Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Despre miturile alimentare moderne(carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#487
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 22 mai 2017 - 05:06, said:

Nu poți. Doar moderatorul ariei poate.
pai tu esti moderator de ce nu poti?

#488
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 20.04.2011
Am uitat sa va zic ca luam cate o cupa de proteine din zer cand.nu-mi atingeam necesarul.de proteine.
Sa fie de la suplimente?

#489
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View PostRay25tm, on 23 mai 2017 - 22:29, said:

pai tu esti moderator de ce nu poti?
Pentru ca nu sunt moderator pe aria asta, ci pe alta. Aici sunt simplu utilizator, ca tine.

View PostEXIT, on 23 mai 2017 - 21:45, said:

Pare, intr-adevar :). Uite-te la ce mananca omul, iar daca steatoza are cauza nutritionala, care ar putea fi cauzele? Cele 50g de lipide? Ca proteinele sunt complet excluse.

#490
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 24 mai 2017 - 13:07, said:

Pentru ca nu sunt moderator pe aria asta, ci pe alta. Aici sunt simplu utilizator, ca tine.


Pare, intr-adevar Posted Image. Uite-te la ce mananca omul, iar daca steatoza are cauza nutritionala, care ar putea fi cauzele? Cele 50g de lipide? Ca proteinele sunt complet excluse.


Eu de cand sunt atent la caloriile a cea ce manc slabesc pe zi ce trece ,si cred ca asta e solutia atentie mare la calorii  ,  manc si carne  dar foarte putin ca ingrasa ,anul trecut credeam ca proteinele nu ingrasa   ,dar ingrasa totul ingrasa daca manci mai mult decat are nevoie metabolismul tau  ,faza e ca cu dulciurile da mereu foame  si dependenta

#491
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Orice aliment, consumat in exces, ingrasa. Unele mai mult, altele mai putin. Dar toate ingrasa.

#492
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrichelieu, on 10 iunie 2017 - 20:07, said:

Orice aliment, consumat in exces, ingrasa. Unele mai mult, altele mai putin. Dar toate ingrasa.

Nu inteleg ceva
Studiile au aratat ca atunci cand sunt urmate diete bogate in calorii, majoritatea greutatii acumulate (65%) este grasime, 15% este lichid intracelular, si ce ramane sunt muschi. Se pare ca 25% din cresterea musculara vine din sinteza proteinelor, restul vine din proliferarea celulelor satelit aflate pe tesutul muscular.

desi sinteza proteinelor vine din alimentatie sau nu?

Adaugarea de tesut adipos datorita cantitatilor mari de mancare ingerate, duce la catabolism, si la unele dereglari hormonale care promoveaza catabolismul.

De ce daca manci mult organismul va metaboliza masa musculara nu are sens eu stiam ca asta se intampla cand nu manci  ,care e adevarul?

#493
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrobert8197, on 23 mai 2017 - 16:27, said:

Eu am facut ecografie abdominala si am ficatul marit, mai exact steatoza hepatica grad 1.
Adica ficat gras.
Cum mai fac eu acum ca sa-mi cresc masa musculara?
Eu pana sa aflu mergeam pe o dieta cu 110 proteine pe zi ,50gr grasimi si restul carbo.
Nu stiu de ce am ficatul gras, eu mancam putine grasimi, am 66 kg. 177 cm. 20 ani
De la proteine am facut ficatul mare?
(Fac antrenamente la sala)

Cand ai facut analize anterior acestora si ce rezultate ai avut ?
Cu alte cuvinte, de cand ai ficatul marit ?

#494
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View PostRay25tm, on 22 iunie 2017 - 16:16, said:



Nu inteleg ceva
Studiile au aratat ca atunci cand sunt urmate diete bogate in calorii, majoritatea greutatii acumulate (65%) este grasime, 15% este lichid intracelular, si ce ramane sunt muschi. Se pare ca 25% din cresterea musculara vine din sinteza proteinelor, restul vine din proliferarea celulelor satelit aflate pe tesutul muscular.

desi sinteza proteinelor vine din alimentatie sau nu?

Adaugarea de tesut adipos datorita cantitatilor mari de mancare ingerate, duce la catabolism, si la unele dereglari hormonale care promoveaza catabolismul.

De ce daca manci mult organismul va metaboliza masa musculara nu are sens eu stiam ca asta se intampla cand nu manci  ,care e adevarul?
E prima data când aud despre asta....nu știu care e adevarul

#495
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Chiar ca sunt nimic altceva decat mituri. Ideea principala este sa nu faci exces la nimic. Ca orice in exces dauneaza, chiar si inofensiva si indispensabila apa.

#496
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ce inseamna exces?
In UK, ministerul sanatatii zice sa nu se depaseasca 70g pe zi de carne rosie sau procesata.

#497
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostEXIT, on 25 decembrie 2017 - 15:11, said:

Ce inseamna exces?
In UK, ministerul sanatatii zice sa nu se depaseasca 70g pe zi de carne rosie sau procesata.

Ai si sursa oficiala?
La carnea procesata din salamuri, mezeluri, preparate, etc , sunt de acord, nu ar trebui mancate decat ocazional, insa la carnea rosie mi se pare cam exagerare cu 70 de grame, da-o incolo de treaba. Exces inseamna mult mai mult de 70 de grame. Notiunea de exces tine si de bun simt, nu suntem la ora de matematica sa fixam exact un prag.
Stiu ca sunt studii si studii si...iar studii, unele arata ca ceva e rau, altele arata ca e bun. Daca te concentrezi doar pe ce vrei in functie de ce vrei sa dovedesti, poti demonstra orice, ca pana si apa te imbolnaveste. De fapt pana si aerul e poluat, asa ca ce mai vorbim, mai ales in marile orase. Nici asa sa stai sa calculezi cate grame mananci din orice, ce viata e asta, mai mult te streseaza si stresul nu e sanatos. Sau sa numeri calorii sau nutrienti.
De aia raman la aceeasi parere, cel mai bine e sa mancam de toate, in moderatie. Cand iti e foame, mananci pana cand nu-ti mai e foame. Cand iti e sete, bei apa. Nu te iei dupa tot felul de recomandari ca trebuie sa bei nu stiu cati litri zilnic, indifierent daca organismul tau iti indica faptul ca are nevoie sau nu.
Ce consider eu posibil daunator nu e nimic din cele enumerate in titlul acestui topic. Eu as limita cat de mult urmatoarele: carnea procesata din mezeluri, intr-adevar, uleiurile vegetale, si produsele de patiserie oarecum. Asta nu inseamna ca trebuie sa fii speriat de moarte daca mananci 3 felii de salam o data la o saptamana. Nu se intampla nimic. Aia e exagerare, obsesie, extremele nu sunt bune. Poti sa-ti mai satisfaci si mici pofte din cand in cand.

Edited by epetroiu, 25 December 2017 - 17:19.


#498
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Poti fi vegan sau omnivor cu acelasi succes. Poti sa iei in greutate si sa scazi in ambele situatii. Cui ii e mila dzme animale poate sa o duca foarte bine si cu seminte, cereale, legume, leguminoase etc. Sunt povesti ca nu ai destule proteine vegetale sau grasimi. Pentru mine, oricum, leguma preferata e carnea.

Doar preferinta culinara si comoditate, nimic mai mult.

#499
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostEXIT, on 25 decembrie 2017 - 15:11, said:

Ce inseamna exces?
In UK, ministerul sanatatii zice sa nu se depaseasca 70g pe zi de carne rosie sau procesata.
Valabil la orice varsta?
Valabil pentru ambele sexe?
Conteaza masa corporala sau e aceeasi portie indiferent de greutate?
Conteaza rasa umana sau toti suntem expusi la fel?

#500
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEXIT, on 25 decembrie 2017 - 15:11, said:

Ce inseamna exces?
In UK, ministerul sanatatii zice sa nu se depaseasca 70g pe zi de carne rosie sau procesata.
Pai dacă mâncam “ca odată”, adică lunea, miercurea și vinerea post, (vinerea de preferința negru), in rest o masa cu carne pe zi...media cam acolo îți iese :)

#501
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Meat in your diet - Departamentul de Sanatate UK

Processed meat and cancer – what you need to know
Attached File  151026-How-much-meat-spag.png   91.12K   16 downloads

Edited by EXIT, 26 December 2017 - 11:54.


#502
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Studiul ăla pare antic, de când încă oamenii de știința susțineau că grăsimile saturate sunt nocive și e rău că ridică nivelul de colesterol

Edited by R10, 26 December 2017 - 12:13.


#503
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu e un studiu antic. Sunt recomandarile actuale.
Grasimea saturata este in continuare de evitat. Pentru ca chiar creste colesterolul LDL.

#504
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostR10, on 26 decembrie 2017 - 12:13, said:

Studiul ăla pare antic, de când încă oamenii de știința susțineau că grăsimile saturate sunt nocive și e rău că ridică nivelul de colesterol

Exact! Afirmatia ca grasimile saturate ar fi rele si provoaca boli de inima este depasita , ea tine de anii '50. Intre timp ea a fost de mult infirmata.
Ea s-a bazat pe un studiu facut in 22 de tari, dar cercetatorul (Ancel Keys) a ales doar datele din 6 tari, care se potriveau teoriei lui, si a ignorat datele din celelalte 16 tari, unde ipoteza lui nu se confirma.
Desigur ca in exces nici grasimile saturate nu sunt bune si nimic nu e benefic, in moderatie ele nu sunt rele, ba dimpotriva, grasimea saturata este necesara in corp, si chiar colesterolul, mai ales cel bun. Sinteza hormonilor se face pe baza de colesterol, deci grasime saturata. Ca fapt divers creierul e aproape integral grasime. Alte studii au aratat ca lipsa totala a grasimii saturate din dieta duce si la scaderea colesterolului bun, care poate avea efecte nocive asupra sanatatii si duce chiar la depresie, agresivitate, etc. Si mai sunt: teaca de mielina care infasoara nervii e facuta tot din grasime saturata si colesterol. De asemenea fgrasimea saturata joaca un rol important in functionarea sistemului imunitar.
Nu mai putem veni in 2017 cu informatii de nivelul anilor '50. Din pacate multe persoane unele chiar avizate (doctori, etc) nu sunt la curent cu ultimele date si inca se bazeaza pe informatiile antice de acum zeci de ani.
Studiu cu 350.000 de participanti (publicat 2010) care nu a gasit nicio asociatie intre consumul de grasimi saturate si bolile de inima:
https://www.ncbi.nlm...pt=AbstractPlus
Studiu pe 58.000 de japonezi urmariti timp de 14 ani (publicat 2010) care nu a gasit nicio asociatie intre consumul de grasimi saturate si atacul de cord, ba dimpotriva a gasit o corelatie inversa intre consumul de grasimi saturate si atacul cerebral:
https://www.ncbi.nlm...pt=AbstractPlus

Un alt mit extrem de vehiculat este cel cu grasimile Omega 6, care sunt si ele demonizate ca ar sustine inflamatia, etc. Si asta este doar un mit, dupa cum spune chiar universitatea Harvard:
https://www.health.h...hy-omega-6-fats

Nu doar ca nu e adevarat ca ar provoca inflamatii, ba dimpotriva:
-scad colesterolul rau si il cresc pe cel bun
-stabilizeaza glicemia si imbunatatesc rezistenta la insulina
-aduc beneficii cardiovasculare
Nu trebuie evitate omega 6 ci incercat sa fie crescut aportul de omega3.
Deci se pare ca pana la urma nici uleiul de floarea soarelui nu e atat de rau precum se spune si precum credeam si eu...

Cred ca singurele grasimi nocive sunt margarina si uleiurile hidrogenate (incalzite la 500 de grade sau ceva de genul), adica grasimile TRANS, de alea cred ca trebuie fugit.
Este alta discutie, dar nu trebuie uitat ca pana la urma uneori, cand credem puternic un lucru, subconstientul nostru va tinde sa-l confirme. Adica daca eu imi bag in cap, ma sugestionez  ca , sa zic, uleiul de floarea soarelui imi face rau si apoi mananc, creierul meu s-ar putea sa ma faca chiar sa ma simt rau, pe cand altcineva care nu are acele idei bagate in minte nu va avea nimic.

Edited by epetroiu, 26 December 2017 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate