Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#1
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDany noob, on 08 iulie 2014 - 09:41, said:

A "crede" in evolutie = a fi de acord ca exista suficiente dovezi in sprijinul acestei teorii astfel incat sa putem trage o concluzie rationala pe baza dovezilor prezentate.
Să începem cu începutul.

Cum a apărut primul protozoar?
1. Care este teoria?
2. Care sunt experiențele de creare a unui protozoar (pentru a dovedi experimental teoria și a avea o bază științifivă)?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Protozoar

Edited by madhukar, 08 July 2014 - 10:51.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
Teoria este ca s-a format o bacterie care s-a inmulti si a ajuns sa devina om.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Iar apar topicuri ca ciupercile dupa ploaie despre lucruri care oricum s-au mai discutat...

View PostMarianG, on 08 iulie 2014 - 11:04, said:

Teoria este ca s-a format o bacterie care s-a inmulti si a ajuns sa devina om.
Nu ar fi existat oameni sau animale daca evolutia nu oferea un imbold numit trecerea de la procariote la eucariote. Asta e un pas major in evolutie. Inceputurile nu sunt elucidate decat pe bucatele, abiogeneza se ocupa de treaba asta. http://en.wikipedia....iki/Abiogenesis

Cat despre creationism in mare nu ai ce sa vorbesti, nu ofera dovezi concludente, doar basme si interperetari eronate ale cercetarilor stiintifice.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandreic, on 08 iulie 2014 - 11:07, said:

Nu ar fi existat oameni sau animale daca evolutia nu oferea un imbold numit trecerea de la procariote la eucariote. Asta e un pas major in evolutie.
Deci evolutia si-a tras singura un picior in kur, ca sa avanseze :lol:
Asa si eu, cand eram mic, credeam ca daca toti oamenii dintr-o corabie ar sufla in panze, corabia ar inainta...

#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
https://www.youtube....v=1LvcOcv9wcA#t

De ce nu mai apar clipurile video cand pun link spre youtube? Eu nu gresesc cu nimic, ce am facut acum faceam si in alte situatii si mergea.

Edited by tiestodj20, 08 July 2014 - 11:48.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 11:26, said:

Deci evolutia si-a tras singura un picior in kur, ca sa avanseze Posted Image
Asa si eu, cand eram mic, credeam ca daca toti oamenii dintr-o corabie ar sufla in panze, corabia ar inainta...
E vorba de simbioza, bugetul energetic celular si cateva fineturi bio-chimice pe care probabil nu le stapanesti Posted Image
Hint: Evidence supports the idea that eukaryotic cells are actually the descendents of separate prokaryotic cells that joined together in a symbiotic union.

View Posttiestodj20, on 08 iulie 2014 - 11:45, said:

De ce nu mai apar clipurile video cand pun link spre youtube? Eu nu gresesc cu nimic, ce am facut acum faceam si in alte situatii si mergea.
Scoate acel "#t" din nume. Softpedia nu stie sa citeasca si comenzile de dupa link, trebuie sa-l dai curat fara nimic in plus altfel pica in bot.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca dumnezeu a creat universul din nimic... pe dumnezeu cine l-a creat si din ce?

#8
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNero-d, on 08 iulie 2014 - 13:06, said:

daca dumnezeu a creat universul din nimic... pe dumnezeu cine l-a creat si din ce?

Această întrebare e asemănătoare cu întrebarea: "care este ultimul număr natural ?"

Şi mergând mai departe cu asemănarea, aici intervine “argumentul cosmologic” al lui Leibniz, sau “cauza necauzată“ a lui Platon şi Aristotel, care în prezent au pătruns şi în filosofia simulaţionistă. Acestea au la bază asemănarea cu efectul Droste, ca şi acela în care două oglinzi sunt puse una în faţa alteia, şi imaginile se repetă la infinit.



Efectul Droste

[ http://www.engineersgotblued.com/wp-content/uploads/2014/06/droste-effect-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#9
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1LvcOcv9wcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uEP7Z55Z6nM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X7_lhfUhrHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Posttiestodj20, on 08 iulie 2014 - 11:45, said:

https://www.youtube....v=1LvcOcv9wcA#t

De ce nu mai apar clipurile video cand pun link spre youtube? Eu nu gresesc cu nimic, ce am facut acum faceam si in alte situatii si mergea.
Sterge acel "s" de la http(s) si o sa mearga.

Am citit pe urma sfatul lui andrei.

Edited by johnnickelby, 08 July 2014 - 14:13.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNero-d, on 08 iulie 2014 - 13:06, said:

daca dumnezeu a creat universul din nimic... pe dumnezeu cine l-a creat si din ce?
Dumnezeu este o entitate de tip Kardashev V ''localizata'' (probabil termenul e incorect) exterior universului nostru, unde concepte precum timp, spatiu, cauzalitate au cu totul alt inteles, probabil ca unele nu exista, posibil sa existe altele imposibil de imaginat pt noi.
Universul nostru este un experiment (iarasi termenul e probabil incorect/ incomplet) unde din cand in cand intervine punctual.

#14
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDany noob, on 08 iulie 2014 - 13:43, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uEP7Z55Z6nM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Autorul recunoaște mai întâi că nu poți răspunde la prima mea întrebare.
De vreme ce nu poți răspunde, nu văd nici un rost să mai pierd timpul cu tine,
îmi pare rău, dar o simt ca pe o pierdere de timp.

Dacă ai bunăvoința să răspunzi la prima întrebare, voi fi interesat să mai scriu pe acest subiect.

Edited by madhukar, 08 July 2014 - 14:19.


#15
stevieg25

stevieg25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 26.06.2011
@madhukar Evolutia nu se ocupa cu explicarea aparitiei vietii, exista o ipoteza pentru asta, se numeste abiogeneza, dar nu este o teorie stiintifica, nu exista destule dovezi pentru ea, deocamdata nu stim cum a aparut viata... Evolutia ne arata cum s-a diversificat viata prin selectie naturala.

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 14:15, said:

Dumnezeu este o entitate de tip Kardashev V ''localizata'' (probabil termenul e incorect) exterior universului nostru, unde concepte precum timp, spatiu, cauzalitate au cu totul alt inteles, probabil ca unele nu exista, posibil sa existe altele imposibil de imaginat pt noi.
Universul nostru este un experiment (iarasi termenul e probabil incorect/ incomplet) unde din cand in cand intervine punctual.

Ai visat tu treaba asta si trebuie sa te credem sau ai si niste dovezi in spate?

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 11:26, said:

Deci evolutia si-a tras singura un picior in kur, ca sa avanseze :lol:
Asa si eu, cand eram mic, credeam ca daca toti oamenii dintr-o corabie ar sufla in panze, corabia ar inainta...

Chiar si asa, cred ca erai mai destept cand erai mic.

Edited by stevieg25, 08 July 2014 - 15:27.


#16
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Teoria evolutiei nu presupune ca stie cum au aparut primele forme de viata din compusi chimici.

Teoria evolutiei relateaza faptul ca viata s-a difersificat prin selectie naturala , si are dovezi suficiente ca sa demonstreze acest lucru.

Faptul ca oamenii sunt descendenti al unor primate este un fapt dovedit stiintific.

#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Poststevieg25, on 08 iulie 2014 - 15:16, said:

@madhukar Evolutia nu se ocupa cu explicarea aparitiei vietii, exista o ipoteza pentru asta, se numeste abiogeneza, dar nu este o teorie stiintifica, nu exista destule dovezi pentru ea, deocamdata nu stim cum a aparut viata... Evolutia ne arata cum s-a diversificat viata prin selectie naturala.
Asta inseamna ca teoria evolutiei nu poate fi un contraargument pentru creationism?

#18
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View Poststevieg25, on 08 iulie 2014 - 15:16, said:

Evolutia nu se ocupa cu explicarea aparitiei vietii, exista o ipoteza pentru asta, se numeste abiogeneza, dar nu este o teorie stiintifica, nu exista destule dovezi pentru ea, deocamdata nu stim cum a aparut viata... Evolutia ne arata cum s-a diversificat viata prin selectie naturala.


Si-atunci de ce primul element din sir nu ar putea fi creat? Creatie si evolutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate