Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#55
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daaa, mea culpa, rectific postul 52 - rezultatul probei e la 28 de zile, nu 20. Asta e, buletinul.... de la o virsta e scuzabil, zic eu.

View Postscufitzu, on 20 martie 2014 - 15:22, said:

Asa cum se face proba la beton se face si la fier.
Stai ca acum m-am luminat. Adica cum, tot la 28 de zile si la fier?

#56
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
:)))))

#57
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nu are cum sa dureze atat eu am sa primesc la livrare si raportul de incercari facut pe esantioane din fierul fasonat.

@Vio ms de sfaturi ;)

#58
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ei, glumeam, ce naiba. Mai facem haz de necaz.
Welcome.
Apropo de @Andrei - cind am ajuns acasa era turnata o treime din fundatie, cu segregari mai multe decit accepta neuronul meu. De aia am fost la statie. La 10-12 cife ale mele, am fost de trei ori. O data cind am ajuns acasa, sa-i cunosc. A doua oara dupa a doua turnare (prima la care am asistat) cind am vazut si eu cum arata betonul lor la iesirea din furtun - ca sa le zic ce si cum; si a treia oara inainte de placa. Asta asa, ca chestie, telenovela e mult mai lunga.

#59
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
:))

#60
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce vrei sa ne spui Vio???
Ia-ai tăiat macaroana furnizorului de beton?

#61
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu. Sint doar doi furnizori in oras. Cel ales e mai mic dar are certe avantaje. Le-am spus asteptarile mele si au acceptat. Drept urmare, la placa, doreii au fost incintati, s-a pus frumos in opera. Nu are nici o fisura placa.
Daca ii taiam macaroana era loose-lose, si ce rost ar fi avut.

#62
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Another brick in the wall, am decopertat cam superficial si indreptat  terenul

Deasemenea m-am intalnit cu putarul si am batut palma, multumesc coana lalea ;)

Attached Files



#63
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
N-avea rost sa decopertezi mai mult.
Oameni seriosi, doar ca cer avans. Dar au lasat putul impecabil, cu margaritar, sigilata panza anterioara, teava albastra... totul impecabil. Sper sa fii si tu multumit de ei.

#64
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da am discutat detaliile si ma vor chema sa supervizez personal cand baga tevile.

Ma gandeam ca decopertez mai adanc sa salvez cat mai mult din stratul vegetal, dar oricum mai mult nu intra lama ...

#65
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cum sa salvezi? Intra lama, doar ca mai greu. Ce excavatorist ai luat si cat a fost halatul?
Nu te sperie cum ramane argila aia asa lucioasa pe alocuri?

#66
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Pai stratul vegetal am sa il tin in spate, il intind dupa ce termin santierul  si fac curat
150 de ron fu' halatu, marian se numeste ..a spus ca ma costa mai mult ce vreau eu dar mi-a placut cum a iesit drept  si a ramas asa.

#67
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Iti mai ramane pamant de la sapatura fundatiei si-l poti intinde. Nu inteleg de ce ai decopertat tot, e pacat, nici nu esti mai sus decat pietrisul strazii tale...
Eu am decopertat exact sub casa inainte de constructie si imprejurul ei dupa, ca sa curat mizeria.
Tot n-am inteles care e ideea cu salvarea stratului begetal. Il plantezi la loc dupa?:)

#68
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da il plantez la loc  si vreau sa dau panta din spate catre fata , ce se scoate din santul fundatiei  va fi argila ce intra in  casete fiind impermeabila..

este cu vreo 10 cm mai sus acum decat pietrisul de pe strada, oricum dupa ce termin casa/ gardul mai aduc pamant si inalt cu vreo 20 cm

#69
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu e impermeabila, dar e greu permeabila, in grade diferite de greu; cand am sapat santurile  pt. dren, 2-2,1 metri adancime, am gasit pamant ud pana acolo, deci intra apa de ploaie... Si la suprafata am aceeasi argila, nu incepuse zilele trecute sa se crape putintel pamantul tau la suprafata? E argila all over, doar nu acelasi tip.

E buna asta cu panta; mie nu mi-a placut ideea, eu asa am terenul, cu panta spate-fata, dar cred ca il las asa, sunt avantaje, cum zici si tu.

#70
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nu a fost crapat, pana acum 2 ani crestea porumbul destul de vanjos pe tarla  cand am cumparat eu .
Stratul vegetal este pana la cota - 40 cm cf studiu geo ...si vroiam sa decopertez macar 20 dar am luat decat 10 cm ...pt ca aparea si problema unde il depozitez desi mai erea loc..
In fine greu permeabila  peste ea vine refuz de ciur care rupe capilaritatea ...o sarcina destul de dificila pt apa sa mai urce in sus :)

#71
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sfat, intinde mai mult stratul decopertat, daca vrei sa-l mai folosesti, de nu vei ingradi, el va disparea....
cubul din poza e prima casa a ta?
:)

#72
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Sper sa nu dispara...ar fi chiar penibil sa fure careva pamantul decopertat...cubul din dreapta este al vecinului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate