Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Cea mai abuziva banca din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

Poll: care este cea mai abuziva banca (260 member(s) have cast votes)

care este cea mai abuziva banca?

  1. BCR (56 votes [21.54%] - View)

    Percentage of vote: 21.54%

  2. Voted BRD (94 votes [36.15%] - View)

    Percentage of vote: 36.15%

  3. Transilvania (10 votes [3.85%] - View)

    Percentage of vote: 3.85%

  4. CEC (4 votes [1.54%] - View)

    Percentage of vote: 1.54%

  5. Voted Raiffeisen (35 votes [13.46%] - View)

    Percentage of vote: 13.46%

  6. Unicredit Tiriac (8 votes [3.08%] - View)

    Percentage of vote: 3.08%

  7. ING (13 votes [5.00%] - View)

    Percentage of vote: 5.00%

  8. Voted Bancpost (12 votes [4.62%] - View)

    Percentage of vote: 4.62%

  9. Alpha (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  10. Piraeus (4 votes [1.54%] - View)

    Percentage of vote: 1.54%

  11. Romaneasca (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. Volksbank (9 votes [3.46%] - View)

    Percentage of vote: 3.46%

  13. Voted OTP (2 votes [0.77%] - View)

    Percentage of vote: 0.77%

  14. Garanti (2 votes [0.77%] - View)

    Percentage of vote: 0.77%

  15. Intesa Sanpaolo (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  16. Procredit (1 votes [0.38%] - View)

    Percentage of vote: 0.38%

  17. alta banca (8 votes [3.08%] - View)

    Percentage of vote: 3.08%

Vote Guests cannot vote

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MembruAnonim, on 08 iunie 2015 - 18:48, said:

Iar la bancă îi dai de bunăvoie ...
În prezent, cu toate comisioanele calculate, dintr-un depozit la 3 luni ridici mai puțini bani decât ai depus.
Doar daca-i ridici in alea 3 luni. Dupa, ii ridici mancati doar de inflatie.

Edited by Clovis, 08 June 2015 - 19:11.


#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 MembruAnonim, on 08 iunie 2015 - 18:48, said:

Iar la bancă îi dai de bunăvoie ...
În prezent, cu toate comisioanele calculate, dintr-un depozit la 3 luni ridici mai puțini bani decât ai depus.

Depozitele nu se fac ca sa ridici banii dupa cateva luni.
Un depozit il lasi acolo ani la randul, ca asta e ideea, economisesti pentru mai tarziu.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi eu care credeam că faci depozitul când ai bani în plus şi-l strici când ai nevoie de ei.
Raţionamentul tău aplicat la depozitele CEC: Înainte de revoluţie aveam cec-uri de 5.000 lei (cam 2 salarii de om cu şcoală) cu câştig în autoturisme. După 1995 banii ăia nu mai valorau nici cât o pereche de pantofi. Rentabi, nu?

#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 MembruAnonim, on 11 iunie 2015 - 12:47, said:

Şi eu care credeam că faci depozitul când ai bani în plus şi-l strici când ai nevoie de ei.
Raţionamentul tău aplicat la depozitele CEC: Înainte de revoluţie aveam cec-uri de 5.000 lei (cam 2 salarii de om cu şcoală) cu câştig în autoturisme. După 1995 banii ăia nu mai valorau nici cât o pereche de pantofi. Rentabi, nu?

Aia a fost perioada iliesciana, nu se va mai intoarce. Iar daca ti-e frica, tine-i in valuta.

#59
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Da...pentru ca nu a fost nici o perioada in istoria recenta cand s-a confiscat toata valuta de la oameni. Sau faceai puscarie daca aveai valuta.

#60
karum

karum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 12.04.2007

 arathemis, on 12 iunie 2015 - 10:52, said:

Da...pentru ca nu a fost nici o perioada in istoria recenta cand s-a confiscat toata valuta de la oameni. Sau faceai puscarie daca aveai valuta.

Daca o iei asa, atunci maine poate sa pice bomba nucleara de la rusi si oricum nu mai conteaza cum ti-ai tinut averea!

#61
arathemis

arathemis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 27.02.2007
Nu exagera.

BOmbe nucleare au explodat doar 2 in toata istoria. (exclud testele cu nucleare).

Aurul s-a confiscat de 2 ori pana acuma de la populatie in USA (in istoria recenta). O data din cate stiu eu la noi in Ro (recent).
Valuta s-a confiscat de multe ori in mai toate tarile euro.
Asa ca riscu sa pierzi valuta/auru e mai probabil decat sa-ti pice bomba in cap.

#62
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Am votat Banca Transilvania. Iata patania mea cu distrusii astia de la BT de la sfarsitul anului trecut (2015):

La sfarsitul lunii septembrie anul 2015, am inceput demararea procedurilor pentru obtinerea unui credit ipotecar in vederea cumpararii unui apartament. Dorinta mea, si a prietenei mele, era de a face un credit de tipul "Prima Casa" dar, atat cei de la agentia centrala din Piatra Neamt cat si cei de la agentia BT Orion (Piatra Neamt) ne-au "recomandat" ca mai bine facem un credit ipotecar dat fiind faptul ca apartamentul este al parintilor iar noi doi (eu si prietena mea) nu suntem casatoriti. Am zis O.K. Am inceput sa aducem actele necesare (adeverinte, extras Revisal, etc.). Ni s-a comunicat suma pe care o putem imprumuta si pentru a nu exista nici o problema ni s-a spus sa facem un ordin de plata catre parinti pentru a dovedi ca am achitat avansul. Dupa cateva zile/saptamani a venit si evaluatorul bancii Transilvania (Tiberiu nu mai stiu cum) caruia i-am si precizat valoarea pe care dorim sa o imprumutam si ne-a confirmat ca ne incadram. Cateva zile mai tarziu ni s-a comunicat de catre  ofiterul de credite (Irina Simionescu de la agentia BT Orion) ca evaluarea a iesit ok, actele sunt aprobate si putem merge mai departe pentru semnarea antecontractului. Parintii mei nu mai stau de mult in Piatra Neamt (motivul pentru care vor sa si vanda apartamentul pentru a-si cumpara unul in Iasi) si au trebuit sa vina in Piatra (din Iasi) pentru semnarea antecontractului. De asemenea, mi s-a cerut un act / o declaratie de la sora mea cum ca e de acord ca parintii mei sa-mi vanda apartamentul (ceea ce mi se pare o aberatie dar am inchis ochii si de data asta..). In fine, au venit parintii, am mers la notar, am semnat (doamna notar chiar a vorbit cu juristii de la BT pentru a stabili detaliile din contract si totul a fost ok). Dupa semnarea acestui antecontract, ne-am prezentat la agentia BT Orion pentru a aduce toate actele, adeverintele, (o parte din ele expirasera) etc. Am semnat si cererea de credit + graficul ratelor. Mi s-a parut ca rata este un pic mai mare dar mi s-a explicat ca este in regula. Pe de alta parte, cucoanele de acolo (Irina Simionescu & Corina Muraru) mi-au propus, dat fiind faptul ca acel credit este ca si aprobat iar perioada este una lunga (30 de ani) sa aplic si pentru un fond de economisire. Si de data asta m-am conformat. Mi s-a dat un exemplu ca la sfarsitul perioadei de 20 de ani as putea inchide creditul de la BT. Bineinteles, cand am semnat contractul pentru acel depozit valoarea ce urma sa o primesc (acea valoare teoretica) nu mai era aceeasi ci una mai mica. Scuza a fost ca in prima faza mi s-a arat un grafic aferent unei rate mai mari (200 parca in loc de 145 / luna pentru cat am semnat eu). Si de aceasta data am inchis ochii. In cele din urma am semnat tot ce aveam de semnat (pentru a nu stiu cata oara) si am plecat intr-un final acasa. Cei de la banca mi-au spus ca in cateva zile urmeaza sa-mi chem iarasi parintii pentru a semna contractul final (bine, Irina Simionescu creda ca acel contract e semnat – am inceput sa-i explic ca am semnat un antecontract dar din cate am inteles ea era noua pe acel post si habar n-avea cei cu ea). Nu a durat mult si in cateva ore m-a si sunat aceasta tipa (pentru a nu stiu cata oara) sa-mi spuna ca apar intr-o arhiva electronica. Am intrebat-o de ce nu mi-a spus pana atunci dar nu a stiut sa-mi ofere un raspuns. A ramas ca urmatoarea zi sa merg la banca respectiva si sa rezolv acea problema. Deja iritant a fost faptul ca nici dupa doua ore primesc iarasi telefon de la aceeasi ametita (Irinia Simionescu de la agentia BT Orion Piatra Neamt) sa-mi spuna ca trebuie sa semnez iarasi graficul ca a gresit dobanda pe care a introdus-o. Cu o ultima putere m-am dus iarasi la banca pentru a semna iarasi acel grafic. Dupa aceasta parte asteptam un raspuns pentru demara procedurile de semnare a contractului (conform promisiunulor celor de la Banca Transilvania). Dat fiind faptul ca nu am primit nici un raspuns am sunat eu. Acea Irina Simionescu intrase in concediu iar dosarul meu a ramas (probabil) la Corina Muraru. Cand am intrebat-o ce se intampla cu actele mele, Corina mi-a spus ca nu ma mai incadrez la credit si ca Irina Simionescu a gresit intreg dosarul pentru ca mi-a trecut un credit mai mare decat avea posibilitatea (desi am intrebat-o de nenumarate ori pentru a nu exista probleme). Nu mi s-a parut normal asa ceva. Eu, impreuna cu prietena mea am semnat toate actele posibile la banca, am chemat proprietarii din Iasi la notar, sora mea a dat si ea declaratiile cerute (desi nejustificate), ne-am luat cu totii zile libere de la serviciile noastre iar la final sa ni se spuna ca din cauza unei greseli totul a fost in zadar !!!! Mi s-a promis de catre Corina Muraru ca diferenta de bani as putea lua-o printr-un credit de nevoi personale daca as avea un salariu mai mare. Am vorbit cu superiorii mei si mi s-a confirmat ca de luna urmatoare (Noiembrie) salariul meu va fi marit. Am sunat-o pe aceasta tipa Corina si am intrebat-o pentru a nu stiu cata oara daca in acel caz as primi diferenta de bani! Am primit un raspuns pozitiv. Am intrebat-o de 3 ori ca sa fiu sigur. Mi s-a confirmat de fiecare data. Am zis ca o sa trec si peste aceasta greseala desi nimeni nu cred ca ar fi facut-o. Cand am mers urmatoare zi (20.10.2015) la agentia Bancii Transilvania mi s-a spus ca desi urmeaza sa am acea marire de salariu pana la urma NU ma incadrez pentru a primi acea diferenta. Cand am intrebat-o cum este posibil asa ceva dat fiind faptul ca doar cu o singura zi ininte imi confirmase ca este posibil, aceasta ametita (sefa cica) pur si simplu nu a stiut ce sa-mi spuna si a ridicat din urmeri. Dat fiind acestea am zis ca nu mi se pare normal ca pentru un credit ipotecar pentru o perioada de 30 de ani sa se faca atatea greselei (inca nu le-am precizat decat pe cele mai majore, in realitate am fost mult mai multe). Mi s-a sups ca  Irina Simionescu abia s-a intors din concediu si nu a mai facut asa ceva pana acum. Cum este posibil asa ceva, ca o persoana fara experienta sa se ocupe de astfel de cazuri iar ulterior sa plece si in concediu (ca abia venise de o luna si cateva saptamani din cate am inteles) ??????
In fine, am facut o reclamatie la sediul central de la Cluj iar raspunsul final a fost:
"Urmare sesizarii dumneavoastra dorim sa va informam ca nu au fost identificate elemente care sa probeze incalcarea normelor si procedurilor ale Bancii Transilvania de catre consultantii Agentiei Orion.
Ne pare rau pentru eventualele inconveniente create de situatia expusa de dumneavoastra, insa dorim sa va asiguram ca personalul BT a avut intentii corespunzatoare, de a veni in ajutorul dumneavoastra."
Nu mi-a venit sa cred asa ceva!!!!
Sper ca nu v-am plictisit dar cam despre asta e vorba cu cei de la Banca Transilvania. Evitati-o pe cat de mult posibil!!! Credeti-ma, mai sunt ca mine !!!

#63
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Volskbank va asigur, atunci cand exista. Erau datorii de 900 lei princpal si penalitati/dobanda de 11.000 lei.

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 SouL, on 16 februarie 2016 - 14:17, said:

Volskbank va asigur, atunci cand exista. Erau datorii de 900 lei princpal si penalitati/dobanda de 11.000 lei.
Volksbank acum...e parte BT !

#65
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
BRD si dupa aia BCR si Raiffeisen.
La Raiffeisen am avut 60 000 de euro in 2009 si am scos mai putin, cu toate ca in contract era scris ca se plateste comision doar din dobanda pentru retragerea sumei la data scadenta.

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 buteliearagaz, on 19 februarie 2016 - 00:58, said:

BRD si dupa aia BCR si Raiffeisen.
La Raiffeisen am avut 60 000 de euro in 2009 si am scos mai putin, cu toate ca in contract era scris ca se plateste comision doar din dobanda pentru retragerea sumei la data scadenta.
Acum se plateste taxa 0,5% din suma emisa la casierie.

#67
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
Am adaugat Alpha Bank, pentru cel putin doua motive:
1) la finalul anului 2015 am facut o plata, prin Internet, cu un card de credit emis de aceasta banca, suma fiind exprimata in dolari. Dupa 2 zile am verificat, prin intermediul aplicatiei "e-statements", conversia sumei in lei; dupa alte cateva zile, cand a fost emis si extrasul de cont, am constatat ca suma respectiva (in lei) fusese majorata. Cand am sunat la "carduri" pentru explicatii, mi s-a explicat ca, de fapt, fusesera comisionate 2 tranzactii succesive (dolar-euro si euro-leu) si asta era motivul suplimentarii sumei; degeaba argumentasem ca, la 2 zile dupa tranzactie, cand am perceput suma mai mica, ar fi trebuit sa apara aceasta comisionare cumulata, si nu ulterior...
2) in luna decembrie, banca a initiat o campanie, pentru posesorii de carduri de cumparaturi (deci pentru care era valabil si cardul meu de credit): "Cardurile Alpha Bank iti aduc banii inapoi". In Regulamentul acestei campanii, postat si pe site-ul bancii, se specifica la pct. II.1: "Campania se desfasoara pe intreg teritoriul Romaniei (...) acolo unde sunt efectuate tranzactiile prin intermediul cardurilor de credit emise de Alpha Bank Romania, incepand cu prima zi de campanie ora 0:00 si terminand cu ultima zi de campanie ora 23:59", la punctul III fiind specificata perioada campaniei: 10.12 - 31.12.2015. Problema a aparut cu ultima tranzactie pe care am facut-o in intervalul respectiv, pe data de 31.12.2015, deoarece am constatat ca acea tranzactie nu a fost luata in considerare, in concordanta cu prevederile campaniei. Cand am cerut, din nou, explicatii, mi s-a spus ca, de fapt, banca a luat in considerare data inregistrarii tranzactiei (adica 4 ianuarie 2016)! In zadar, le-am reamintit ca in Regulamentul intocmit de ei era clar specificat ca ar fi trebuit sa conteze data efectuarii tranzactiei.

#68
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
BRD, pe toate partile, si cu toate IFN-urile adiacente BRD Finance si cred ca mai sunt. Angajati hoti incompetenti si mizerabili cu fete ranjite la panoul angajatul lunii. Comisioane de inchidere cont, milioane de decalratii de hartii pe care daca nu esti atent sa la faci pe toate te trezesti in biroul de credit pentru sume minuscule. Va recomand sa nu va atingeti nici cu gandul de orice oferta BRD indiferent cat de bine ar parea ca suna.

#69
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

 horatiu81, on 28 februarie 2016 - 11:16, said:

Am adaugat Alpha Bank, pentru cel putin doua motive:
1) la finalul anului 2015 am facut o plata, prin Internet, cu un card de credit emis de aceasta banca, suma fiind exprimata in dolari. Dupa 2 zile am verificat, prin intermediul aplicatiei "e-statements", conversia sumei in lei; dupa alte cateva zile, cand a fost emis si extrasul de cont, am constatat ca suma respectiva (in lei) fusese majorata. Cand am sunat la "carduri" pentru explicatii, mi s-a explicat ca, de fapt, fusesera comisionate 2 tranzactii succesive (dolar-euro si euro-leu) si asta era motivul suplimentarii sumei; degeaba argumentasem ca, la 2 zile dupa tranzactie, cand am perceput suma mai mica, ar fi trebuit sa apara aceasta comisionare cumulata, si nu ulterior...
2) in luna decembrie, banca a initiat o campanie, pentru posesorii de carduri de cumparaturi (deci pentru care era valabil si cardul meu de credit): "Cardurile Alpha Bank iti aduc banii inapoi". In Regulamentul acestei campanii, postat si pe site-ul bancii, se specifica la pct. II.1: "Campania se desfasoara pe intreg teritoriul Romaniei (...) acolo unde sunt efectuate tranzactiile prin intermediul cardurilor de credit emise de Alpha Bank Romania, incepand cu prima zi de campanie ora 0:00 si terminand cu ultima zi de campanie ora 23:59", la punctul III fiind specificata perioada campaniei: 10.12 - 31.12.2015. Problema a aparut cu ultima tranzactie pe care am facut-o in intervalul respectiv, pe data de 31.12.2015, deoarece am constatat ca acea tranzactie nu a fost luata in considerare, in concordanta cu prevederile campaniei. Cand am cerut, din nou, explicatii, mi s-a spus ca, de fapt, banca a luat in considerare data inregistrarii tranzactiei (adica 4 ianuarie 2016)! In zadar, le-am reamintit ca in Regulamentul intocmit de ei era clar specificat ca ar fi trebuit sa conteze data efectuarii tranzactiei.
Nici mie nu-mi convin astfel de chestii dar la orice banca am fost indiferent de nume mi s-a spus ca:
1. toate tranzactiile trec prin euro, deci daca ai de cumparat ceva din afara in alta moneda decat euro, o sa difere putin fata de ce calcule ai facut de acasa...
2. tranzactia se considera efectuata in momentul in care vanzatorul da ok-ul deci cursul valutar de la data cand ai initiat plata e diferit de cel de la data cand s-a facut efectiv tranzactia de catre operatorul de card Visa sau Master Card ca asta avem majoritatea
De multe ori pierd anumite tranzactii pentru ca, datorita unor asftel de diferente nu am disponibil in cont, am fost si eu sa ma plang la cei de la Raiffeisen pentru asta si mai nou imi acorda o mica descoperire de cont pana in 25 lei cred, pentru ca vad in extrase unerori la disponibil -15 sau -25 lei. Aici nu stiu daca e vina bancii sau a legislatiei din Romania. Deci, nu tin partea celor de la alpha, dar cred ca la orice banca ai fi patit la fel.

Edited by partyman, 17 March 2016 - 22:34.


#70
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
BCR cea mai abuziva. I-au facut internet banking, si i-au dat si token socrului meu in virsta de 75 de ani. Mosu habar nu are ce e ala internet, in plus nu prea aude bine si jegoasa de la ghiseu a profitat imediat. Rusine sa-i fie.

Apoi in topul bancilor care mai fac mirlanii sint: BRD cu multe taxe si comisioane,  Reiffeisen cu multe hirtii de completat la orice operatiune, CEC cu aglomeratie multa si angajate sfidatoare.

Acum folosesc ING, si platesc 3 lei pe luna home bank-ul in rest nimic. Deocamdata sint foarte multumit de ei.

#71
fdsolar

fdsolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2015
Abuz Banca Transilvania pentru clientii preluati de la Volksbank: au preluat si  conturi de economii de la Volksbank cu 0 lei/euro si fara nici o tranzactie pe cont si au aplicat comision din prima luna. La conturile in euro au luat 4 euro, iar la cele in lei 12 lei. Cand am mers la banca sa inchid conturile de economii a trebuit sa platesc comisionul pe o luna, altfel nu se putea.
Buna afacere, daca au fost 1 milion de clienti in aceasta situatie uite asa a facut banca Transilvania 4 milioane euro si 12 milioane lei intr-o luna. Si vor mai face pana se trezesc toti clientii ca au conturile pe minus..

#72
fdsolar

fdsolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2015
Am uitat sa precizez ca la Volkbank aveau comision zero.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate