Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Intrebare legata de inrolare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
695 replies to this topic

#1
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Am vazut si eu stirile privind inrolarile tinerilor intre 20-35 de ani in caz de razboi (eu am aproape 26)

Intrebare este, pot fi considerat apt pentru armata, in conditiile in care am 58kg, 1.80, miopie oarecum avansata (-3 spre -4 la ambii ochi) si conditie medicala cu precedent hidronefroza de gradul II la rinichiul drept?

Cu miopia am mai auzit discutii ca te poate declara inapt doar pentru asta, dar nu am vazut explicatii foarte clare

Edited by M3ntal, 10 February 2015 - 16:33.


#2
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Eu sunt curios și ce se întâmplă dacă ești apt, dar nu vrei să te duci/prezinți la război sau unde te cheamă nebunii ăștia.

Poți invoca motive de conștiință/religie?

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Cum vine asta cu "motive de constiinta/religie" ?

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Sa te inrolezi acum in armata, probabil ca nu. Insa in caz de razboi este luat oricine poate tine o arma in mana. Singura solutie e sa-ti tai toate degetele, ca altfel nu intereseaza pe nimeni ca ai hidrocefalie, platfus, sani de femeie sau mai stiu eu ce alte afectiuni :)).

Oricum cu asa "barbati" care invoca piatra la rinichi si motive de constiinta ca sa nu isi indeplineasca soarta de barbati... te caci in ea de tara :)). Mai bine sa vina harapii peste noi sau rusii ca oricum suntem degeaba. Pai mah asta e scopul barbatului de cand a aparut. Sa mearga la lupta si sa construiasca chestii. Pana acum cateva sute de ani ca barbat rar ajungeai sa mori de batranete ci de lupta, razboi etc... ne-au prostit rau marxistii cu hipsterismu', feminismu', coca cola facebook...

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

 potae, on 10 februarie 2015 - 16:42, said:

Sa te inrolezi acum in armata, probabil ca nu. Insa in caz de razboi este luat oricine poate tine o arma in mana. Singura solutie e sa-ti tai toate degetele, ca altfel nu intereseaza pe nimeni ca ai hidrocefalie, platfus, sani de femeie sau mai stiu eu ce alte afectiuni Posted Image).

Oricum cu asa "barbati" care invoca piatra la rinichi si motive de constiinta ca sa nu isi indeplineasca soarta de barbati... te caci in ea de tara Posted Image). Mai bine sa vina harapii peste noi sau rusii ca oricum suntem degeaba. Pai mah asta e scopul barbatului de cand a aparut. Sa mearga la lupta si sa construiasca chestii. Pana acum cateva sute de ani ca barbat rar ajungeai sa mori de batranete ci de lupta, razboi etc... ne-au prostit rau marxistii cu hipsterismu', feminismu', coca cola facebook...

Cu riscul de a-mi atrage criticile patriotilor de serviciu... eu chiar imi doresc sa fie cat mai multi ca tine care sa doreasca sa-mi i-a locul in armata sa apere averile guvernului/parlamentului sau cine o mai fi pe la conducerea tarii ca si asa mai toti de pe acolo au peste 35 si nu-i doare decat de ei sau sa scape fiu-su platind cu banii furati de la noi amaratii din linia intai!!
Si eu am vise de eroisme dar sa stiu ca am pt ce lupta... crezi ca daca ne "ocupa" rusii va fi o situatie cu mult diferita de ce e acum?

#6
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
-off topic: ia faceti un vot sa vedem cati patrioti sunt dispusi sa-si dea viata sa apere bunastarea celor care ne-au furat si vandut pana acum

-si revenind la subiect nu cred ca se poate vorbi de un razboi mondial in momentul de fata

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu 58kg esti ideal pt linia l, cu cat mai slab, cu atat mai greu de nimerit. Legat de miopie, nu-i obligatoriu sa fi pilot sau lunetist, sunt pe front si alte activitati ce nu necesita ochi de soim. Sapat transee, de ex, adunat cadavre...

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008

 M3ntal, on 10 februarie 2015 - 16:33, said:

Am vazut si eu stirile privind inrolarile tinerilor intre 20-35 de ani in caz de razboi (eu am aproape 26)

Intrebare este, pot fi considerat apt pentru armata, in conditiile in care am 58kg, 1.80, miopie oarecum avansata (-3 spre -4 la ambii ochi) si conditie medicala cu precedent hidronefroza de gradul II la rinichiul drept?

Cu miopia am mai auzit discutii ca te poate declara inapt doar pentru asta, dar nu am vazut explicatii foarte clare

Ai sanse mari sa scapi pe motive medicale.

Oricum, daca nu ai facut armata sunt sanse minime sa te cheme acum.

Parerea mea este ca nu va fi niciun razboi si nicio mobilizare / inrolare!

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
eu m-as duce bucuros daca as sti ca va fi mai bine si nu ne vor mai conduce toate panaramele. Dar cum nu cred ca se va intampla asta, mai bine imi vad de treaba.

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 potae, on 10 februarie 2015 - 16:42, said:


Oricum cu asa "barbati" care invoca piatra la rinichi si motive de constiinta ca sa nu isi indeplineasca soarta de barbati... te caci in ea de tara Posted Image). Mai bine sa vina harapii peste noi sau rusii ca oricum suntem degeaba. Pai mah asta e scopul barbatului de cand a aparut. Sa mearga la lupta si sa construiasca chestii. Pana acum cateva sute de ani ca barbat rar ajungeai sa mori de batranete ci de lupta, razboi etc... ne-au prostit rau marxistii cu hipsterismu', feminismu', coca cola facebook...

Eu sincer cred ca tu esti cam prost.Daca omul nu vrea sa fie considerat ,,animal" atunci nu ar trebui sa se comporte ca unul,desi oamenii sunt mult mai violenti decat animalele si din motive mult mai cretine.Nici folosofii si nici marii oameni de stiinta nu au putut sa determina rolul omului sau sensul vietii,si cu siguranta nu o sa o faci nici tu.Pamantul ca planeta fata de Universul CUNOSCUT PANA AZI,este atat de mic ....si in minuscula asta de planeta lumea in loc sa convietuiasca si sa evolueze ca sa duca specia ami departe in alte galaxii isi imparte putinul teritoriu pe care il au in bucati si mai mici si apoi se apuca sa trimita populatia sa ia bucata vecinului.Cei care ne-au prostit au fost cei care au instigat la razboi sub motive religioase ,etnice etc...Sigur sunt multi cu pareri la fel de cretine ca a ta

#11
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 M3ntal, on 10 februarie 2015 - 16:33, said:

Am vazut si eu stirile privind inrolarile tinerilor intre 20-35 de ani in caz de razboi (eu am aproape 26)

Intrebare este, pot fi considerat apt pentru armata, in conditiile in care am 58kg, 1.80, miopie oarecum avansata (-3 spre -4 la ambii ochi) si conditie medicala cu precedent hidronefroza de gradul II la rinichiul drept?

Cu miopia am mai auzit discutii ca te poate declara inapt doar pentru asta, dar nu am vazut explicatii foarte clare

si revenind la stiri :) invata sa nu te mai uiti atat la tv, acolo vezi doar ce vor ei

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Cand am facut armata (prin 2000), dupa cele 2~3 luni de instructie a venit timpul sa facem garda. A venit capitanul, ne-a pus pe caprarie conform fiselor medicale de la incorporare si cam putini erau apti de asa ceva. S-a raportat la comandant, a venit acesta si a zis: eu sunt comandant aici, eu am responsabilitate, toti intra in serviciul de garda, nu exista nici o problema medicala. Ca atare nu intotdeauna hartia bate viata !

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2015 - 17:13.


#13
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
In caz de razboi cei angajati in armata sa isi faca datoria. Doar de asta ii platim.
Inrolarea sa fie optionala pentru civili.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 M3ntal, on 10 februarie 2015 - 16:33, said:

Am vazut si eu stirile privind inrolarile tinerilor intre 20-35 de ani in caz de razboi (eu am aproape 26)
Intrebare este, pot fi considerat apt pentru armata, in conditiile in care am 58kg, 1.80, miopie oarecum avansata (-3 spre -4 la ambii ochi) si conditie medicala cu precedent hidronefroza de gradul II la rinichiul drept?
Iar incep tinerii sa se sperie muhahaha, pai cine sa apere patria ? Posted Image
Acu serios, disfunctiile corectabile cu ochelari daca nu sunt serioase gen cataracte nu se considera clauza de inapt. Am vazut multi soldati cu ochelari.

 serox_3, on 10 februarie 2015 - 17:23, said:

In caz de razboi cei angajati in armata sa isi faca datoria. Doar de asta ii platim.
Inrolarea sa fie optionala pentru civili.
Sunt putini aia angajati ca nu ii platiti bine... Posted Image Cand aia nu mai sunt civilii trebuie sa se inroleze sa apere tara. In conditii de razboi toti aptii merg la lupta, in situatii grave cand scade populatia prea mult, si cei de 40-50 ani se vor duce, si cei de 16 ani vezi in ww2. 3 luni de instructie si gata de tren.

Incepem sa vedem acum efectele scoaterii armatei obligatorii, o multime de fatalai...

Edited by andreic, 10 February 2015 - 17:42.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
si cind din motive de boala de deces, cei angajati sa ne apere "se termina" ce facem? declaram remiza, strigam piua, ne dam batuti (caz in care aia platiti sa moara au murit - ca de obicei - de pomana), ce facem ?

#16
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
In cazul asta armata ar trebui obligatorie(cum era inainte) iar numarul celor angajati sa fie minim (cei care instruiesc).
De ce sa platim soldatii pe timp de pace?

Edited by serox_3, 10 February 2015 - 17:37.


#17
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Mie mi se pare stupid ca cineva să aibă pretenția să trimită la război pe cineva care n-a pus mâna în viața lui pe-o armă. Dacă am fi făcut armata 1 an și am fi avut un regim al armelor ca-n SUA m-aș fi dus cu plăcere, însă în condițiile astea, îmi pare rău, dar sunt nevoit să refuz.

Deci, mă interesează consecințele legale ale refuzului.

#18
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 andreic, on 10 februarie 2015 - 17:24, said:

Incepem sa vedem acuam efectele scoaterii armatei obligatorii, o multime de fatalai...
Neah, doar prostia e mai mare decat acum 8 ani cand s-a scos armata obligatorie.

Mai bine va faceti grji ce faceti cu banii daca castigati la loto.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate