. De fapt, sa te feresti de orice dentist. Sunt niste ordinari care nu dau garantie ca la electrocasnice.

#12
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Parerea mea e ca se folosesc materiale de foarte proasta calitate.Nu cred ca e posibil ca dupa 2 zile sa iti cada plomba.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Referitor la intrebarea cu garantia, fiecare cabinet are propria politica, de cele mai multe ori am observat ca se ofera garantie 6 sau 12 luni pentru obturatii, dar daca am citit eu bine, nu sunt obligati prin lege.

#14
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Este INTERZISA acordarea oricarei forme de garantie pe actul medical prin codul deontologic.

#15
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Am inteles, deci posibil sa platesc iar plomba ,iar cade ,iar platesc...foarte tare profesia asta de stomatolog. Nu stiu daca se pune problema chiar de garantie, e vorba mai mult de o garantie morala, daca tu ca stomatolog nu iti faci treaba cum trebuie,sau folosesti materiale de calitate indoielnica.

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Acea garantie morala de care vorbesti, ar trebui s-o ofere orice dentist. Prin bunul lui simt si caracter, coroborat cu urmatoarele spețe: daca ti-a spus dinainte sa puna obturatia ca nu va rezista, intrucat distructia coroanara este prea mare, iar tu ai refuzat efectuarea unei lucrari mai rezistente si tie ti-a picat plomba la cateva zile, in mod normal ar trebui sa fie pe barba ta; in functie de timpul scurs de la efectuarea acelei obturatii si pana la momentul deteriorarii ei, decide care a fost cauza (la fel de bine poate fi si vina pacientului, cum/ce mananca, cat de chior se imbata si musca din furculite si capace de bere, etc) si daca ti-o inlocuieste gratis sau nu. Si mai sunt, dar in mare, astea sunt lucrurile principale. Sunt niste lucruri de bun simt si normale in relatia medic/pacient.
Acum, pacientii cu greu inteleg ce inseamna o amarata de obturatie (PLOMBA). Cu greu pricep ca distructia avansata a dintilor, nu poate fi rezolvata printr-o simpla plomba. Au impresia ca o data pusa plomba, acolo nu se mai intampla nimic in veci, ca nu mai poate recidiva caria, ca nu se va mai sparge din dinte, plomba, etc. Niciunul nu pricepe ca orice obturatie se verifica radiologic si clinic la 5 ani.
Nu vreau sa generalizez, dar un procent foarte mare de pacienti se inscriu in ce-am spus mai sus. Evident, a se subintelege ca tot ce-am scris exista in conditii ideale de lucru, adica respectarea corecta a tuturor pasilor, curatarea integrala a cariei, izolarea corespunzatoare, folosirea unor materiale decente spre foarte bune, la fel, coroborate cu igiena perfecta a pacientului. Unde nu se respecta aceste lucruri, bineinteles ca apar probleme precum cea din acest topic, daca intr-adevar asta este cauza.

#17
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
A fost vorba de o simpla plomba, nu mi s-a spus nimic,dar totodata si un pic dificila in sensul ca un sfert din masea este sparta. Iar plomba a cazut noaptea in somn dupa 2 zile. Nici macar cand mancam, desi am evitat sa mestec in zona aceea. Va multumesc pentru raspunsuri.

#18
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Un sfert de masea e destul de mult, daca a interesat si peretii verticali. Postul lui ripper a explicat foarte bine ce se poate intampla. Vorbeste cu medicul, e cea mai buna cale de a rezolva amiabil situatia.
Si sa stii ca si meseria asta ca oricare alta are dificultati. ☺

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate