Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...
 Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner
 Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa
 Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator
 

Noul DOOM

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
145 răspunsuri în acest subiect

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

 onaf, on Mar 11 2006, 17:27, said:

dupa noul doom, se zice "clasa intiia"...  :naughty:

http://www.weblog.ro...ight=DOOM#35323
Unii preferă vorbitul corect, nu după "doom" :cigar:

#38
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 Africanul, on Mar 1 2006, 14:58, said:

Stiam ca [,] "ca si" se foloseste pentru a ocoli o cacofonie

ca se foloseste pentru a ocoli o cacofonie e foarte adevarat. ca asta e o metoda corecta nu mai e adevarat.

 mufă, on Mar 11 2006, 18:37, said:

Unii preferă vorbitul corect, nu după "doom" :cigar:

eu am dat si un link. acolo e parerea mea despre noul doom. bati la porti deschise cu replica de mai sus.
lasind la o parte ca, din pacate, "vorbitul corect" este o conventie pe care o stabileste academia. mai precis fizicienii din ea.

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

 onaf, on Mar 11 2006, 18:40, said:

eu am dat si un link. acolo e parerea mea despre noul doom. bati la porti deschise cu replica de mai sus.
lasind la o parte ca, din pacate, "vorbitul corect" este o conventie pe care o stabileste academia. mai precis fizicienii din ea.
Bunul simț îmi spune că vorbitul, sau scrisul, corect este cel care nu zgîrie timpanul sau ochiul. :D

#40
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 mufă, on Mar 11 2006, 18:45, said:

Bunul simț îmi spune că vorbitul, sau scrisul, corect este cel care nu zgîrie timpanul sau ochiul. :D

ntz.
pentru ca, la cite timpane nezgiriate de forma "mi-ar place" exista... (continua tu rationamentul) :)

#41
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

 onaf, on Mar 11 2006, 19:07, said:

ntz.
pentru ca, la cite timpane nezgiriate de forma "mi-ar place" exista... (continua tu rationamentul) :)
Timpanul meu e zgîriat. La fel cum și ochiul e zgîriat cînd vede chestii de genul: "tz" :)

#42
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 mufă, on Mar 11 2006, 19:42, said:

Timpanul meu e zgîriat. La fel cum și ochiul e zgîriat cînd vede chestii de genul: "tz" :)

cu siguranta.
dar e singura situatie in care o folosesc. pentru ca daca as scrie nit ma-ndoiesc ca ai pricepe. nici macar eu, la recitire, nu pun mina-n foc ca as...

iar daca timpanul tau e zgiriat de "mi-ar place", spre deosebire de al atitor altora, printre care ma bucur intens ca nu ma numar, atunci ar fi trebuit sa formulezi asa:

"Bunul-simț (cu cratima, n.n.) îmi spune că vorbitul, sau scrisul, corect este cel care nu zgîrie timpanul sau ochiul meu."   :P

Editat de onaf, 11 martie 2006 - 20:36.


#43
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

 onaf, on Mar 11 2006, 20:32, said:

cu siguranta.
dar e singura situatie in care o folosesc. pentru ca daca as scrie nit ma-ndoiesc ca ai pricepe. nici macar eu, la recitire, nu pun mina-n foc ca as...
Poți folosi "nț" și sigur lumea te-ar înțelege. :D

#44
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 11.03.2006

 mufă, on Mar 11 2006, 21:08, said:

Poți folosi "nț" și sigur lumea te-ar înțelege. :D
așa e. am tot nimerit în ultima vreme pe forumuri în care nu "funcționau" diacriticele, și m-am învățat prost.
gata, s-a remediat.

#45
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Ok, ma lamureste si pe mine cineva cand se scrie nici un si nici o, despartit ? Care sunt exceptiile si cu exemple  va rog, ca sunt in nebuloasa.

#46
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004

 Iubita, on Mar 16 2006, 17:51, said:

Ok, ma lamureste si pe mine cineva cand se scrie nici un si nici o, despartit ? Care sunt exceptiile si cu exemple  va rog, ca sunt in nebuloasa.

Vechiul DOOM, acela bun și care trebuia să rămână, permitea doar nici o / nici un, dar acum că a venit DOOM 2 - The Sequel, agramații au câștig de cauză și se permite și alăturarea adverbului cu articolul nehotărât ( respectiv nicio / niciun ).

Deștepți oameni, parol... :death:

Editat de maxy, 16 martie 2006 - 18:00.


#47
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 04.03.2005
maxy, eu am pus niste intrebari acolo. Explica-mi si mie te rog mai babeste cu exemple, cand se foloseste asa si cand nu.

Editat de Iubita, 16 martie 2006 - 18:09.


#48
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Folosești când vrei tu, Iubita. De când cu noul DOOM, formele se folosesc în aceleași contexte.

Nu am băut nici un / niciun suc azi.

Îți recomand prima formă, multă lume e mai obișnuită cu ea.

#49
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Pai nu ai inteles, Academia Romana a hotarat ca forma nici un si nici o nu mai este corecta decat cu doua exceptii, cand sunt adverb plus articol, sau conjunctie plus numeral.
Eu asta nu pricep cand de scriu separat, pai pana ma gandesc io daca este adverb + articol, mai bine nu mai scriu.
Nu vezi la tv in toate filmele, ca noua traducere este cu niciun si nicio, impreunat ?

#50
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Scurt și cât mai inteligibil : amândouă formele sunt corecte!

#51
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Tu esti capcaun , nu intelegi ca nu sunt ambele forme corecte ? Ca nu mai sunt, de ce in filme le vezi scrise impreunat ? De ce elevilor li s-a atras atentia la scoala, ca numai anul acesta nu se vor depuncta lucrarile, asta va fi oarecum perioada de acomodare, dupa care in 2007 se vor depuncta daca vor scrie nici un sau nici o, despartit.

#52
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

 Iubita, on Mar 16 2006, 18:44, said:

Tu esti capcaun , nu intelegi ca nu sunt ambele forme corecte ? Ca nu mai sunt, de ce in filme le vezi scrise impreunat ? De ce elevilor li s-a atras atentia la scoala, ca numai anul acesta nu se vor depuncta lucrarile, asta va fi oarecum perioada de acomodare, dupa care in 2007 se vor depuncta daca vor scrie nici un sau nici o, despartit.
Tu n-ai decît să scrii după normele academiei, eu prefer să scriu corect românește :cigar:

#53
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Asta-i cu totul altceva, alta branza in alta traista. Eu intrebam cand scriu asa si cand nu, ca aici este nelamurirea. Daca asta e optiunea ta, ok, dar daca poti lamureste-ma.

#54
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 393
  • Înscris: 11.03.2006
conform noului doom, mînca-l-ar cîinii, iată niște exemple:

- nici una, nici două, îi trase o flegmă.
- individul ăsta nu e nici un tată bun, nici un soț putincios.
__
- n-am nicio vină  
(uh! mi-e rău...)

Pruteanu zice:
Cuvîntul nicio se scrie astfel tocmai spre a fi deosebit de cuvintele nici o, dar nu a spus nimeni că orice e negație pe lumea asta ar trebui scris într-un cuvînt, de unde ați mai scos-o și pe asta?! Nici măcar o sunt trei cuvinte și se scriu ca atare. La fel de lipsită de sens e întrebarea cu "nicidouă" (cînd afirm că nu am nici două, săvîrșesc o disjuncție: "nu am nici două, nici trei, nici altă variantă"; cînd afirm că nu am niciuna, nu există variante, pentru că nu poți spune "nu am nici nimic, nici altceva").
     Nu e nimic surprinzător în distincția dintre nicio și nici o. Altădată se scrie într-un cuvînt cînd înseamnă "odinioară" (întîmplări de altădată) și în două cuvinte cînd înseamnă "altă « oară », alt moment" (ești ocupat acum, am să vin altă dată).
     O analogie cu cuvintele nicicînd și niciodată e, poate, și mai clară.
     SEPARAT: -A venit măcar o dată, de două ori? -Nici o dată, nici de două ori, n-a venit deloc. • Are un obicei prost: nici cînd vine, nici cînd pleacă, nu salută.
     ÎMPREUNĂ: -Cînd a avut România împărați? -Niciodată. • -A plecat pe front, poate n-o să-l mai văd nicicînd.

___

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate