Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#37
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Un film din 1987 care trebuie vazut de oricine:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ok_tcAEbHHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu sunt cineva, nu oricine!, nu intrunesc conditiile de vizionare deci rezumat la teorie

functia creaza organul sau organul a fost proiectat pentru a indeplini o anuta functie??

ce calculator are omu'...

Edited by Nero-d, 08 July 2014 - 18:05.


#39
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Ok , am sa reformulez , merita vazut de oricine , nu trebuie.

Quote

ce calculator are omu'...

1987..CD-ul era inventie noua.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 14:15, said:

Dumnezeu este o entitate de tip Kardashev V ''localizata'' (probabil termenul e incorect) exterior universului nostru
Iarasi preconceptii umane... ce-i aia univers exterior ? Cand nu avem spatiu-timp nu mai avem despre ce exterior vorbi.

View PostIztaccihuatl, on 08 iulie 2014 - 15:31, said:

Si-atunci de ce primul element din sir nu ar putea fi creat? Creatie si evolutie.
Pentru ca nu are sens... primul element este format dupa BB. Nu avea cine sau de ce sa creeze pentru ca nu exista "cine" sau vreun motiv... dupa BB nu existau nici macar atomi. De ce am inventa creatii ?

Attached File  1165px-History_of_the_Universe.svg.png   160.27K   14 downloadsAttached File  1200px-CMB_Timeline300_no_WMAP.jpg   186.29K   14 downloads

#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandreic, on 08 iulie 2014 - 19:48, said:

Iarasi preconceptii umane... ce-i aia univers exterior ? Cand nu avem spatiu-timp nu mai avem despre ce exterior vorbi.
Păi o altă dimensiune, de exemplu, superioară acestui Univers.

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... cu un efort de imaginatie ne-am putea inchipui asa ceva... dar... la ce ne-ar folosi?
sa inventam ceva ce nu exista doar asa, ca teorie de lucru? o teorie care naste mai multe intrebari decat rezolva
pai asta cade in sarcina creationistilor dar ei nu au acest interes atata timp cat au marea masa de zombi credinciosi de partea lor

#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,220
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 14:15, said:

Dumnezeu este o entitate de tip Kardashev V ''localizata'' (probabil termenul e incorect) exterior universului nostru

Există conceptul numit punctul Omega, creat de Pierre Teilhard de Chardin, şi dezvoltat de alţii, printre care şi Frank Tipler.

Acest punct Omega ar putea fi nivelul de maximă complexitate a materiei şi conştiinţei, care ar exista în afara celor patru dimensiuni spaţiale, plus dimensiunea temporală, care reprezintă distanţa dintre evenimente.





View PostDany noob, on 08 iulie 2014 - 15:20, said:

Faptul ca oamenii sunt descendenti al unor primate este un fapt dovedit stiintific.

De asemenea se poate demonstra că automobilul a evoluat din trăsură, la finalul secolului 19. Şi e adevărat: automobilul chiar a evoluat din căruţă, doar că Proiectanţii automobilelor au luat calul (animalul) de la şaretă, şi i-au pus în loc Cai-Putere (motor) şi volan. Roţile au rămas la început în aceeaşi formă.





View Poststevieg25, on 08 iulie 2014 - 15:37, said:

Eu nu am nicio problema cu oamenii care cred in zei, problema apare cand vor sa invete creationismul in scoli,

Într-adevăr, ar trebui eliminaţi din facultăţile de informatică toţi programatorii care se ocupă de viaţa artificială, pentru că aceştia creează algoritmi evolutivi (fiinţe artificiale), care apoi sunt "scufundaţi" într-un mediu, tot virtual, pentru a fi lăsaţi să evolueze în rapot cu mediul.

Aceşti programatori fac un lucru "periculos": învaţă pe studenţii la informatică, faptul că viaţa (artificială), poate fi opera unui Creator (programator), care o lasă să evolueze într-un mediu de asemenea creat (programat).

Edited by lupini, 09 July 2014 - 01:45.


#44
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Există conceptul numit punctul Omega, creat de Pierre Teilhard de Chardin, şi dezvoltat de alţii, printre care şi Frank Tipler.
Acest punct Omega ar putea fi nivelul de maximă complexitate a materiei şi conştiinţei, care ar exista în afara celor patru dimensiuni spaţiale, plus dimensiunea temporală, care reprezintă distanţa dintre evenimente.
Exista si conceptul numit punctul "what the f**k are you talking about" , dezvoltat de Pierre..Je.
Acest punct "what the f**k are you talking about" ar putea fi nivelul de maxima baliverna a fiintei umane , care ar exista in interiorul celor patru dimensiuni spatiale , plus dimensiunea temporala , care reprezinta distanta dintre oamenii normali si oamenii ce vorbesc baliverne.

Quote

De asemenea se poate demonstra că automobilul a evoluat din trăsură, la finalul secolului 19. Şi e adevărat: automobilul chiar a evoluat din căruţă, doar că Proiectanţii automobilelor au luat calul (animalul) de la şaretă, şi i-au pus în loc Cai-Putere (motor) şi volan. Roţile au rămas la început în aceeaşi formă.
Poftim ? Ai urmarit cumva  clipuri cu Ray Comfort de spui prostii de genul asta ? Ce urmeaza ? Sa spui ca banana a fost creata special pentru a se potrivi mainii umane ?

#45
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostKarhu, on 08 iulie 2014 - 16:02, said:

Nu-i curios ca un accident genetic precum scaderea nr de cromozomi de la 48 la 46 la un anume hominid african nu avut urmari grave somatice, respectivul hominid a fost  viabil, fertil (!!!) lipsit de tare, ba mai mult mutatia respectiva s-a transmis urmasilor etc etc?
Este curios, dar exista cai normale de a-ti satisface curiozitatea, nu e nevoie sa inventezi ipoteze cu probleme si mai mari (cum mama naibii a aparut civilizatia aia asa dezvoltata?).
De pilda, http://genetics.thet...al_news/news124, ne arata ca exista oameni cu 44 de cromozomi perfect viabili. E adevarat, astfel de mutatii e greu de transmis urmasilor. Dar nu si daca populatia respectiva a trecut printr-o faza in care numarul lor era foarte mic (cateva mii, poate chiar zeci, dupa un studiu de care am auzit).

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTOPCATBV, on 09 iulie 2014 - 12:51, said:

...
Da, nu contest ca omul (si de fapt fiintele vii) sunt automate biologice de tip von Neumman, cu o anumita variabilitate, care se adapteaza la mediu.
Teoria vietii spontane si evolutiei nedirijate a acestor masinarii biologice care culmea, lupta contra entropiei, mi se parea credibila cand eram si eu un biet indobitocit de propaganda materialista si atee de pe vremea comunismului...

#47
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostKarhu, on 09 iulie 2014 - 13:16, said:

Da, nu contest ca omul (si de fapt fiintele vii) sunt automate biologice de tip von Neumman, cu o anumita variabilitate, care se adapteaza la mediu.

Teoria vietii spontane si evolutiei nedirijate a acestor masinarii biologice care culmea, lupta contra entropiei, mi se parea credibila cand eram si eu un biet indobitocit de propaganda materialista si atee de pe vremea comunismului...
Bun, si civilizatiile ale avansate de care vorbesti nu sunt tot fiinte vii?

Teoriile aparitiei si evolutiei au mai evoluat de atunci, poate n-ar strica se te uiti peste noutati.
Sa inteleg ca ti se pare mai credibil un film SF cu civilizatii avansate?

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,220
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKarhu, on 09 iulie 2014 - 13:16, said:

eram si eu un biet indobitocit de propaganda materialista si atee de pe vremea comunismului...

Şi eu la fel. Îmi amintesc şi acum de profesorul care m-a ridicat odată în picioare, şi m-a întrebat ce părere am eu despre Dumnezeu. N-am ştiut ce să-i răspund, şi a răspuns el în locul meu, că dacă nu l-a văzut nimeni pe nicăieri, atunci nu exisă. Omul era "atoateştiutor", şi a decretat asta. Posted Image

Acelaşi profesor era responsabil cu propaganda, şi ne spunea că Ceauşescu e un conducător strălucit. "Nu avem noi acum portocale cum au imperialiştii, dar după ce ne vom plăti datoria externă, vom avea şi noi". Ţin minte exact aceste cuvinte ale lui.

M-am întâlnit recent cu acel profesor, şi e un om schimbat: nu ştiu ce s-a întâmplat cu el, dar vorbea laudativ despre ...Dumnezeu. Posted Image

Edited by lupini, 09 July 2014 - 14:06.


#49
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postlupini, on 09 iulie 2014 - 14:06, said:

M-am întâlnit recent cu acel profesor, şi e un om schimbat: nu ştiu ce s-a întâmplat cu el, dar vorbea laudativ despre ...Dumnezeu. Posted Image
Probabil l-a intalnit intre timp. A venit dzeu si a dat mana cu el, era un tip de toata lauda. Probabil a si castigat la loto in ziua aia.

Edited by TOPCATBV, 09 July 2014 - 15:24.


#50
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Da, nu contest ca omul (si de fapt fiintele vii) sunt automate biologice de tip von Neumman, cu o anumita variabilitate, care se adapteaza la mediu.
Teoria vietii spontane si evolutiei nedirijate a acestor masinarii biologice care culmea, lupta contra entropiei, mi se parea credibila cand eram si eu un biet indobitocit de propaganda materialista si atee de pe vremea comunismului...

Da domnule , s-au gasit toti oamenii de stiinta sa creeze aceasta intreaga conspiratie din spatele teoriei evolutiei.Ca doar , stii , ei au ceva de castigat daca fraieresc lumea pe tema asta.Nici nu vreau sa ma gandesc cati bani ar face biserica ateista daca ar converti pe toata lumea.

Edited by Dany noob, 09 July 2014 - 15:13.


#51
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostDany noob, on 08 iulie 2014 - 17:49, said:

Un film din 1987 care trebuie vazut de oricine:

Din pacate, tu ti-ai format imaginea asupra crestinismului consumand doar polemica anticrestina a lui Dawkins.

E ca si cum ai pretinde ca stii ce gust are un crevete molfaind la nesfarsit doar ceafa de porc.

View PostNero-d, on 08 iulie 2014 - 21:00, said:

da... cu un efort de imaginatie ne-am putea inchipui asa ceva... dar... la ce ne-ar folosi?
sa inventam ceva ce nu exista doar asa, ca teorie de lucru? o teorie care naste mai multe intrebari decat rezolva

Pai, teoria evolutiei ce plm este daca nu doar un exercitiu intelectual fara vreo aplicabilitate practica oarecare?

Edited by Boshaft_Sylvester, 09 July 2014 - 18:43.


#52
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

Din pacate, tu ti-ai format imaginea asupra crestinismului consumand doar polemica anticrestina a lui Dawkins.

Am fost crestin 18 ani de zile.As zice ca am destule informatii despre crestinism.In primul rand trebuie sa cunosc ceva destul de bine pentru a trage concluzia ca nu sunt de acord cu acel lucru.Am discutat si cu alti oameni religiosi de pe acest forum despre acest subiect aici (inclusiv paginile urmatoare).

Quote

Pai, teoria evolutiei ce plm este daca nu doar un exercitiu intelectual fara vreo aplicabilitate practica oarecare?

Poftim lectura:
1.Gasesti aici dovezi ale evolutiei , ca sa vezi ca nu e doar un exercitiu intelectual.Sau aici evolutia omului daca vrei sa fi mai specific.
2.Iar aici gasesti aplicabilitati practice ale evolutiei.

Edited by Dany noob, 09 July 2014 - 19:16.


#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poate asa crezi tu si iti respect dreptul la opinie dar e cam pe langa realitate
teoria evolutiei e sustinuta de argumente stiintifice si sta la baza celor mai multe descoperiri din domeniul medicinei spre exemplu... dar nu numai
e o teorie stiintifica demonstrata si rasdemonstrata practic (sau ai tu ceva argumente impotriva ei?)
teoriei evolutiei i se contrapune creationismul care nu e acceptat in nici un cerc stiintific si de nici o persoana adulta dezvoltata mental la nivel normal
adica popa ala care-ti spune tie daca-l intrebi ca nu incape discutie, dumnezeu l-a facut pe om si animalele asa cum scrie in VT, nici ala nu crede nici o iota din ce spune, il cam bufneste râsul... sar ala e serviciul lui... sa prosteasca prosti
speciile evolueaza chiar sub ochii nostri
virusuri si microbi se adapteaza si devin mai rezistenti la noile antibiotice, noi rase de pet-uri care nu au existat se inventeaza, noi specii de plante (hibrizi)
chestii care n-au fost facute de dumnezeu la inceput

Edited by Nero-d, 09 July 2014 - 19:10.


#54
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

View PostDany noob, on 09 iulie 2014 - 18:54, said:

Am fost crestin 18 ani de zile.

Ai fost pe dracu'!

Quote

Iar aici gasesti aplicabilitati practice ale evolutiei.

Aberatii.

Te desfid sa selectezi orice pretinsa aplicabilitate practica a teoriei evolutiei si sa o sustii argumentat in acest topic.

Evident, pentru asta ar trebui intai sa-mi definesti teoria evolutiei.

Edited by Boshaft_Sylvester, 09 July 2014 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate