Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#3889
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 15 septembrie 2017 - 19:14, said:

Care studii?! Acolo e o insiruire de cuvinte (ca nici macar articol nu pot sa il numesc) bazata pe referinte vechi de 15-25 de ani. In titlul spune "new study", adica "studiu nou", nu de acum 25 de ani.



Si tu la fel. Ceea ce ma indoiesc ca ai facut. Ai inghitit de bune nista interpretari fantasmagorice ale unor tovarasi de credinta.

Iar eu de capacitatea de intelegere a creationistilor. Dar recunosc, nu am inceput acum ci mai demult...
Acolo e doar un citat, restul poti aprofunda din  Jeffrey P. Tomkins, Ph.D. 2013. New Research Debunks Human Chromosome Fusion. Acts & Facts. 42 (12).


Bineinteles ca totul se reduce la interpretare si nu   cunoastere absoluta. Dar ca sa ai idee la ce se reduce studiile evolutioniste  interpretate intr-un registru special:evolutionist, si orice evidenta ce le intuneca directia este data la o parte.

Ai citit traducerea articolului in totalitate  ? Citeste cu atentie de la pag. 137 pana la 172. Daca sunt scapari in traducere vei intui tu cam ce spune.Posted Image

Attached Files



#3890
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 pacopaco1967, on 15 septembrie 2017 - 19:58, said:

Posted Image
Merci pentru carte paco, am avut-o demult, dar am uitat ce-am facut cu ea. Esti valoros. ☺

#3891
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 15 septembrie 2017 - 19:58, said:

Acolo e doar un citat, restul poti aprofunda din  Jeffrey P. Tomkins, Ph.D. 2013. New Research Debunks Human Chromosome Fusion. Acts & Facts. 42 (12).

Mai Paco, tu vrei sa imi dai dreptate la ce spuneam despre intelegere?! "New Research Debunks Human Chromosome Fusion. Acts & Facts." este un articol de o pagina, nu un studiu stiintific. E un nene care a "studiat" el niste materiale vechi de 15-25 de ani (mentionate in referinte) si a tras niste concluzii. Daca vrei un studiu stiintific serios pe subiectul ala, il gasesti aici: https://www.academia...lomeric_regions

Iar concluziile sunt, evident, total diferite: "Our data indicate that an ancestral gene, originated as a rearranged portion of the primate DDX11 gene, and propagated along many subtelomeric locations, is emerging within subtelomeres of human chromosomes, defining a novel gene family. These findings support the possibility that the high plasticity of these regions, sites of DNA exchange among different chromosomes, could trigger the emergence of new genes."

Acum, ca voi veniti si spuneti "Evrika! Iata dovada ca exista un creator si el a folosit acelasi material la om si maimuta", e alta treaba...

Quote

Citeste cu atentie de la pag. 137 pana la 172. Daca sunt scapari in traducere vei intui tu cam ce spune.

Cartea aia e o cretinatate de la cap la coada, si nu cred ca e vina traducerii... Nu aduce nici un argument pentru creationism, ci merge pe principiul "daca nu poti sa ii convingi, ameteste-i".

#3892
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 16 septembrie 2017 - 06:44, said:


Acum, ca voi veniti si spuneti "Evrika! Iata dovada ca exista un creator si el a folosit acelasi material la om si maimuta", e alta treaba...
Fratioare, am spus de nenumarate ori, se poate interpreta in ambele sensuri. E doar o credinta ca e vorba de o fuziune a cromozomilor. Chiar se poate incerca in laborator in tehnologia clonarilor prin "fuzionare" sa se obtina toate verigile lipsa intre primate si om. Voi ce ignorati e ca mutatiile  favorabile nu doar ca sunt inexistente la cantitatea specificata ci si ca sunt nocive. Modul cum voi sustineti ar fi trebuit sa existe doar maimute vorbitoare si nu  fiinte net distincte de ele cu aceasta capacitate.

 oMariusRO, on 16 septembrie 2017 - 06:44, said:

Cartea aia e o cretinatate de la cap la coada, si nu cred ca e vina traducerii... Nu aduce nici un argument pentru creationism, ci merge pe principiul "daca nu poti sa ii convingi, ameteste-i".
Dragule daca ai o astfel de parere citind-o de la cap-coada atunci eu te rog sa nu ma mai citezi vreodata. Nu vreau sa am de-a face cu ignoranti.

#3893
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Oameni maturi in toata firea ce ataca stiinta numai pentru a-si putea tine vii "world view-urile" pe baza de basme in care cred.

#3894
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 16 septembrie 2017 - 12:03, said:

Fratioare, am spus de nenumarate ori, se poate interpreta in ambele sensuri.

Ba se poate interpreta in mult mai multe sensuri. De exemplu ca este o dovada ca traim intr-un calculator, ca este o dovada ca suntem experiment al unei civilizatii extraterestre care a disparut (deci nu sunt divini, nu sunt nemuritori si nu or sa se mai intoarca niciodata), si asa mai departe.

Quote

Voi ce ignorati e ca mutatiile  favorabile nu doar ca sunt inexistente la cantitatea specificata ci si ca sunt nocive.

Asta trebuie demonstrat. Vorbele goale nu tin loc de demonstratie.

Quote

Dragule daca ai o astfel de parere citind-o de la cap-coada atunci eu te rog sa nu ma mai citezi vreodata. Nu vreau sa am de-a face cu ignoranti.

Da, am o astfel de parere. Si nu sunt doar eu, sunt si o multime de teisti care au aceeasi parere. Sunt unii care chiar o demonteaza capitol cu capitol: http://www.oldearth....enry_morris.htm

Ignorant poti sa numesti pe cineva care refuza sa se documenteze, asa cum faci tu, care ai refuzat sa citesti cartile pe care ti le-am recomandat eu si care iti contraziceau credintele. Daca nu vrei sa vezi ce scriu, esti liber sa ma treci in lista de ignore. Si nu uita ca tu esti cel care m-a invitat sa discutam subiectul asta aici...

#3895
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Real_NEO, on 16 septembrie 2017 - 19:30, said:

Oameni maturi in toata firea ce ataca stiinta numai pentru a-si putea tine vii "world view-urile" pe baza de basme in care cred.
Cine ataca stiinta ? Sau cumva ti-a trecut prin cap ca aberatia lui Darwin e stiinta ? Tu ai habar ce inseamna stiinta ?

#3896
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 03 septembrie 2017 - 17:32, said:

corect, povestea din geneza e una simbolica, iar conflictul dintre cain si abel e conflictul dintre agricultori si pastori.
Sau nu neapărat, fiind vorba tot de un conflict simbolic. :)

#3897
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

 pacopaco1967, on 17 septembrie 2017 - 09:45, said:

Tu ai habar ce inseamna stiinta ?
Lasa ca nici tu n-ai habar. Nimic din ce ziceti voi nu se poate demonstra. Foarte simplist, stiinta inseamna sa faci o predictie si sa o poti dovedi. Voi nu puteti dovedi nimic. Argumentele voastre sunt fondate strict pe credinte.

#3898
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016

 pacopaco1967, on 17 septembrie 2017 - 09:45, said:

Cine ataca stiinta ? Sau cumva ti-a trecut prin cap ca aberatia lui Darwin e stiinta ? Tu ai habar ce inseamna stiinta ?

Da tu stii?
Care e compteneta ta in stiinta, recte biologie? Unde ti-ai dat doctoratul si cu cine?

#3899
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cristi_E, on 18 septembrie 2017 - 17:04, said:

Argumentele voastre sunt fondate strict pe credinte.
Și pe experiența de viață, de asemenea. Tocmai de aceea procentul de creștini vârstnici întotdeauna va fi mai mare decât cel al tinerilor. :smoke:

Edited by mario_bril, 19 September 2017 - 11:37.


#3900
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Omul se proesteste la batrinete. Sint o multime de termeni medicali pentru asta.
Si devine foarte fricos. Totdeauna m-a uimit cum cu cit ai mai putina viata de pierdut ti-e mai frica sa o pierzi. Un adolescent nu da doi bani pe viata lui iar un mos de multe ori ar omori 5 tineri ca sa mai prinda citiva ani.

#3901
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 vrajitoruldinoz, on 19 septembrie 2017 - 19:16, said:

Omul se proesteste la batrinete. Sint o multime de termeni medicali pentru asta.
Si devine foarte fricos. Totdeauna m-a uimit cum cu cit ai mai putina viata de pierdut ti-e mai frica sa o pierzi. Un adolescent nu da doi bani pe viata lui iar un mos de multe ori ar omori 5 tineri ca sa mai prinda citiva ani.
Eu as zice ca odata cu batranetea vine si intelepciunea....dar nu e cazul la voi....

#3902
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Medical intelepciunea asta se cheama Alzheimer.
Ca-ti mor neuronii si nu mai gindesti bine nu e nici o noutate, e un fapt. Foarte putini oameni batrini reusesc sa-si mentina creierul intr-o stare de functionare acceptabila ca sa extraga vreun avantaj din "experienta", daca o fi vreun avantaj in aia.

#3903
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

 madhukar, on 08 iulie 2014 - 10:50, said:

Să începem cu începutul.

Cum a apărut primul protozoar?
1. Care este teoria?
2. Care sunt experiențele de creare a unui protozoar (pentru a dovedi experimental teoria și a avea o bază științifivă)?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Protozoar
Ei cred ca tu stii raspunsul si implica vedele si homofanti cu 6 maini albastrii si cu limba scoala.

#3904
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Continuare discutie (off topic) inceputa la: Generalitati: Credintele religioase, daunatoare societatii?
https://forum.softpe...page__st__18810

 Real_NEO, on 31 ianuarie 2018 - 10:06, said:

Cu alte cuvinte faci apologia ignorarii dovezilor stiintifice concrete astfel incat in mintea ta sa intorci spatele lumii reale in favoarea unuia sa zis "dincolo", ce de fapt este fantezia suita mai presus de real.
Nu, chiar nu ignor deloc ceea ce este dovedit (arata si ma voi conforma dovezilor), dar in discutia noastra se pune problema la ce nu este dovedit si se pretinde ca ar fi sau ca e viabil ceva ce sfideaza legile aplicabile in acest univers. “Dincolo” nu intra acum in discutie, incercam (si nu stiu de ce inca o mai fac) sa te fac constient de un lucru cat se poate de firesc, anume ca, ceea ce e valabil la tine in casa nu trebuie sa fie si in alta. Nici sa stii cum e nu poti afla decat daca poti cerceta ori ti se destainuie. Dar daca stim cum stau lucrurile in casa noastra, hai sa nu pretindem ca e altfel!

Quote

Iar dupa modul in care gandesti reiese ca principiul cauza-efect se suspenda dupa bunul plac astfel incat sa nu trebuiasca vreodata sa respecti realitatea sau dovezile stiintifice.
De ce zici asta? Am precizat clar bazele rationamentului, nu e vorba de plac sau ne’… te-am invitat sa explici de ce nu e logic ce zic? Esti in interior sub anumite legi imuabile si verificabile pentru acest univers, deci nu poti pretinde ca lucrurile s-au petrecut ori se petrec altfel decat conform cu ele. Continui insa cu pretentii care contrazic logica?
Daca Universul se termina insa undeva, e de bun simt sa spunem ca nu stim cum e dincolo de el pentru ca nu cunoastem nimic despre cum poate functiona ceva inafara? Ce fel de sistem consideri ca este Universul nostru Real_NEO?… daca nu e deschis, atunci clar nu putem afla ce legi guverneaza acolo. Nu e ipocrizie ce sustin, e doar o concluzie de bun simt.

Quote

Cum adica sustin fara dovezi ? Nu ai inteles ca s-au efectuat experimente de laborator in care oamenii de stiinta au studiat comportamentul ARN-ului in mediu similar cu al Pamantului primordial ? Vorbim despre experimente stiintifice concrete, nu despre cuvinte doar.
Super, arata, sau da link unde este demonstrat prin experiment ceva si ce anume? Sunt gata sa accept realitatea demonstrata… atentie,
doar cea demonstrata.

Quote

Si incearca sa te documentezi mai bine vizavi de functiile ARN-ului pentru ca eu nu am pretins nicio clipa ca in ziua de azi ARN-ul nu ar mai avea functii, ci am spus ca rolul pe care-l joaca in prezent ADN-ul in trecut putea fi jucat de ARN, iar in prezent aceasta functie a ARN-ului nu mai este folosita.
Tocmai ca stiam ce functii are si de aceea incercam sa te “scutur”, ca sa revii la realitate. Dar vad ca tu nu mai stii ce ai scris ieri si ce scrii azi, uite-ti inca odata cuvintele:

Quote

simplul fapt ca exista ARN demonstreaza ca celula primordiala nu era la fel de complexa precum cea din prezent, iar complexitatea ADN-ului s-a dezvoltat in timp si nu a fost de la bun inceput. Si apoi, daca celula ar fi fost creata de o inteligenta, atunci de ce aceasta inteligenta ar fi avut nevoie si de ARN ? Ar fi creat celula de la bun inceput cu ADN si cu asta basta, nu ar mai fi fost nevoie si de ARN. Ori simpla prezenta a ARN-ului ne demonstreaza existenta unui proces de evolutie a codului genetic, de la simplu la complex.
… din ce sustii aici reiese ca, dupa aparitia ADN-ului care ar fi preluat vechile functii ale ARN-ului (o treapta a trecerii de la simplu la complex, nu altceva), prezenta inca a acestuia din urma in celula azi este dovada reminiscenta a ceva ce a fost util candva, nicidecum ca prezenta lui ar fi indispensabila celulei si azi. Nu sunt cuvintele tale: "simpla prezenta a ARN-ului dovedeste…".In plus, conceptia ca, un creator al celulei nu ar fi avut de ce crea si ARN cand putea crea direct ADN-ul, tradeaza aceiasi gandire... "ARN cand ai ADN nu-si mai are rostul".
Pai ce inseamna invitatia ta la a ma documenta eu dupa impartasirea unui asemenea punct de vedere. Sa se documenteze mai bine cu privire la ARN si rolul lui in celula cine? Realizezi ca ai ajuns sa il desfiintezi din disperarea de a demonstra trecerea de la simplu la complex si acum cand pici in propria-ti groapa o sucesti, ba ca-i ca la Pitesti ba ca e ca la Ploiesti?

“Oblio” said:

Niciodat’ un mecanism nu se va autoansambla chiar daca-i pui stiva toate componentele si astepti cate milioane de ani vrei. Nici sistem de autoreplicare nu se face asa tam-nesam, fara o inteligenta care sa vrea, sa planuiasca si sa implementeze acel sistem. O spun in baza observatiilor si a legilor care ne guverneaza.
E absurd sa crezi invers, pentru ca realitatea, nu imaginatia, iti arata ca, in lumea noastra palpabila si direct perceptibila oricui,  uzinele nu se autoconstruiesc ci sunt produsul actiunii unor minti care si le proiecteaza apoi le construiesc in baza unor nevoi.

Quote

Serios ? Dar nu observi cum te contrazici ?
  Oare?

Quote

Pentru ca inteligenta, creatorul acela, nu este chiar el mecanismul ce s-a autoasamblat din moment ce el exista fara sa fi fost creat de o inteligenta ? Tu pari sa nu gandesti ce spui.
Cred ca tu nu esti capabil sa procesezi ce tot iti explic. Am tot zis ca, nu stiu si nimeni nu ar putea sti ce fel de mecanism sau minte poate sa existe intr-o lume total necunoscuta, alta decat cea in care traim noi. Mecanismele si legile dupa care functioneaza ele in aceasta lume a noastra insa, sunt certe si stabilite stiintific, pentru ca pe acestea le cunoastem si le-am putut studia si masura.
Ce tot o toci in loc ca si cand as vorbi la pereti? I-a fa bine sa citesti iar si iar pana intelegi cum sta treaba cu proprietatile a doua lucruri care nu au origine comuna.  Daca esti de clasa intai mai ai rabdare sa cresti si vorbim atunci. De cateva postari incoace tot iti explic ca unui copil si ori te faci ca ploua ori nu te duce mintea sa procesezi o idee exprimata cat se poate de simplu

"Oblio" said:

Analogie fara sens. Ceea ce se intampla intr-o celula este asa cum ai zis, precum intr-o uzina, iar uzinele au creatori. Daca acea uzina mai si functioneaza inseamna ca “acei creatori” au stiut ce fac.
Cat despre constienta, unde ai vazut organizare si complexitate nascuta din inconstienta? Cate masinarii cunosti sa fi aparut de nicaieri singure?, macar un carut cu patru roti autoformat intr-o gramada de fier vechi  ceva…???

Quote

Pai priveste numai la rationamantul tau, cum tu singur pretinzi ca inteligenta si creatorul sunt mecanisme ce nu au fost asamblate la randul lor de niciun alt creator. Adica pretinzi ca celula nu se poate forma de la sine, dar bine ca in schimb poate exista creatorul de la sine, ce este un mecanism mult mai complex decat celula. E un rationament circular complet absurd.
Pentru cine e limitat poate parea si absurd… de ce nu recunosti simplu… “asta nu pot pricepe!” Eu am scris despre crearea lucrurilor in lumea noastra. Sa faci analogie intre doua lucruri din doua lumi care pot fi diferite ce fel de rationament este? Cine te invata logica pe tine?
Pana la uma nici nu are importanta daca Ratiunea creatoare a acestui Univers si a vietii pe aceasta planeta ar fi fost sau nu la randu-i creata, important e doar ca in interiorul acestui Univers lucrurile obligatoriu functioneaza doar in conditiile impuse de legile stabilite acestuia. Lucrurile aici nu pot functiona decat intr-un anume fel. Invata care e acesta, stiinta iti este de folos doar daca stii sa o folosesti.

Quote

Eu zic sa te documentezi mai bine despre ce inseama ipoteza lumii ARN. Si cred ca am exprimat foarte clar ca la inceput nu exista niciun mecanism sofisticat, insa se pare ca tu esti fixat pe o idee anume si numai nu doresti sa-i dai drumul. Ti s-a spus deja de nu stiu cate ori ca la inceput exista numai un mecanism simplist, nu o celula, insa tu mereu o tragi cu complexitatea celulei. E clar ca nu vrei sa auzi, nu vrei sa gandesti, nu vrei sa vezi, nu vrei sa nimic.
Ce poate sa insemne o ipoteza. Poate fi o idee dar poate fi si doar “desene animate”. Daca tie iti place sa te uiti la desene animate si iti e deajuns, daca nu te intereseaza ce sustin ceilalti cercetatori aflati in opozitie, de unde sa concluzionezi tu cat de departe de realitate stai impreuna cu cei ce imbratiseaza povestile acelea. In filme animate poti prezenta cat de simplu vrei. Dar daca vrei sa fii luat in serios cu problema aflata in discutie ai nevoie sa prezinti mai mult de atat.
In mod specific ipoteza “ARN world” trebuie sa satisfaca patru cerinte:
1. O ribozima (adica un ARN catalitic) trebuie sa se formeze in conditii prebiotice plauzibile (fara inteligent design)
2. Trebuie sa se poata replica singura dinainte de apariția primei celule, astfel ca selectia naturala sa poata incepe.
3. Trebuie sa faca ceva util pentru viitorul organism viu.
4. Trebuie sa pastreze/stocheze informațiile despre cum se va replica acel ceva util. (si nu prin divizare, replicarea prin divizare este un candidat slab pentru o funcție utilă.)

Quote

Ce fel de argumente sunt acestea ? Daca te tai la un deget, o inteligenta iti vindeca rana ? Nu. Embrionul in pantece se dezvolta de la o inteligenta ? Nu. Hotarasti tu modul in care iti functioneaza oraganismul ? Nu. Totul e de la sine iar tu esti mai mult ca un pasager.
Ce tare, eu nu pot face nimic cu inteligenta mea, haosul reuseste mai mult decat inteligenta. Hahaha!
  Bineinteles ca nu eu cu inteligenta mea hotarasc, o alta Inteligenta sa ingrijit si a implementat atat informatia cat si mecanismul. Dar ce?… sa-ti cer sa constientizezi asa ceva?… de unde, cu ce?
PC-ul tau a aparut singur, sa produs singur, la origini era doar un abac si uite cum a evoluat si devenit ce este azi! Nu e niiiimeni sa-l fi planuit, sa-i fi configurat structura hardware, sa-i fi introdus instructiuni in BIOS, sa-i fi pus un sistem de operare si un antivirus ca sa se poata apoi vindeca singur…

Quote

Pai ce ar fi sa casti ochii la lumea reala si sa observi ce se petrece in jurul tau ? Acolo putem observa.
Tocmai asta fac, tu de ce nu faci la fel? Eu vad organizare, armonie si progres de pe urma gestionarii corecte a potentialului rational, mecanisme complexe create cu sisteme automatizate implementate nu autorealizate prin (auto)evolutie de la simplu la complex.

Quote

Nu, tu nu doresti sa vezi lumea reala ci mereu incerci gasesti in mintea ta o scuza prin care sa nu accepti decat ceea ce ai vrea tu sa fie. Despre asta e vorba de fapt. Si iti repet pentru a nu stiu cata oara: daca Universul si celula trebuie sa aiba cauze, atunci de ce nu si inteligenta ? Creatorul, el de ce nu trebuie sa aiba o cauza si lui ii este permis sa fie un mecanism complex ce exista de la sine ? Ca atare nu esti cinstit in rationamente.
Asa o fi, eu nu vreau sa vad, iat tu, da, vezi tot!
Creatorul…poate are si El o cauza sau poate nu, de unde sa stiu si ce conteaza? El zice despre sine ca e Duh si ca exista dintotdeauna. Astfel de lucruri eu nu pot sa le masor sa le cercetez, deci e corect sa ma abtin. Conteaza ce vad si stiu, conteaza ce e dovedit a fi conform cu realitatea, mai putin conteaza ce presupun sau cred in discutia de fata. Tu insa fugi de realitatea pe care o putem observa empiric dar si mai mult, fugi de adevarul revelat prin stiinta insasi odata ce ii respingi descoperirea legilor si principiilor statornicite pentru acest univers.

”Oblio” said:

Daca e asa simpla producerea viului din neviu inseamna ca poti arata fara greutate experimentul care arata obtinerea vietii intr-o eprubeta alimentata cu toata materia nevie necesara obtinerii marii minuni.

Quote

Pai da, si exact asta s-a si intamplat prin experimentele stiintifice ce studiaza ARN-ul, ia si documenteaza-te. ARN-ul in conditii ce simuleaza Pamantul primordial face niste chestii. Structuri de aminoacizi incep sa se combine, sa alcatuiasca masinarii din ce in ce mai complexe, sa se reproduca, s.a.m.d.
Unde ai vazut asta? Arata experimentele reusite si recunoscute care au avut loc sa vad cum e posibil si atunci cred. Da nu in desene animate cu supozitii si simplificari, cu scenarii ale unor procese. Arata in experimente repetabile care pot fi verificate oricand.

Quote

Deci pana cand oamenii de stiinta nu vor reproduce viata complet nu vei fi multumit, si nici atunci nu vei fi multmumit ci te vei lega de alte chestii, ca sa ti se reproduca exact speciile de fiinte pe care le vedem acum, s.a.m.d. E clar, nu vrei sa vezi, nu vrei sa accepti realitatea, gasesti scuze, s.a.m.d. Mie imi este foarte clar ce faci in interiorul mintii tale.
Stai linistit, de ce te agiti? Am pornit la o treaba, vino cu primele dovezi si apoi mergem si mai departe, si o sa vezi cat de corect sau multumit sunt. Orice victorie mare se obtine lupta cu lupta, biruinta cu biruinta. Pe masura ce castigi, una, apoi a doua, etc, creste cantitatea de credit acordat, creste respectul, creste atentia acordata si aprecierea pentru munca depusa. Deocamdata asist doar la lupte cu mori de vant si vrei sa te apreciez in baza prognosticurilor si infumurarii tale ca-s ca si cucerite? Arata ca s-au indeplinit cerintele insirate mai sus, ca sa nu ramanem la stadiul “speculatii” si pe urma mai vedem. Promit oricum, sa devin mult mai interesat odata cu aparitia demonstratiilor.
Legat de clipurile video cu privire la ARN-ul primordial… sunt intampinat inca de la primul clip cu termeni/expresii precum: “oamenii de stiinta banuiesc/suspecteaza ca”, “se crede ca a dat nastere”, “se considera ca”… si continua cu: ”nu suntem încă siguri cum s-ar fi întâmplat acest lucru”.
Eu unul te sfatuiesc sa mai scormonesti si sa vezi ce au de spus si acei cercetatori care se abtin ori sunt in opozitie.

Edited by "Oblio", 01 February 2018 - 02:50.


#3905
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 "Oblio", on 01 februarie 2018 - 02:41, said:

Eu unul te sfatuiesc sa mai scormonesti si sa vezi ce au de spus si acei cercetatori care se abtin ori sunt in opozitie.
Sa inteleg deci ca nu ai urmarit clipurile ? Sau daca le-ai urmarit nu le-ai inteles, din moment ce ma tot intrebi unde sunt dovezile si imi tot ceri sa ti le arat. Pentru ca in acele clipuri ti se explica ce experimente s-au facut.

 "Oblio", on 01 februarie 2018 - 02:41, said:

Cred ca tu nu esti capabil sa procesezi ce tot iti explic.
Nu, eu sunt foarte capabil sa procesez, insa din pacate observ cum tu mereu eviti subiectul explicatiei pentru existenta creatorului. Tu mereu vii cu argumentul imposibilitatii aparitiei de la sine a celulei din pricina complexitatii ei, insa te faci ca ploua atunci cand esti intrebat despre cum se face ca exista de la sine si creatorul, ce este mult mai complex decat celula. Te contrazici insa nu vrei sa constientizezi asta.

Iti repet: daca celula este prea complexa pentru a putea exista de la sine, atunci de ce nu si creatorul avand in vedere ca el este mai complex decat celula ?

PS: si te rog incearca sa nu mai faci postari kilometrice, ca nu sta nimeni sa citeasca atat. Scurt si la obiect.

Edited by Real_NEO, 01 February 2018 - 10:25.


#3906
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Si te rog inceteaza cu prostia asta cu uzina ce este proiectata de o inteligenta. Pentru ca in analogia ta creatorul este uzina, si chiar tu ai subliniat ca trebuie sa fie si el proiectat. Adica o contradicite de toata fumusetea, uzina ce proiecteaza uzina. Asa ca observa cum nu functioneaza principiul creatorului din motive de contradictie, pentru ca se ajunge la situatia creatorul, creatorului, creatorului, la infinit. Pentru ca orice structura complexa are nevoie de un proiectant, iar cum creatorul insusi este o structura complexa automat necesita un alt proiectat, si mergem astfel la infinit, ceea ce este absurd. Deci, vrand, nevrand, la un moment dat trebuie sa ajungi la un scenariu in care o structura complexa apare de la sine prin a evolua din structuri mai simple, este inevitabil, deoarece nu este rational ca raspunsul pentru existenta structurii complexe sa fie mereu o alta structura complexa.

Casa ce este o structura complexa este construita treptat din caramizi, ce sunt structuri mai simple, niciodata casa nu este construita din alte case. Natura/realitatea ne arata o ordine a lucrurilor, ne arata cum structurile complexe sunt alcatuite din structuri mai simple, niciodata invers. Creierul este construit din neuroni (nu din alti creieri), fiinta este construita din celule (nu din alte fiinte), atomii sunt construiti din particule subatomice (nu din alti atomi), oceanul este alcatuit din picaturi (nu din alte oceane), padurea este formata din copaci (nu din alte paduri), s.a.m.d.

Edited by Real_NEO, 01 February 2018 - 11:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate