Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cand te muti...

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#73
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Cu 1 persoana si eu. Si nu le-am scris chiar la misto.

Sa-ti spun ca mi s-a povestit de un tip care a venit acasa si si-a gasit sotia futandu-se cu cainele?

Ca sa nu ating subiecte sensibile precum pedofilia parinti-copii. Sau... killer parents (astea sunt si mai mind-fucking, sunt cateva cazuri iesite din fundu' iadului).

#74
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

View PostBroke, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

Cu 1 persoan[. Si am descoperit lucruri nasole. Au fost suficiente. Am respins din start ideea unei casatorii. Si bine am facut. Dar am locuit si singura o buna bucata de vreme. Si a fost ataaaaaat de bine!

Dupa cat timp te-ai mutat cu acel om? Poate cumva ai facut prea repede pasul asta? Crezi ca puteai afla lucrurile alea si nelocuind impreuna?

View PostDeria_Leena26, on 11 octombrie 2014 - 23:06, said:

Cu 1 persoana si eu. Si nu le-am scris chiar la misto.

Nu stiu dar sigur e o problema daca afli asa tarziu asemenea lucruri despre omul de langa tine. Sunt cazuri extreme. Asa sunt foarte multi oameni care s-au mutat si nu au descoperit nimic rau si au avut o relatie linistita si fericita.

#75
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Eu nu inteleg de ce NU te-ai muta, de ce te-ai casatori inainte sa te muti.

#76
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
YourDreamComeTrue, stii cum e cu statul asta cu parintii la varste din astea gen 30, 30+?
Iti cam retraiesti copilaria iar si iar si iar. O fi bine? O fi rau?
Ai zis ca te intelegi foarte bine cu ai tai si imi pot imagina cu usurinta cum arata viata ta din momentul in care intri pe usa, chiar daca, spre deosebire de copilarie, cand nu faceai mare lucru prin casa, acum zici ca mai si gatesti, mai faci o curatenie.
In momentul de față, tu esti asa, un fel de fetita de 30 de ani a lui mami si a lui tati si nu stiu cat de mult iti ajuta chestia asta.
De fapt, poti vedea si singura cat iti ajuta daca, la 30 de ani, ceri sfaturi si motivatii pe forum in legatura cu mutatul de langa ai tai :).

#77
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
niciodata n-am sa inteleg cum e sa-ti faca parintii curat "in camera" la varsta asta.
cum e sa pui rufele murdare in acelasi cos.
cum e sa te certi cu cineva la telefon si sa injuri sau sa vrei sa injuri si sa nu poti.
cum e sa te sune sa te intrebe daca mananci cand vii...
cum e sa vii cu alti "prieteni" de 30+ acasa...
si-ar mai fi.
ca sa nu amintesc si de faze d-alea cu sexi...

#78
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
@yourdreamcometrue, poti sa locuiesti in continuare cu parintii.....nu te muta
la cel intrebari pui, si in general cum pui problema,  nu cred ca o sa te ia cineva vreodata de sotie.......

Edited by bubalus, 12 October 2014 - 17:51.


#79
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
Bai, numa eu is de parere ca idealu e sa te logodesti si abia apoi sa te muti, vezi daca merge si apoi faci si nunta? Is nebuna?

#80
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
daca te muti fara sa te logodesti ce are ?

#81
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Daca topicul se vrea unul serios - poate ca o femeie de 30 de ani sa aiba dilemele astea, mai stii - atunci un om ti se dezvaluie in toata splendoarea sau oroarea lui in momentul in care capata incredere (aproape) deplina in tine - exclud miserupistii. Si increderea aia deplina vine odata cu mutatul impreuna - inclusiv decizia de a te muta impreuna denota incredere. Asa poti vedea ce limite are el, ce limite ai tu si daca va puteti intalni undeva la mijloc. De la chestii fiziologice (faza aia cu capacul de la buda si asa) si fizice la chestii ce tin de psihic, suflet, emotional, de-astea. Omul, cand are incredere, mai renunta la constrangeri.

#82
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postlorelei20, on 12 octombrie 2014 - 20:59, said:

Bai, numa eu is de parere ca idealu e sa te logodesti si abia apoi sa te muti, vezi daca merge si apoi faci si nunta? Is nebuna?
Nu neaparat daca prin logodna intelegi ceva de genul "am cam hotarat ca vrem sa ne petrecem restul vietii impreuna", sub orice forma. Si presupun ca prin mutat impreuna intelegi ceva cat de cat oficial, nu ca sta unul dintre ei singur iar celalat sta 5 zile din 7 la el, dar mai exista totusi pentru el si ceva ce inseamna "acasa".

#83
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,869
  • Înscris: 06.10.2003
Mutatul impreuna aka convietuitul impreuna nelegitim aka concubinajul zau ca n-are treaba cu logodna sau casatoritul. Diferenta e ca la ultimele primesti 2 saibe si-o hartie roz. Si complicatii pe cale legala in caz de despartire (partaj, incredintare minori, pensie alimentara, impartit de rate la banca).

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In primul rand mutatul singur te maturizeaza. Indiferent cat curat si mancare faci acasa, tot nu esti pe picioarele tale. Altfel se vede viata cand nu mai gandesti doar in termeni de "mama da-mi", "tata, am voie", "pot sa aduc pe" etc. Si cand banii castigati se duc automat pe chirie/rata si vezi ce inseamna banul castigat de tine. Si cand curatenia e facuta cu mana ta, parca mai greu iti vine sa o strici, ca stii ca tot tu trebuie sa o faci la loc. Si pe langa chestiile grele apar si libertatile alea de te doare la banana cand pleci/vii, cum umbli in casa, cum nu mai trebuie sa se imbrace nimeni ca sa mearga la baie sau frigider in miez de noapte ca na... sau la 8 dimineata, ca tot veni vorba. Ca poti face chef monstru cand vrei tu... ca descoperi ca nu e chiar cand vrei tu, ci cand vrei tu si te lasa vecinii si politia :D. De-astea.

Apoi mutatul cu cineva, nici nu as concepe sa nu stau cu cineva de proba inainte sa ma iau cu acte. Asa vezi toate defectele celuilalt, pe care intro relatie fara mutat pur si simplu nu ai cum sa le vezi. Compatibilitatea acolo o testezi, cand vezi cum se impleteste personalitatea ta cu a lui, TOT TIMPUL, nu acele cateva ore in care suporti sa faci frumos si el la fel. Ma rog, deja s-au zis multe deja, nu mai bat darabana.

Oricum, ca parere personala, pana in 25 e bine sa iti iei zborul de acasa, ca sa ai timp sa si copilaresti de unul singur

#85
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

ca sa ai timp sa si copilaresti de unul singur
Exact! Perfecta exprimare!

#86
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
YDCT din punct de vedere psihoemotional nu este apta pentru a locui singura.

#87
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

View PostMembruAnonim, on 12 octombrie 2014 - 22:50, said:

In primul rand mutatul singur te maturizeaza. Indiferent cat curat si mancare faci acasa, tot nu esti pe picioarele tale. Altfel se vede viata cand nu mai gandesti doar in termeni de "mama da-mi", "tata, am voie", "pot sa aduc pe" etc. Si cand banii castigati se duc automat pe chirie/rata si vezi ce inseamna banul castigat de tine. Si cand curatenia e facuta cu mana ta, parca mai greu iti vine sa o strici, ca stii ca tot tu trebuie sa o faci la loc. Si pe langa chestiile grele apar si libertatile alea de te doare la banana cand pleci/vii, cum umbli in casa, cum nu mai trebuie sa se imbrace nimeni ca sa mearga la baie sau frigider in miez de noapte ca na... sau la 8 dimineata, ca tot veni vorba. Ca poti face chef monstru cand vrei tu... ca descoperi ca nu e chiar cand vrei tu, ci cand vrei tu si te lasa vecinii si politia Posted Image. De-astea.

Apoi mutatul cu cineva, nici nu as concepe sa nu stau cu cineva de proba inainte sa ma iau cu acte. Asa vezi toate defectele celuilalt, pe care intro relatie fara mutat pur si simplu nu ai cum sa le vezi. Compatibilitatea acolo o testezi, cand vezi cum se impleteste personalitatea ta cu a lui, TOT TIMPUL, nu acele cateva ore in care suporti sa faci frumos si el la fel. Ma rog, deja s-au zis multe deja, nu mai bat darabana.

Oricum, ca parere personala, pana in 25 e bine sa iti iei zborul de acasa, ca sa ai timp sa si copilaresti de unul singur

Pai si cat timp ai locuit singur apoi cu cate femei ai avut ocazia sa locuiesti? Pana la urma te-ai casatorit cu vreuna? Ce defecte ai descoperit la acele femei si te-au convins ca nu sunteti compatibili sau ele nu sunt demne sa devina mai mult?

#88
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
te iau la mine. pari a fi o buna gospodina

#89
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 21.04.2012
:))) Eu cred ca topicul asta isi are locul la Fun...

#90
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

View PostAlka10, on 13 octombrie 2014 - 12:22, said:

Posted Image)) Eu cred ca topicul asta isi are locul la Fun...

Mai bine ai descrie tu frumos viata ta minunata si cat de simplu a fost sa te muti de acasa. Ai putea da un exemplu pozitiv pustilor care se plimba pe forum. Ca de fun si de vazut paiul din ochiul celuilalt toti suntem in stare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate