Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#2917
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu e cu bratele "în diagonală".

#2918
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View PostDanRMCostea, on 30 octombrie 2017 - 16:44, said:

Mă gîndeam să cultiv în rînduri duble, 120 între benzi - 60 sau 50 între rînduri - 35 între plante pe rînd.

Cam putine plante/mp dupa schema ta...

Noi cultivam, in solar, in randuri duble, 80 intre benzi; 40 intre randuri si 27-30 intre plante pe rand. Lasate toate bratele pe planta si tot n-am avut probleme cu densitatea. Condusi pe 2 brate vor avea confort I sporit :)

#2919
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Experiență aproape 0 în ardei.

#2920
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Pofta vine mancand, experienta cam tot asa...dupa un sezon vei privi cultura ardeiului cu alti ochi.

#2921
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Duminica am lichidat tot...si asta a fost ultima recolta de kapia...

Attached Files


Edited by subway_guru, 31 October 2017 - 23:39.


#2922
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Si borcanele cu sos iute gen tabasco puse la fermentat...

Attached Files


Edited by subway_guru, 01 November 2017 - 00:02.


#2923
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Si primul produs finit...dupa o saptamana de la prima prelucrare...
Asta e din habanero rosu, amestecat cu kapia, usturoi, cumin...yummy-yummy!
Kapia i-a mai domolit iuteala imposibila...
;)

Attached Files


Edited by subway_guru, 01 November 2017 - 22:47.


#2924
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Cum se fac fulgii de ardei iute?...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7N8oyvRkkQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gO0WTq0PF_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar ardeii iuti murati?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hT1EtDIHzhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PjVDIzGy7xs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2925
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
salut. am experimentat anul sta capia in solar si afara , gogsar afara si gras in solar. afara nu au crescut mai mari de 1,4 metri. productie ridicata la inceput, pe final slabut . si acum am mii de ardei verzi ...in solar nu i am dus pe 2 brate si a fost haos . in fine. ##rugaminte mare: pentru a recolta undeva la inceputul lui septembrie capia si gogsar , cand trebuiesc pusi afara si in solar.
as putea face 2 culturi ? rosie la inceput si dupa capia ..in solar?
i am pus in solar la 15 martie si deja la 1 iulie aveam capia . e prea devreme totusi . la fel si ogosar
afara i am plantat pe 15 mai si in 10 august erau gata . i am dat repede si dupa m am chinuit pana au facut altii. deja in septembrie la jumate si final nu mai aveam . vreau sa duc ceva mai departe cultura. cea de afara. cand trebuiesc plantati capia si gogsarii afara? merci!!!

#2926
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postchiperr, on 02 noiembrie 2017 - 19:38, said:

as putea face 2 culturi ? rosie la inceput si dupa capia ..in solar?

Ai putea face dar nu recomand combinatia asta.

#2927
tr36vic

tr36vic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.10.2017
afara a cultivat careva cate 2 fire de capia ? au avut spatiu suficient sa se dezvolte?

#2928
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005

View Postchiperr, on 02 noiembrie 2017 - 19:38, said:

salut. am experimentat anul sta capia in solar si afara , gogsar afara si gras in solar. afara nu au crescut mai mari de 1,4 metri. productie ridicata la inceput, pe final slabut . si acum am mii de ardei verzi ...in solar nu i am dus pe 2 brate si a fost haos . in fine. ##rugaminte mare: pentru a recolta undeva la inceputul lui septembrie capia si gogsar , cand trebuiesc pusi afara si in solar.
as putea face 2 culturi ? rosie la inceput si dupa capia ..in solar?
i am pus in solar la 15 martie si deja la 1 iulie aveam capia . e prea devreme totusi . la fel si ogosar
afara i am plantat pe 15 mai si in 10 august erau gata . i am dat repede si dupa m am chinuit pana au facut altii. deja in septembrie la jumate si final nu mai aveam . vreau sa duc ceva mai departe cultura. cea de afara. cand trebuiesc plantati capia si gogsarii afara? merci!!!

am auzit odata, pe malul oltului fiind, ca in zona izbiceni se mai face treaba asta, rosii extratimpurii si apoi capia, si ca ar planta capia printre rosii
detalii legate de timing, spatiu etc nu stiu sa spun....
se saturasera sa mai dea rosiile pe nimic, si preferau apia sau rosii extratimpurii plus capia
acuma cu programul rabla nu stiu cum o mai fi...

Edited by danr, 03 November 2017 - 10:54.


#2929
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Ce avem noi aici!?!
http://www.agromaxshop.rs

Attached Files



#2930
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
Si inca o tura de sosuri de ardei iute...de la stanga la deapta, habaneo rosu cu seminte extahot, jalapeno verde si jalapeno rosu mild...

Attached Files



#2931
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Gurule, m`ai facut sa salivez. Daca dai, vin.

#2932
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,540
  • Înscris: 27.01.2012
De dat...am dat reteta!
;)
Ardei mai mult sau mai putin iute, eventual cu adaos de kapia, usturoi, sare, arome...macinat grosier si lasat la fermentat max o saptamana, macinat fin pasta, pus la borcan si sterilizat...simplu ca bonjour!
:)

Edited by subway_guru, 08 November 2017 - 00:17.


#2933
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006

View Postsubway_guru, on 07 noiembrie 2017 - 23:37, said:

Si inca o tura de sosuri de ardei iute...de la stanga la deapta, habaneo rosu cu seminte extahot, jalapeno verde si jalapeno rosu mild...

astea o sa usture de doua ori, la in si la out! Posted Image

#2934
gabi221

gabi221

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2013
Anul asta am cultivat si eu in solar ardei, pe 2 brate. Tot anul asta am copilit prima oara, ca pana acum nu ma atingeam de ei. Deh, sa nu treaca tehnologia pe langa mine fara s-o incerc cica..

Mai oameni buni, sunt eu tampit sau asta e treaba de chinez batran? La 100 de fire imi lua cam o ora jumatate, si am tot intrat in ei de vreo 5-6 ori sa zic.

E vreo smecherie care sa reduca timpul la copilit? Comparat cu rosiile, merge muuuult mai incet..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate