Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#37
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postgreuceanutm, on 27 februarie 2014 - 23:12, said:

Unde construiesti? Ce sunt preturile astea? Auzi la el, 2,95 lei/kg fasonat... Cine are noroc, are... Sailalalala... Cine n-are, n-are... Eu cand ma gandesc la fier ma ia de la nervii capului si imi vine sa bag glont pe teava. Spor la construit.
Momentan locuiesc in Berceni City urmeza sa construiesc in Berceni Ilfov ....aka mai la tzara, a trebuit sa fac ceva reasearch sa identific furnizorii dar tot nu sunt multumit la pretul asta
cred ca se poate mai bine ;)

#38
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mie-mi pare un pret bun. Oricum, eu la fie n-am mers atat pe ideea de pret bun, cat de garantie si provenienta fier.

#39
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da si calitatea este importanta, decizia o voi lua si pe baza calitati.

#40
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Vezi ca la caramida este un pic de tzeapa cu mc. de zidarie. Intreaba cat este mc. de caramida, pentru ca nu-ti fac si zidaria in pretul dat. Era s-o patesc si eu odata, cand eram mai mic, dar noroc ca m-am desteptat la timp.Cel mai corect este sa-i intrebi cat costa o caramida, si apoi raportezi la mc. stiind dimensiunile caramizii.

#41
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
la beton pretul e bun, daca e b350 . Dar din cate stiu eu, nu cumva e cea mai de sus clasa ? eu stiu ca am folosi b350 la scari, pentru ca e prea tare, si am auzit ca se foloseste la poduri, etc.
din cate tin minte eu am folosit b250 aproape la toata casa...

#42
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@xjl buna observatie, dar cum sunt prevazator si cunosc ca tipul asta de caramida este masurat de producator astfel
1mcz=69 bucati iar 1mc=76bucati iar ofertarea se face in general la mcz eu am primit pe langa cotatia per mcz si pretul per bucata
asa ca am comparat mere cu mere Posted Image

@Andrei in discutie mai sus erea otelul beton BST500S clasa C ...
iar castigatorul ce imi va livra otelul este P...ema cu pretul de 3 ron tva inclus fasonat gata in 5 zile pt toata casa livrat intr-un singur transport.
Pierderile de fasonare sunt incluse in pret iar eu voi plati doar greutatea fierului fasonat, deasemena ca si garantie imi sunt oferite urmatoarele :
"-   Declaratie de conformitate
-   Raport de incercari
-   Certificat de inspectie + declaratie de conformitate producator
-   Agrement tehnic + Aviz tehnic producator"
Pentru beton ma voi ocupa saptamana viitoare si am trei statii in vizor pe raza comunei Berceni cu bune recomandari:Provis,Nest,Glacial
Betonul peste egalizare pana sus  este B350 XC2 S3 Dmax-16mm.

Edited by tataiepure, 28 February 2014 - 21:40.


#43
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Inca un mic pas facut inainte am reusit sa conving vecinul sa imi dea curent
iar in compensatie am stabilit ca eu sa platesc factura integral, macar atat lucru pot face.
Si am cunoscut pe cineva cu excavator care va face decopertarea stratului vegetal ;)

Edited by tataiepure, 01 March 2014 - 16:45.


#44
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012
Salut, ceva noutati....bafta

#45
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Posttataiepure, on 28 februarie 2014 - 21:27, said:

@Andrei in discutie mai sus erea otelul beton BST500S clasa C ...
Pierderile de fasonare sunt incluse in pret iar eu voi plati doar greutatea fierului fasonat, deasemena ca si garantie imi sunt oferite urmatoarele :
"-   Declaratie de conformitate
-   Raport de incercari
-   Certificat de inspectie + declaratie de conformitate producator
-   Agrement tehnic + Aviz tehnic producator"

Iepuras, o intrebare rogu-te. Nu mai are mare importanta pentru mine dar asa, sint curios, precum pisica. Documente am vazut si eu destule, dar nicaieri nu am vazut legatura clare intre document si produs. Ai idee cum faci acerst lucru? Adica mai pe romaneste, cum stii ca materialul livrat este cel specificat?  Cam toti producatorii au o "semnatura" pe material, o stanta sau o fgorma speciala a striatiilor. Ai reusit sa lamuresti asta?

#46
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Asa cum se face proba la beton se face si la fier. Daca nu iese ce scrie in documentele alea, e belea. La mine s-a facut chestia asta. La altii nu stiu. S-au luat cate 6 bare a cate nu stiu cati cm din fiecare diametru de BST si s-au dus la laborator si s-a emis raport de incercari si tot tacamul sa fie sa nu trebuiasca la cartea constructiei. A intrat in atributiile constructorului si a fost inclus in pretul la rosu.

Edited by scufitzu, 20 March 2014 - 15:23.


#47
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Au facut destul de putini si am inteles ca e si destul de costisitor. Testul de rezistenta e banal dar cel de compozitie....  ma rog, eram doar curios, fierul e deja ingropat la mine, voiam doar sa vad daca ma pot lamuri.
Ma scufi, unde naiba ai gasit panarama aia de poza.

#48
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai daca fierul are toate caracteristicile alea trecute in certificat/agrement, te mai intereseaza ce compozitie are? Daca are rezistenta ok, plasticitate ok, se alungeste cat scrie acolo, etc, etc, etc - iti mai pasa cat carbon are in el?

Asta e mai buna?

Edited by scufitzu, 20 March 2014 - 15:34.


#49
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Pentru otel raportul de incercari este inclus in pret , pentru beton as putea lua probe pentru  incercari, iar caramida nu stiu dar sper sa nu se joace soceramul cu mine Posted Image

View Postbumblebee99, on 18 martie 2014 - 13:19, said:

Salut, ceva noutati....bafta
Salut , un mic delay cu finantarea sper sa incep ca m in aprox ~1 luna.

#50
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
In fine, nu continui polemica. Eram curios de o chestie si de aia am intrebat.
Mie mi s-au aratat certificate de Buzau si de Tirgoviste. Pt ca cel de 8 arata diferit m-am interesat si am aflat ca e de Bulgaria, ceea ce eu am refuzat strict la discutia ofertei. Din anumite motive, avindu-l deja in curte, l-am acceptat asa. La ceva vreme, un alt transport, am gasit si citeva bare de 12 bulgaresc amestecate. Luat masuri si apoi s-a livrat numai "de Buzau" si "de Tirgoviste", exclusiv cel de 8 care am inteles ca nu se mai gaseste romanesc. Si tot asa, discutia poate continua.
Voiam doar sa stiu daca colegul a aflat vreun mod de identificare

Ca si poza eu zic ca e mai buna. Da' esti catranit rau, se pare.....

#51
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Posted Image Confirm si furnizorul meu a specificat ca de 8 nu se gaseste romanesc si va livra bulgaresc, ce incepe peste 10 pana la fy 14 va fi romanesc chiar daca vorbim de BST.
Sunt nitel ofticat/frustrat ca nu au iesit planurile cu banii asa cum erea stabilit Posted Image
LE:Incercarile pe fier se fac loco la furnizor, o parte il voi lua fasonat.

Edited by tataiepure, 20 March 2014 - 17:47.


#52
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
@tataiepure - asa am inteles eu: statia de betoane trebuie sa ia probe la fiecare cifa. Proba se testeaza conform unui standard. Dupa 20 de zile poti cere rezultatul testului. Nu sint sigur acum, dar cred ca trebuie atasate cartii constructiei. Probele se tin in custodia statiei o perioada de timp. Nu sint sigur, dar se pare ca manipularea probelor e reglementata prin lege. Am impresia ca un coleg al nostru de pe aici e in domeniu, ai putea sa il intrebi.
Am inteles ca, daca vrei, poti lua si tu probe separate(in certe conditii) si le poti testa pe cont propriu. Dar, iara, sint niste preturi prohibitive si parerea majoritatii este ca e vorba de exces de zel.
Succes.

PS. Sfatul meu pentru tine este
1. sa ai o discutie cu resp tehnic de la statie. Doar sa stie ca produsul lor este urmarit cu maxima atentie.
2. documenteaza-te si afla cum trebuie malaxat betonul in cifa inainte sa fie descarcat in pompa. Eu i-am pus sa invirteasca de citeva ori la rapid (nu foarte rapid, sa lucreze doar gravitatia, nu si forta centrifuga) pina cind nu se mai auzeau pietricelele. Ca asa m-a dus pe mine capul.
3. incearca sa ai cofrajele bine incheiate. Pierderea laptelui de ciment duce la segregari. Nu stiu ce dorei ai, dar daca sint profesionisti nu se vor supara daca iti prezinti puncte de vedere inainte de turnare. Trebuie sa stie ca urmaresti asta si ca vei fi tare nemultumit daca se pierde prea mult lapte de ciment. Banii tai tre sa ramina in cofrag.
4. ai grija la tehnica de vibrare. Documenteaza-te. Vezi cite vibratoare au doreii si cum inteleg ei sa sa o faca, despica firul in 4 cu ei inainte de turnare, Excesul de vibrare poate face mai mult rau decit vibratul insufficient. Asta asa, pe deasupra.
5. nu ca ar da garantie, dar sigur le va atrage atentia: si la statie si la dorei sa le pui in vedere: nu vreau segregari, fisuri etc. Daca am, eu de cine ma iau? De intimplat se va intimpla, fara doar si poate, dar sa stie ca big brother nu doarme. Ca sa nu dea vina unii pe altii dupa, cind nu mai poti face nimic.
6. astea sint doar ideile mele de profan, dupa 10-12 cife.

asa de curiozitate: fa o ecuatie cu greutatea maxima autorizata a cifei, cu volumul de pe bon si cu densitatea....

#53
andrei_saioc

andrei_saioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 04.01.2013
eu cred ca va faceti prea multe probleme pentru fier (bulgaresc romanesc) sau pentru calitatea betonului de la statie.
eu de exemplu nu am stat prea mult de capul celor de la statie, desi mi-au adus analizele (dupa 28 de zile de la fiecare turnare) si am facut si o analiza paralela cu un laborator la o turnare (totul a fost ok)

oricum nu ai cum sa ii controlezi, si cu analize si ele tot vin la 2 luni dupa ce ai turnat
noua ne-au venit analizele de la fundatie cand tencuiam, ce mai puteam face

Edited by andrei_saioc, 20 March 2014 - 18:23.


#54
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si eu cred, dar na, incercam si noi sa ne lamurim cit putem.
Cit ai platit pentru teste?

Ce mai puteai face? S-a vorbit pe aici. Daca e demonstrat ca betonul e substandard....... Darimi si faci la loc, pe cheltuiala lor. Evident, dupa citiva ani de procese.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate