Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#4015
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcumparator, on 02 aprilie 2017 - 15:33, said:

Multumesc mult.
Deci sa pun o tetrapolara diferentiala de 100 mA la intrarea in casa si sa mai pun si disjunctoare diferentiale pe anumite circuite? De cati amperi sa fie tetrapolara din casa, de 20?
Chestia e ca eu m-am curentat de multe ori, dar niciodata la baie. Fi-mea de exemplu are parul lung si il usuca la ea in camera. Mereu ii atrag atentia sa aiba grija, stiu ca a fost un caz acum cativa ani cand o tipa a murit pentru ca i-a ajus parul ud in prelungitorul de pe jos.
Pune tot de 25 A curba C altfel iti vei limita puterea absorbita din retea.Este necesar ca pe circuitele in medii potential periculoase gen priza din baie,hidrofor,exterior ,masina de spalat,trebuiesc dif de maxim 30mA,pt cada hidromasaj 10mA.
Pune si pe circuitul din camera fetei tot de 10mA ,copii sunt copii.

#4016
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Nu am loc in tablouri pentru toate diferentialele astea...

View PostVertixTM, on 02 aprilie 2017 - 14:16, said:

Eu acum fac instalatia electrica la casa si am ales toate tablourile de la Hager. Tabloul principal are 72 de posturi iar celelalte 3 secundare cate 24, plus inca unul de curte cu 12 posturi. Aproximativ toate circuitele vor fi independente, instalatia in tablouri este 380V (sau 400v mai nou) de unde se va echilibra toata instalatia pe cat este posibil.

Am ales toate dozele de tencuiala de la Gewiss (3,4 si 6 module). Sigurantele, descarcatoarele si diferentialele intentionez sa le iau tot de la Hager. Totul va fi modular. Mai trebuie sa ma hotarasc pe ce firme voi merge la S/FTP Cat7, CATV, Alarme si AC. Deocamdata se prefigureaza un necesar de 6500 metrii de cabluri. Poate aveti recomandari in directia asta...

Ia-ti inima in dinti si deschide-ti un jurnal. Faci multe chestii interesante si vrem si noi sa vedem.

Edited by cumparator, 02 April 2017 - 16:35.


#4017
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Și eu tot tablouri Hager am. Am și ABB dar mai fain a fost Hager

#4018
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
As face cu drag un jurnal. Dar eu in loc sa stau Duminica la un gratar cu gamilia, stau si pazesc un zidaro-electrician ca sa fiu sigur ca sparge peretii exact acolo unde am nevoie. Evident, vb si cu voi ceea ce imi creaza deosebita placere. Casa are (am mai spus) peste 500mp desfasurati. Efectiv nu am timp de jurnalul meu. Dar voi toti (cei pe care ii urmaresc), care reusiti sa tineti un jurnal, ma ajutati enorm. Cu ajutorul vostru am ales dealer-ul potrivit pentru geamuri, pentru pentru IPAT de aici am inteles ce trebuie sa caut. Si multe altele... in fiecare zi.

#4019
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcumparator, on 02 aprilie 2017 - 16:38, said:

Nu am loc in tablouri pentru toate diferentialele astea...
Te pui in pericol pt ca nu au loc in  tablouri?Schimba-le ca nu e o suma mare.

View PostVertixTM, on 02 aprilie 2017 - 17:02, said:

As face cu drag un jurnal. Dar eu in loc sa stau Duminica la un gratar cu gamilia, stau si pazesc un zidaro-electrician ca sa fiu sigur ca sparge peretii exact acolo unde am nevoie. Evident, vb si cu voi ceea ce imi creaza deosebita placere. Casa are (am mai spus) peste 500mp desfasurati. Efectiv nu am timp de jurnalul meu. Dar voi toti (cei pe care ii urmaresc), care reusiti sa tineti un jurnal, ma ajutati enorm. Cu ajutorul vostru am ales dealer-ul potrivit pentru geamuri, pentru pentru IPAT de aici am inteles ce trebuie sa caut. Si multe altele... in fiecare zi.
Pai nu trebuia sa-ti execute o companie cu portofoliu ,serioasa?Si cum face el traseele fara proiect?

#4020
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles, multumesc.
Daca tetrapolara de la intrarea in casa este la fel ca si cea din BMP, ce rol mai are?

#4021
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Pai are dupa cum ti-am explicat ,daca pui una de 25 A in casa vei putea absoarbe toata puterea acordata de furnizor precizata in contractul tau ,una de 20 A..
Al doilea aspect se refera la curentul rezidual ,de defect,care in casa pe general va fi de 100mA ,afara in bmpt de 300mA,deci la aparitia unui astfel de curent va declansa disj din casa.
Al treilea aspect se refera la curba de declansare la scurt circuit C in casa ,cu intarziere la declansare D ,afara in bmpt.

Edited by anaki, 02 April 2017 - 18:34.


#4022
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc, am ignorat ca tetrapolara din casa este clasa C iar cea din firida clasa D. Acum are sens.

#4023
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postanaki, on 02 aprilie 2017 - 18:02, said:



Pai nu trebuia sa-ti execute o companie cu portofoliu ,serioasa?Si cum face el traseele fara proiect?

Este o firma si proiect. Fiind in intarziere cu lucrarile (vine echipa la tencuieli in curand) am fost de acord sa vina un om de la firma  Duminica aceasta sa termine toate traseele verticale si sa faca curat. A fost rasplatit omul, asadar i-a convenit. Si mie ca raman in termene cu toate. Maine vine si gazul pe interior facut, trebuie sa eliberez o hala de marfa si am de incheiat 2 contracte: Termicele si Geamurile. Sunt de acord sa se lucreze si noaptea... numai sa termin odata.

#4024
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Te cred , as vrea sa vad si eu proiectul.

#4025
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Am sistemele de securitate desenate pe el, nu vreau sa il fac public.

#4026
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Schemele monofilare ale tablourilor?

#4027
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
In sfarsit am balustrada la balcon. E facuta de cei care mi-au facut si pergola si culoarea trebuia sa fie aceeasi. Ca sa fiu sigura ca isi amintesc, in afara de poze am mers 30 km si le-am dus o bucata de lemn ramasa de la pergola. Dupa toata scremerea asta plina de grija, au gresit culoarea.Posted Image
I-am lasat sa monteze balustrada si o sa vina cineva de la ei sa vopseasca lemnul asa incat sa iasa cum trebuie. WTF?!

Am facut o poza la siguranta din firida. Sincer, nu m-am uitat pana acum. Arata... de pe vremea lui Ceausescu. In plus, e acolo un buton pe care scrie "Push monthly". Din nou: WTF?! Posted Image Ce dracu e asta? Conform ATR, trebuie sa fie un disjunctor diferential tetrapolar de 25 A. E facut din 3 bucati?
Va rog mult sa imi spuneti ce e aia si cum adica sa apas o data pe luna.

Attached Files


Edited by cumparator, 03 April 2017 - 19:08.


#4028
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Azi am dat cu Champ pe conifere si le-am udat cu o solutie de Sare amara. Au multe ace uscate si am citit ca asta s-ar face. O sa repet peste o saptamana.
Am luat o magnolie si un gutui japonez. Multumesc Dell.Posted Image

Dimineata pe iarba am observat niste cercuri care seamana cu panzele de paianjen. Mai tarziu, cand se mai ridica temperatura, dispar.

Attached Files



#4029
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013

View Postcumparator, on 02 aprilie 2017 - 12:20, said:

Am incercat direct pe gratar si se sting carbunii cand incepe sa curga zeama din vanata. Pana la urma le-am copt pe o tabla, dar nu e acelasi lucru. Mai incerc.Posted Image

nu cu carbuni. cu lemne. faci un foc serios. vinetele se coc la flacara.

#4030
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 03 aprilie 2017 - 19:56, said:


Dimineata pe iarba am observat niste cercuri care seamana cu panzele de paianjen. Mai tarziu, cand se mai ridica temperatura, dispar.
I se zice "mucegai de zapada", nu este periculos, apare in perioada asta cand este pamantul inca rece. Grebleaza ușor zona și va dispărea. La fel si zonele care ai iarba mai uscata, grebleaza sa mai aerisesti radacinile.

#4031
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcumparator, on 03 aprilie 2017 - 19:06, said:

Va rog mult sa imi spuneti ce e aia si cum adica sa apas o data pe luna.
Sa-l testezi daca mai este functional sa nu intepeneasca dispozitivul.Posted Image
In bmpt ai o compilatie de comtec eltec si elmark ....ca sa nu o lungesc schimba-le.

#4032
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Fir-ar, nu mai termin odata casa asta!Posted Image
Trebuie sa le schimbe cei de la Electrica, nu? Sau cei care au montat firida. Cred ca e un sigiliu acolo.

Edited by cumparator, 04 April 2017 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate