Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#2935
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nu,daca vrei sa faci treaba buna.

#2936
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgabi221, on 28 noiembrie 2017 - 17:52, said:

E vreo smecherie care sa reduca timpul la copilit?
Pasiune si doua maini de dreapta.

#2937
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postcorsica, on 28 noiembrie 2017 - 20:28, said:

Pasiune si doua maini de dreapta.
Ai ceva sperante de seminte ardei Misina f1.

#2938
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Deocamdata sunt la stadiul de promisiuni, doua la numar. Sper sa rezolv in final.

#2939
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
De Sfantul Andrei... niste ardei!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O0rv24Eoiw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la o singura planta atatia ardei...Posted Image

Edited by sandy76, 30 November 2017 - 20:19.


#2940
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postcorsica, on 24 august 2017 - 20:20, said:

Nimic nu se compara cu Misina F1.
Singura problema este procurarea semintelor.

Pentru cei interesati de seminte de Misina F1,

1000 de semințe 100 lei, la depozituldeseminte.ro si la seminte-ingrasaminte-turba.ro, 50 grame la 450 de lei (aici nu stiu daca au stoc).

#2941
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postionutz_t, on 30 decembrie 2017 - 18:52, said:


Pentru cei interesati de seminte de Misina F1,

1000 de semințe 100 lei, la depozituldeseminte.ro si la seminte-ingrasaminte-turba.ro, 50 grame la 450 de lei (aici nu stiu daca au stoc).
AI vorbit cu cei de la depozit,spuneau ca undeva in jur de 10 ianuarie o sa le vina din Serbia,asa pe site le au demult si unii si altii.

#2942
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postionutz_t, on 30 decembrie 2017 - 18:52, said:


Pentru cei interesati de seminte de Misina F1,

1000 de semințe 100 lei, la depozituldeseminte.ro si la seminte-ingrasaminte-turba.ro, 50 grame la 450 de lei (aici nu stiu daca au stoc).
Noroc, as putea sa va rog sa rezervati si penteu mine 50 seminte,?

#2943
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View PostNOSZTALGIA, on 30 decembrie 2017 - 19:05, said:

AI vorbit cu cei de la depozit,spuneau ca undeva in jur de 10 ianuarie o sa le vina din Serbia,asa pe site le au demult si unii si altii.

View Postgherundii, on 30 decembrie 2017 - 19:34, said:

Noroc, as putea sa va rog sa rezervati si penteu mine 50 seminte,?

Am vazut o postare pe facebook de la depozituldeseminte.ro unde scria de Misina. Pentru mai multe detalii, luati legatura cu ei, pe facebook , mail, sau telefonic.

#2944
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Si eu am facut 2 ani consecutiv kapia pe 2 brate, e o munca de chinez. Ce e drept, rezultatele sunt mult peste regimul de cultivare clasic, tufa. Insa, ce nu am reusit eu, in 2 ani la rand, a fost sa tin sub control putregaiul apical. In 2015 a fost enervant de cald si nici n am umbrit solarul...si.chiar daca umbream, tot trecea temperatura de 30 32 grade si tot putregai apical era. In 2016, nu a mai fost asa de cald, insa, cu toate acestea, variatiile.de temperatura diurne au fost consistente si tot l am avut la aceeasi intensitate ca si n 2015. Un alt factor important este ph ul. Daca acesta nu este optim, putregaiul apical va aparea din nou pentru ca Calciul nu va putea fi tras din sol, ramane blocat. Poa sa stea cultura pe un munte de calciu daca nu sunt conditiile indeplinite, caldura pana in 30gr, variatii de temperatura mici sau phul. Asa ca, eu am renuntat definitiv la aceasta cultura, cu toate ca stiu ce trebuie si cand trebuie, stiu sa copilesc, indiferent ca e un brat, doua, trei, sau pt o productie mai mare, sa ciupesc fiecare copil(acolo e manopera adevarata). Cu toate astea, nu pot regla conditiile la infrastructura data. Rosiile si vinetele suporta tortura mai mare si pragurile critice au intervale mult mai mari...asa ca, pana nu voi dispune de altceva, nu mai cultiv decat in regim clasic ardeiul. Ca remarca, in regim de tufa, in spatiu protejat, putregaiul apical intervine mai greu din cauza vegetatiei... iar in camp deschis, intervine...am avut si anul asta in camp destul...cam 30 35 la suta a fost putregai apical...si tot timpul va ataca cele mai mari fructe pt ca ele inmagazineaza cea mai multa apa. O solutie ar fi plasa de umbrire si ceata...ca e camp, ca e solar. Insa in camp si daca o aveam cu siguranta vantul din iunie de la sf Petru sau cel din septembrie aveau grija sa o faca franjuri, oricat de bine ancorata era(nu avea ce cauta plasa in septembrie.pe cultura, dar sigur n aveam timp sa o demontez si daca era:)). In prezent pot spune ca am ceva experienta cu ardeii, am 4 ani consecutivi, culturi trecute prin mai toate conditiile, de la arsita la ploi masive, cu folie, fara folie de mulcire, cu bani multi bagati, cu bani putini,  de la f2 f3(2014), pana la hibrizi scumpi...kaptur, coach, misina..si nu mai stiu de care...si am hotarat sa nu mai cultiv pe scara larga...ci doar putin, ca sortiment. Fiecare stie cum e mai bine pt el, care cati bani are si care cat cunoaste. Au fost momente cand era nevoie de o lucrare si efectiv n am avut pe cine plati sa o fac...asa ca fie am facut o cu resursele de moment, fie singur...fie n am facut o si toate astea s au tradus in pierderi. An nou fericit!

#2945
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Am cultivat din seminte luate de pe ardei din mall din cei de la Kalifornia Wonder galben verde si rosii dar au perioada mare de coacere mai ales ca am casa in  nordul tarii zona varsarii Sucevei in Siret ..zona de interfluvii...ar fi trebuit sa pun seminte din februarie si sa le pun in teren in aprilie nu in mai si sa aiba 20-30cm planta la plantare altfel nu se maturizeaza/coace la timp.
A incercat cineva lșa noi soiul Palermo? rosu si galben? Eu am avut anu trecut  sunt destui de productivi...doar ca am lasat prea multi intr-un cuib 3-4 rezista bine la pastrare am avut in conditii de tinut la intuneric in ladite intr-o  sura ca la tara pana  in decembrie cand au inceput pe rand unii  care nu i-am consumat sa se strice ..sa devina moi apoi sa putrezeasca....au stat oricum  cel putin 3 luni  fara  temperatura constanta si umezeala.
Vad ca pe piata la noi inca nu sunt seminte de la ei.
Mai e un soi ceva care seamana cu palermo dar au 4 lobi nu 3 si sunt mai lungi ajung la 40cm.

#2946
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postionutz_t, on 30 decembrie 2017 - 21:38, said:





Am vazut o postare pe facebook de la depozituldeseminte.ro unde scria de Misina. Pentru mai multe detalii, luati legatura cu ei, pe facebook , mail, sau telefonic.
da, e adevarat ca pe FB au pagina, si acolo este informatie ca au primit la 29 decembrie Misina F! la pret de 1000 sem 100 lei, cert e ca la ultimele postari pe pagina nu mai rasunde nimeni de o saptamana. Am incercat sa dau un mesaj, a mers si acu astept raspuns, dar poate a mai incercat cineva sa i-a  legatura?
iata pagina https://www.facebook...DTlqxSk&fref=nf
acesta e linkul cu plantarea in camp deschis:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FPci7rpQdic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gherundii, 11 January 2018 - 20:39.


#2947
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Stimati colegi!1 am primit raspuns de la depozituldeseminte.ro, au in stoc Misina F! , a mai ramas o nimica toata, cineva din Ro sa-l comande, eu as lua 100 seminte, daca acel cineva ar fi din Galati, apoi ar fi ideal, ori poate din Suceava, acolo in martie am treaba sa-i transmit un colet lui "cotzi" pentru un bun amic de-al lui, si pot sa transmit si banii pentru 100 seminte, ori macar pentru 50...

#2948
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Bună sunt nou pe aici așa că vă rog să mă primiți și pe mine ... să mă considerați ca un coleg mai mic...poate ca un copil o să fiu și foarte enervant cu întrebările de aceia cer îngăduință și răbdare cu mine.
  Anul trecut 2017 am încercat prima dată în viața mea să plăntez ardei și am încercat cu Atris F1 ...Palotas F1...și Bolero F1 dar meseria mea de bază (din care vreau să mă retrag ...zic eu definitiv) nu mi-a permis să acord atenția cuvenită și a fost un total eșec.
După cum ați văzut toți hibrizii sunt ardei pentru boia ...Atrisul f1 se pretează și el la boia.
Anul acesta pentru un începător ce soi/hibrid  îmi recomandați dorind să lucrez cu ardeiul kapia...
De curiozitate vă întreb câte semințe intră în 50 de grame...Am avut ocazia la o încărcare în Polonia să văd într-o seră acest soi Mesina ...dar condiții de laborator . Se pretează și la cultura de câmp?
  Îmi cer scuze ...știu ,prea multe întrebări pentru un nou venit ... dar așa sunt "copiii" pun multe întrebări !?



















#2949
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Incerc eu sa te ajut putin ... da` mai asteapta si alte pareri!
Hibrizii f1 pentru boia cer mai multa atentie ... cam asa sunt cei f1 ... eu cultiv soiul
Szegedi 80 pentru boia ... nu cere o atentie deosebita si este productiv.
La kapia eu cultiv Potomac si Kaptur ... si in gradina si in solar ... cer sistem de
sustinere ... nici Slonovo Uvo (ureche de elefant) nu-i rau ...
La ardei intra cam 120-130 de seminte la gram ... sunt mici variatii functie de
soi, umiditate, marime, etc ...
Misina nu-l cunosc din practica ... doar din citite ...
Sa ai spor!

#2950
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Mulțumesc mult... apreciez!!!

Edited by scaiba, 12 January 2018 - 12:06.
Am eliminat citarea


#2951
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Ma frapeaza 2 lucruri despre ardeiul Sweet Pepper - Palermo RZ F1....
https://pbs.twimg.co...Ky8XsAA4xh4.jpg
si anume foarte scumpe semintele pe net ...
nu gasesti la noi seminte...
nu sunt multe informatii despre aceasta varietate.
Un alt lucru  care e ilar unii spun ca este soi dar  terminatia aceea cu F1 nu indica ca e un hybrid?
L-am cultivat in gradina anu trecut dar doar in varianta galben/rosu(portocaliu)...aminteles ca a mai aparut o varianta cu tenta ciocolatie
Are cineva mai multe informatii despre aceasta varietate? ...ma refer la cerinte de mediu, perioada de vegetatie/coacere...

Edited by muscleman, 12 January 2018 - 11:51.


#2952
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

View Postcotzi, on 07 septembrie 2017 - 13:02, said:

Am o intrebare pentru cei care cultiva Bihar F1 in solar. Presupunand ca totul merge bine cu rasadurile si sunt plantate la timp in solar, care e cu aproximatie data cand incepe culesul si tot cu aproximatie cam pana la ce data se mai pot culege gogosari cat de cat copti?
Semănare Bihar F1 la sfârşitul lunii ianuarie , plantare la începutul lunii aprilie , începutul recoltării : 15 iulie , durata recoltării până în noiembrie , ajutaţi cu ceva căldurică toamna în unele seri , când temperatura ar fi devenit negativă şi în interior . Solarul are folie Sotrafa 180 microni , dublată de folia cu efect de termicitate şi antipicurare , tot Sotrafa . Se simte prezenţa aditivului IR în ambele folii , la timpurietate şi primăvara imediat după plantarea răsadului în solar , când noaptea încă mai sunt temperaturi negative , aditivul IR poate face diferenţa între a avea sau a pierde răsadul plantat în solar .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate