Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#3925
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 20:05, said:

Nu conteaza, tot un design prost ramane.
E prost doar pentru cine nu intelege.

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 20:05, said:

Apoi embrionul (si nu doar cel uman) se poate observa cum in timpul dezvolatarii trece prin perioade de evolutie animalica. Adica embrionul uman inainte de a ajunge in forma sa finala pe care o putem recunoaste ca fiind cea umana, trece mai intai printr-o perioada in care capata tot felul de caracterisitici animalice, branhii, coada, s.a.m.d., iar abia apoi ajunge la forma umana. Ori daca nici acest lucru nu este o dovada clara a evolutiei, atunci nu mai e nimic de zis. Evolutia ni se arata clar in fata ochilor prin modul in care codul genetic schimba caracteristicile embrionului.
Embrionul nu trece prin acele etape de care tu vorbesti. E o minciuna grosolana ce sustii. Embrionul se dezvolta exact cum e dictat de gene insa formele incipiente par asa cum tu sustii. E la fel cum vezi incoltind din samanta de porumb si samanta de copac si sunt asemanatoare initial si apoi se dezvolta diferit. Dar asta nu inseamna ca in cazul copacului trece prin faza de porumb. E o idiotenie sa crezi asta. De fapt prin asta demonstrezi ca nu te intereseaza adevarul stiintific ci manipulezi sa-ti sustii minciuna.

Edited by pacopaco1967, 22 February 2018 - 21:22.


#3926
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpacopaco1967, on 22 februarie 2018 - 21:20, said:

Embrionul nu trece prin acele etape de care tu vorbesti. E o minciuna grosolana ce sustii. Embrionul se dezvolta exact cum e dictat de gene insa formele incipiente par asa cum tu sustii.
Pai despre asta vorbeam si eu, despre acele forme incipiente generate de tot felul de instructiuni antice din codul genetic, instructiuni ce candva faceau parte din alte fiinte. Iar codul genetic ne arata astfel cum suntem inruditi cu alte specii antice, cum am evoluat din ele. Ori daca am fi fost creati nu am observa genul acesta de fenomen. Fiinta ce suntem noi nu a fost om de la bun inceput, ci mai intai a fost alte specii, iar ulterior a evoluat in forma actuala, de om. Iar acest drum ne este prezentat in modul in care embrionul se transforma.

Edited by Real_NEO, 22 February 2018 - 21:32.


#3927
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostoMariusRO, on 22 februarie 2018 - 20:06, said:

Vointa libera care are ce scop? Pentru ce a dat creatorul posibilitatea asta creatiei?

Ar fi bine sa dam A.I. posibilitatea sa faca bine si rau?

Nu văd alt motiv decât iubirea și nici alt scop decât pentru creația însăși. Dacă ții la copilul tău, îl lași să-și trăiască propria viață. Altfel ești stăpân de sclavi. În asta ar consta și ideea de ”chip și asemănare” a omului cu divinitatea.

Bineînțeles că ar fi bine, în perioada de ”formare”. Cele care vor deveni ”principiale”, potrivite pentru viața socială și statutul de ”persoană fizică morală”, vor părăsi bancul de probă, celelalte se ”resetează” sau rămân mai departe la ”formare”. Depinde de procedură, rezultate, așteptări.

#3928
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Întrebările ateilor rămân la nivelul de anul trecut. Low level. Cum sa întrebi dacă sa dam AI sau nu posibilitatea de a face bine sau rău?
Pfoai de mine și de mine ce întrebări intelijente :))))))))))))

View Postlogic1, on 22 februarie 2018 - 21:26, said:



Nu văd alt motiv decĂąt iubirea și nici alt scop decĂąt pentru creația Ăźnsăși. Dacă ții la copilul tău, Ăźl lași să-și trăiască propria viață. Altfel ești stăpĂąn de sclavi. În asta ar consta și ideea de ”chip și asemănare” a omului cu divinitatea.

BineĂźnțeles că ar fi bine, Ăźn perioada de ”formare”. Cele care vor deveni ”principiale”, potrivite pentru viața socială și statutul de ”persoană fizică morală”, vor părăsi bancul de probă, celelalte se ”resetează” sau rămĂąn mai departe la ”formare”. Depinde de procedură, rezultate, așteptări.

Mă întreb ce întrebări erau pe vremea când nu existau PC.uri. cum întrebau ateii aiurelile lor?

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 21:24, said:


Pai despre asta vorbeam si eu, despre acele forme incipiente generate de tot felul de instructiuni antice din codul genetic, instructiuni ce candva faceau parte din alte fiinte. Iar codul genetic ne arata astfel cum suntem inruditi cu alte specii antice, cum am evoluat din ele. Ori daca am fi fost creati nu am observa genul acesta de fenomen.

Basme din pădurea adormită :)))))))

Neo mai bine îți schimbi nickul in Petre_Inspirescu :)))))

#3929
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 22:04, said:


Nu, se refera la tine. Ca si imaginea de mai jos de altfel:

Tic-tac

#3930
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 21:24, said:

Pai despre asta vorbeam si eu, despre acele forme incipiente generate de tot felul de instructiuni antice din codul genetic, instructiuni ce candva faceau parte din alte fiinte. Iar codul genetic ne arata astfel cum suntem inruditi cu alte specii antice, cum am evoluat din ele. Ori daca am fi fost creati nu am observa genul acesta de fenomen. Fiinta ce suntem noi nu a fost om de la bun inceput, ci mai intai a fost alte specii, iar ulterior a evoluat in forma actuala, de om. Iar acest drum ne este prezentat in modul in care embrionul se transforma.
Dragule, vad ca nu ne intelegem. Si problema vine de la faptul ca nu poti accepta ca Designer-ul a facut astfel  ca la pre-formare sa se dezvolte intr-un aspect apropiat. Deci e vorba doar de un aspect usor asemanator si nu o evoluare sau trecere prin etape identice. Nu exista ce sugerezi tu.
Genele au destula informatie care sa includa toate etapele de dezvoltare, spre exemplu unele gene sunt latente la inceput si se activeaza dupa anumite momente. Cresterea organelor mamare la mamifere sau la unele reptile se dezvolta penajul sau solzii. Ce sa mai vorbesc , sunt o sumedenie de modificari care daca ar fi cum tu afirmi ar insemna ca la o etapa a dezvoltarii sa ne creasca solzi. Ori asta e o aberatie  a idiotilor ce se dau stiintifici.

#3931
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpacopaco1967, on 22 februarie 2018 - 22:11, said:

Dragule, vad ca nu ne intelegem. Si problema vine de la faptul ca nu poti accepta ca Designer-ul a facut astfel  ca la pre-formare sa se dezvolte intr-un aspect apropiat. Deci e vorba doar de un aspect usor asemanator si nu o evoluare sau trecere prin etape identice. Nu exista ce sugerezi tu.
Genele au destula informatie care sa includa toate etapele de dezvoltare, spre exemplu unele gene sunt latente la inceput si se activeaza dupa anumite momente. Cresterea organelor mamare la mamifere sau la unele reptile se dezvolta penajul sau solzii. Ce sa mai vorbesc , sunt o sumedenie de modificari care daca ar fi cum tu afirmi ar insemna ca la o etapa a dezvoltarii sa ne creasca solzi. Ori asta e o aberatie  a idiotilor ce se dau stiintifici.
Ti-am spus clar, nu afirm ca omul se transforma mai intai in amfibian, s.a.m.d, ci doar am afirmat ca embrionul mai intai trece printr-o etapa de transformare in care tot felul de gene antice sunt activate si dezactivate iar acestea ofera pentru o scurta perioada de timp embrionului tot felul de trasaturi ale altor fiinte din trecutul nostru evolutionist. Pe cand daca am fi fost creati nu am fi avut de ce observa un asemenea fenomen, deoarece omul ar fi fost om de la bun inceput si nu ar fi avut grade de rudenii cu alte specii, nu ar fi existat motiv pentru care codul genetic uman sa contina trasaturi ale altore specii.

Edited by Real_NEO, 22 February 2018 - 22:17.


#3932
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 22:15, said:

Ti-am spus clar, nu afirm ca omul se transforma mai intai in amfibian, s.a.m.d, ci doar am afirmat ca embrionul mai intai trece printr-o etapa de transformare in care tot felul de gene antice sunt activate si dezactivate iar acestea ofera pentru o scurta perioada de timp embrionului tot felul de trasaturi ale altor fiinte din trecutul nostru evolutionist. Pe cand daca am fi fost creati nu am fi avut de ce observa un asemenea fenomen, deoarece omul ar fi fost om de la bun inceput si nu ar fi avut grade de rudenii cu alte specii, nu ar fi existat motiv pentru care codul genetic uman sa contina trasaturi ale altore specii.
Si tu cum ai dedus ca embrionul in formare de fapt trece prin toate etapele evolutiei de la celula - broasca- peste-dinozaur-maimuta - om ?

#3933
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

View PostReal_NEO, on 22 februarie 2018 - 20:05, said:

Apoi embrionul (si nu doar cel uman) se poate observa cum in timpul dezvolatarii trece prin perioade de evolutie animalica. Adica embrionul uman inainte de a ajunge in forma sa finala pe care o putem recunoaste ca fiind cea umana, trece mai intai printr-o perioada in care capata tot felul de caracterisitici animalice, branhii, coada, s.a.m.d., iar abia apoi ajunge la forma umana. Ori daca nici acest lucru nu este o dovada clara a evolutiei, atunci nu mai e nimic de zis. Evolutia ni se arata clar in fata ochilor prin modul in care codul genetic schimba caracteristicile embrionului.

Si unde ma rog se poate observa treaba asta?

Daca prostia asta cu teoria evolutiei ar fi fost cat de cat adevarata, trebuia ca omul, ultima specie aparuta, trebuia sa aiba ochi de vultur, auzul sensibil ca pisica, mirosul fin ca al cainelui, puterea ursului, viteza calului s.a.m.d. Sper ca intelegi ideea, ce e bun se pastreaza si trece mai departe. Dar nu e deloc cazul, nu-i asa?

#3934
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postkyrre, on 22 februarie 2018 - 23:51, said:

Si unde ma rog se poate observa treaba asta?
Oriunde si oricand, cu conditia sa nu fim ignoranti fata de stiinta. Este o etapa fireasca si foarte bine documentata a dezvoltarii embrionului uman.

View Postkyrre, on 22 februarie 2018 - 23:51, said:

Daca prostia asta cu teoria evolutiei ar fi fost cat de cat adevarata, trebuia ca omul, ultima specie aparuta, trebuia sa aiba ochi de vultur, auzul sensibil ca pisica, mirosul fin ca al cainelui, puterea ursului, viteza calului s.a.m.d. Sper ca intelegi ideea, ce e bun se pastreaza si trece mai departe. Dar nu e deloc cazul, nu-i asa?
Nu, ce spui tu este prostie, nu evolutia. Si apoi ce dracu' interpretezi tu acolo ? Ce urs, ce vultur, ce pisica, ce cal ? Nu suntem inruditi cu aceste specii. Ce ciorba de rationamente faci tu acolo, ce talmes-balmes ai in minte ? Ce spui denota ca nu ai nici macar un minim de cunostinte necesare pentru a putea intelege catusi de cat ce este evolutia si mai ales cum functioneaza.

View Postpacopaco1967, on 22 februarie 2018 - 22:26, said:

Si tu cum ai dedus ca embrionul in formare de fapt trece prin toate etapele evolutiei de la celula - broasca- peste-dinozaur-maimuta - om ?
Nu stiu care iti este problema insa clar nu citesti ce scriu eu. Eu spun una, tu imi raspunzi ca si cum as zice alta. Citeste mai cu atentie ce-am scris. Unde anume vezi sa fi spus eu ca embrionul uman este mai intai broasca, dinozaur, maimuta, s.a.m.d. ? Am spus doar ca embrionul uman in anumite etape ale dezvoltarii sale capata trasaturi ce apartin unor alte fiinte din trecutul nostru evolutionist, iar aceste trasaturi apoi dispar. Embrionului uman ii apare coada, bronhii, blana cat si tot felul de alte structuri ce apartineau unor specii din trecutul nostru evolutionist, iar apoi aceste trasaturi dispar. De ce nu te documentezi sa vezi ? In loc sa faci acest i-ha-ha aici pe forum mai bine cauta pe google daca nu esti familiarizat cu acest aspect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uAZmLYWEPGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Real_NEO, 23 February 2018 - 06:12.


#3935
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postlogic1, on 22 februarie 2018 - 21:26, said:

Nu văd alt motiv decât iubirea și nici alt scop decât pentru creația însăși. Dacă ții la copilul tău, îl lași să-și trăiască propria viață. Altfel ești stăpân de sclavi. În asta ar consta și ideea de ”chip și asemănare” a omului cu divinitatea.

Bineînțeles că ar fi bine, în perioada de ”formare”. Cele care vor deveni ”principiale”, potrivite pentru viața socială și statutul de ”persoană fizică morală”, vor părăsi bancul de probă, celelalte se ”resetează” sau rămân mai departe la ”formare”. Depinde de procedură, rezultate, așteptări.
Paralela ar fi
parinte==dzeu
copil==specia umana?
si prin urmare
celula==om?

#3936
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlogic1, on 22 februarie 2018 - 21:26, said:

Nu văd alt motiv decât iubirea și nici alt scop decât pentru creația însăși. Dacă ții la copilul tău, îl lași să-și trăiască propria viață. Altfel ești stăpân de sclavi. În asta ar consta și ideea de ”chip și asemănare” a omului cu divinitatea.

Doar ca, in marea lui iubire, creatorul nu a dat creatiei posibilitatea sa cunoasta binele si raul. Din poveste reiese ca de fapt creatorul asta iubitor a vrut sa fie stapan de sclavi, sau macar de animale de companie, dar nu prea i-a iesit. Ba chiar si-a pedepsit creatia cand a ajuns in stadiul asta si a facut tot posibilul sa il impiedice sa obtina viata vesnica. Nicidecum sa i-o ofere drept premiu pentru ca a devenit "principial"...

22. Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."

23. De aceea Domnul Dumnezeu l-a izgonit din gradina Edenului, ca sa lucreze pamantul din care fusese luat.

24. Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vietii.

LE. Daca tii la copilul tau nu il lasi sa faca ce vrea el. Altfel esti doar un parinte denaturat si dezinteresat.

Edited by oMariusRO, 23 February 2018 - 10:04.


#3937
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postlogic1, on 22 februarie 2018 - 21:26, said:

Nu văd alt motiv decât iubirea și nici alt scop decât pentru creația însăși.
Este un alt motiv, care stă la baza întregii creații, constituindu-se de fapt în scopul acestui act. Se numește iubire. Nu poți avea iubire, dragoste, în lipsa liberului arbitru.

#3938
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 31.03.2015

View Postkyrre, on 22 februarie 2018 - 23:51, said:

Daca prostia asta cu teoria evolutiei ar fi fost cat de cat adevarata, trebuia ca omul, ultima specie aparuta, trebuia sa aiba ochi de vultur, auzul sensibil ca pisica, mirosul fin ca al cainelui, puterea ursului, viteza calului s.a.m.d. Sper ca intelegi ideea, ce e bun se pastreaza si trece mai departe. Dar nu e deloc cazul, nu-i asa?
Parasindu-si mediul ancestral, omul si-a mai pierdut din acuitatea simturilor. Plus ca omul nu se bazeaza doar pe simturi pentru a supravietui, ci si pe inteligenta. De aceea nu are auzul pisicii, mirosul cainelui, puterea ursului s.a.m.d. In orice caz, evolutionismul are o tona de dovezi ca omul este un animal, pe cand creationismul nu are nici cea mai mica dovada ca omul ar fi fost creat de vreo entitate divina. :)

#3939
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostCristi_E, on 23 februarie 2018 - 13:23, said:


Parasindu-si mediul ancestral, omul si-a mai pierdut din acuitatea simturilor. Plus ca omul nu se bazeaza doar pe simturi pentru a supravietui, ci si pe inteligenta. De aceea nu are auzul pisicii, mirosul cainelui, puterea ursului s.a.m.d. In orice caz, evolutionismul are o tona de dovezi ca omul este un animal, pe cand creationismul nu are nici cea mai mica dovada ca omul ar fi fost creat de vreo entitate divina. :)

Evoluționismul nu are nici o dovada de evoluție, ci doar de adaptare. Ceea ce înseamnă,nu transformarea din pește în pasăre, ci adaptari gen culoare piele, nu modificare piele etc. Daca pentru tine o Dacie roșie sau verde înseamnă că o Dacie se poate face Volvo, treaba e clara. Sunt adaptări, comparația de mai sus fiind una elocventa pentru toată lumea.

#3940
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTravertin2_0, on 23 februarie 2018 - 14:39, said:

Evoluționismul nu are nici o dovada de evoluție, ci doar de adaptare. Ceea ce înseamnă,nu transformarea din pește în pasăre, ci adaptari gen culoare piele, nu modificare piele etc. Daca pentru tine o Dacie roșie sau verde înseamnă că o Dacie se poate face Volvo, treaba e clara. Sunt adaptări, comparația de mai sus fiind una elocventa pentru toată lumea.
Nu e deloc reusita comparatia. Fierul nu face parte din lumea biologica, deci n-are nicio treaba cu adaptarea si evolutia. Ce dovezi are creationismul
cum ca omul este creatia lui Dumnezeu?

View Postmario_bril, on 23 februarie 2018 - 10:42, said:

Este un alt motiv, care stă la baza întregii creații, constituindu-se de fapt în scopul acestui act. Se numește iubire. Nu poți avea iubire, dragoste, în lipsa liberului arbitru.
Ai reusit sa emiti o fraza fara niciun sens. O absurditate in toata splendoarea ei.

#3941
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostCristi_E, on 23 februarie 2018 - 14:46, said:


Nu e deloc reusita comparatia. Fierul nu face parte din lumea biologica, deci n-are nicio treaba cu adaptarea si evolutia. Ce dovezi are creationismul
cum ca omul este creatia lui Dumnezeu?

Și tu ca Neo. Te lauzi cu teoria evoluției despre care nimeni nu are decât teorii. Absolut nici o dovada. Doar teorii exista in teoria evoluției că d.aia îi și zice teorie. Tu sa aduci dovezi, pt că oamenii de știință nu au nici una, că teoria evoluției este adevărată. Dovezi nu poze, nu teorii. Do-vezi. Știu că nu ai și doar bati apa.n piua pe aici din diverse motive.

#3942
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTravertin2_0, on 23 februarie 2018 - 14:50, said:

Și tu ca Neo. Te lauzi cu teoria evoluției despre care nimeni nu are decât teorii. Absolut nici o dovada. Doar teorii exista in teoria evoluției că d.aia îi și zice teorie. Tu sa aduci dovezi, pt că oamenii de știință nu au nici una, că teoria evoluției este adevărată. Dovezi nu poze, nu teorii. Do-vezi. Știu că nu ai și doar bati apa.n piua pe aici din diverse motive.
Nici tu n-ai nicio dovada ca omul ar fi  creatia vreunei entitati magice. Eu am dovezi; natura umana, fiziologia umana vin cu dovezi zdrobitoare in favoarea originii animalice a omului.  Nu mai vorbesc de dovezi, tu n-ai nici macar un motiv infim care sa te faca sa crezi ca omul ar avea origini divine.

Edited by Cristi_E, 23 February 2018 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate