Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#3979
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Legat de magnolie, daca vrei una mai mare poti sa mergi sa iei de la o gradina din Peris. Eu am luat anul trecut una, a crescut, acum arata destul de bine dupa cate a patimit. De fapt tot ce am luat de acolo a crescut tare frumos, forstitia si altele sunt adevarate tufe dupa 1an.
Iti pot trimite nr doamnei pe privat daca te intereseaza.

#3980
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar te rog. Multumesc.Posted Image

#3981
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdell99, on 25 martie 2017 - 20:27, said:

[...]
Iti pot trimite nr doamnei pe privat daca te intereseaza.

Si mie, te rog. Multumesc.

#3982
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
DIY, daca te intereseaza ceva mai mare, incearca si la ICAS, in Stefanesti. Am pus asta toamna lista lor de preturi pe forum, dar nu mai stiu pe ce topic.
De la ei poti sa cumperi pomi mai mari la preturi bune. La sfarsitul constructiei vreau sa pun in fata casei vreo 2 tuia columnare de 3-4 m.
Au pepinierele
PEPINIERA SIMERIA
PEPINIERA STEFANESTI
PEPINIERA CORNETU
PEPINIERA BARAGAN

Edited by cumparator, 26 March 2017 - 16:07.


#3983
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
In weekend merg sa iau magnolia. Multumesc Dell.Posted Image

Am facut asigurari pentru casa, obligatorie si facultativa. Nu ma pricep la asta si am fost uimita sa aflu ca cele 2 nu se aduna ci se suprapun.
Adica daca ai asigurare obligatorie de 20000 EUR si facultativa de 70000 EUR, daca iti cade casa la cutremur capeti 70000 EUR, nu 90000.
Intrebarea este de ce trebuie sa faci asigurarea obligatorie daca nu foloseste la nimic, in contextul in care vrei si una facultativa?

#3984
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Mental ... de mult am trecut asigurarile la capitolul taxe si impozite ...

#3985
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Legat de asigurare, teoretic primesti toti banii numai ca vor veni din fonduri diferite. Practic firma privata de asigurari iti da banii fara acei 20000 euro pe care ii aloca ceva fond garantat de stat. Nu am auzit pe nimeni care sa fi cerut/primit suma aia, cine stie daca exista si cat dureaza... Si eu ma gandeam odata cum ar fi sa am vreo dauna totala, sa traiesc in masina si fondul ala garantat de stat sa imi refuze plata ca nu am ceva copii sau original dupa actele ingropate in daramaturi...

Edited by dell99, 30 March 2017 - 09:35.


#3986
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Primii 20.000 EUR sunt asigurati prin polita obligatorie PAD (polita de asigurare dezastre), emisa de PAID. Statul nu are nimic de-a face cu acest lucru, PAID (Pool de Asigurare Impotriva Dezastrelor) fiind, asa cum ii spune si numele, un pool format din mai multe societati de asigurare. Statul doar a creat legislatia, deci asigurarea obligatorie de 10/20kEur (in functie de materialul de constructie) tocmai pentru ca in situatia unui dezastru survenit in urma unor calamitati naturale, sa nu mai plateasca din fonduri de stat, ci despagubirile sa fie platite de PAID (acest pool functioneaza ca o societate privata de asigurare(.
Atentie, polita obligatorie asigura doar RISCURILE DE CATASTROFA NATURALA, adica cutremur, inundatie(deci nu daca te inunda vecinul de sus) si alunecari de teren.
Polita facultativa iti acopera diferenta intre suma asigurata si acesti 20kEUR pentru riscurile de catastrofa naturala, si intreaga valoare pentru celelalte riscuri.

Deci, daca ai asigurat casa pt 100.000 EUR si vine un cutremur si casa se darama in totalitate, PAID ar trebui sa-ti dea 20.000 EUR iar asiguratorul pentru polita facultativa restul de 80.000 EUR. Daca dauna este sub 20.000 EUR ar trebui platita integral de PAID, iar daca dauna este de ex de 35.000 Eur PAID suporta acei 20.000 Eur si 15.000 asiguratorul pe polita facultativa.
Daca ai un incendiu (care nu apare in urma unui cutremur, inundatie sau alunecare de teren), dauna este acoperita doar de asiguratorul pe polita facultativa. Daca nu ai polita facultativa, in acest caz primesti zero lei.

Edited by the_lion, 30 March 2017 - 10:08.


#3987
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Puteti sa imi spuneti va rog ce sigurante sa iau, decente calitativ si mai ieftine ca Schneider?

#3988
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu stiu daca exista ieftin si bun la sigurante. Depinde casa si viata de ele. Eu am luat Moeler.
Exclus de la taraba ci numai de la distribuitor autorizat. Pe vremuri am avut AEG, m-au tinut juma' de viata... :)

Edited by VertixTM, 31 March 2017 - 01:43.


#3989
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 30 martie 2017 - 19:44, said:

Puteti sa imi spuneti va rog ce sigurante sa iau, decente calitativ si mai ieftine ca Schneider?

Dacă ai auzit de firma respectiva in general poți sa iei liniștita. Moeler, Schneider,Legrand, etc. chiar dacă sunt făcute in ro sau Ungaria , Cehia, cit timp sunt din UE sunt ok. Ideal ar fi sa le iei pe toate de la același producător.

#3990
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Doamne fereste, cum sa le iau de la taraba?Posted Image  
Cred ca iau Legrand, am vazut ca sunt mai ieftine decat Schneider.
Va multumesc.

Edited by cumparator, 31 March 2017 - 09:08.


#3991
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Stie cineva daca sigurantele astea functioneaza si cu susu-n jos? Posted Image
Am inlocuit un tetrapolar simplu cu unul cu diferential dar nulul e in cealalta parte...

Edited by adinosh, 31 March 2017 - 18:55.


#3992
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadinosh, on 31 martie 2017 - 18:53, said:

Stie cineva daca sigurantele astea functioneaza si cu susu-n jos? Posted Image
Am inlocuit un tetrapolar simplu cu unul cu diferential dar nulul e in cealalta parte...

Poți sa il pui si pe diagonala ca tot merge. Nu are nimic care sa fie in legătura cu gravitația. Cel mult o sa te doară gitul cind citești ce scrie pe el!

#3993
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Grija la provenienta, eu am avut un caz cu un trifazic ABB (nou, nu vechi) de 100A care la vreo 30A a inceput sa miroasa a ars si cand am pus mana pe el frigea; inauntru era facut din materiale pentru 16A... chinezii naibii.

#3994
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
O sa iau Legrand de la http://www.electroto...utomate-legrand .
Nu vreau sa le fac reclama, ma intereseaza numai daca stiti ceva rau despre ei. Au preturi bune si la aparatele Schneider, as vrea sa le iau tot de acolo.

M-am tot gandit si am hotarat pana la urma sa iau plita pe gaz, nu din cea cu inductie, asa ca practic nu o sa am nici un consumator foarte mare. Pe bune, imi place sa gatesc la gaz, old school.Posted Image
Vreau sa pun pe fiecare faza cate un disjunctor diferential de 25A. Electricianul ar vrea sa puna numai la prizele de la bai.

Edited by cumparator, 01 April 2017 - 16:38.


#3995
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
De ce nu pui un tetrapolar cu protectie diferentiala? E mai ieftin si ocupa jumatate din spatiu.
Despre pomi: Cu ce ii stropim acum cand sunt infloriti? Deja au aparut mustele.

Edited by adinosh, 01 April 2017 - 18:17.


#3996
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 01 aprilie 2017 - 16:32, said:

O sa iau Legrand de la http://www.electroto...utomate-legrand .
Nu vreau sa le fac reclama, ma intereseaza numai daca stiti ceva rau despre ei. Au preturi bune si la aparatele Schneider, as vrea sa le iau tot de acolo.

M-am tot gandit si am hotarat pana la urma sa iau plita pe gaz, nu din cea cu inductie, asa ca practic nu o sa am nici un consumator foarte mare. Pe bune, imi place sa gatesc la gaz, old school.Posted Image
Vreau sa pun pe fiecare faza cate un disjunctor diferential de 25A. Electricianul ar vrea sa puna numai la prizele de la bai.

Atenție ca sunt la 30 mA care se pun la bai si Bucătărie pe circuite unde exista risc sa dansezi fără voie si de 300 mA care pot fi puse pe fiecare faza.
Legrand sunt ok am la apartament si nu m-au supărat. De fapt nu am avut probleme cu siguranțe automate de la firmele cunoscute. Ar fi bine ca in cascada sa ai siguranțe de valori diferite de la același producător ca sa aibă același timp de decuplare. Sa nu te stresezi dacă scrie pe ele ca sunt făcute la noi sau in zona , respecta standardul UE si sunt in regula.
Si eu mi-am bătut capul in dilema gaz/electric. Dacă la cuptor lucrurile sunt clare si e logic pe electric la plita vreau de amândouă. Inducția pentru siguranța si eficientă si flacara pentru wok si quick food . Așa ca voi merge cu o plita si un topper cu wok pe gaz. Te înțeleg perfect sunt chestii ce nu pot fi făcute la inducție dar totuși in 90% din cazuri inducția este suverana. Si nu consuma enorm , un "ochi" are 1,2 -3 kW si toată energia se transfera vasului așa ca nu pierzi 30-40% din caldura flăcării ca sa încălzești aerul din camera cum e la gaz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate