Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Despre miturile alimentare moderne(carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#523
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Problemele de sanatate ale populatiei din toata lumea au explodat cand s-a trecut pe dieta asta "moderna", actuala, plina de carbihidrati, zahar, fainoase , ulei de floarea soarelui, etc. Astea sunt daunatoare, si nu carnea sau grasimea animala.
Problema este insa ca sunt foarte usor si ieftin de produs aceste sub-alimente si gunoaie alimentare si e mult mai greu sa produci carne crescuta sanatos cu animale hranite pe pasune care nu a fost stropita cu chimicale...
Ideea de baza ramane una singura: daca vrei boli l;a varste cat mai scazute, daca vrei tot felul de afectiuni de natura fizica sau psihica, reteta e simpla: mananca multi carbohidrati, multe cereale, mult ulei de floarea soarelui, etc...Asorteaza si cu legume din plin ca sa iti incetinerasca digestia, sa fermenteze si sa iti umfle burta si sa iti produca gaze, crezand ca iei vitamine din ele cand de fapt iei chimicale toxice cu care au fost tratate, si bineinteles si fructe, pentru un supliment de zahar Posted Image

Cu alte cuvinte, tot ce este insirat in titlul acestu topic, nu sunt mituri, ci adevaruri:

1)Carbohidratii ingrasa- extrem de adevarat. Carbohidratii in exces sunt sursa aproape exclusiva a ingrasarii. Ce inseamna exces? O sa va mirati! Mai mult de 50 de grame zilnic! 50 de grame!
2) Fructoza ingrasa si e toxica- de acord! Fructoza fiind zahar, clar ingrasa. Cat de toxica este, nu stiu, dar am citit studii care au ajuns la concluzia ca peste 25 de grame de fructoza zilnic deja dauneaza si ficatului. Excesul de fructoza poate duce in timp la boala ficatului gras non-alcoolic.
3)  Glutenul e toxic- adevarat, e o proteina alergenica, inflamatorie putand duce la boli auto-imune.
4) Cerealele ingrasa si sunt nesanatoase- extrem de adevarat.

Edited by epetroiu, 17 July 2018 - 13:23.


#524
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
epetroiu, nu mai continua sa scrii tampenii.
Mai bine ai citi chiar paginile anterioare din cadrul acestei discutii despre mituri. Ce scrii tu pe-aci este infirmat de experimente stiintifice, chiar pe oameni. Posted Image
De exemplu, grasimea este cel mai putin satios macronutriment.

Pretinzi ca hrana optima a omului este carnea. Stiai ca daca mananci numai carne vei muri din cauza asta in maxim o luna? Stiai ca daca mananci numai vegetale vei trai mai mult decat daca ai manca si carne? Posted Image

Edited by EXIT, 17 July 2018 - 13:23.


#525
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Sincer eu am studiat si practicat cam toate dietele posibile si imposibile.
Si asta e concluzia la care am ajuns.
Dieta vegana este printre cele mai rele si cele mai inflamatorii diete posibile.
Rezultatele ei se vad pe termen lung, depinde de toleranta organismului.
Ea duce la malnutritie grava si chiar probleme mentale incat omul ajunge sa nu isi mai dea seama cat de rau ii face.
Veganii care incearca sa adopte o dieta vegana "whole food plant base" ajung piele si os...
Ceilalti incep sa se indoape cu tot felul de junk-food plin de zahar si carbohidrati si mentin ceva grasime pe ei, insa pierd masa musculara.
Scadenta va veni, mai devreme sau mai tarziu, poate sa fie dupa 1 an sau dupa 20 de ani. cu cat mai tarziu, cu atat mai ireversibil!
Bagati-va mintile in cap si nu mai credeti propaganda asta vegana, aproape criminala, care invaluie mintile naive si slabe...
Nici macar propaganda cu suferinta animalelor...da intr-adevar nu aproba nimeni ce se intampla prin fermele de crestere intensiva, dar asta e natura: nu exista viata fara moarte! Asta e realitatea, sa te condamni la malnutritie pentru ca nu o accepti inseamna ca deja ai luat-o razna...si natura e foarte eficienta cand e vorba sa "scape" de cei care nu ii inteleg sau ii incalca mecanismele...Nu degeaba multi vegani sufera de infertilitate, e binecunoscut ca multe femei vegane raman chiar fara ciclu menstrual, barbatii vegani aproape ca isi pierd total interesul pt sex, etc, asta ca sa mai condimentam putin Posted Image
Practuic veganii sunt gata sa se sacrifice pentru animale, specii inferioare lor...ori asta deja ridica semne de intrebare asupra normalitatii modului lor de gandire.
In natura nicio specie nu se sacrifica de bunavoie pentru altele...

Iar ca sa ilustram cum veganismul poate duce la probleme mentale, avem un exemplu aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OR9jIVKSJ4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmariti pana la capat si apoi ganditi-va daca sunteti dispusi sa va asumati riscul...

Edited by epetroiu, 17 July 2018 - 13:39.


#526
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Mi-a cazut mancare din mana si trolul a infulecat-o.

Edited by EXIT, 17 July 2018 - 14:03.


#527
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1rz-8H_i1wA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#528
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Una care râde ca proasta la o sindrofie a carniștilor unde se pupă unul pe altul în fund
vs.
Organizația Mondială a Sănătății

View Postepetroiu, on 17 iulie 2018 - 13:32, said:

Sincer eu am studiat si practicat cam toate dietele posibile si imposibile.
...
Dieta vegana [...] duce la [...] probleme mentale [...] avem un exemplu aici...
Mda, ai dreptate. :)

#529
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Că blamezi unii oameni care nu susțin ceea ce spune Organizația mondială a sănătății înțeleg. Dar să crezi ce spune acea organizație nu înțeleg. Uită-te doar la cum arată oamenii. Spune-mi dacă ți se pare în regulă. Acum nu mă refer la carbohidrații îngrășa sau nu, grăsimile sunt sau nu bune, carnea e sau nu bună, ci la felul în care sunt oamenii. Crezi că este bună direcția dată de cei care ne vor binele? Durata vieții a crescut (și datorită industriei farmaceutice), dar e în regulă? Calitatea vieții a scăzut, deci lucrurile merg înspre rău. E în regulă să trăiești, fiind bolnav și neputând să faci nimic? Stai în pat și alți oameni au grijă de tine. Nu ai niciun rost pe acest pământ. Măcar o pasăre cântă, și îi poți admira cântecul, dar ce admiri la un om muribund (și probabil ciufut)? De ce să trăiești în acest fel? Dar asta este soarta multora dintre cei care respectă sfaturile celor care ne conduc și ne spun ce să facem

#530
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Nu stiu pe ce te bazezi tu cand spui ca calitatea vietii a scazut si ca mergem inspre rau...

#531
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015

View PostR10, on 17 iulie 2018 - 11:52, said:

Încurci lucrurile. La ce înțeleg eu că te referi e un instinct de moment cauzat de o problemă emoțională, mâncatul suplimentând lucrul de care are nevoie de fapt psihicul acelui om, dar din cauza obișnuitei, s-a produs un reflex care constă în a mânca. Asta nu e intuiție. Dacă mănânci ca în situația expusă de mine, limba este judecătorul, dar dacă mănânci intuitiv judecatorul este organismul, care îți spune ce, când și cât trebuie să mănânci.

Deci dacă organismul îți spune să mănânci grăsime, atunci asta să mănânci. Dar vei ști de care, și cantitatea necesară pentru a fi în continuare în armonie

Ai intors-o si ai intortocheat-o ca nu am mai inteles pana la urma, sa mananc instinctiv sau nu? Sunt de ceva vreme  la regim hipocaloric si asa as mai manca o bucata de carnati si as arde o bere... nici de la o prajitura cu ciocolata fierbinte nu m-as feri daca as sti ca ma ajuta sa fiu mai sanatos si sa imi obtin corpul dorit mai rapid.

Edited by vinciun, 18 July 2018 - 12:22.


#532
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nici tu nu ai inteles cum e cu instinctul Posted Image

#533
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 24.10.2015

View PostR10, on 17 iulie 2018 - 16:15, said:

Că blamezi unii oameni care nu susțin ceea ce spune Organizația mondială a sănătății înțeleg. Dar să crezi ce spune acea organizație nu înțeleg. Uită-te doar la cum arată oamenii. Spune-mi dacă ți se pare în regulă. Acum nu mă refer la carbohidrații îngrășa sau nu, grăsimile sunt sau nu bune, carnea e sau nu bună, ci la felul în care sunt oamenii. Crezi că este bună direcția dată de cei care ne vor binele? Durata vieții a crescut (și datorită industriei farmaceutice), dar e în regulă? Calitatea vieții a scăzut, deci lucrurile merg înspre rău. E în regulă să trăiești, fiind bolnav și neputând să faci nimic? Stai în pat și alți oameni au grijă de tine. Nu ai niciun rost pe acest pământ. Măcar o pasăre cântă, și îi poți admira cântecul, dar ce admiri la un om muribund (și probabil ciufut)? De ce să trăiești în acest fel? Dar asta este soarta multora dintre cei care respectă sfaturile celor care ne conduc și ne spun ce să facem

Nu inteleg de ce dar intotdeauna oamenii au tendinta de a plange dupa trecut. Mereu o sa auzi ca ianinte era mult mai bine cand de fapt era mai rau.

Arunca o privire la oamenii salbatici care au mai ramas sa traiasca in armonie cu natura. Niste burtosi slabanogi fara dinti la 30 de ani. Acesta-i idealul tau? Lumea evoluiaza.



Ce-i aici de inteles? Am vazut o vecina ieri pe geam, goala in casa. Instinctul ma  impingea la fapte marete dar spre deosebire de un berbec care alearga dupa oaie am un pic de ratiune si pot gandi logic.

O multime de femei insarcinate mananca dupa  cum  le dicteaza instinctul si zic ca trebuie sa-si asculte corpul, el cere, el stie de ce are nevoie si devin cat un hipopotam apoi dupa ce nasc raman asa pe viata ca-i greu cu regimul, instinctul le indeamna sa pape bine si sa aiba grija de pretioasele kilograme acumulate.

"1)Carbohidratii ingrasa- extrem de adevarat. Carbohidratii in exces sunt sursa aproape exclusiva a ingrasarii. Ce inseamna exces? O sa va mirati! Mai mult de 50 de grame zilnic! 50 de grame!
2) Fructoza ingrasa si e toxica- de acord! Fructoza fiind zahar, clar ingrasa. Cat de toxica este, nu stiu, dar am citit studii care au ajuns la concluzia ca peste 25 de grame de fructoza zilnic deja dauneaza si ficatului. Excesul de fructoza poate duce in timp la boala ficatului gras non-alcoolic.
3)  Glutenul e toxic- adevarat, e o proteina alergenica, inflamatorie putand duce la boli auto-imune.
4) Cerealele ingrasa si sunt nesanatoase- extrem de adevarat."

Ce ai patit, Dmnle, de esti atat de extremist? Sa fi fost asa disparea specia unana demult. Mai mult de 50 de grame de carbohidrati pe zi te ingrasa? Vai de mine...
Peste 25 g de fructoza e toxica... adica 2 mere.

Am observat extrem de multi de "poate" in postarea ta.

Edited by vinciun, 18 July 2018 - 12:53.


#534
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
https://eurekalert.o...m-wml071718.php

While men lose more weight on low-carb diets, women show improved artery flexibility

#535
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

View Postoverseas, on 19 iulie 2018 - 17:54, said:

https://eurekalert.o...m-wml071718.php

While men lose more weight on low-carb diets, women show improved artery flexibility

Slabesti pe orice gen de alimentatie, atat timp cat ai deficit caloric. Si in multe cazuri, datul jos de kg aduce o data si o imbunatatire a analizelor medicale.

http://edition.cnn.c...ssor/index.html

Quote

Being overweight is the central problem that leads to complications like high blood pressure, diabetes and high cholesterol, she said.
How well are you managing your diabetes? "When you lose weight, regardless of how you're doing it -- even if it's with packaged foods, generally you will see these markers improve when weight loss has improved," she said.


#536
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
hahaha...Two-thirds of his total intake came from junk food. Haub's "bad" cholesterol, or LDL, dropped 20 percent and his "good" cholesterol, or HDL, increased by 20 percent. He reduced the level of triglycerides, which are a form of fat, by 39 percent. O fi de la prajituri domne Posted Image

#537
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostEXIT, on 17 iulie 2018 - 16:23, said:

Nu stiu pe ce te bazezi tu cand spui ca calitatea vietii a scazut si ca mergem inspre rau...

Uita-te doar la varstele la care apar boli acum, in comparatie cu varstele la care apareau aceleasi boli legate de alimentatie (de exemplu la ficat, colon, etc) acu 50 de ani de exemplu. Din pacate cel mai important lucru e mai toxic (aerul), si urmatorul cel mai important lucru  (apa) nu mai e la fel de pura. Evident ca acestea sunt principalele 2 cauze, dar si alimentatia are rolul ei.

View Postvinciun, on 18 iulie 2018 - 12:52, said:

Nu inteleg de ce dar intotdeauna oamenii au tendinta de a plange dupa trecut. Mereu o sa auzi ca ianinte era mult mai bine cand de fapt era mai rau.

Arunca o privire la oamenii salbatici care au mai ramas sa traiasca in armonie cu natura. Niste burtosi slabanogi fara dinti la 30 de ani. Acesta-i idealul tau? Lumea evoluiaza.

Eu nu plang dupa trecut. Dar cum creierul este un lucru capabil de ratiune, exista si posibilitatea compararii lucrurilor. Nu vroiam sa compar cu oamenii din pestera din neolitic cum incerci dumneata sa faci sa para. Daca interpretezi ce am spus eu la un mod extrem (si stupid), atunci este foarte usor sa contrazici ceea ce spun, si pe langa asta sa ai si dreptate. Asta ai facut tu, si prefer sa las discutia aici. Din moment ca nu esti interesat sa fii obiectiv, sau sa intrebi daca ceva nu e clar, nu doresc sa continuam pe supozitii de-ale tale legate de ce spun ceilalti (printre care si eu).

#538
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostR10, on 23 iulie 2018 - 16:40, said:

Uita-te doar la varstele la care apar boli acum, in comparatie cu varstele la care apareau aceleasi boli legate de alimentatie (de exemplu la ficat, colon, etc) acu 50 de ani de exemplu...
Unde sa ma uit? Arata-mi sursa de date pe care ai vazut-o tu.
Un fapt pe care unii il trec cu vederea este ca mai multi oameni au acces la servicii medicale, medicina a avansat si mai multe boli pot fi depistate mai repede.

#539
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Asta imi aduce aminte de un doctor de la Fundeni.
I se lua interviu:
- cum se face ca in ultimii anii cazurile de hepatita au explodat? Inainte nu erau atatea cazuri de hepatita. Ce s-a intamplat?
- Pai... au inceput sa vina la medic si sa primeasca diagnostice...

Edited by predatus, 31 July 2018 - 17:27.


#540
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu toti carbohidratii sunt creati egali. Nu toate zaharurile sunt create egale.

Ca regula generala, tot ce e procesat/nenatural/vine ambalat e nesanatos sau potential nesanatos. Exista carbo/zaharuri si in banane si in snickers. Daca ai impresia ca sunt egale, inseamna ca esti foarte prost (sau foarte ignorant, desi ai acces la internet, deci tot prost).

Exista proteine intr-un baton proteic, intr-un ou si intr-un piept de curcan la gratar. Daca ai impresia ca sunt acelasi lucru, esti foarte prost.

Si asa mai departe.

Pam pam.

Edited by burkina, 14 August 2018 - 01:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate