Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

RoVigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#91
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,761
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am citit in urma si o sa intreb direct:rovigneta este valabila din data de 15.10.2009 si vreau sa stiu daca este corect capsat anul:09...
Mai am capsat 15 la zi,X la luna;ce reprezinta gaurile respective:data pina la care e vlabil sau de la care e valabila vigneta?
La fel pentru RCA,am pina in 03.04.2010 si deja am gaura la 03 la zi,IV la luna si 2009 la an,pe RCA se vede acum 2010.
E gresit?

#92
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Se poate lua rovinieta pe 7 zile ?

#93
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Hamutovski, on 17th October 2009, 12:29, said:

Se poate lua rovinieta pe 7 zile ?


bineinteles...

#94
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,761
  • Înscris: 21.08.2008
Am citit tot topicul,am cautat si pe net si nu am gasit informatii despre cum se capseaza rovigneta;am dat la Petrom de un angajat care nu stia nici el ce an sa capsesze,ba 09 ba 10,in final a capsat 09.Sa inteleg ca data inscrisa pe rovigneta este data DE LA care este valabila timp de 12 luni (in cazul meu)?
La fel la RCA,la an nu stiu pe care sa-l indepartez,pe 2009 sau 2010?

#95
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Sef, relax. In chitante scrie pana cand e valabila si gata. Eu nu obisnuiesc la lipesc toate prostiile alea pe geam.

#96
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,761
  • Înscris: 21.08.2008
M-am edificat.S-a dovedit ca angajatul de la benzinarie era un idiot,acum trebuie sa ma chinui sa perforez vigneta aplicata deja pe parbriz.

#97
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 danghetau, on 18th October 2009, 12:49, said:

M-am edificat.S-a dovedit ca angajatul de la benzinarie era un idiot,acum trebuie sa ma chinui sa perforez vigneta aplicata deja pe parbriz.
nimeni nu te va intreba da carton , toti vor chitanta.

#98
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
promit solemn sa nu i`mi cumpar rovigneta niciodata ... refuz sa platesc pt. ceva ce nu exista si anume drumuri.

#99
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Am inteles bine ca rovinieta iti trebuie doar daca circuli pe drumuri nationale ?
Daca circuli numai pe judetene si autostrazi ai nevoie de rovinieta ?

Edited by Frankie, 26 October 2009 - 17:11.


#100
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Autostrazile sunt portiuni ale drumurilor nationale. Rovinieta e necesara pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor.

Mai multe despre rovinieta putetri citi aici.

#101
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Am luat 60 lei amenda pt. lampile-far arse si pt. crapatura pe parbriz.

L-am intrebat pe police-man cum fac cu rovineta de pe parbriz daca nu pot repara parbrizul deoarece i-am aratat ca nici rovinetele vechi nu le-am putut dezlipi de pe parbriz decat maruntite rau si foarte greu, ... politistu a ridicat din umeri si a plecat. Mi-a dat o amenda de-an pixu' si nu mi-a spus ce fac cu rovineta daca schimb parbrizul.

Va rog sa-mi oferiti solutii care ati patit la fel.

#102
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,341
  • Înscris: 14.06.2006

 Cyber-sapiens, on 22nd February 2010, 19:53, said:

Am luat 60 lei amenda pt. lampile-far arse si pt. crapatura pe parbriz.
Pai ti-a scris pe PV ca esti amendat pentru rovinieta sau pentru faruri?

Tii chitanta si marca ailalta la tine si cand te opreste cate unul ptr vinieta le arati actele .

#103
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 December, on 22nd February 2010, 19:58, said:

Pai ti-a scris pe PV ca esti amendat pentru rovinieta sau pentru faruri?

Tii chitanta si marca ailalta la tine si cand te opreste cate unul ptr vinieta le arati actele .

Rovineta aveam ca mi-am luat de 2 sapt si lipita pe parbriz, in PV scrie de crapatura parbriz si lampi arse.

Cand l-am intrebat pe politist ce fac cu parbrizul daca nu-l pot lipi ca nu se poate dezlipi rovineta de pe el, nu mi-a dat nici o solutie.

recent am fost la un atelier si mi-a spus ca nu poate lipi crapatura, asa ca merg cu parbrizul asa. As schimba parbrizul cu unul de la second, ceva ieftin, da cu rovineta cum fac ?!

Ma gandesc sa fac o poza la rovineta lipita si sa o trag la imprimanta, da oricum legea e ambigua.

Mesteru de la atelieru de parbrize mi-a spus ca trebuia sa spun tocmai mi-a crapat parbrizul in trafic, iar mai apoi pot spune ca am facut comanda in Spania pt. parbriz Seat. :naughty:

#104
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

 Cyber-sapiens, on 22nd February 2010, 20:53, said:

Am luat 60 lei amenda pt. lampile-far arse si pt. crapatura pe parbriz.

L-am intrebat pe police-man cum fac cu rovineta de pe parbriz daca nu pot repara parbrizul deoarece i-am aratat ca nici rovinetele vechi nu le-am putut dezlipi de pe parbriz decat maruntite rau si foarte greu, ... politistu a ridicat din umeri si a plecat. Mi-a dat o amenda de-an pixu' si nu mi-a spus ce fac cu rovineta daca schimb parbrizul.

Va rog sa-mi oferiti solutii care ati patit la fel.

:lol:  Dupa ce schimbi parbrizul pastreaza ciobul cu rovigneta ca sa-l poti arata la un control...  :roflmaofast:

Edited by Alex167, 30 March 2010 - 15:17.


#105
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
Buna!
Am cumparat o masina noua si am autorizatie provizorie de circulatie si numere rosii ( pentru o luna). Imi trebuie rovigneta? Dealer-ul a spus ca este inclusa in numerele rosii, dar nu am nici un act ca sa dovedeasca acest lucru.

Va multumesc anticipat!

#106
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Eu locuiesc in Bucuresti, lucrez undeva pe centura Bucurestiului si merg zilnic cu masina o bucata pe acest drum. Pentru a circula pe centura Bucurestiului este nevoie sa cumpar rovigneta?

#107
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 minx, on 31st March 2010, 21:58, said:

Buna!
Am cumparat o masina noua si am autorizatie provizorie de circulatie si numere rosii ( pentru o luna). Imi trebuie rovigneta? Dealer-ul a spus ca este inclusa in numerele rosii, dar nu am nici un act ca sa dovedeasca acest lucru.

Va multumesc anticipat!
Cat timp ai numerele rosii, nu iti trebuie. Nu stiu unde scrie (probabil in legistalia de mai jos), dar am primit informatia asta de la dealer, de la aia care vand vignete si de la un politist de circulatie.

 yetiro, on 28th April 2010, 00:26, said:

Eu locuiesc in Bucuresti, lucrez undeva pe centura Bucurestiului si merg zilnic cu masina o bucata pe acest drum. Pentru a circula pe centura Bucurestiului este nevoie sa cumpar rovigneta?
Este drum national? Da
Trece printr-o resedinta de judet sau printr-un simplu municipiu? Nu.
Deci iti trebuie rovigneta!

-------------------

Toata legislatia cu privire la rovignete e urmatoarea, pentru cine are rabdare s-o parcurga:
- Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania
- Legea 424/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002
- Ordonanta Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata la 28.07.2004
- Legea 415/2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata la 01.11.2004
- Legea 101/2007 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania
- Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 1230/2005 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania , cu modificarile si completarile ulterioare

#108
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,896
  • Înscris: 06.10.2003
De unde se poate cumpara rovigneta? Cica-mi expira azi-maine ... :deadtongue:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate