Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

RoVigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#73
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
cei de la ARR au voie sa verifice rovigneta fie ca sunt in echipe mixte cu politia  fie ca sunt singuri.

#74
RADUMAZARE

RADUMAZARE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2009
Salut tuturor
Io sunt un pic cam nou in tot ceea ce inseamna auto in general si cu toate acestea incerc sa ma pun la punct  :clapping:
Intrebare: astazi mi-am cumparat un autoturism din Bucuresti si va trabui sa imi inscriu masina pe Brasov , de acolo fiind , tot astazi mi-am cumparat si rovinieta pe un an insa abia dupa ce am cumparat-o mi-a dat seama ca im voi schimba numarul de inmatriculare la masina si nu va mai fi cel inscris in bon si pe rovignieta .Si acum vine intrebarea :
                                          " Pot sa folosesc aceasta rovinieta pentru aceeasi masina dar alt numar sau am aruncat banii pe fereastra ?"
Multumesc

#75
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Din cate stiu, da. Vezi daca ai numarul de identificare al masinii pe bonul fiscal al rovignetei. Daca ai acest numar, nu ar trebui sa fie nici o problema, pt ca acesta nu se schimba.

#76
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostSima2k, on 29th June 2009, 05:24, said:

cei de la ARR au voie sa verifice rovigneta fie ca sunt in echipe mixte cu politia  fie ca sunt singuri.
Tu probabil știi cel mai bine, mai mereu i-am văzut pe pândarii de la ARR pe drumul de la București spre Giurgiu. -_-

#77
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View PostRADUMAZARE, on 1st July 2009, 22:08, said:

Salut tuturor
Io sunt un pic cam nou in tot ceea ce inseamna auto in general si cu toate acestea incerc sa ma pun la punct  :clapping:
Intrebare: astazi mi-am cumparat un autoturism din Bucuresti si va trabui sa imi inscriu masina pe Brasov , de acolo fiind , tot astazi mi-am cumparat si rovinieta pe un an insa abia dupa ce am cumparat-o mi-a dat seama ca im voi schimba numarul de inmatriculare la masina si nu va mai fi cel inscris in bon si pe rovignieta .Si acum vine intrebarea :
                                          " Pot sa folosesc aceasta rovinieta pentru aceeasi masina dar alt numar sau am aruncat banii pe fereastra ?"
Multumesc


poti, am cumparat anul asta o masina, avea vigneta inca 3 luni si e valabila (se da pt autoturismul in cauza, nu conteaza ca se schimba proprietarul)

#78
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Poate sa te opreasca si politia singura fara cei de la drumuri sa te intrebe de porcaria asta de plastic.

#79
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View Postinside_spy, on 6th July 2009, 20:56, said:

Tu probabil știi cel mai bine, mai mereu i-am văzut pe pândarii de la ARR pe drumul de la București spre Giurgiu. -_-


Stiu, aproape mereu sunt acolo insa nu-ti face griji , ei cu TIR-urile au treaba. acolo e grosu :D

#80
liviudanpopa

liviudanpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.01.2008
salut
pentru o masina noua, neimnatriculata inca, nu am primit cartea am obligativitatea achizitionarii rovignetei?
am vazut ca, conform legislatiei este obligatoriu pentru auto inmatriculate

#81
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,054
  • Înscris: 24.02.2006
ai nevoie de rovigneta doar daca circuli. deci pentru o masina neinmatricula nu ai nevoie de rovigneta :)

daca prin "neimnatriculata" te referi la numere rosii, atunci eu stiu ca nu ai nevoie de rovigneta(asa era acum ~1 an).

#82
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca nu ai rovigneta lipita de parbriz ci o pastrezi in talon e vreo problema?
ca nu mai imi vine sa lipesc rahaturi din astea pe geam
aceeasi intrabare e valabila si pentru asigurarea obligatorie...
pana acum nu am fost oprit niciodata la control, pe cea veche o am pe geam dar pe asta noua nu mai vreau sa o lipesc. si nici asigurarea nu mai vreau sa o lipesc.

deci, la control e vreo problema daca nu sunt lipite aceste abtibilduri?

Edited by onlyone, 03 August 2009 - 20:02.


#83
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postonlyone, on 3rd August 2009, 20:53, said:

daca nu ai rovigneta lipita de parbriz ci o pastrezi in talon e vreo problema?
ca nu mai imi vine sa lipesc rahaturi din astea pe geam
aceeasi intrabare e valabila si pentru asigurarea obligatorie...
pana acum nu am fost oprit niciodata la control, pe cea veche o am pe geam dar pe asta noua nu mai vreau sa o lipesc. si nici asigurarea nu mai vreau sa o lipesc.

deci, la control e vreo problema daca nu sunt lipite aceste abtibilduri?
pe hatie rovigneta nu e valida daca nu e lipita pe parbriz.
dar nimeni nu o lipeste din motive lesne de inteles.nu am auzit pe nimeni care si-ar fi luat amenda ca nu ar fi lipit rovigneta pe parbriz.
daca dai de vreun politai in cel mai rau caz cred ca te obliga atunci sa o lipesti

Edited by aalinn, 03 August 2009 - 21:34.


#84
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006
Cat este rovigneta pt. 30 zile, autoturism euro 2 (desi nu stiu daca mai conteaza).
Multumesc!

#85
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
cautati aici:

Ordonanta nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale - actualizata la 1.01.2008

http://www.taxeimpoz...pageID_0/1.html

si aici:

Legea nr. 61/2009 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 157/2007 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania

http://www.dreptonli...nia_61_2009.php

sper ca le vor citit cei care au n nelamuriri, ca sa nu mai puna n intrebari.

#86
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Rovinieta electronica!

La vremuri de criza, cautam solutii de criza. Pentru ca incasarile din taxa de drum au scazut drastic, Ministerul Transporturilor ne pregateste rovinieta electronica.
  Soferii o vor putea cumpara din benzinarii, dar si de pe internet sau prin SMS. Astfel, romanii vireaza suma automat si nu mai au nevoie de cuponul care se lipeste pe parbriz.
Din doi soferi opriti, prin sondaj, unul are rovinieta, altul nu. Cu toate acestea, soselele nationale si autostrazile sunt aglomerate, desi bugetul companiei de drumuri e tot mai mic.
Asa ca sefii de la Transporturi spun ca au gasit solutia. Toate rovinietele vandute vor fi inregistrate intr-o baza de date pe internet, iar cuponul lipit in geam dispare, tot pentru economie. Soferul va pastra cel mult chitanta, dovada ca a facut plata.
In plus, atunci cand toate rovinietele vor fi inregistrate in baza de date, politistii vor cunoaste care masina are rovinieta valabila, tastand numarul de circulatie al vehiculului.
Noul sistem este inca in lucru. E bine sa stiti insa ca din ziua in care intra in vigoare, soferii fara rovinieta care trec pe DN1 vor fi demascati inclusiv de camerele de supraveghere.
Acest sistem va fi mult mai usor de controlat. Vom face o economie de pana la opt milioane de euro pentru ca nu se mai cumpara acele cupoane care se lipesc in geam.Eusebiu Pistru, secretar de stat Ministerul Transporturilor si Infrastructurii

http://www.roviniete...stiri.php?id=95

Edited by cosmin_miu, 25 August 2009 - 10:57.


#87
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcosmin_miu, on 25th August 2009, 11:57, said:

si ai idee de cand devine valabila chestia asta?

#88
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Asta e, Ocolesc dn1!

#89
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

Quote

Ministerul Transporturilor ne pregateste rovinieta electronica.

Aaaa...daca ministerul transporturilor pregateste inseamna ca se va face cat de curand. In maxim 4 ani. Cu un asa mascarici ministru (berceanu) ne asteptam numai la progres.  :w00t: Eu mi-am luat pe 30 de zile pt periada concediilor. In rest consider ca sunt taxat indeajuns prin impozite, taxa pod, taxa de la carburant etc...

#90
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
eu nu am bon fiscal sau alte hartii dovada cum ca s-a platit rovigneta. cel de la care am cumparat masina nu mi le-a dat. de asta am cautat prin lege sa vedem ce zice. asa ca umblu cu hartiile listate in masina. scrie clar ca sunt 2 tipuri de rovignete. eu am al doilea tip cel matca-cupon (pe care cred ca il avem cam toti) , pt care prezentarea cuponului pe care e trecut numarul de inmatriculare al masinii e suficienta. deci rovigneta mea lipita pe parbriz in asociere cu cuponul e perfect valabila si fara alte hartii hartiute.  modificarea adusa de legea 61/2009 se refera strict la o rovigneta si cupon deteriorate, care sunt valabile daca prezinti bonul ce atesta achizitia ei. nu au decat sa ma pupe undeva domnii ce ma opresc la control. eu asa interpretez legea asta. scrie negru pe alb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate