Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Intrebare legata de inrolare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
695 replies to this topic

#127
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View PostVympel, on 10 februarie 2015 - 22:26, said:

Are dreptate 100%, confirmat in istorie, si toate astea se bazeaza pe lasitatea noastra.
Ia ca in loc sa mergi fortat pe front, cat mai multi din noi cum punem mana pe armament si munitie sa descarcam automatele in primii ofiteri, grade cat mai mari, sa vezi atunci ,,daca nu vrei te obligam''
Asta-i o gluma, nu? Nu poti vorbi serios...Daca ai sub 30 de ani, e posibil sa gandesti asa...Apropos, asta e cea mai sigura cale sa ajungi in fata plutonului de executie fara nicio judecata militara, ai muri ca un iepure... Doamne, ce-mi mai fu dat sa citesc Posted Image

Edited by cenick, 10 February 2015 - 22:34.


#128
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postdon_dannielo, on 10 februarie 2015 - 22:03, said:

Esti macar un geniu care poate ajuta in alt fel? E acum un film interesant la cinema, The Imitation Game, cu un alt gay care a ajutat aliatii sa castige impotriva lu Hitler. Dar nu esti Turing, si oricum a sfarsit nasol.

Normal, când vine vorba de război vă amintiți brusc că oamenii sunt egali, deși altfel e ok să fie tratați diferit.

Asta e ipocrizie!

#129
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View PostSucreBolivar88, on 10 februarie 2015 - 22:29, said:

tu ai face asta cu ai tai ?

In momentul in care ma trimiti fortat la moarte pentru a iti  apara TIE interesele, nu mai este nimeni AL MEU, avem un interes comun ... nici o problema, pe ei pe mama lor.

#130
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostVympel, on 10 februarie 2015 - 22:12, said:

Aia si sper, sa pun mana pe ai nostri  ofiteri superiori si sa-i intreb ,,Ia zi domnu gradu, cum e cu ... daca nu vrei te obligam ?''
o sa intrebi pe dracu,dezertorii vor fi carnea de tun din prima linie,dupa ce cad ei intra si restul.

#131
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View PostSucreBolivar88, on 10 februarie 2015 - 22:29, said:

tu ai face asta cu ai tai ?

Normal, doar se stie ca daca iti ucizi camarazii mai experimentati ca tine, singurii care te pot ghida cat de cat spre o speranta de victorie, atunci castigi razboiul.
Daca iti ucizi generalul rusii fac cale intoarsa si te lasa in pace. Porumbelul intelepciunii se pogoara asupra lor si isi dau seama ce greseala erau sa faca incercand sa violeze romanica.

Edited by noone2, 10 February 2015 - 22:38.


#132
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostSchnucki, on 10 februarie 2015 - 17:39, said:


Deci, mă interesează consecințele legale ale refuzului.
Atunci cauta pe goagle Apostol Bologa, daca nu-ti mai amintesti de la scoala...

#133
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Posttakillya, on 10 februarie 2015 - 22:20, said:

Posted Image

ce va mai place sa credeti ca sunteti unici, ca pana la voi n-au mai fost sute de milioane de alti barbati care spuneau ca ei n-ar putea, ca ei n-ar vrea etc.
stai linistit ca or sa aiba aia grija la antrenament sa te faca capabil.


Nu e vorba de a fi unic; știu că nu-s singurul care n-ar putea să facă asta.

Cum? O să mă pună să omor un om, așa, de antrenament?

#134
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostVympel, on 10 februarie 2015 - 22:26, said:

Ia ca in loc sa mergi fortat pe front, cat mai multi din noi cum punem mana pe armament si munitie sa descarcam automatele in primii ofiteri, grade cat mai mari, sa vezi atunci ,,daca nu vrei te obligam''

Logica este următoarea:

Dacă mergi pe front, poate supraviețuiești.
Dacă te revolți, mori sigur.

Edited by tomaso, 10 February 2015 - 22:40.


#135
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,903
  • Înscris: 12.03.2009
Va astept la inrolare! Sa aveti la voi doar materiale pentru igiena personala, de restul ma ocup eu.

#136
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Ne putem aduce si maceta sau nu e voie cu arme albe? Posted Image

Edited by noone2, 10 February 2015 - 22:44.


#137
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View Postmisu78, on 10 februarie 2015 - 22:41, said:

Va astept la inrolare! Sa aveti la voi doar materiale pentru igiena personala, de restul ma ocup eu.

Asteptati-ne, va asteptam si noi la prima tragere, fara cartuse de manevra.

#138
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postnoone2, on 10 februarie 2015 - 22:44, said:

Ne putem aduce si maceta sau nu e voie cu arme albe? Posted Image
Nuu, eventual tableta, obligatoriu dotata cu 3G-4G si wirelles. Altfel, nu mai are niciun haz Posted Image

#139
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postsailor62, on 10 februarie 2015 - 22:39, said:

Atunci cauta pe goagle Apostol Bologa, daca nu-ti mai amintesti de la scoala...

Eu vorbeam în contextul lumii de azi, cu legislația ei, cu reglementările ei...

Și a postat un user legea, se pare că faci pușcărie, dacă refuzi înrolarea.

Cam nasol, ce-i drept, dar dacă e o infracțiune să refuzi să fii ucis și să nu fii în stare să ucizi, cred că trebuie să mi-o asum.

#140
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Daca cele descrise mai sus de tomaso in postul kilometric sunt reale, atunci nu trebuie sa ne facem griji. Inca un motiv sa cred ca topicul asta e bun numai de facut posturi, ca in rest...

#141
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View PostSchnucki, on 10 februarie 2015 - 22:47, said:

...Cam nasol, ce-i drept, dar dacă e o infracțiune să refuzi să fii ucis și să nu fii în stare să ucizi, cred că trebuie să mi-o asum.
Stai linistit, nu esti primul; a facut-o inaintea ta Cassius Clay alias Muhammad Ali...S-a lasat tot cu o condamnare in justitia militara USA si executarea pedepsei.

Edited by cenick, 10 February 2015 - 22:53.


#142
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Posted Image Excelenta discutie...ori de cate ori apare se intampla la fel.

.............
Focul nu are destule paie. Ia sa pun eu cateva:
- nu o sa fie razboi mondial. Nu.
Doar zdranganeli locale (dar ce conteaza daca e local sau mondial...glontul tot asa loveste)

- evident, se inroleaza intai tineretul...daca pierderile sunt mari urca usor varsta de inrolare spre 40...50 ani.

- sa nu uitam ca cei plecati peste granita o sa fie adusi inapoi la uniforma (metode multe si eficiente exista...pentru ca noi trebuie sa stam in calea navalitorilor ca nu cumva sa ajunga in Vest...deci Vestul o sa colaboreze bucuros la reintoarcerea pacatosilor)

- legea citata deja este pentru cazu` in care nu a fost promulgata martiala sau aia de asediu/razboi...deci nu e cazul sa spere nimeni ca scapa doar inchis in caz de dezertare.

Edited by cuculili, 10 February 2015 - 22:56.


#143
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Daca starea de sanatate nu permite (fara suparare...) nu mergi in linia I.In privinta asta medicul hotareste daca esti apt sau nu...Poti fi inrolat sau cum ii zici dar mergi in serviciul militar in unitati auxiliare etc.Sa ne fereasca Cel de Sus de un conflict dar cand se decreteaza stare de razboi sau mobilizare generala te prezinti la datorie.Toata lumea la Datorie !

#144
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postcenick, on 10 februarie 2015 - 22:51, said:

Stai linistit, nu esti primul; a facut-o inaintea ta Cassius Clay alias Muhammad Ali...S-a lasat tot cu o condamnare in justitia militara USA si executarea pedepsei.

Plm...nu ești unic, nu ești primul...

Da, știu și eu că nu-s.

Cred că la un sondaj sumar, jumătate, dacă nu mai mult, dintre cei între 20 și 35 de ani ar refuza. Nu cred că vor fi pușcării pentru toți.

Pentru că oamenii își dau seama că-s folosiți pe post de carne de tun.

Frate, avem o armată profesionistă, suntem și într-o alianță militară, dacă pierde armata noastră, pierde NATO, asta e, am pierdut războiul și gata. Pentru ce dracului să duci un război de exterminare al populației civile nepregătite pentru așa ceva?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate