Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#7435
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postwizake, on 21 septembrie 2022 - 22:07, said:

Eu am usa de aluminiu la intrare, iar referitor la izolatia pe care o ofera , are coeficientul Ud=0,92 W/m2K.

Totusi, iarna daca pun mana pe ea la interior, e destul de rece. Si holul de la intrare (vestibul inchis) iarna e mai 'racoros'. Daca e incuiata (are mai multe puncte perimetral) atunci nu bate vantul. Daca e doar inchisa, nu preseaza asa tare pe garnituri, si posibil sa se simta vantul.

E cu spuma intre foile de tabla, cum zici si tu. Imi place f mult aspectul. La usile de PVC nu imi place ca tocul si pragul e cam 'grosolan'

De unde ai luat usa?

#7436
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 21 septembrie 2022 - 20:51, said:

[...]
E destul de mare golul, nu stiu cum arata PVC vs aluminiu. Nici nu poate sa fie prea moderna, casa nu e asa. Trebuie sa ma uit putin.
Am vazut ca si cea de aluminiu e izolata cu spuma poliuretanica, nu e chiar tabla goala.

Corect!
Usa trebuie sa se potriveasca cu arhitectura casei. Eu am o obsesie cu usile de intrare care, atat de rar, se potrivesc cu casa Posted Image Una, dintre obsesii, vreau sa zic Posted Image

Personal, pentru casa noastra modern-rustica, am avut de ales intre o usa, din lemn, cat mai traditionala (n-am gasit :( ) si una simpla, simpla, simpla (si, ca urmare, ultra moderna) cu o singura foaie, de geam; geamul e, practic, cat usa. Am preferat-o, pe ultima, si sunt extrem de incantata, de rezultat! Repet, chestia cu coeficientul de transfer termic al celei din aluminiu este informatie din 2018, din ofertele pe care le-am primit eu. Daca lucrurile s-au imbunatatit, nu pot decat sa ma bucur. Ca aspect, insa, prefer PVC-ul, aluminiului. Pentru casa mea, adica. E mai "cald" si ca aspect.
Ca idee, ma dispera toata feroneria fiindca e argintie Posted Image dar ... asta e.
Fiecare, insa, alege dupa nevoile si preferintele sale.

Spor!

View Postwizake, on 21 septembrie 2022 - 22:07, said:

[...] Daca e incuiata (are mai multe puncte perimetral) atunci nu bate vantul. Daca e doar inchisa, nu preseaza asa tare pe garnituri, si posibil sa se simta vantul.[...]

Eu am comandat "usa", dubla, spre terasa, dupa un principiu de proiectare, clasic, canadian. Usile se deschid spre exterior, astfel incat, atunci cand bate vantul, acesta din urma preseaza garniturile, in loc sa se strecoare, printre ele. Din pacate, nu am gasit usi, de terasa, cu deschidere spre exterior. Asa incat am comandat, de fapt, o mare fereastra, dubla, care e montata pe post de usa. SIngurul inconvenient este acela ca "pragul" este, practic rama de jos a acestei ferestre. Si iese, in afara; pacat de pardoseala, din casa, care se continua, la acelasi nivel, cu terasa. Daca stiam, din timp, ca voi ajunge la solutia aceasta, as fi pregatit locul astfel incat sa pot ingropa parte din rama; asa cum am facut la usa de intrare.

In fine ... ceea ce doream sa spun, de fapt, este ca ferestrele functioneaza mult mai bine cand sunt cu deschidere spre exterior. Pe verificate Posted Image Asta, ca nota generala, nu ca sfat pe sectiunea "locuinte finalizate" a forumului Posted Image Posted Image

#7437
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
La mine usa de intrare trebuie neaparat sa fie plina, pentru ca in hol doarme catelusa Lea. Ar sari pe geam si ar latra incontinuu. O sa am geam doar la pui.
Daca iau usa din PVC, o sa fie Salamander stejar auriu, ca tamplaria. Daca o sa fie de aluminiu, o iau rosu inchis, cum e ceramica de pe soclu.

Edited by cumparator, 22 September 2022 - 07:58.


#7438
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 22 septembrie 2022 - 07:55, said:

[...] Daca o sa fie de aluminiu, o iau rosu inchis, cum e ceramica de pe soclu.

Posted Image Posted Image  Tot la capitolul fixatii ... Mai bine o culoare bine aleasa, dect o imitatie a ceea ce nu este!!!  Plus ca-mi plac, tare mult, usile intr-o culoare diferita de cea a tamplariei. Plus ca usa mea, gri antracit, este inconjurata de o rama ... rosu inchis Posted Image

#7439
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcumparator, on 22 septembrie 2022 - 07:55, said:

La mine usa de intrare trebuie neaparat sa fie plina, pentru ca in hol doarme catelusa Lea. Ar sari pe geam si ar latra incontinuu. O sa am geam doar la pui.
Daca iau usa din PVC, o sa fie Salamander stejar auriu, ca tamplaria. Daca o sa fie de aluminiu, o iau rosu inchis, cum e ceramica de pe soclu.
Hai, hotaraste-te odata, ca vine iarna acus-acus. :P  :D

#7440
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
Ia o usa de pvc, chiar daca nu e tocmai ce vrei, majoritatea pe acestea le foloseste .... si nu degeaba...
Poti gasi (sau comanda) un model apropiat de ce iti place....
Din pacate, la noi in RO, primeaza utilitatea, in detrimentul esteticii....
Desi ar trebui sa fie si estetica si utila (buna), ai un exemplu contrar chiar in fata ta....usa de lemn...

#7441
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Am primit o oferta de usa, de la unii care par mai seriosi.
Puteti va rog sa imi spuneti daca e OK, tehnic vorbind?
Multumesc!

Attached Files


Edited by cumparator, 30 September 2022 - 08:43.


#7442
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
De ce nu ai mers pe varianta BlueEvo92 ? E mult mai scump?

Nu vad coeficientii de transfer termic mentionati in oferta.

#7443
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu. Am ferestrele Streamline si sunt foarte bune. Stiu ca am studiat la vremea respectiva, am citit topicul de termopane si a rezultat ca Streamline e OK. Cred ca BlueEv 82 ajunge, e si mai usoara, cea superioara e cu vreo 20 kg mai grea. Chiar ma gandeam sa cer o oferta pe Streamline.
Dar oferta are tocuri, garnituri, prag, de toate?

Edited by cumparator, 30 September 2022 - 10:05.


#7444
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
Vezi si usile de la Maco, gama Nobila. Placate cu lemn pe exterior si pe interior, poti alege modele diferite de design pt placare.

Eu o am de 3 ani, foarte multumit de ea, izoleaza foarte bine.

Mai scumpe decat cele din PVC, dar dupa parerea mea usa de la casa merita toti banii.

As tine un pariu ca peste jumatate din  proprietarii de case din Romanoa au la casa o usa mai ieftina decat telefonul pe care il schimba odata la 2 ani :))).

#7445
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc, Mircea.
Am comandat-o deja pe aia de PVC, dupa ce am primit cateva oferte de la diverse firme. Nu dau 5000 EUR pe o usa pe care o vad o data pe zi sau chiar deloc, in unele zile.
Cred ca am dat vreo suta de lei pentru telefon, le iau cu abonament cu tot. Pentru mine sunt bani aruncati. Aa, nu l-am schimbat de mai bine de 4 ani, ca am multe aplicatii pentru serviciu la care nu m-as mai putea loga.

#7446
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
La multi ani! Sa aveti un an asa cum il doriti.
Nu am mai scris, dar am montat usa de plastic. E foarte buna, adica o inchizi si ramane asa, nu mai trebuie sa o pazesc cand ploua, nu bate vantul prin ea. Adica, ce ti-ai dori de la o usa. Am montat si ultimele lampi la mansarda, mobila care mai trebuia, am mai facut retusuri. Mai sunt de facut, dar arata ca o casa acum, chiar e bine in ea.

Attached Files


Edited by cumparator, 01 January 2023 - 17:42.


#7447
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Servus! :)
    Mi-i dor numa' să mă uit la glicina și gradina ta de anul acesta. Și de glumele tale, ii drept! Poți să mai postezi niste poze să-mi limpezesc ochii?
    Io numa de glicină n-am noroc! In rest, m-am mai străduit, cat sa fiu ocupată.

#7448
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
S-a straduit, confirm.
Si-a facut ferma de flori.

N-ai noroc la glicina, ai noroc in dragoste.
Zi mersi!

#7449
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Scuze, am avut niste probleme vara asta. S-au rezolvat, dar cateva luni de neatentie m-au costat mai multi copaci si jumatate din gazon, care e varza.
N-am facut poze...  Si pomii fructiferi s-au resimtit. Am avut 3 cirese, 2 prune, 1 mini-nectarina de cativa cm diametru si nici un mar. La campie, daca nu le stropesti, macar din cand in cand, nu te alegi cu nimic.
M-am apucat sa sap, sa tai, sa pun ingrasaminte. Am umplut vreo 10 saci mari cu crengi si frunze si de-abia au inceput pomii sa se scuture.
La anu revin in forta.Posted Image

#7450
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Le repari tu! Doar tot tu le-ai facut, pe toate, de la inceput. Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate