Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#1981
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 dana84, on 24 februarie 2016 - 09:49, said:

Mda, eu de nivelarea asta incercam sa scap folosind un bca de 4-5. De-aia intrebam daca au mai facut asa si altii sau daca pare o idee buna Posted Image
Daca nu, in final, oi merge si eu pe nivelare cu ciment ...

Si mie mi-au dat de ales: sapa/nivelare beton sau bca..sau sa las golurile asa ..
Eu am o problema cu bca-ul asta..in sensul ca am impresia..ca o sa crape (se fac praf) de la diblurile alea de la profilele geamului..

Din ce zic oamenii..ei au facut ambele..pt ei e tot una..Eu sincer..as merge pe nivelare de beton. BCA..doar daca ajuta in vreun fel la diminuarea puntii termice de acolo..

Edited by manghels, 24 February 2016 - 11:49.


#1982
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 manghels, on 24 februarie 2016 - 11:48, said:

Din ce zic oamenii..ei au facut ambele..pt ei e tot una..Eu sincer..as merge pe nivelare de beton. BCA..doar daca ajuta in vreun fel la diminuarea puntii termice de acolo..
Da, cu beton o sa fac si eu in final ... aveam nevoie de bca de 4 cm si nu am gasit.

#1983
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Dana ai trecut la subler ? :) Crezi ca sapa si ipatul iti va iesi la mm ?
Eu deabia acum am inteles ce vrei sa faci : sa dispui un xps pe parapetul geamului (inclusiv pe tot golul ) ,doar ca cu randurile de caramida si cu xps nu ajungi la inaltimea finita pe care o doresti , fiind nevoita sa mai dispui un material intre caramida si xps . Ii clar , imbatranesc :D
Ca solutie ar fi intradevar un strat de beton sau sapa ,turnata cat mai drept ,pentru ca golul format dupa dispunerea  xps.ului a fie cat mai drept (vincluit si cu dimensiunile egale) pentru a nu avea lufturi la tamplarie.


#1984
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 doarUNom, on 24 februarie 2016 - 18:09, said:

Dana ai trecut la subler ? Posted Image Crezi ca sapa si ipatul iti va iesi la mm ?
Eu deabia acum am inteles ce vrei sa faci : sa dispui un xps pe parapetul geamului (inclusiv pe tot golul ) ,doar ca cu randurile de caramida si cu xps nu ajungi la inaltimea finita pe care o doresti , fiind nevoita sa mai dispui un material intre caramida si xps . Ii clar , imbatranesc Posted Image
Ca solutie ar fi intradevar un strat de beton sau sapa ,turnata cat mai drept ,pentru ca golul format dupa dispunerea  xps.ului a fie cat mai drept (vincluit si cu dimensiunile egale) pentru a nu avea lufturi la tamplarie.
Phiu :) bine ca nu vorbesc singura. Da, asta e solutia finala. Mi-am luat o marja de 1.5 cm la sapa :D. Adica minim 5.5 si maxim 7. Sper sa ma incadrez.

#1985
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Trebuie sa dau comanda finala la termopane ... Pana recent eram decisa pe nuc/stejar, dar am vazut la un vecin ceva nuanta de gri (antracit sa fi fost). Tare bine aratau. Doar ca el are casa cub (se potriveau de minune) si nu imi dau seama daca la mine, cu acoperis rosu-maroniu (cupru) ar merge asa ceva. Daca stiti vreun jurnal cu poze/aveti poze m-ar ajuta, eu am tot cautat si nu am dat de vreunul.

#1986
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Daca tot esti in zona termopanelor vezi si de profile pvc placate cu aluminiu. Ai un paletar RAL foarte variat la alu.
Va fi ceva mai scump dar poate face.

#1987
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 kpk1, on 24 februarie 2016 - 22:31, said:

Daca tot esti in zona termopanelor vezi si de profile pvc placate cu aluminiu. Ai un paletar RAL foarte variat la alu.
Va fi ceva mai scump dar poate face.

Uai nuuu :D ... deja mi-am atins pragul psihologic cu tamplaria in ceea ce priveste pretul. Ca urmare BluEvolution 92 / Veka Softline 82 o sa fie . Musai sa ma incadrez in 10k eur cu astea si cu usa de intrare; altfel dau faliment.

#1988
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 dana84, on 24 februarie 2016 - 16:52, said:


Da, cu beton o sa fac si eu in final ... aveam nevoie de bca de 4 cm si nu am gasit.

Nu merge un rand de caramida plina ?

#1989
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 manuko, on 24 februarie 2016 - 23:42, said:

Nu merge un rand de caramida plina ?

Hm, probabil ar fi mers, caramida aceea de 32 mm ... too late :D. Bine a fi.

#1990
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Ooo, daca ar fi fost dupa mine as fi pus xps dintr-atata. 8 cm si gata :D Dar nu cred ca imi monteaza nimeni geamuri pe asa o grosime. Si xps-ul mi s-a cerut sa fie pus la poloboc astfell incat sa intre cat mai putina spuma.

Nu crezi sau esti sigura? Eu s-ar putea sa am nevoie de niste bordari cu 10cm la partea de sus a unor goluri de geam. Crezi ca e o problema?

#1991
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 oMariusRO, on 25 februarie 2016 - 10:31, said:

Nu crezi sau esti sigura? Eu s-ar putea sa am nevoie de niste bordari cu 10cm la partea de sus a unor goluri de geam. Crezi ca e o problema?

La Veka sunt sigura. Eu una nu am gasit. Maxim 3 cm mi s-a spus. Altfel ei le monteaza, dar pierd garantia de montaj. Am pus 4 si azi ma vad cu cineva sa vedem daca e de acord :D
La Salamander 5 cm.
E drept ca nu am intrebat strict pentru partea de sus, unde e doar prindere si nu sta geamul efectiv pe polistiren ... deci nu as sti sa iti spun in cazul tau.

#1992
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@dana te rog sa imi dai si mie pe privat ofertele de la termopane...Nu de alta dar cand se mai incalzeste un pic trebuie sa imi pun si eu tamplaria :)

#1993
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Tocmai ce am vorbid cu cineva cu o firma care se ocupa cu termopane, jaluzele, etc. Zice ca in principiu monteaza si pe 10, ca suruburile de montaj sunt de 25 cm si ar prinde destul. Acum vad eu cand o fi cazul ce fac.

#1994
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 oMariusRO, on 25 februarie 2016 - 10:47, said:

Tocmai ce am vorbid cu cineva cu o firma care se ocupa cu termopane, jaluzele, etc. Zice ca in principiu monteaza si pe 10, ca suruburile de montaj sunt de 25 cm si ar prinde destul. Acum vad eu cand o fi cazul ce fac.
Imi zici si mie (eventual pe pm) firma si ce profil au ? (poate are reprezentanta in Cj)

#1995
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

 dana84, on 23 februarie 2016 - 20:17, said:

La bucatarie geamul e la nivelul blatului. Si as vrea ca in final blatul sa fie prelungit pana sub tocul geamului (sa tina rol si de glaf).

Asa am si eu, blatul tine loc de glaf.

#1996
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

 dana84, on 24 februarie 2016 - 21:31, said:

Trebuie sa dau comanda finala la termopane ... Pana recent eram decisa pe nuc/stejar, dar am vazut la un vecin ceva nuanta de gri (antracit sa fi fost). Tare bine aratau. Doar ca el are casa cub (se potriveau de minune) si nu imi dau seama daca la mine, cu acoperis rosu-maroniu (cupru) ar merge asa ceva. Daca stiti vreun jurnal cu poze/aveti poze m-ar ajuta, eu am tot cautat si nu am dat de vreunul.
La mine XPS de 2cm permietral apoi Salamander Bluevolution 92, culoare nuc, 4S-f4-lowE pe E,S,V, lowE-f4-lowE pe N. Finisat pe exterior cu Sikaflex 11 FC gri.

Attached Files



#1997
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 bobitzaaa, on 25 februarie 2016 - 13:17, said:

La mine XPS de 2cm permietral apoi Salamander Bluevolution 92, culoare nuc, 4S-f4-lowE pe E,S,V, lowE-f4-lowE pe N. Finisat pe exterior cu Sikaflex 11 FC gri.
Vezi cand dai decorativa sa protejezi cumva tamplaria ca e infernal de ciugulit dupa rame stropeala aia...

#1998
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 bobitzaaa, on 25 februarie 2016 - 13:17, said:

La mine
Arata bine pe casa paratrasnetul tau.Posted Image ,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate