Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#1963
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Doar la reparat acoperisuri :).

Andrei, iti dau dreptate, au fost de ajutor, nu zic nu.  Practic sunt tatal si socrul meu, dar acum sunt bunicii :)

#1964
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ar trebui sa completez cu ~5cm fiecare parapet de geam. Acum e de 1m, scad 17-18 cm finisajul, adun 4 cm xps. In final acum as avea ~86-87 cm.
As avea doua variante: completez cu bca sau cu mortarul cu care o sa nivelez oricum fiecare spalet de geam in partea de jos.
Parca nivelarea mi se pare ok, dar sa ma si inalt 3-4-5 cm cu mortar ...
Pareri :) ?

#1965
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Explica si ce rol are acea completare .


#1966
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostdoarUNom, on 23 februarie 2016 - 19:57, said:

Explica si ce rol are acea completare .
La bucatarie geamul e la nivelul blatului. Si as vrea ca in final blatul sa fie prelungit pana sub tocul geamului (sa tina rol si de glaf). Mobila de bucatarie "standard" (adica de la ikea, estimez ca nu o sa mai am bani de mobila la comanda) are 88 cm fara blat. Ca urmare cel putin la bucatarie trebuie sa mai completez. Si pentru a fi eu linistita ca toate sunt aliniate ... completez si la restul geamurilor de la parter. Problema e cu ce :D.
Stiu ca e probabil greu sa iasa la fix neavand sapa turnata, dar macar as incerca.

#1967
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postdana84, on 23 februarie 2016 - 20:17, said:

La bucatarie geamul e la nivelul blatului. Si as vrea ca in final blatul sa fie prelungit pana sub tocul geamului (sa tina rol si de glaf).

te-ai gandit ca daca muti vreodata mobila...o muti cu glaful de la geam,  cu tot?Posted Image

glaful trebuie sa fie cat mai etans in rama/tocul geamului...eventual se pune si niste silicon pe acolo...
.nu cred ca e o idee buna

#1968
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Spuma poliuretanica sau inca un xps

Edited by doarUNom, 23 February 2016 - 20:43.


#1969
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcasadivino, on 23 februarie 2016 - 20:29, said:

te-ai gandit ca daca muti vreodata mobila...o muti cu glaful de la geam,  cu tot?Posted Image

glaful trebuie sa fie cat mai etans in rama/tocul geamului...eventual se pune si niste silicon pe acolo...
.nu cred ca e o idee buna

Nu ma gandesc de pe acuma la mutari. Si cred ca se poate etansa si blatul in tocul geamului cu silicon. Dupa cum ziceam, parca as incerca sa imi iasa...

View PostdoarUNom, on 23 februarie 2016 - 20:37, said:

Spuma poliuretanica
Ooo, daca ar fi fost dupa mine as fi pus xps dintr-atata. 8 cm si gata :D Dar nu cred ca imi monteaza nimeni geamuri pe asa o grosime. Si xps-ul mi s-a cerut sa fie pus la poloboc astfell incat sa intre cat mai putina spuma.

#1970
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
https://construct-bi...je-de-exceptie/
Daca veni vorba de finisaje , eu caut un profil din polistiren cu care sa maschez draperia de la perdea.

#1971
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si nu vrei sa te complici cu scafa (de rigips) ?

Edited by dana84, 23 February 2016 - 21:07.


#1972
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu. Asta era si ideea. Pe aia am prins.o in cateva minute.

#1973
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postdana84, on 23 februarie 2016 - 20:42, said:

Nu ma gandesc de pe acuma la mutari. Si cred ca se poate etansa si blatul in tocul geamului cu silicon. Dupa cum ziceam, parca as incerca sa imi iasa...


nu in sensul de a muta mobila cu totul ci pur si simplu trebuie sa umbli in spatele ei...diverse motive..

#1974
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostdoarUNom, on 23 februarie 2016 - 20:46, said:

https://construct-bi...je-de-exceptie/
Daca veni vorba de finisaje , eu caut un profil din polistiren cu care sa maschez draperia de la perdea.

  Eu ma gandesc foarte serios sa pun draperii din fier forjat.

Attached Files



#1975
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdana84, on 23 februarie 2016 - 20:42, said:

Ooo, daca ar fi fost dupa mine as fi pus xps dintr-atata. 8 cm si gata Posted Image Dar nu cred ca imi monteaza nimeni geamuri pe asa o grosime. Si xps-ul mi s-a cerut sa fie pus la poloboc astfell incat sa intre cat mai putina spuma.


Se pare ca randul in plus de caramida..si IPAT-ul pe cam pune in aceeasi situatie...si eu am 4 caramizi sub geamuri...ceea ce inseamna vreun metru..din care scad 17cm IPAT-ul..si se duce sub 90 cm..cat e..'stasul'..La mine mi-au zis doreii..ca au facut si prin alte parti..o nivelare cu ciment..la toate golurile..pe partea de jos..sa-l aduca aproape de 90..(100-17 + nivelarea = ~90)..apoi polistiren..pt ruperea puntii termice..Nu prea mi-a placut ideea..dar nu e nici foarte rea..

#1976
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Am pus eu la apartament la o camera ceva de genul și doar draperia din fier a costat vreo 14 mil + ca după 3 ani culoarea a început sa se deschidă parcă e pătată ...

#1977
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postm3t30rus, on 23 februarie 2016 - 22:47, said:

Am pus eu la apartament la o camera ceva de genul și doar draperia din fier a costat vreo 14 mil + ca după 3 ani culoarea a început sa se deschidă parcă e pătată ...

      Chiar asa scumpe sunt? Mi se pare scump, nu m-am interesat de preturi, sincer. Insa eu am galerii din lemn la apartament si am constatat ca nu vreau si la casa la fel, pentru ca sunt foarte sensibile,perisabile, iar daca zgabuntza asta de copilas al meu si-a indreptat atentia catre ele, e jale. Nu vreau sa cumpar de zece ori acelasi lucru.

#1978
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postmanghels, on 23 februarie 2016 - 22:21, said:

La mine mi-au zis doreii..ca au facut si prin alte parti..o nivelare cu ciment..la toate golurile..pe partea de jos..sa-l aduca aproape de 90..(100-17 + nivelarea = ~90)..apoi polistiren..pt ruperea puntii termice..Nu prea mi-a placut ideea..dar nu e nici foarte rea..
Mda, eu de nivelarea asta incercam sa scap folosind un bca de 4-5. De-aia intrebam daca au mai facut asa si altii sau daca pare o idee buna :D
Daca nu, in final, oi merge si eu pe nivelare cu ciment ...

#1979
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlenny13, on 24 februarie 2016 - 07:23, said:

  Chiar asa scumpe sunt? Mi se pare scump, nu m-am interesat de preturi, sincer. Insa eu am galerii din lemn la apartament si am constatat ca nu vreau si la casa la fel, pentru ca sunt foarte sensibile,perisabile, iar daca zgabuntza asta de copilas al meu si-a indreptat atentia catre ele, e jale. Nu vreau sa cumpar de zece ori acelasi lucru.
Am luat si eu din Leroy ceva in acest gen, ma rog poate nu asa dischisite, dar nu au costat atat. Au terminatiile alea tot felul de modele, frunze, forme geometrice. Mie mi-au plactu cumva mai simple, arata cam asa [scuze de calitatea pozelor, nu am exact cu detaliul de la draperie].
Sunt in jur de 35 lei bara, 40 lei suportii [tot asa de multe feluri si culori] si capetele tot cam asa intre 25-50 lei perechea.

Attached Files



#1980
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sa mai pun si niste poze.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate